0 Kč
×

Vše, co jste chtěli vědět o chytré domácnosti

15.08.2021

Smartphone má v dnešní době téměř každý, stále rozšířenější jsou i chytré televize. Tak proč si nezařídit přímo chytrou domácnost? Co je chytrá domácnost, jaká jsou její lákadla, na co si dát pozor a jaká jsou potenciální rizika? To vše a mnohem více se dozvíte na následujících řádcích.

Chytrá_domácnost_1

Co je chytrá domácnost

Chytrá domácnost je propracovaný ekosystém, v němž je integrováno kompletní vybavení domácnosti od vytápění, stínění, chlazení a větrání, až po zabezpečení, osvětlení, zábavní elektroniku či domácí spotřebiče. Jednotlivé prvky komunikují jak s centrální jednotkou, tak i mezi sebou navzájem, čímž vytvářejí tzv. scény (jde o předem naprogramované sledy událostí, které mají nastat např. při ranním vstávání nebo po odchodu do práce).

Vše lze navíc pohodlně ovládat prostřednictvím uživatelského rozhraní centrální jednotky pomocí nástěnných vypínačů, ale především přímo z displeje vašeho smartphonu, tabletu či PC, i když jste třeba na opačném konci planety.

Chytrá_domácnost_2

Co umí chytrá domácnost

V běžné domácnosti musíte myslet na spoustu věcí. Zapnutá světla, horký sporák, otevřené okno či prasklá přívodní hadice pračky vám mohou po návratu domů způsobit spoustu nepříjemných překvapení. A co vaše děti. Jak se dostanou domů bez klíčů? Je zkrátka mnoho věcí, na které je tak snadné zapomenout.

To v chytré domácnosti je vše automatické a vy se nemusíte téměř o nic starat. Jakmile opustíte domov, zhasnou všechna světla, vytápění se přepne do úsporného režimu s nižší teplotou, odpojí se spotřebiče v chytrých zásuvkách a v případě havárie pračky se uzavře přívod vody. Nemáte-li elektronický uzávěr plynu či elektricky ovládaná okna, jste na potenciální nebezpečí upozorněni dříve, než stačíte odjet. Svou oblíbenou hudbu si pustíte v jakékoli místnosti pouhým vyslovením jména umělce, zatímco vaše dítě si odemkne přiložením prstu k chytrému zámku.

Chytrá_domácnost_3

Jaké jsou výhody chytré domácnosti

Chytrá domácnost sama zvládne řadu rutinních úkonů, které byste jinak museli několikrát denně opakovat vy, např. automatické zhasnutí světel po odchodu z místnosti či zatažení žaluzií, když na okno zasvítí slunce. To je však jen zlomek toho, co moderní Smart Home nabízí.

Chytrá_domácnost_4

Pojďme se nyní podívat na ty největší přednosti:

  1. Snadné ovládání chytré domácnosti smartphonem nebo i hlasovými příkazy skrze hlasové asistenty (Amazon Alexa, Google Home či Apple Siri) – vypnutí všech spotřebičů v chytrých zásuvkách nyní zvládnete několika gesty.
     
  2. Vytváření automatických scénářů a navazujících akcí pro různé situace – ráno vás na místo nepříjemného budíku vzbudí pomalu se rozsvěcující měkké světlo, z reproduktoru začne hrát vaše oblíbená hudba a v kuchyni se již kávovar chystá na přípravu ranního espressa.
     
  3. Dokonalý přehled o vašem domově ať jste kdekoli – chytrý zvonek s kamerou vás upozorní kupříkladu na přicházejícího pošťáka, se kterým tak rovnou domluvíte jiný termín doručení zásilky (nejste-li doma).
     
  4. Vysoká bezpečnost ve dne i v noci – inteligentní chytré kamery a pohybová čidla neustále sledují dění kolem domu, přitom však rozpoznají domácího mazlíčka stejně jako souseda, který vám přišel zalít květiny. Chytré osvětlení umí simulovat vaši přítomnost (střídavě se rozsvěcejí a zhasínají světla v jednotlivých místnostech, stejně tak se vytahují a zatahují venkovní žaluzie), takže případný zloděj z venčí nepozná, kdy jste pryč. Pokud by přece jen k vloupání či jiné havárii došlo, automaticky se spustí alarm a o mimořádné události budete informováni nejen vy, ale i policie či hasiči.
     
  5. Snížení nákladů na provoz domácnostichytré termostaty regulují teplotu v jednotlivých místnostech dle aktuálních potřeb a denní doby, tudíž se na noc teplota sníží, takže se vám lépe spí a zároveň šetříte náklady za energii.
     
  6. Dáváte přednost každodenní sprše, ale vždy v neděli si rádi dopřejete horkou koupel? Centrální jednotky pro chytrou domácnost měří spotřebu vody v jednotlivých dnech, čímž se učí vaše zvyklosti a ohřejí vodu na vyšší teplotu jen tehdy, kdy to opravdu využijete.

Chytrá_domácnost_5

Má chytrá domácnost i nějaké nevýhody? Dalo by se říct, že chytrá domácnost nevýhody nemá. Přesto jsou s jejím provozem spojená určitá rizika, o kterých byste měli vědět, než s budováním Smart Home začnete.

Přístroje různých značek nemusí být vzájemně kompatibilní

Při vybírání různých prvků chytré domácnosti jako jsou Smart zásuvky, chytré žárovky, různá čidla či řídící jednotky lze snadno zjistit, že celá řada těchto zařízení vzájemně nespolupracuje. Jednotlivé značky totiž často používají vlastní komunikační protokoly a standardy, což spolupráci mezi komponenty různých výrobců značně stěžuje. Zvolíte-li řešení od jedné značky, je třeba se zajímat, jak bude systém do budoucna rozšiřitelný a při nákupu od více výrobců dejte pozor na podporované komunikační protokoly (mezi nejznámější univerzální standardy patří ZigBee, Z-Wave či Apple HomeKit).

Chytrá_domácnost_6

Porucha či výpadek elektrické energie

Moderní chytrá domácnost v sobě snoubí celou řadu prvků od osvětlení až po vytápění, proto je u ní kladen maximální důraz na kvalitu a spolehlivost. Ale i ten nejspolehlivější systém může mít poruchu, stejně jako vás může zaskočit nenadálý výpadek proudu. Renomované firmy často nabízí technickou podporu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. I tak je dobré mít připravený scénář pro případ nějaké poruchy. Určitě bychom měli vědět, jak manuálně zapnout kotel nebo jak vysunout elektricky ovládané žaluzie.

Cizí jazyk

Pro někoho možná jediná opravdová nevýhoda, protože některé centrální jednotky mohou mít uživatelské prostředí včetně mobilní aplikace pouze v angličtině a pokud jde o hlasové asistenty, tak ty zatím česky neumí bohužel vůbec.

Chytrá_domácnost_7

Možnost zneužití dat nebo hackerského útoku

Určitě největší riziko a v tomto případě i hrozba. Některá smart zařízení posílají citlivá data svých uživatelů na externí servery (do tzv. „cloudu“), takže nad nimi nemáte plnou kontrolu. Mnohem více škody však může ve vaší domácnosti napáchat nezvaný návštěvník v podobě hackera. Při výběru jednotlivých komponentů se proto zajímejte, zda při vzájemné komunikaci využívají nějakou formu šifrování. Nemluvě o domácí Wi-Fi síti, která by měla být maximálně zabezpečená a nejlépe také šifrovaná.

Jak na chytrou domácnost

Na předchozích řádcích jste se dozvěděli, co vše je chytrá domácnost a jaké má výhody či nevýhody. Nyní si přiblížíme, jak ji vybudovat! Nejprve je třeba se rozhodnout, zda vám postačí jednoúčelová sada, nebo s přihlédnutím k budoucnosti investujete do centrální jednotky. Majitelé zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku ještě mohou využít alternativu v podobě systému Apple HomeKit.

Chytrá_domácnost_8

Jednoúčelové sady

Jednoúčelové sady jsou relativně levné a snadné na instalaci – stačí vše vybalit, rozmístit po bytě a zapnout. Bohužel však nejsou do budoucna moc dobře rozšiřitelné o další komponenty a jak již vyplývá z jejich názvu, plní jen jeden účel. Zářným příkladem je chytrý alarm, popřípadě termostat, ke kterým sice lze dokoupit bezpečnostní čidla nebo další termo hlavice, ale když si následně budete chtít pořídit například chytré osvětlení, k jeho ovládání bude nutná jiná aplikace. Čím více svou chytrou domácnost rozšíříte, tím více bude potřeba aplikací, což není dvakrát pohodlné.

Centrální jednotka jako řídící centrum domácnosti

Srdcem sofistikované chytré domácnosti by měla být centrální jednotka, která komunikuje prostřednictvím konkrétního protokolu, například ZigBee či Z-Wave. Většinou ji stačí připojit do elektrické sítě a k vašemu routeru. K této jednotce lze do budoucna bez problémů dokupovat další zařízení a tvořit tak komplexní Smart Home. Velkou předností je jednoduché a pohodlné ovládání, stejně jako rozmanitost a provázanost celého systému. Prvotní instalace i nastavení je oproti jednoúčelovým sadám mírně komplikovanější, i tak by ji ale měl zvládnout i laik.

Chytrá_domácnost_9

Chytrá domácnost Apple HomeKit

Jste majiteli některého zařízení společnosti Apple? Pak vás předchozí odstavec v podstatě nemusí zajímat, protože máte k dispozici Apple HomeKit. Ten sám o sobě nepotřebuje žádnou centrální jednotku, tvoří ji totiž váš iPhone, iPad, popřípadě iPod Touch a operační systém iOS. Stačí pouze nakupovat chytrá zařízení označená logem „Works with Apple HomeKit“. Obrovskou výhodou je to, že nejste závislí na žádném komunikačním protokolu a můžete vybudovat do detailu propracovanou chytrou domácnost ovládanou prostřednictvím jediné aplikace.

Chytrá domácnost levně, aneb IFTTT vše zařídí za vás

Téměř každý se nyní asi bude ptát, kolik stojí chytrá domácnost? Základní jednoúčelové sady pořídíte již od necelých dvou tisíc korun, pokročilejší verze s bezpečnostní kamerou vás vyjdou zhruba na deset tisíc. Rozhodnete-li se pro centralizovaný Smart Home, připravte se na větší investici, ale ten komfort za to opravdu stojí.

Chytrá_domácnost_10

Přestavba na chytrou domácnost není náročná, většina prvků spolu komunikuje bezdrátově. Dle některých odborníků je sice lepší použití chytré elektroinstalace, ale ta je finančně náročná, a navíc vyžaduje i stavební úpravy. Takže pokud nepožadujete vyloženě profesionální zabezpečení a vysoce nadstandardní služby, pak vám postačí i bezdrátová varianta.

Máte již doma chytré osvětlení, chytrý termostat, popřípadě inteligentní kameru a rádi byste je po přečtení tohoto článku propojili do jednoho celku? Není nic jednoduššího než si zdarma stáhnout aplikaci IFTTT (z anglického If This Then That – „pokud tohle, udělej tamto“), která vytvoří pomyslný most mezi cloudovými službami nespolupracujících zařízení a aplikací. Nastavením sekvencí typu „v případě odemčení dveří rozsviť světlo na chodbě“ propojíte jinak nekompatibilní komponenty, čímž vytvoříte alespoň částečný Smart Home.

Chytrá_domácnost_11

Co nesmí chybět v žádné chytré domácnosti

V rámci chytré domácnosti jsou obvykle systémy chytrého vytápění, chlazení, větrání, stínění, osvětlení a zabezpečení domu. Níže si představíme pár komponentů, které by ve vaší chytré domácnosti určitě neměly chybět.

Vytápění

Připojit topení a klimatizaci do systému chytré domácnosti zpravidla není vůbec složité. Kotel či klimatizační jednotka to musí umožňovat, což se již v poslední době stává standardem. Ideální je vše doplnit o senzor teploty, chytré termostaty či přímo termostatické hlavice, takže můžete přímo z displeje vašeho smartphonu regulovat teplotu samostatně pro každou místnost i pro konkrétní denní dobu. Měřič spotřeby chytrá domácnost obvykle také nepostrádá, máte tak vždy k dispozici statistiky a údaje o spotřebované energii.

Chytrá_domácnost_12

Chytré osvětlení ochrání váš dům a posvítí i na cestu

Jedním z hlavních benefitů chytré domácnosti je možnost regulace osvětlení. Řídicí jednotka dokáže regulovat intenzitu i barevnost světla na základě denní doby i pohybu v jednotlivých místnostech. V noci zase můžete na dálku zhasnout zapomenutá rozsvícená světla nebo je naopak pravidelně či náhodně rozsvěcet, abyste budili zdání přítomnosti, když jste právě na dovolené.

Součástí chytrého osvětlení je nejčastěji chytrá žárovka s Bluetooth, kterou lze ovládat i klasicky nástěnným vypínačem. Začlenit lze i LED pásky, stolní lampy nebo i solární venkovní chytré osvětlení, které není nutné připojovat k domácím rozvodům, protože se napájí přes den ze slunce.

Chytrá_domácnost_13

Zkuste Philips HUE

Přemýšlíte, jaké vybrat osvětlení a jak jej následně synchronizovat? Pak se podívejte na nabídku Philips HUE. Jde o nejpropracovanější systém chytrého osvětlení od renomovaného výrobce obsahující téměř vše, na co si vzpomenete. Ať už hledáte kompletní svítidla, samostatné LED pásky, Smart žárovky nebo i venkovní osvětlení. V nabídce naleznete i spoustu kompletních balíčků, které zahrnují vše potřebné od chytré žárovky až po vlastní centrálu Philips HUE Bridge.

Chytré stínění nejen pro horké letní dny

Chytré ovládání mohou obsahovat i venkovní žaluzie či další stínící prvky domu. Nejde při tom jen o pouhé časování doby spuštění a vytažení. Spouštění žaluzií může být řízeno na základě komunikace s chytrou meteostanicí, takže se zatemní jen tehdy, svítí-li opravdu slunce. Naopak v zimních měsících jsou ponechány vytažené, aby se interiér prohřál slunečními paprsky.

Chytrá_domácnost_14

Bezpečnost především

Klíčovou součástí chytré domácnosti je rovněž i zabezpečení domu. Hlavním prvkem zde bývá chytrá bezpečnostní kamera, kterou lze umístit venku i vevnitř. Většinou bývá propojena s detektorem pohybu, takže začne nahrávat pouze v případě mimořádné události. Kamery dokážou nahrávat i v noci, máte-li navíc i výše zmíněné solární venkovní chytré osvětlení, pak bude identifikace pachatele hračkou. Opomenout nelze ani nejrůznější detektory, např. kouře, CO2, rozbití oken či úniku plynu a vody, které mnohdy zachrání nejen majetek, ale i život.

Oceníte i chytrý zvonek s kamerou. Vždy tak víte, kdo stojí za dveřmi a díky chytrému zámku mu můžete rovnou i otevřít, aniž byste museli vstát z gauče. Stále častější součástí chytrého zámku je i chytrá klika s klávesnicí a otiskem prstu, klíč tak klidně nechejte v kapse.

Chytrá_domácnost_15

Chytré zásuvky nesmí chybět

Nedílnou součástí každé chytré domácnosti jsou chytré zásuvky. Díky nim máte neustálý přehled o všech spotřebičích, vždy tak víte, zda jsou zapnuté a jakou mají spotřebu. Hlavní předností však je možnost vše na dálku vypnout, takže si můžete být opravdu jistí, že máte vše pod kontrolou.

Je libo chytrý květináč?

Do chytré domácnosti lze začlenit pestrou paletu více či méně užitečných pomocníků. K těm opravdu užitečným patří již výše zmíněná chytrá meteostanice, která může mít na povel spoustu zařízení od zavlažování, které zůstane v případě blížícího se deště vypnuté, až po automatické otevírání oken nebo čidel kvality vzduchu. Nemáte balkon ani zahradu? Pořiďte si chytrý květináč, ve kterém bez námahy vypěstujete spoustu krásných květin nebo dokonce i čerstvých bylinek. Květináč se stará nejen o pravidelnou a rovnoměrnou závlahu, ale navíc simuluje i denní biorytmus včetně různých barev světla.

Chytrá_domácnost_16

Smart, kam se podíváš

Jste právě v obchodě a nejste si jistí, zda doma máte ještě mléko? Stačí se prostřednictvím integrované kamery podívat do chytré chladničky a při samotném vaření se zeptat na vhodný recept vaší nové Smart trouby. Chytré pračky rozpoznají, jaké prádlo chcete prát a samy za vás dávkují prací prostředek. Jakmile je dopráno, pošlou vám oznámení, že je čas dát prádlo do sušičky. Chytrá sušička je již na vše připravena a vy tak jen vytáhnete krásně suché a nezmačkané prádlo.

Chytrá domácnost pro zelené domy

Máte solární konektory? Pak jsou pro vás chytré systémy pro domy a do domácnosti jako stvořené. Moderní spotřebiče dokážou přizpůsobit svou činnost tak, aby využily teplé vody i vyrobené elektřiny na maximum. Jestliže to myslíte se Smart Home opravdu vážně, pak by vašemu domu neměla chybět ani chytrá baterie pro domácnost, která ukládá vyrobenou energii pro pozdější využití, takže vás již výpadek proudu nevyvede z míry.
 

Další aktuality

Amazfit: 7 dobrých důvodů, proč zvolit právě tyto chytré hodinky

Amazfit: 7 dobrých důvodů, proč zvolit právě tyto chytré hodinky

Chytré hodinky jsou dnes v módě a nosí je každý, od náruživých sportovců v těsných trikotech po bankéře v oblecích na míru. Podívejte se s námi na sedm důvodů, proč byste při pořizování smart watch ro...... Celý článek
Jak vybrat chytré hodinky?

Jak vybrat chytré hodinky?

Doba jde neustále kupředu, takže i na první pohled zcela běžné hodinky nabídnou nespočet informací a funkcí. Smart watch neboli chytré hodinky jsou stále oblíbenější a na trhu najdete nejrůznější mode...... Celý článek
Co víme o Samsung Galaxy Z Fold6, Z Flip6, Watch7, Watch7 Ultra, Buds3 a Buds3 Pro?

Co víme o Samsung Galaxy Z Fold6, Z Flip6, Watch7, Watch7 Ultra, Buds3 a Buds3 Pro?

Podívejte se s námi na neověřené informace a úniky ohledně očekávaných smartphonů a nositelné elektroniky Samsung. Přijde Galaxy Z Fold ve dvou verzích? Co nabídnou nové Watch? Již několik let ...... Celý článek
Jak vyrobit hmyzí hotel?

Jak vyrobit hmyzí hotel?

Už jste někdy slyšeli o pojmu hmyzí hotel? Tento domeček si můžete snadno postavit i svépomocí a přivítat tak hmyzí návštěvníky na své zahradě. Jednotlivé rostliny vám jistě poděkují a budou se těšit ...... Celý článek
GeForce RTX  AI: Co je umělá inteligence a jak si vybrat AI notebook?

GeForce RTX AI: Co je umělá inteligence a jak si vybrat AI notebook?

Některé straší, jiným pomáhá. Umělá inteligence (AI) si za poslední roky vybudovala ve světě elektroniky a počítačů silné jméno. Umí toho opravdu hodně - s její pomocí můžete pracovat na vlastních pro...... Celý článek