0 Kč
×

Recenze Honor 8X: obr tělem i duší

07.12.2018

Velký displej s opravdu minimálními rámečky, kvalitní konstrukce, velmi slušná výbava, atraktivní barevné varianty a velice zajímavá cena. Honor 8X je další z telefonů, který se rozhodl čeřit vody střední třídy. Podaří se mu prosadit v tvrdé konkurenci? To ukáže až čas, mnohé však naznačí už naše recenze.

Tento produkt již nemáme, ale můžete si prohlédnout další smartphony od značky Honor.

Skleněný obr, kterému to sekne

Honor 8X – technické parametry:
Displej: 6,5" Full HD+ (2340 x 1080)
Procesor: Osmijádrový Kirin 710
(4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz)
Operační paměť: 4 GB RAM
Interní paměť: 64 nebo 128 GB
(+ microSD karta až do 256 GB)
Fotoaparát: zadní duální 20Mpx f/1.8 + 2Mpx f/2.4;
přední 16Mpx f/2.0
Baterie: 3 750 mAh
Další funkce: Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, GLONASS, BeiDou,
DUAL SIM, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack,
čtečka otisků prstů, snímač tváře
Operační systém: Android 8.1 Oreo + EMUI 8.2
Rozměry a hmotnost: 160,4 × 76,6 × 7,8 mm, 175 g
Farby: černá, modrá, červená

Skleněná záda, kovové rámečky a obří displej od kraje až ke kraji. Tak zní základní vizuální charakteristika Honoru 8X. Musíme jedním dechem dodat, že přístroj vypadá opravdu velice hezky. Hladké skleněné části telefonu jsou ale zároveň, jak bývá zvykem, náchylné na ulpívání otisků. Nejspíš i kvůli tomu přidává výrobce do balení čiré pouzdro, což rozhodně oceňujeme.

Duální fotoaparát tentokrát najdete v levém horním rohu zad a hned pod ním se nachází přisvětlovací LED dioda. Dále na zádech najdete ještě čtečku otisku prstů. Ta je umístěna velice intuitivně, přesně tam, kde ji naše prsty hledaly, v tomto ohledu tak nemáme co vytknout.

Na pravé hraně telefonu je ovládání hlasitosti a zapínání/vypínání přístroje, na protější straně se pak nachází šuplík pro dvě SIM karty a slot pro microSD. Ten je samostatný, můžete tak současně využívat obě SIMky i paměťovou kartu. Na spodní hraně potěší 3,5mm Jack pro sluchátka a mírně zklame přítomnost micro USB konektoru. Nedostalo se tudíž na moderní USB-C.  Do ruky padne telefon velmi dobře, je však potřeba počítat s tím, že díky 6,5“ obrazovce se i přes tenké okraje jedná o větší telefon.

Výřez (tzv. Notch) v horní části obrazovky vypadá u Honoru 8X takto.

Povedený displej s minimálními rámečky

Jak jsme již zmínili, dominantou čelní strany Honoru 8X je 6,5“ displej s minimálními rámečky. Slovo minimální musíme podtrhnout, obrazovka totiž zabírá úžasných 91 % čelní plochy. Tomu samozřejmě napomáhá i fakt, že telefon disponuje vykousnutím horní části obrazovky tzn. notchem. Jeho rozměry srazili v Honoru na úplné minimum, výřez tak zabírá méně místa než u většiny ostatních přístrojů.

Protažená obrazovka má poměr stran 19,5 : 9 a její rozlišení je Full HD+ (2340 x 1080). V případě, že budete chtít šetřit baterii, ho můžete snížit na 1560 x 720. Kvalita odpovídá vysoké úrovni dnešních IPS panelů. Podání barev, pozorovací úhly i čitelnost na přímém slunci jednoznačně chválíme. Barvy a jejich teplotu si navíc sami můžete upravit dle vlastních preferencí.

 

Displej zabírá více jak 90 % čelní plochy.

