0 Kč
×

Kdy a proč přejdeme na DVB-T2?

17.06.2019
V roce 2011 jsme řešili přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Hromadně se vyměňovaly televize, nejvyhledávanějším slovem na internetu se stal set-top box. Uteklo sotva pět let a čeká nás další stěhování frekvenčních pásem. Je to dobře, nebo ne?

Roku 2011 byl dokončen projekt digitalizace české televize. Možná si připomenete i tehdejší počátky mobilního internetu: nízké limity FUP, hlemýždí rychlost… Dlouhodobě byla taková situace neudržitelná. Český telekomunikační úřad má však licence pouze na omezená frekvenční pásma, se kterými si musí vystačit a hlad po rychlých datech způsobil, že se kmitočty určené pro televizi uskromňují ve prospěch operátorů.

Základem je kodek H.265 (HEVC)

Příchod DVB-T2 znamená vyklizení pozic z frekvence 700 MHz a jejich postoupení mobilnímu internetu. Televizi zůstane omezený prostor, signál bude proudit stejně, jen v zahuštěnější podobě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. V současnosti používaný MPEG-2 příliš účinný není, moderní HEVC (s kódováním H.265) si vystačí se čtvrtinovým objemem dat při zachování kvality.

Kromě starostí vyvolaných vynucenou změnou však DVB-T2 přináší i příjemnější stránky. Nejčastěji se mluví o vyšší kvalitě příjmu. Ta má své skutečné opodstatnění: vysílání se přesune na stejnou frekvenci, takže televize dokážou přijímat signál z více vysílačů zároveň. Díky tomu se bude výsledný signál sčítat, což za současných podmínek možné není. Přínos nastane i v nabídce kanálů, kdy se zvýšená kapacita rozloží buď mezi větší počet stanic, nebo více kanálů s navýšeným rozlišením.

Velký třesk přišel v březnu 2017

O osudu digitálního vysílání je rozhodnuto, nezodpovězena dlouho zůstala jen otázka kdy. Do začátku roku 2010 jsme byli svědky pouze testovacích provozů, datum spuštění veřejného vysílání v DVB-T2 však bylo několikrát odloženo. Nakonec se stal datem velkého startu 1. březen 2017, kdy začal vysílat Žižkovský televizní vysílač a Cukrák.

Co je to ten multiplex?
K televiznímu vysílání se používají určité komunikační frekvence. Ty pronajímá Český telekomunikační úřad jednotlivým provozovatelům. Na síti 1 provozovatele ČT tak naladíte ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a 7 stanic Českého rozhlasu, na síti 2 pro České radiokomunikace vysílá Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. České radiokomunikace provozují i síť 3 s kanály Barrandov Plus, ČT:D a Art, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold, Prima Love, Prima Max, Prima Zoom, TV Šlágr a rádio Proglas. Síť 4 pak provozuje Digital Broadcasting s vysíláním kanálů Fanda, Smíchov, Telka, Prima Comedy Central, TV Mňam, TV Mňau, TV Relax-Pohoda a TV Rebel. Někdy se síť rovněž označuje jako multiplex.

přechod na DVB-T2

Bude potřeba nová televize?

Vysílání ve formátu DVB-T2 v průběhu roku 2020 zcela nahradí současný typ DVB-T. Abyste tedy mohli přijímat pozemní televizní vysílání, budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo vhodný set-top box. Aby to ale nebylo tak jednoduché. Ne každá TV s DVB-T2 tunerem, si s novým vysíláním poradí. Existuje totiž více způsobů kódování – H.264 a kvalitnější H265/HEVC. V Česku se bude používat druhý jmenovaný – DVB-T2 (H265/HEVC).

Nemusíte se však obávat, že byste při nákupu nevěděli, kterou televizi vybrat. Přístroje kompatibilní s DVB-T2 (H265/HEVC) jsou opatřeny symbolem Certifikace ČRA „ověřeno“. Na webu a prodejnách DATART jsou pak všechny televize, na kterých naladíte nový formát vysílání, označeny logem DVB-T2 a štítkem „připraveno“. Takto označené TV a set-top boxy garantují, že na nich televizní vysílání bez problémů naladíte i po roce 2019.

přechod na DVB-T2

 Na webu a prodejnách DATART jsou pak všechny televize, na kterých naladíte nový formát vysílání, označeny logem DVB-T2 a štítkem „připraveno“

Jak se připravit na DVB-T2/HEVC

V první řadě si zkontrolujte, zda vaše televizní výbava odpovídá požadavkům pro přechod na nový standard. Na trhu existuje mnoho přístrojů, které splňují požadavky pro přechod na DVB-T2. Na webové adrese Českých Radiokomunikací DVB Project zkuste zadat do vyhledávání typ vašeho zařízení a okamžitě se dozvíte, zda jste na změnu připraveni.

