Jak si správně čistit zuby?

08.02.2022

Kolem tématu čištění zubů se neustále rodí nové otázky. Jaké bělení zubů je šetrné k vašemu chrupu? Je nutné používat mezizubní kartáčky i nit? A jaká je vlastně správná technika čištění zubů? Nejen na tyto otázky vám už za chvíli odpovíme v následujícím článku.

Jak si správně čistit zuby

O čem se dočtete:

Čištění s klasickým kartáčkem

Ačkoliv elektrický zubní kartáček čištění zubů mnohonásobně usnadní, hodně lidí stále zůstává věrných tomu manuálnímu. A nemusí to být tak úplně špatná volba, pokud si osvojíte správnou techniku čištění.


Jak vybrat klasický kartáček?

Hustý, měkký a rovně střižený – to jsou kritéria, která by měl splňovat každý dobrý manuální kartáček, jenž si hodláte pořídit. Čím větší je hustota štětin, tím lépe, znamená to snazší práci pro vás i kartáček, který si lépe poradí se zubním plakem. S měkkými štětinkami nehrozí poranění dásní a stejně dlouhá vlákna zajistí, že kartáček dokonale přilne k ploškám vašich zubů.

Čištění zubů

Jak správně čistit zuby s klasickým kartáčkem?

Předtím, než se dáte do samotného čištění, byste měli použít mezizubní kartáčky a zubní nit (stačí jednou denně večer). Právě v mezizubních prostorech se totiž během dne usazují zbytky potravy, které mají za následek množení bakterií a vznik zubních kazů. Vyhněte se jim obloukem, poraďte se s dentální hygienistkou o správné velikosti kartáčků a začněte je pravidelně používat. Mezizubní nit pak aplikujte na místech, kam se ani s nejmenší velikostí kartáčků nedostanete.

A teď už k samotnému čištění. Nejjednodušší je si chrup pomyslně rozdělit na 4 části – levá, pravá, horní, spodní – a každému úseku se věnovat min. 30 vteřin (nebo do té doby, než budou vaše zuby hladké na dotek). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby, postupujte od dásní směrem k zubům. Myslete na to, že zubní plak neodstraníte „drhnutím“, ale pouze správnou technikou.

Čištění zubů

Jak často měnit zubní kartáček?

Doporučovaná doba „životnosti“ klasického kartáčku je 3 měsíce. Při optimálním tlaku a správném čištění bude sice kartáček vypadat jako nový i po takové době, pořád se na něm ale hromadí bakterie, takže koupi nového určitě neodkládejte. A pokud na něm pozorujete známky opotřebení, sáhněte po novém klidně dříve.

Zubní kartáček byste v každém případě měli vyměnit po prodělaném onemocnění (např. zánět v krku, chřipka).

Čištění zubů

Čištění elektrickým kartáčkem

Intenzita čištění u elektrického kartáčku je zhruba 30 000 čisticích pohybů za minutu, zatímco klasický kartáček vykoná cca 650 pohybů/min. Vyšší intenzita v sobě ale skrývá i rizika jako třeba poškození dásní. Podle čeho teda elektrický kartáček vybírat a jak s jeho pomocí správně pečovat o chrup?


Jak vybrat elektrický kartáček?

Na trhu jsou dostupné 2 základní druhy elektrických zubních kartáčkůrotačně-oscilační a sonické. Těm sonickým se budeme věnovat za chvíli, teď si řekneme více o rotačně-oscilačních modelech.

Zatímco sonickým kartáčkům vévodí značka Philips, králem rotačních přístrojů je Oral-B. Nabízí široký výběr modelů, některé jsou vybaveny i SMART funkcemi.

Elektrický kartáček

Rotační kartáčky jsou vhodné pro všechny, kteří nemají se svými zuby žádné problémy. (V případě citlivých zubů a dásní doporučujeme raději sáhnout po kartáčku sonickém.) V jejich výbavě je praktický časovač, několik režimů čištění a dostupné jsou i modely pro děti, jež pomohou s naučením správné péče o zuby zábavnou metodou. Šikovnou vychytávkou může být také senzor tlaku, který vás upozorní, pokud na kartáček málo/příliš tlačíte.

Osobně jsme si to vyzkoušeli s kartáčkem Oral-B iO8 Series, jehož recenzi si přečtete přímo zde.

Jak si čistit zuby elektrickým kartáčkem?

Hlavici kartáčku přiložte k zubům pod úhlem 45°, při čištění zadní strany jej nakloňte napůl svisle. Hlídejte si také tlak na zuby, abyste si nepoškodili sklovinu či dásně. Šikovným pomocníkem vám bude senzor tlaku. Opět platí, že každé části zubů (když rozdělíte chrup na 4 části) byste se i s elektrickým kartáčkem měli věnovat min. 30 vteřin. Na závěr jej můžete bez obav použít i k čištění jazyka, některé modely mají tento režim dokonce přímo zabudovaný.

Čištění zubů

Čištění sonickým kartáčkem

Sonický kartáček se těší čím dál větší oblibě. A není divu – díky drobným vibračním pohybům vyhovuje i těm, kteří mají citlivé zuby/dásně. Protože je ale oproti rotačnímu kartáčku mnohem jemnější, neporadí si tak dobře se zabarvením zubů.


Zajímá vás, jak funguje sonický kartáček?