Slušně vybavená střední třída

Hardwarová výbava je, s přihlédnutí k ceně Honoru 8X, velice solidní. Základem je osmijádrový procesor Kirin 710. Ten spolupracuje s operační pamětí velikosti 4 GB. Trojlístek základních parametrů doplňuje interní paměť pro ukládání uživatelských dat. Zde si můžete vybrat ze dvou variant. Buď můžete mít úložný prostor s kapacitou 64 GB, nebo si připlatit cca 1 000 Kč a za tuto cenu získat 128 GB. U obou variant zároveň platí, že pomocí microSD karty můžete svůj úložný prostor zvětšit o dalších až 256 GB.

Rychlost telefonu je na výborné úrovni. Ve výkonnostních testech se samozřejmě nemůže srovnávat s přístroji se silnějšími procesory, v praxi by však měl telefon bez problémů uspokojit nároky většiny uživatelů. S poměrem cena/výkon jsme byli rozhodně spokojeni.

 

Skleněná záda, na kterých se nachází čtečka otisků prstů a duální fotoaparát.

Duální fotoaparát potěší

Duální fotoaparát s rozlišením 20+2 Mpx slibuje velmi slušné snímky. A co slibuje i plní. Nemůže sice konkurovat TOP fotomobilům, ve své cenové kategorii ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu. Jak už se během letošního roku stalo standardem, s fotkami vám i zde pomáhá umělá inteligence. Honor ji u svých přístrojů postupně vylepšuje, takže s nepřirozeně přesaturovanými fotkami už se takřka nesetkáte.

Přesto stále nelze jednoznačně říct, zda je lepší fotit s využitím umělé inteligence, nebo bez něj – výsledky se liší případ od případu. Výhodou je, že u fotek vyfocených s AI si následně můžete jediným tlačítkem přepínat mezi zobrazením s/bez umělé inteligence. Jednoduše tak porovnáte, která varianta snímku vypadá lépe.

Za dobrého světla Honor 8X pořizuje opravdu hezké snímky, za snížené viditelnosti už je to dle předpokladů o kus horší. Na střední třídu však vypadají snímky dobře. Nezklame ani přední selfie fotoaparát. 16Mpx snímač pracuje velmi slušně, můžete se tak těšit na zdařilé portréty. Za zmínku stojí ještě natáčení videa. To lze zaznamenávat maximálně v rozlišení Full HD při 60 snímcích za vteřinu.

Duální fotoaparát a umělá inteligence vám pomůžou zachytit pozoruhodné snímky.

Energie na dva dny

Baterie nabízí sympatickou kapacitu 3750 mAh a je to znát. Samozřejmě, s větší displejem jde ruku v ruce i vyšší spotřeba, celkově jsme však s výdrží byli spokojeni. Poměrně perný den baterka zvládla s rezervou, při méně náročném vytížení jsme pak neměli větší problém dostat se ke dvěma dnům bez nabíjení, což je velmi slušný výsledek. Zamrzí tak jen zmíněná absence USB-C a s tím související nemožnost využít rychlonabíjení. Je však pochopitelné, že s ohledem na cenu se na něčem šetřit zkrátka muselo.

 

Honor 8X si můžete koupit ve třech barevných variantách - modré, červené a černé.

Zabezpečení pod palcem i ve tváři

Honor 8X v tomto ohledu nikterak nevybočuje z letošních standardů střední třídy. Kromě klasických metod, jako je zamčení telefonu PINem zde nechybí zabezpečení pomocí otisku prstu nebo snímání obličeje. Poslední metoda je samozřejmě nejatraktivnější a funguje poměrně spolehlivě. V dostatečném osvětlení nás telefon rozeznal s jistotou, méně úspěšní jsme byli, když se za námi nacházel silný zdroj světla nebo bylo přítmí. V těchto situacích jsme nakonec často museli sáhnout po čtečce otisku prstů. Ta pracuje rychle a spolehlivě, jak je ostatně u Honoru tradicí.

