Jak vybrat mobilní telefon?

13.04.2024

Nabídky jednotlivých výrobců telefonů se rozšiřují. Dokonce přibývají nové značky a jednotlivé modely se od sebe mnohdy liší jen maličkostmi, které však právě mohou být tím, co rozhoduje o vašem komfortu. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší telefon pro vás. Podíváme se nejen na smartphony, ale i telefony na stavby, klasiku s tlačítky a ještě více.

Jak vybrat mobilní telefon

O čem se dočtete:

Provedení: Smartphone, tlačítka, nebo ohebné tělo?

Popravdě by vás to už možná ani nenapadlo, protože smartphony s dotykovou obrazovkou absolutně ovládly trh… Pořád ale existují i jiné konstrukce, od starších tlačítkových přes speciální odolné po nejnovější ohebné. Pojďme si je stručně představit.

Smartphone

Chytrý telefon alias smartphone poznáte podle velkého dotykového displeje, který využíváte v podstatě k veškerému ovládání (fyzická tlačítka po stranách obvykle slouží zpravidla jen k úpravě hlasitosti a odemykání). Jde o nejčastější typ mobilu a to, co si většina z vás představí – proto se také tento článek bude věnovat hlavně výběru smartphonů. Modelů je bezpočet ve všech třídách, takže bez problémů pořídíte smartphone pro školáka, top manažera, seniora…

Abychom definici neodbyli (ale zbytečně ji nenatahovali), můžeme ještě dodat, že „chytrý“ telefon musí mít vždy nějaký mobilní operační systém, který mu zajišťuje veškerou funkčnost – největší hráči jsou Android od Googlu a iOS od Applu.

mobilní operační systémy

Tlačítkový telefon

Klasické neboli tlačítkové telefony ovládáte přes fyzickou klávesnici (zpravidla 12 alfanumerických tlačítek a znaků a sadu ovládacích kláves). Dobrou zprávou pro milovníky retra a originálního designu je fakt, že se do módy vrací „véčka“, tedy rozkládací telefony s drobným vnějším displejem, které můžete rozložit „do Vé“, kdy nahoře získáte větší displej a dole větší klávesnici než u klasického provedení.

Tlačítkové telefony volí lidé, kteří nechtějí nebo nepotřebují funkce smartphonu (i když i „nechytrý“ telefon už často nabízí např. hudební přehrávač nebo jednoduchý fotoaparát), případně po něm sáhnou starší uživatelé. Zároveň existují i chytré tlačítkové telefony. Ty jsou výborným řešením pro lidi, kteří hůře vidí nebo potřebují při ovládání fyzickou odezvu, a zároveň chtějí využívat chytré funkce.

Může tedy jít o skvělou volbu nejen pro seniory, ale také například u pracovního mobilu do kanceláře, který „neopustí stůl“, respektive u kterého nepotřebujete žádné aplikace a podobné moderní vymoženosti. Pokud se chcete dozvědět více, přečtete si také náš článek o nejlepších mobilech pro seniory.

jak vybrat telefon

Odolný, nerozbitný telefon?

Jak mezi tlačítkovými telefony, tak smartphony najdete extrémně odolné modely. Ty samozřejmě nejsou určené k tomu, abyste je vyhodili z pátého patra nebo je přejeli tankem, ale ocení je každý, kdo se pohybuje v extrémnějším prostředí, jež elektronice nesvědčí.

Odolný telefon by si měl poradit nejen s vlhkostí a prachem (to mohou i běžné telefony), ale také s pády a nárazy. Využijete je například při výletech do přírody, ale také na staveništích, v dílnách… Při výběru se zaměřte i na funkce navíc, jako může být integrovaná svítilna, možnost ovládání v rukavicích apod.

Nezapomeňte, že žádný telefon není nerozbitný. Pokud si nechcete kupovat přímo odolné zařízení, ale přesto jej chcete nějakým způsobem chránit, pořiďte si alespoň kryt na mobil. O dalších způsobech, jak předejít případnému poškození se dočtete v tomto článku

odolný mobil

Telefony s ohebným displejem

Kdepak, tím nemyslíme výše zmíněná véčka. Novinkou posledních let jsou smartphony, jež mají na pohled „normální“ displeje ze „skla“, které jsou ovšem ohebné. Zpravidla jsou rozevírací (buď jako kniha, nebo opravdu vertikálně jako véčka), takže je můžete mít kompaktně složené a dobře přenosné, ale snadno získat obrovskou zobrazovací plochu.

Měli byste přitom vědět, že na displeji není žádný šev, příliš rušivá rýha, výstupek ani nic podobného – rozloží se opravdu téměř ve hladkou plochu (či jen s mírnou prohlubní) s dokonalým zobrazením. Protože jde o novou technologii, je nabídka takovýchto modelů omezená. Zpravidla jde o ohebné telefony se špičkovou výbavou a vyšší cenovkou, jež odpovídá tomu, že jde o „specialitu“.

Samsung Flip5

Jakou třídu zvolíte? Základ, nebo top?

Stejně jako jiná spotřební elektronika (nebo třeba automobily) se i mobilní telefony dělí do různých tříd. Liší se výkonem, výbavou, funkcemi i designem… a samozřejmě také cenou, která může začínat na nízkých stovkách korun (u základních tlačítkových modelů) a končit na desetitisících za nejlepší modely nebo speciality, jako jsou smartphony s ohebným displejem.

Není možné řídit se jen podle ceny. Tu může klidně ovlivnit i značka nebo nějaká specifická funkce (např. zvýšená odolnost). Zjednodušeně ale můžeme rozdělit telefony takto:


Telefony pro nenáročné

Mezi nejlevnější mobily patří tlačítkové telefony, jejichž výhody a určení jsme si popsali v úvodu a které jsou cenově dostupné, protože jejich výbava je obvykle opravdu „základní“. Do této kategorie se ale řadí také značné množství smartphonů.

Klíčové přitom je, že už v dnešní době nejde o chytré telefony, které by uživatele štvaly nevhodným chováním nebo „podřadnou“ výbavou. I levný smartphone může nabídnout slušný displej, plynulý chod a všechny základní funkce (Bluetooth, GPS, 4G internet…). Jeho používání by vás nemělo žádným způsobem frustrovat.

Rozdíl je ve kvalitě výbavy oproti vyšším modelům. Fotoaparát pořídí slušné snímky např. během slunečného dne, ale večer kvalita rapidně klesne. Jednoduchou mobilní hru si zahrajete, ale na náročné 3D střílečky ve vysoké kvalitě telefon nestačí. Paměť si poradí s normálním použitím, ale už nemůžete efektivně pracovat s pěti aplikacemi najednou.

Telefón levně

Základní tedy neznamená „výběhák“ – jde prostě o dostupný telefon pro méně náročné uživatele. Pokud preferujete cenovou dostupnost a vyhovuje vám základní třída, tak pro vás bude nejlepší volbou telefon do 5 000 Kč.

Spolehlivá střední třída

Telefony střední třídy jsou určené pro – bez urážky – „normální“ uživatele, kteří nepotřebují superfunkce ani supervýkon, ale telefon je pro ně užitečný pomocník do 10 000 kč

Rádi fotíte (ale nepotřebujete fotky třeba tisknout, prostě si uchováváte vzpomínky), používáte mobil při sportování jako tracker, posloucháte na něm hudbu, čtete na něm e-maily, sem tam si zahrajete nějakou hru

Jak napovídá název, telefony střední třídy nemají „top“ výbavu, ale oproti základním modelům by měly nabídnout znatelné zlepšení. Jsou všestranné a všechno, co dělají, dělají v dobrém slova smyslu „dobře“.

Spolehlivá střední třída do 10 000 kč

Nejlepší telefony do 20 000 Kč

Smartphony vyšší střední až vyšší třídy jsou určené náročnějším uživatelům, pro které je telefon užitečný nástroj denní potřeby – ať už na práci, nebo na zábavu. Do téhle kategorie patří smartphony do 20 000 Kč.

Nejsou nutně výjimečné (k top modelům se dostaneme vzápětí), ale jsou funkčně i výbavou skvělé. Krásně fotí, jejich výkon bohatě stačí i na náročnější úkony, mají prémiový design (např. jsou vyrobené z luxusnějších materiálů) apod. Také už často nabízejí přinejmenším část parametrů na nejvyšší nebo aspoň hodně vysoké úrovni; např. kvalitní displej s jemným rozlišením, nadstandardní interní paměť apod.

Zároveň jde o kategorii, kam se mohou (v dobrém slova smyslu) „propadnout“ minulé generace top modelů. Telefon, který byl svého času nejlepší na trhu, se může začít prodávat levněji, když ho nahradí nějaký nástupce. Také se stává, že výrobci sice představí nový model, ale některá jeho součást – často fotoaparát – pochází právě ze starší vlajkové lodě. Nevlastníte v tu chvíli nutně „to nejlepší na světě“, ale pořizujete telefon, jehož výbava je stále ještě špičková.

nejlepší telefony do 20 000 Kč

Špičkové telefony vyšší třídy

Sem můžeme zařadit špičkově vybavené modely, které patří do nejvyšších řad a zpravidla jde o aktuální ročníky. Výrobci mají v posledních letech ve zvyku představovat celé nové generace v rámci jedné řady, kde jsou všechny modely špičkové a jeden ještě vyčnívá (to bude naše další kategorie).

Příkladem může být nejnovější iPhone a jeho ještě vybavenější varianta iPhone Pro (Max). U vlajkových lodí Samsungu by zase šlo o modely řady Galaxy S vs. nejlepší model S Ultra. Pořizujete špičkový, moderní, vysoce nadstandardně vybavený smartphone, který splní všechny vaše požadavky. Existuje ještě vyšší varianta, ale rozhodně nekupujete žádného chudáka. Asi jako byste si vybrali luxusní mercedes nejvyšší třídy. Ano, na trhu je i Rolls-Royce, ale to na kvalitě vašeho vozu nic nemění.

Počítejte s cenou nad 20 000 kč. Přece jen pořizujete to nejlepší…

Apple iPhone 14; jak vybrat telefon

TOP modely pro nejnáročnější

TOP modely jsou tím, co posouvá mobilní svět dál. Můžete očekávat, že všechny „normální“ vlastnosti budou nekompromisní, a k tomu dostanete spoustu funkcí navíc. Jde o volbu pro profesionály, kteří mobil používají při práci, nebo uživatele, kteří ho opravdu nedají z ruky.

Např. displej bude nejen krásně kontrastní a jemný, ale také nabídne pokročilou ochranu očí, vysokou obnovovací frekvenci a podporu dotykového pera. Nebo ještě lépe – bude ohebný a skládací, a vy budete moci telefon rozložit do v podstatě tabletové velikosti.

Fotoaparát bude skvěle fotit i ve tmě, bude nahrávat video v mimořádném rozlišení a součástí výbavy bude hodně speciální objektiv. Dočkat se také můžete nejlepších materiálů (např. nejnovější a nejodolnější varianty ochranného skla, těla z titanu či přinejmenším superodolného hlíníku), nejmodernějšího designu…

Apple iPhone 14 Pro

Tzv. „vlajkovou loď“ si může koupit uživatel se specifickými potřebami (např. mobilní fotograf, který vyžaduje nejvyšší možnou kvalitu fotek) nebo například člověk, který telefon používá mimořádně intenzivně. Top manažer na něm může vyřídit korespondenci, připravit prezentaci, propojit si ho s počítačem či použít televizor jako monitor a „počítač“ udělat z mobilu, dopsat na něm poznámky k důležitým podkladům, nafotit dokumentaci a mnoho dalšího – pohodlně a efektivně. Na to potřebuje jak špičkový výkon, tak dokonale vyladěný software a chytrou funkční výbavu.

Cena, která odpovídá notebooku, je pak za kapesní zařízení se stejnými možnostmi adekvátní.

Galaxy Fold5

Pro koho je telefon určený?

Málokterý mobil je specificky cílený na jednu skupinu uživatelů; většina je univerzální a hodí se tak nějak „pro kohokoli“. Přesto je důležité zvážit, jestli v rámci svých zaměstnání či koníčků nepotřebujete (nebo nechcete) specifické funkce. Vybrali jsme několik ukázkových příklad.
 

Mobil pro sportovce

Dobrá zpráva je, že každý smartphone nabízí GPS (už z definice), takže např. jako navigaci při procházkách nebo k záznamu trasy výletu můžete použít mobil za 5 i za 50 tisíc. Zvažte jen, co konkrétního budete s telefonem dělat.

Pokud jste náruživí cyklisté, které nezastaví ani déšť a bláto, můžete mobil používat jako cyklopočítač a navigaci, takže byste mohli zvážit odolný model, který dáte do držáku na řídítkách i bez pouzdra. Pokud jste horolezci nebo rádi chodíte na túry „za vyhlídkou“, stálo by možná za to připlatit si za lepší fotoaparát.

Jak vybrat mobilní telefon?

Mobil pro fotografa

Smartphone pochopitelně nenahradí zrcadlovku, ale fotomobily jsou dnes neskutečně kvalitní.

Není problém pořídit mobilem krásnou fotku v tiskové kvalitě, a dokonce i noční fotografie (dříve nemyslitelná) se stala realitou.

Zároveň je fotoaparát tou součástí výbavy, na které se snad nejvíc projevuje cena.

Mobil do 5 000 kč vám na dovolené pořídí důstojnou, použitelnou fotku, jak stojíte za slunečného dne před Eiffelovou věží. Dokonce už i mnohé levnější modely disponují funkcí HDR (High Dynamic Range), která celou fotografii kontrastně nasvítí. 

Ale kvalita fotografie z telefonu nad 20 000 kč bude nesrovnatelně lepší (nehledě na lepší efekt bokeh, lepší možnosti přiblížení, vylepšení pomocí umělé inteligence a tak dále).

Samsung Galaxy S23 Ultra; jak vybrat fotomobil

Mobil pro učitele

Učitel je sice na první pohled člověk jako každý jiný (myšleno ve vší úctě), ale při výběru telefonu – pokud ho používá k práci – může mít specifické požadavky.

Důležitá je například vnitřní paměť nebo podpora paměťových karet microSD, protože pokud v zařízení uchováváte fotografie, videa, skeny dokumentů a další učební materiály a podklady, můžete se hravě dostat na spoustu gigabajtů dat. Pokud učíte na dálku, můžete telefon využít k videohovorům, takže oceníte stabilní Wi-Fi (např. podporu Wi-Fi 6) a kvalitní přední kamerku. A pokud učíte tělocvik nebo často jezdíte na školy v přírodě, dost možná oceníte odolný mobil.

jak vybrat mobil pro učitele

Mobil pro manažera

Manažer je takové hezky nicneříkající slovo – záleží na tom, co konkrétně řídíte a spravujete. Výše jsme popsali pracovníka, který používá mobil místo notebooku, má ho v ruce téměř pořád a vyžaduje top výbavu. Klidně v takovém případě volte mobil za desetitisíce, protože jeho spolehlivost a výkon z něj udělají efektivního pomocníka a každá efektivní minuta se počítá.

Manažer ale může být i člověk, který vlastně nedělá nic „počítačového“, ale jen hodně věcí zařizuje. V tom případě možná nepotřebujete silný procesor, velkou paměť ani špičkový fotoaparát, ale oceníte hlavně dobrou výdrž. Vhodný mobil pro vás se pak cenově hravě vejde do deseti tisíc korun (nebo dokonce můžete zvolit tlačítkový).

Jak vybrat mobilní telefon?

Mobil pro hráče

Videohry jsou neuvěřitelný byznys, momentálně jde o jedno z nejúspěšnějších odvětví na světě. Hráči mají u svého příslušenství rádi kvalitu, což samozřejmě platí i u herních telefonů.

Zásadní je kvalita zobrazení (velký, jemný, zářivý displej, ideálně s rychlou odezvou a vysokou obnovovací frekvencí), vysoký výkon a velká paměť (hodně GB RAM, prostorná interní paměť a rychlý procesor), baterie s velkou výdrží… A ideální jsou i funkce navíc, jako jsou herní režimy, pokročilé chlazení, řízení spotřeby apod.

Mimochodem, věděli jste, že k některým telefonům můžete připojit gamepad a streamovat na ně moderní konzolové hry z internetu? Z telefonu se pak stává špičková přenosná konzole. Více se můžete dozvědět v našem článku o cloud gamingu.

herní mobil

Jaké jsou základní parametry při výběru?

Technicky vzato můžete přijít k nám do prodejny nebo procházet nabídku e-shopu a nevědět vůbec nic – rádi vám s výběrem poradíme. Rozhodně ale doporučujeme, abyste se před nákupem seznámili alespoň se základními parametry, a případně uvážili, jaké máte priority.
 

Displej a úhlopříčka

U displeje je samozřejmě na prvním místě důležitosti úhlopříčka. Od té se odvíjí i velikost samotného telefonu (hlavně když jsou dnes v módě téměř bezrámečkové mobily). Měli byste vědět, že trendem je protahování displejů do čím dál širších poměrů stran, takže rostou na výšku, ale šířka se nemění – i telefon s obří úhlopříčkou (např. 6,5") vám díky úzkému poměru stran a designu bez okrajů může skvěle padnout do ruky.

Kvalitnější modely nabízejí lepší panel (oblíbená je například technologie AMOLED s krásnými barvami a vysokým kontrastem, která předčí běžné LCD či IPS neboli In-Plane Switching displej řadící se k technologii LCD), vyšší rozlišení (HD by i stačilo, ale rozumnější minimum je Full HD [resp. jeho širokoúhlejší varianty] a luxus je cokoli vyššího). Nejlepší telefony také nabízejí filtry škodlivého modrého světla či vysokou obnovovací frekvenci (např. superplynulých 120 Hz) apod. Oněch 120 Hz (či více) zajistí opravdu plynulý pohyb, a to nejen při sledování filmů a hraní her, ale také např. při procházení feedů na sociálních sítích nebo přesouvání mezi desítkami položek v menu. 

Zajímavou funkcí, kterou nabízejí výše zmíněné AMOLED displeje některých výrobců, je „Always-On“. Umějí zobrazovat informace i na vypnuté obrazovce. Na displeji svítí opravdu jen ty pixely, které jsou potřeba k zobrazení například času či notifikací (nebo klidně malé fotografie), a zbytek obrazovky je vypnutý, takže nespotřebovává baterii. Je to možné díky tomu, že OLED/AMOLED displeje řídí podsvícení jednotlivých bodů – klasický LCD displej by musel podsvítit celou plochu (svítil by „šedě“), takže by výdrž radikálně klesala. U AMOLED displeje můžete mít informace vždy na očích a vliv na výdrž je zanedbatelný.

Nejlepší mobil

Výkon: RAM, CPU a paměť

O výkonu si může určitou představu udělat i lajk. S procesory (CPU) je to složitější, protože např. samotný počet jader vám nic neřekne (osmijádrový procesor má mobil za 3 000 i za 45 000 Kč).

Výrobce Qualcomm nabízí procesory Snapdragon, Cortex či Adreno. Co se týká značky Apple, k dispozici jsou procesory Apple A a Apple M. Samsung vsází na Exynos, výrobce MediaTek na procesor Helio. HiSilicon (Huawei) vyrábí procesory Kirin. 

Jednoduché je to ale s paměťmi. Nejdříve si však udělejme jasno v rozdílu mezi RAM a pamětí. Označení RAM neboli operační paměť se vztahuje k výkonu mobilu. Tady jednoznačně platí, že více je lépe – mj. si telefon lépe poradí s více otevřenými aplikacemi zároveň a celkově je (viditelně) plynulejší. Pokud tedy vybíráte mezi např. 6 GB RAM a 8 GB RAM a můžete si dovolit vyšší variantu, určitě ji doporučujeme.

U interní paměti také logicky platí, že tím je větší, tím lépe, ale záleží, jak ji využijete. 32 GB stačí méně náročným uživatelům, 64–128 GB je rozumné minimum a 256 a více GB představuje dobré až luxusní hodnoty. V případě potřeby je pak možné u telefonů, které disponují slotem na paměťovou kartu, dokoupit kartu microSD a úložný prostor tak rozšířit. 

Jak vybrat mobilní telefon?

Baterie: Výdrž může být až na druhém místě

Podle kapacity akumulátoru udávané v mAh si můžete udělat určitou hrubou představu o výdrži (opět – čím více, tím lépe), ale v reálném provozu záleží na tolika faktorech, že půjde nanejvýš o odhad. Standardně vydrží smartphone „den“ – tak nějak se počítá s tím, že je uživatelsky v pořádku, když ho přes den používáte dle libosti a večer ho vždy nabijete. Největší kapacita baterie dnes dosahuje okolo 7 000 mAh, což obvykle zajišťuje 2-3denní výdrž při běžném používání. Ovšem pozor, větší a tím pádem logicky i těžší baterie může citelně zvýšit hmotnost celého mobilu.

Poslední roky ale přinesly zajímavý trend, který výdrž jako takovou může odsunout na druhou kolej – rychlonabíjení. Ujistěte se, že telefon podporuje nejnovější rychlonabíjecí standard, použijte kompatibilní výkonnou nabíječku a máte po starostech; na 50 % kapacity můžete být třeba za pod 20 minut. Základem je například 10W nabíjení (pomalé), ale některé modely od různých výrobců mohou nabízet například superrychlé 65W (nebo ještě rychlejší) nabíjení. Výhodné je to hlavně pro uživatele, kteří na mobilu například hrají. Žádný smartphone nezvládne 10 hodin hraní mobilní hry, ale pokud vydrží pět, pak se rychle nabije a nabídne dalších pět, tak je to lepší, než kdyby byl dva centimetry tlustý, nabízel obří kapacitu baterie a nabíjel se tři hodiny.

U konektorů už si nevybíráte – všichni výrobci dnes sázejí na moderní, rychlý a oboustranný konektor USB-C. Také se velice populárním stal trend bezdrátového nabíjení.

Kapacita smartphonu

Fotoaparáty: Kvantita nemusí znamenat kvalitu

Jak jsme již uvedli, fotoaparát je jedním z parametrů, který hodně ovlivňuje cena. Dnes již neplatí, že levné mobily fotí špatně – v dobrých světelných podmínkách obvykle pořizují hezké snímky. Mobily nad 20 000 kč ale excelují i v horším světle a samozřejmě fotí celkově výrazně lépe.

Trendem jsou specializované objektivy; samostatný makrobjektiv, ultraširokoúhlý objektiv, teleobjektiv… Oblíbený je také autofocus, který zabezpečuje automatické ostření. U levných modelů může jít spíše o „marketing“, ale u lepších telefonů mohou přinést opravdu zajímavé výsledky.

Doporučujeme sledovat klíčové parametry, jako je například optický zoom (tedy přiblížení bez ztráty kvality; vzácně zvládají telefony až 10× optické přiblížení, běžnější je hodnota 2–3×). Oceníte také stabilizaci obrazu, a to ideálně optickou. Ta vyváží otřesy rukou, takže fotografie budou znatelně ostřejší a videa znatelně méně roztřesená. Za základních parametrů ještě stojí za zmínku snímková frekvence a její kombinace s rozlišením. Nádherně plynulý obraz ve vysokém rozlišení, to by byla například kombinace 4K a 60 FPS. Některé modely dokonce natáčejí videa v ještě čtyřikrát jemnějším 8K.

Hodně teď záleží na funkcích podpořených umělou inteligencí (kterou zmíníme i samostatně). Telefon například umí rozpoznat, jaký objekt fotíte, a přizpůsobit parametry focení tak, aby byl výsledek co nejostřejší, barevně co možná nejvěrnější apod. AI pomáhá také při následných úpravách, a to jak při „automatickém vylepšení snímku“, tak při pokročilejších editacích, jako je odmazání nechtěného objektu na snímku.

Samsung Galaxy S23 Ultra 5G; nejlepší fotoaparát v telefonu

Operační systém: Apple, nebo Google?

Co se operačních systémů týče, máte na výběr v podstatě ze dvou možností. iPhony (a jiná zařízení) od Applu jsou postavené na systému iOS od stejného výrobce. Mobily jiných značek nabídnou systém Android (od Googlu).

Ani jeden ze systémů není špatnou volbou. iOS je výborně odladěný, uživatelsky přívětivý, pravidelně aktualizovaný a celkově výborně fungující systém. Systém Android zase nabízí více možností přizpůsobení, takže i když může být „jednoduchý“, může zároveň zkušeným uživatelům poskytnout více pokročilých možností.

Dobrou zprávou pro uživatele je čím dál lepší softwarová podpora. Není výjimkou, že se výrobci zavazují nabízet bezpečnostní aktualizace a velké upgrady na nové verze systému po dobu např. pěti let. Čím déle, tím lépe, protože aktualizace zabezpečení jsou z hlediska bezpečnosti opravdu zásadní.

Při výběru OS také můžete zohlednit, jestli a jak výrobce vylepšuje systém vlastní nadstavbou (např. One UI u Samsungu) a jestli je díky tomu telefon součástí propracovaného ekosystému dané značky. Pokud máte celou chytrou domácnost, nositelnou elektroniku a další výrobky od stejné značky, může být vhodné pořídit od tohoto výrobce i telefon. Není pak výjimkou, že se například bezdrátová sluchátka jedné značky dokážou automaticky párovat mezi smartphonem, tabletem a televizorem stejného výrobce nebo že se dá mobil jedním kliknutím zrcadlit na monitor.
 

Apple iPhone 14 Pro; mobilní operační systémy

Možnosti připojení

Nemusíte se obávat, že by telefon nedokázal telefonovat. Již jsme také zmínili, že každý smartphone určitě nabídne GPS a Bluetooth (u toho je vhodná co nejvyšší verze). Zvážit můžete podporu eSIM, tedy elektronické, „virtuální“ SIM karty, jež nahrazuje klasickou plastovou kartičku. 

Hodit se ale může i fyzická podpora dvou plastových karet v jednom telefonu – Dual SIM. Dejte přitom pozor na takzvaný hybridní slot. Existují telefony, do kterých můžete dát jednu SIM kartu a jednu paměťovou kartu (pokud vůbec karty podporují); pak modely, jež podporují dvě SIM karty a ještě k tomu paměťovou kartu; a pak právě modely s hybridním slotem, do kterých dáte jednu SIM kartu a u druhého slotu si vyberete – buď paměťová karta, nebo druhá SIM, ne obojí.

Každý chytrý telefon také musí mít možnost připojit se k internetu. Dostačující standard je podpora 4G (LTE), ale vhodnější je podpora nejnovějších sítí 5G, která už dávno není nadstandardem. Z volitelné výbavy můžeme doporučit ještě podporu NFC, které využijete například při bezkontaktních platbách (mobil stačí odemknout a přiložit k platebnímu terminálu „jako kartu“). Některé telefony jsou vybaveny i infraportem, který můžete využít například k dálkovému ovládání televize namísto ovladače, ale běžné to není (ovládání moderních televizorů probíhá spíše přes Wi-Fi a speciální aplikaci).. . 

Jak vybrat mobilní telefon

Odolnost

Jak jsme již zmínili u odolných telefonů, některá zařízení jsou v dnešní době odolná nejen proti prachu, ale i například vodě. Při orientaci mohou posloužit tzv. stupně krytí vypovídající o konkrétní ochraně. Jako označení slouží zkratka IP a dvě číslice. První z nich vypovídá o ochraně před vniknutím cizích předmětů či nebezpečným dotykem. Druhá číslice pak informuje o ochraně před vniknutím kapalin (vody).

Můžete se také setkat s tím, že jedna číslice bude nahrazena písmenem „x“, tzn. mobil konkrétní ochranu neposkytuje. U mobilních zařízení se každopádně budete nejvíce setkávat s IP67 nebo IP68. U IP67 lze mobil ponořit do vody až do hloubky 1 metru na 30 minut, nicméně IP68 odolá i větším hloubkám. Naopak některé telefony nedisponují voděodolností a jejich stupeň krytí je neochrání ani před vlhkostí (např. IP20). 