Tyto kartáčky pracují na principu sonických vibrací, které rozkmitají štětiny a vytvoří proud vody, slin a zubní pasty. Kombinuje se tak stíravý pohyb jako u klasických kartáčků a cirkulace. Stíravý pohyb odstraní zubní plak nejen na povrchu zubů , ale díky cirkulaci čistí i za dosah štětin v mezizubních prostorech.

Sonický kartáček

Jak používat sonický kartáček?

Při čištění zubů sonickým kartáčkem vám stačí opravdu jen minimální tlak. Držte kartáček konečky prstů jako třeba smyčec na housle. Přiložte jej k dásním zhruba v úhlu 45°, začněte vnější stranou zubů a postupujte stíravým pohybem jeden zub za druhým cca po 2 vteřinách. Stejným způsobem pokračujte na vnitřní straně chrupu. Nezapomeňte také na kousací plošky.

Pár dalších pravidel pro správné čištění

  1. Na jedno čištění vám postačí množství pasty o velikosti hrášku.
  2. Po vyčištění zubů nechte klasický či elektrický kartáček volně uschnout, aby se na povrchu jeho hlavice neusazovaly škodlivé mikroorganismy.
  3. Aby byla hygiena úst 100% dokonalá, nezapomeňte na čistotu jazyka.

Čištění zubů

Časté otázky

Jakou vybrat zubní pastu?

Už jste vybrali ten pravý kartáček a teď zvažujete, jakou zvolit zubní pastu? Nemusíte to přehánět. Pasta je v podstatě jen doplněk čištění zubů, postačí, když vyberete takovou, která obsahuje fluoridy a nepění.


Jak vybrat dětský elektrický kartáček?

Svým dětem můžete usnadnit péči o zuby s pomocí elektrického rotačního i sonického kartáčku již od 3 let. Vybírejte určitě mezi modely s časovačem a příp. Bluetooth, aby je čištěním provázela třeba i zábavná aplikace.

 

K čemu slouží zubní nit a jakou vybrat?

Zubní nit použijte v meziprostorech, kam se ani s nejmenší velikostí mezizubního kartáčku nevlezete. Jakou si zvolíte, je jen na vás, vybírat můžete mezi voskovanou a nevoskovanou. Voskovaná nit lépe klouže mezi zuby, ta nevoskovaná zase odstraní více zubního plaku.

Mezizubní kartáček

Začal/a jsem používat mezizubní kartáček, ale krvácí mi dásně. Co mám dělat?

Nejdříve se ujistěte, zda jste zvolili správnou velikost kartáčku (v ideálním případě by měl bez potíží zapadnout do mezizubního prostoru, určitě jej netlačte silou). Pokud máte vhodnou velikost, a přesto vám krvácí dásně, důvodem bude nejspíš počínající zánět. S používáním kartáčku však nepřestávejte, do 14 dnů by mělo krvácení odeznít, což značí již zdravé dásně.

 

Jak často měnit hlavice elektrického kartáčku?

Pro náhradní hlavice rotačních i sonických kartáčků platí stejné pravidlo jako u klasického kartáčku – vyměňte je max. po 3 měsících, nebo i dříve, pokud jsou na nich patrné známky opotřebení.

Nevíte si rady? S výběrem nové hlavice kartáčku Philips Sonicare vám pomůže specializovaný online rádce Philips na našem webu.


K čemu je dobrý jednosvazkový kartáček?

Jednosvazkový (single, sólo) kartáček slouží k dočištění špatně dostupných míst, jako jsou třeba stoličky nebo prořezávající se zuby u dětí.

Zubní sprcha

Jaké je využití zubní sprchy?

Ústní (zubní) sprcha vytváří silný, ale šetrný proud vody, který narušuje zubní povlak. Její výhoda spočívá také v odplavení bakterií a masáži dásní.

Je nutné používat ústní vodu?

Pokud vám používání ústní vody vyhovuje, klidně u něj zůstaňte, jen myslete na to, že nikdy nenahradí mechanické čištění.


Jak na bělení zubů?

Po internetu koluje spousta více či méně šetrných návodů, jak na domácí bělení zubů počínaje citronovou šťávou a jedlou sodou až po kokosový olej. Lékaři ale varují, že tyto metody mohou nenávratně poškodit sklovinu, a to už po jednom použití. Zvažte si sami, jestli vám nejistý výsledek za ten risk stojí.

Pokud dáte přednost šetrnému a přesto efektivnímu řešení, vsaďte na ověřené bělicí zubní pasty nebo ordinační bělení na dentální hygieně.


Chodím 2× ročně na kontrolu k zubaři, měl/a bych navštěvovat i dentální hygienu?

Určitě ano. Váš zubař má pro vás vyhrazený čas většinou pouze pro preventivní prohlídku či ošetření zubních kazů, kanálků apod. Na dentální hygieně vám pomohou s nácvikem správného čištění i kompletní údržbou chrupu.

Péče o zuby

Věříme, že jsme vám v problematice správného čištění zubů udělali aspoň trochu jasno. Pokud však dáváte přednost osobnímu kontaktu, neváhejte se obrátit na odborný personál v prodejnách DATART, který vám s výběrem produktů zubní péče vždy ochotně pomůže. Myslete na to, že úsměv je ten nejhezčí módní doplněk a krásné zuby za několik minut péče denně určitě stojí!

Jak čistit zuby

*****

Mohlo by vás zajímat: 

Jak vybrat ústní sprchu?

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Jak čistit zuby s rovnátky?

Jak pečovat o dětské mléčné zuby?

5 důvodů, proč si koupit elektrický kartáček

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek