Bez navigace dnes jezdí jen dobrodruzi a hazardéři. Někdy je dobré vědět nejen to, kde se podle mapy právě nacházíme, ale třeba i to, jaké varianty cesty se nabízejí, kde je právě rozkopaná silnice a kde si postojíme v koloně. To všechno se můžete dozvědět díky satelitní navigaci. Jaká je ta nejlepší?
Ze všeho nejdříve je na místě zodpovědět si otázku, kde a k jakému účelu budete navigaci využívat. V závislosti na tom se totiž budete poohlížet po produktu z určité oblasti. Jaké existují možnosti?
Jedná se pravděpodobně o nejběžnější typ navigace. Navigace do auta vám dokáží najít nejlepší a nejrychlejší trasu do vámi zadaného cíle. Navíc bývají často vybaveny RDS-TMC přijímačem, který dokáže přijímat informace o aktuální dopravní situace. Autonavigace s touto funkcí vás tedy například v reálném čase upozorní na práce na silnici i objížďky.
Tyto navigace dokáží vypočítat trasu přesně podle parametrů vašeho vozidla. Díky tomu nedojde k tomu, že řidič kamionu pojede na nevhodné trase. Do navigace můžete zpravidla zadat délku, šířku i výšku vašeho konkrétního vozidla. Tímto způsobem vám navigace navrhne cestu s ohledem na to, aby se vyhla příliš nízkým mostům, podjezdům či tunelům.
Tyto navigace bývají velmi podobné běžným navigacím do auta. V některých případech však pracují s odolnějšími materiály, aby dokázaly lépe odolat nepříznivým povětrnostním vlivům a ztíženým podmínkám.
Navigace pro cyklisty jsou přizpůsobeny jezdcům na kole nejen z hlediska konstrukce, ale i s ohledem na dostupnost mapových podkladů s cyklostezkami. Často se pyšní zvýšenou odolností vůči vodě a prachu. S tím úzce souvisí i navigace pro turisty, které se mnohdy pyšní podobným provedením.
Dalším důležitým faktorem při výběru nejlepší navigace je velikost displeje. Pamatujte na to, že ne vždy znamená větší displej výhodu. Zohlednit je třeba rozměr čelního skla a palubní desky, kde budete chtít navigaci umístit. Nejčastěji se můžete setkat s těmito variantami:
Praktickou vychytávkou k displeji je antireflexní povrchová úprava, která odrazí nepříjemné sluneční paprsky a umožní vám mít o všem lepší přehled.
Při výběru zvažte také způsob uchycení navigace v automobilu.
K navigaci se pochopitelně neodmyslitelně pojí také mapové podklady. V tomto ohledu se zamyslete nad tím, kam nejčastěji cestujete. Pokud se pohybujete zejména v rámci České republiky, pravděpodobně pro vás budou mapy celého světa zbytečné. Myslete také na to, že mapové podklady lze v případě potřeby kdykoliv dokoupit.
Počítejte s tím, že mapy nestačí pouze jednou zakoupit a máte vystaráno. Naopak je nutné je pravidelně aktualizovat, aby zahrnovaly nejnovější silniční komunikace. V závislosti na konkrétním výrobci se můžete setkat s tím, že je aktualizace map buď spojená s poplatkem, nebo je po omezenou dobu bezplatná a nebo je bezplatná doživotně (což je samozřejmě nejpraktičtějším řešením).
Můžete se však také setkat s tím, že s ohledem na životnost přístroje po nějaké době již aktualizace nebudou dostupné. A výrobce vás tímto způsobem donutí pořídit si novější model navigace. I o tom se tedy před nákupem informujte.
Při nákupu GPS navigace můžete zohlednit také nabídku dostupných funkcí u jednotlivých modelů. Výběr je přitom třeba přizpůsobit tomu, co od tohoto zařízení očekáváte. S jakými funkcemi se lze setkat nejčastěji?
Fulltextové vyhledávání vám umožňuje vyhledávat pojem napříč všemi jmény v seznamu. Stačí tedy napsat Francouzská 15 a navigace se vás zeptá, jestli myslíte ulici na pražských Vinohradech, nebo ulici v Teplicích, Františkových Lázních či Šumperku. Pokud by navigace fulltext neznala, museli byste ručně zadat nejdřív stát, pak město, pak ulici a na konec číslo popisné, což zdržuje.
Umožňuje zvolit cestu mezi startem a cílem podle vašich kritérií. Základní navigace navrhne jednu, nejrychlejší cestu. Pokročilejší modely však mohou nabídnout i trasu s nejnižší spotřebou paliva nebo se vyhnout dálnicím s poplatkem. A jako bonus umožní nadefinovat body, kterými chcete projíždět.
(Points Of Interest) jsou významná místa zaznamenaná na mapě. Mohou to být benzínky a odpočívadla, ale i nemocnice, restaurace či kulturní památky. Důležitá je nejen jejich znalost, ale i volby zobrazení. Obsáhlá databáze je skvělá věc, která objeví palivo, i když už jedete jen „na výpary“, ale při běžné jízdě na chalupu nepotřebujete vědět o každé lékárně u krajnice.
Jedná se o praktickou drobnost, která vám zpříjemní jízdy v noci a zimě. Umožňuje ztlumit jasné barvy na displeji, případně použít inverzní zobrazení. Většina displeje tak ukazuje černou, aby navigace neoslňovala.
Tato funkce symbolizuje u navigací naprostý základ. Díky ní totiž budete jasně dostávat hlasové pokyny o tom, kdy a kam máte odbočit nebo třeba kdy sjet z dálnice. Během jízdy se tak nemusíte neustále dívat na mapu a ubírat si pozornost. Stačí jen pozorně poslouchat. Při výběru se nezapomeňte ujistit, že GPS navigace podporuje češtinu a že tedy nebudete bojovat s jazykovou bariérou.
Hlasové ovládání navigace může fungovat také opačně, kdy lze jednotlivé pokyny navigaci zadávat prostřednictvím vašeho hlasu.
Dalším praktickou a zároveň bezpečnostní funkcí je ukazatel povolené rychlosti. Moderní navigace vás dokonce dokáží na překročení maximální povolené rychlosti upozornit výstražným zvukovým znamením.
Pomáhají zvládat komplikované dopravní situace. Díky nim na navigaci uvidíte, jestli pravotočivý výjezd z dálnice povede do kopce nebo z kopce nebo kdy se řadit do správného pruhu. Vyhnete se tak nežádoucímu přejíždění přes dva pruhy i panice, když vás čekají tři zatáčky a nevíte, zda navigátor hlásí: „Odbočte doprava,“ na druhou či třetí zákrutu.
Tato funkce vás upozorní na to, do jakého pruhu se máte zařadit. Své uplatnění najde zejména ve velkých městech a na frekventovaných křižovatkách.
Díky podpoře Wi-Fi připojení si do navigace můžete jednoduše a pohodlně stahovat aktualizace map nebo třeba body zájmu (například obchody či restaurace). V souvislosti s tím lze uvést také možnost propojení navigace s vaším chytrým telefonem.
Navigace s technologií Bluetooth zpravidla umožňují snadné propojení s vaším mobilním telefonem. Následně lze do navigace promítnout trasu z vašeho telefonu a podobně. S technologií Bluetooth může souviset také funkce pro handsfree telefonování. Navigace vám také může na displeji zobrazit příchozí zprávu.
Jedná se o funkci, se kterou se setkáte u turistických navigací. Díky ní můžete velmi přesně lokalizovat svoji polohu a lépe se tak věnovat hře Geocaching.
Pokud máte GPS navigaci s velmi podrobnými mapovými podklady, můžete se setkat s funkcí pro hledání konkrétní adresy dle popisných čísel. Díky tomu nebudete muset zbytečně bloudit.
Některé navigace podporují přepínání z 2D módu do verze 3D. Ta nabízí mnohem realističtější provedení a zobrazí vám trojrozměrnou grafiku, což může rovněž v některých případech pomoct s lepší orientací v prostoru.
Navigace s touto funkcí vás budou při jízdě informovat na přítomnost místa s radarem pro měření vaší rychlosti.
Tato funkce umožňuje nahrát vámi projetou trasu, kterou si následně můžete prohlédnout. Často ji najdete například u navigací pro kamiony.
Tyto navigace bývají opatřeny RDS-TMC přijímačem. Její funkce spočívá v tom, že vás upozorní na přítomnost uzavírky či kolony a nabídne vám rychlejší či příjemnější alternativní trasu.
***
Už máte jasno v tom, co vlastně hledáte? Našli jste kompromis mezi možnostmi vašeho auta, cenou a funkcemi? Nejdůležitějším kritériem by mělo být, jaké problémy má navigace řešit. Ne vždy je totiž nejdražší GPS ta nejlepší – zvlášť když výhody některých modelů plně doceníte až časem.