Klasická kombinace Android + EMUI

Google Android 8.1 doplněný o nástavbu EMUI ve verzi 8.2. To je softwarový základ smartphonu Honor 8X. Tato tradiční kombinace funguje přesně tak, jak jsme u telefonů Honor zvyklí. EMUI sice výrazně pozměňuje základní vzhled Androidu, je však velmi intuitivní a ani pro nováčky by tak nemělo být problémem se zde záhy zorientovat. Samotné prostředí je navíc nejen přehledné, ale i velmi dobře vyladěné – telefon šlape jako švýcarské hodinky. Jedinou výtku máme k velkému množství předinstalovaných aplikací. Většina z nich jde naštěstí bez problémů odinstalovat. 

 

Působivý displej a skleněná záda Honoru 8X. 

Závěr

Střední třída chytrých telefonů se dočkala dalšího atraktivního kousku. Honor 8X zde vyčnívá nejen velikostí displeje, ale také atraktivním vzhledem. Velmi dobrou image podtrhuje také perfektně odladěný systém, velmi slušný fotoaparát či výdrž. Naopak důvodů ke kritice příliš nenacházíme. Jistě, ocenili bychom modernější USB-C konektor namísto stávajícími micro USB, jeho absenci však lze omluvit cenovkou telefonu. Daní za atraktivní skleněný vzhled je zase ulpívání otisků prstů. Celkové hodnocení telefonu je ale veskrze pozitivní. Pokud hledáte větší smartphone ceně kolem 7 000 Kč, s Honorem 8X chybu rozhodně neuděláte.

Klady (+): Zápory (-):
+ Atraktivní vzhled - Chybí USB-C
+ Velký displej s minimálními rámečky  
+ Dobrý fotoaparát  
+ 3,5mm konektor pre sluchátka  
+ samostatný slot pro paměťovou kartu  

 

Další aktuality

Amazfit: 7 dobrých důvodů, proč zvolit právě tyto chytré hodinky

Amazfit: 7 dobrých důvodů, proč zvolit právě tyto chytré hodinky

Chytré hodinky jsou dnes v módě a nosí je každý, od náruživých sportovců v těsných trikotech po bankéře v oblecích na míru. Podívejte se s námi na sedm důvodů, proč byste při pořizování smart watch ro...... Celý článek
Jak vybrat chytré hodinky?

Jak vybrat chytré hodinky?

Doba jde neustále kupředu, takže i na první pohled zcela běžné hodinky nabídnou nespočet informací a funkcí. Smart watch neboli chytré hodinky jsou stále oblíbenější a na trhu najdete nejrůznější mode...... Celý článek
Co víme o Samsung Galaxy Z Fold6, Z Flip6, Watch7, Watch7 Ultra, Buds3 a Buds3 Pro?

Co víme o Samsung Galaxy Z Fold6, Z Flip6, Watch7, Watch7 Ultra, Buds3 a Buds3 Pro?

Podívejte se s námi na neověřené informace a úniky ohledně očekávaných smartphonů a nositelné elektroniky Samsung. Přijde Galaxy Z Fold ve dvou verzích? Co nabídnou nové Watch? Již několik let ...... Celý článek
Jak vyrobit hmyzí hotel?

Jak vyrobit hmyzí hotel?

Už jste někdy slyšeli o pojmu hmyzí hotel? Tento domeček si můžete snadno postavit i svépomocí a přivítat tak hmyzí návštěvníky na své zahradě. Jednotlivé rostliny vám jistě poděkují a budou se těšit ...... Celý článek
GeForce RTX  AI: Co je umělá inteligence a jak si vybrat AI notebook?

GeForce RTX AI: Co je umělá inteligence a jak si vybrat AI notebook?

Některé straší, jiným pomáhá. Umělá inteligence (AI) si za poslední roky vybudovala ve světě elektroniky a počítačů silné jméno. Umí toho opravdu hodně - s její pomocí můžete pracovat na vlastních pro...... Celý článek