Televizi, nebo set-top box?

Set-top box má oproti koupi nové televize jedinou významnou výhodu a tou je nízká cena. To je však jediná výhoda set-top-boxu, ve všech ostatních kritériích vítězí jednoznačně koupě nové televize. V první řadě je to kvalita obrazu. Set-top-boxy, vyjma těch nejdražších, dokáží zpracovat obraz pouze v průměrné kvalitě, což je u nového formátu vysílání rozhodně škoda.

Nižší bude i váš komfort při ovládání televize, budete totiž nuceni používat dva dálkové ovladače – jeden od TV a druhý od set-top boxu. V neposlední řadě pak se set-top boxem přijdete u velkou část moderních vymožeností, které dnešní chytré TV nabízejí. Příkladem za všechny budiž HbbTV. Zatímco na televizi toto hybridní vysílání ČT bez problémů naladíte, drtivá většina set-top boxů vám toto neumožní. Investice do nové televize tak určitě stojí za zvážení.

Jak naladit DVB-T2 vysílání?

Máte správnou televizi nebo set-top box a přemýšlíte, jak DVB-T2 naladit? Pokud máte svou vlastní anténu, je to naprosto snadné. Stačí na vaší televizi zapnout manuální nebo automatické ladění a televizní kanály si znovu naladit. Pokud na domě používáte společnou anténu, je třeba zásah servisní firmy, která musí přeladit tzv. kanálové vložky a nastavit nové nasměrování antény.

Víte, že pozemní televizní vysílání můžete přijímat i prostřednictvím vašeho počítače? Stačí k němu dokoupit DVB-T2 televizní kartu a televizi můžete sledovat na svém monitoru či notebooku.

DATART vám poradí jak na to

Ti, kteří si v současnosti platí TV příjem prostřednictvím satelitu, nebo kabelového operátora mohou být klidní, neboť změny se týkají pouze bezplatného pozemního vysílání DVB-T.

Jste-li vlastníky staršího typu CRT televizoru (to jsou ty velké, „baňaté“ přístroje, které nefungují bez set-top-boxu), zkontrolujte si, zda je váš set-top-box schopen přijímat vysílání v kódování DVB-T2/HEVC. Pro vás máme připravenu celou řadu ověřených přístrojů.

Ani majitelé plochých LCD nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že jejich vestavěné tunery si s novým vysíláním beze zbytku poradí. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit. Také těmto divákům doporučujeme koupi nového televizoru, který zaručí kvalitní a bezproblémový televizní přenos i do budoucna. 

Rádi bychom proto doporučili všem, kteří dosud nemají dostatečné technologické vybavení: navštivte nejbližší prodejnu DATART, kde vám naši elektrospecialisté poradí, jaké řešení by bylo nejvhodnější právě pro vás.

Každá změna nemusí být nutně k horšímu, jste-li na ni připraveni. 

Další informace o přechodu na DVB-T2 najdete na této stránce.
 

Další aktuality

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Chcete, aby vaše trouba Mora zářila jako nová i po letech používání? Správná péče a údržba mohou výrazně prodloužit životnost. V článku se dozvíte, jak můžete vaši troubu udržovat bez zbytečné námahy....... Celý článek
Jak vybrat klimatizaci? Nespleťte si ji s pouhým ochlazovačem

Jak vybrat klimatizaci? Nespleťte si ji s pouhým ochlazovačem

V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem klimatizace, ale také si důkladněji vysvětlíme, kdy a proč je dobré zvolit právě klimatizaci, a ne třeba jen ochlazovač vzduchu nebo ventilátor. O čem ...... Celý článek
Recenze: Amazfit Active Edge – Spolehlivý výkon, dlouhá výdrž a skvělá cena

Recenze: Amazfit Active Edge – Spolehlivý výkon, dlouhá výdrž a skvělá cena

Pokud hledáte spolehlivé sportovní chytré hodinky za přijatelnou cenu, neměli byste přehlédnout hodinky Amazfit Active Edge. Za poměrně nízkou cenu toho nabízí spoustu. Ať už se jedná o dlouhou výdrž ...... Celý článek
Jak se starat o nože, aby vypadaly a fungovaly jako nové

Jak se starat o nože, aby vypadaly a fungovaly jako nové

S tupým nožem se dá v kuchyni pracovat jen těžko. Aby vaše vybavení dosáhlo dlouhé životnosti, pamatujte na jeho správné skladování a pravidelné ostření. Kromě toho je potřeba dodržovat také zásady sp...... Celý článek
Co je to API?

Co je to API?

API, neboli aplikační programové rozhraní, je pojem, se kterým se setkáváme čím dál častěji – a ne nadarmo. Tato relativně abstraktní technologie má totiž klíčovou roli v digitální éře, v níž žijeme. ...... Celý článek