Napříč internetem pak naleznete mnoho seznamů, kde jsou jednotlivé zkratky vypsány. Pokud si však chcete být opravdu jistí ohledně odolnosti vašeho zařízení, doporučujeme se ideálně orientovat dle informací daného výrobce. Připomínáme také, že jde o sladkou (ve smyslu čistou vodu) – ne o mořskou, bazény, limonády apod.

Samsung Galaxy XCover 5

Vzhled až na prvním místě?

Ať už se nám to líbí, nebo ne, mobil není jen elektronické zařízení, ale také doplněk. V první řadě byste se měli zaměřit na parametry, na výbavu. Na vzhledu ale záleží.

V celkovém dojmu hrají roli použité materiály. Plastové provedení nemusí v dnešní době nutně znamenat, že se jedná o nejlevnější telefon. Existují již i kvalitní plastová zpracování pro vyšší střední třídu mobilů. Sklo se pak u dražších zařízení někdy používá pro zadní kryty. Dalším využívaným materiálem pro dražší mobily je hliník. Kombinace hliníku s plastem nebo polykarbonátem se pak objevuje u střední třídy a příležitostně může obvodní rámeček tvořit nerezová ocel. Trendem u těch úplně nejlepších modelů dnešní doby je titan.

Neméně důležitá je samozřejmě ergonomie. Mobil by měl při používání být jako prodloužení vaší ruky; úchop by měl být jistý a pevný, ale komfortní. Dále váš dojem může ovlivnit barevné provedení, šířka okrajů kolem displeje (čím menší, tím lépe), design bloku s fotoaparáty i další detaily. 

Redmi Note 11 Pro+

AI: Umělá inteligence jako nejnovější trend

Umělá inteligence vlastně není jen trend – je to spíš „megatrend“. Výrobci mobilů to vědí a AI začíná být u nejlepších modelů součástí výbavy. Pracuje obvykle přinejmenším zčásti přímo v telefonu (tedy nejen přes internet) a může vám příjemně pomáhat v každodenním životě.

AI oceníte při třídění informací (například výtahy toho nejdůležitějšího z textu) či vyhledávání (klidně i podle fotky). Nabízí vysoce kvalitní překlady, a to i v reálném čase, tedy i když si píšete nebo když telefonujete s cizincem. Zvládá pokročilé úpravy fotek a videí, jak jsme popisovali v části o fotoaparátech. Také umí tvořit. Může za vás například napsat pracovní e-mail nebo vytvářet kreativní tapety na mobilní plochu, pomocí kterých vyjádříte svůj styl.

Protože je umělá inteligence značně výpočetně náročná, můžete ji zatím očekávat opravdu jen u nejlepších modelů telefonů. Předvídáme ale, že se časem rozšíří masivněji.

Samsung Galaxy AI

Kde telefon koupit?

Samozřejmě „u nás“, ale tento odstavec nemá být reklamou – jen chceme zmínit výhody oficiální české distribuce.
Většina telefonů (alespoň těch ze „Západu“) by měla fungovat kdekoli na světě, takže si můžete smartphone koupit v Brně i v New Yorku (opatrnější bychom byli např. v asijských zemích, kde mají občas trochu jiné sítě).

Výhodné je ale vždy kupovat telefony z distribuce pro Českou republiku. Zaprvé tu bude fungovat vše, co výrobce zmiňuje (někdy jsou ze zákonných důvodů v různých zemích blokované konkrétní funkce), zadruhé se bude telefon aktualizovat, jak má, a zatřetí máte k dispozici podporu nejen od nás jako prodejce, ale také přímo od českého zastoupení výrobce. Pokud zajdete to českého servisního centra výrobce např. s evropskou distribucí, nemusí zařízení přijmout; museli byste za prodejcem, který by ho možná (byť pochopitelně při dodržení zákonných lhůt) posílal k posouzení do zahraničí. S CZ distribucí podobné problémy řešit nemusíte.

***

Doufáme, že jsme vám výběr usnadnili. Podívejte se na aktuální nabídku smartphonů u nás v e-shopu DATART.
 

chci nový mobil


Související články:

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek