0 Kč
×

Platforma NVIDIA Studio posune vaši kreativitu na novou úroveň. Co to je a pro koho je určená?

12.04.2024

Našli jste v sobě kreativního ducha? Co kdybychom vám řekli, že existuje platforma nabízející maximální výkon všem kreativním profesionálům i nadšencům, kteří se prací na počítači neživí, a to dokonce i na cestách? Řešením jsou notebooky zařazené do platformy NVIDIA Studio. Nechejte vašeho kreativního ducha naplno se projevit.

Platforma NVIDIA Studio posune vaši kreativitu na novou úroveň

O čem se dočtete:

Znáte ty nekonečné minuty či dokonce hodiny čekání na uložení grafických návrhů, renderování videa či zbytečně dlouhou odezvu při tvorbě zvuku? S tím vším je konečně konec. Díky notebooku pro kreativní nadšence s platformou NVIDIA Studio budete pracovat rychle a zároveň kvalitně. Neváhejte proto pokračovat ve čtení, abyste se o této zajímavé platformě dozvěděli více.

Co je NVIDIA Studio?

Pokud byste chtěli NVIDIA Studio představit rodičům či kamarádům, kteří se technologiemi dennodenně nezabývají, mohli byste jim říci, že se jedná o kombinaci výkonných počítačových komponentů, stabilního systému a profesionálních ovladačů. A skutečně – hardware, software a ovladače tvoří NVIDIA Studio jako celek.

Nejedná se tedy o aplikaci či program, ale celou platformu, která v sobě spojuje ten správný hardware (tedy stolní počítač či notebook s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX), software (aplikace a programy schopné využít benefity grafických karet GeForce RTX) a ovladače NVIDIA Studio. To vše s cílem poskytnout tvůrcům maximální možnou rychlost a stabilitu aplikací při jejich práci.

Obrovským benefitem je, že platforma NVIDIA Studio se neváže na jeden konkrétní počítač. A vlastně – nemusí být ani na počítači. Pokud preferujete práci na cestách, těšit se můžete na stejné výhody a rychlost ve vašem notebooku.

Na jaké činnosti je NVIDIA Studio stvořené?

Podstatou platformy Studio od amerického producenta NVIDIA je široká dostupnost pro kreativní profesionály i amatérské tvůrce, kteří považují kreativitu za své hobby. Za cíl si klade zlepšit práci s obrazem i zvukem, díky čemuž najde využití nejen u grafických designérů, ale například i v zařízeních fotografů a streamerů. Pojďme se proto postupně podívat na výhody a benefity, ze kterých mohou v případě NVIDIA Studia čerpat jednotlivé skupiny kreativců.

Na jaké činnosti je NVIDIA Studio stvořené?

Tvorba 3D animací

Každý, kdo si zkusil práci s trojrozměrnou grafikou, ví, jak je náročná. Vyžaduje mimořádnou trpělivost, přesnost a preciznost, ale výsledný efekt za to rozhodně stojí. Do stále většího popředí se však dostává 3D animace, jako výsledek grafického a designérského umění.

Díky kombinaci jader RT v grafických kartách NVIDIA RTX, umělé inteligence s DLSS 3 a profesionálním ovladačům NVIDIA Studio budete schopni nejen kvalitně modelovat a renderovat plné virtuální světy, ale potěší vás také rychlé zobrazování výsledků díky snižování šumu za pomoci umělé inteligence.

Tak například renderovací nástroj Blender Cycles bude schopen pracovat až 4,5krát rychleji, a to v závislosti na zvolené konfiguraci zařízení. Srovnáme-li si notebook s GPU NVIDIA GeForce RTX 4090 s vlajkovou lodí kalifornské společnosti Apple, notebookem Apple MacBook Pro běžícím na čipu M2 MAX, dostaneme se na třetinový čas renderování ve prospěch NVIDIE. I ta nejslabší z RTX karet, model RTX 4050, dosahuje v porovnání s MacBooky lepších výsledků.

Využíváte s oblibou Autodesk Arnold se softwarem Maya? V tom případě nepochybně víte, že renderování může v některých případech trvat i přes dvě hodiny. Ne však v případě, když disponujete zařízením s grafikou řady GeForce RTX a platformou NVIDIA Studio. Testy totiž ukazují, že se všemi modely GPU zvládnete takový render do 20 minut.

Tvorba 3D animací v NVIDIA Studiu

Fotografování

Setkali jste se už s laickým názorem, že zachytit zajímavý moment na fotografii není žádný problém? Každý, kdo fotí s nadšením, se nad ním jen pousměje – vždyť fotografováním celý proces teprve začíná. Aby z fotografie vzniklo hotové umělecké dílo, je dobré ji vylepšit. Postará se o to více než 30 efektů akcelerovaných grafickou kartou, a to včetně funkce umělé inteligence.

Nástroj Adobe Photoshop Lightroom Classic zřejmě nijak speciálně představovat nemusíme. Mezi fotografy jde o mimořádně oblíbeného pomocníka při postprodukci záběrů. Díky funkci „vylepšení detailů“ akcelerované RTX získáte za pomoci umělé inteligence pro vaše RAW snímky lepší renderování barev a méně artefaktů. Více než třicet funkcí a efektů ve Photoshopu vám zase pomohou upravit záběr podle vašich představ a vytáhnout z něj maximálně možný potenciál. Těšit se můžete například na vyladěné funkce inteligentního (roz)ostření či Camera RAW.

Díky kombinaci hardwaru, softwaru a ovladačů ukrytých pod názvem NVIDIA Studio se můžete těšit až na 10násobně rychlejší úpravu snímků. Porovnání bylo provedeno s počítačem využívajícím procesor Intel Core i9-12900K, grafikou UHD 770 a s 32GB pamětí RAM.

Editace videa

Disponujete moderní bezzrcadlovkou, případně jinou kamerou schopnou natáčet vysoce kvalitní záběry v rozlišení 4K či dokonce 8K? Díky NVIDIA Studio konečně víte - proč! Platforma určená pro komunitu kreativců totiž umožňuje plynulé přehrávání a úpravu vysoce kvalitního videa v reálném čase bez nahrávání do mezipaměti, případně vytváření zástupných souborů v nižší kvalitě. To vše v Adobe Premiere Pro, Blackmagic Resolve, REDCINE-X PRO a mnoha dalších profi nástrojích.

I v tomto případě přitom grafická karta NVIDIA GeForce RTX akceleruje AI Auto Reframe, díky čemuž dochází k významnému zrychlení procesů úpravy. V Adobe Premiere Pro tak dokážete za pomoci kódování NVIDIA rychle sledovat objekty a ořezávat videa na potřebný poměr stran, a to až pětkrát rychleji, než tomu bylo doposud.

Editace videa v NVIDIA Studio

Grafický design

Pracujete se složitou vektorovou grafikou a potřebujete ji v procesu tvorby či úpravy plynule přibližovat a oddalovat? Žádný problém. Díky procesům akcelerovaným grafickou kartou RTX se můžete těšit na zobrazení v reálném čase bez zbytečných záseků a čekání.

Pomocí akcelerovaného renderování můžete dokonce v aplikaci Adobe Stager okamžitě vizualizovat 2D umělecká díla v jejich fotorealistické 3D podobě. Testy dokazují, že takové grafické práce jsou ve srovnání s ilustracemi zvládnuty až o 88 % rychleji.

Díky široké dostupnosti akcelerovaných aplikací si při tvorbě vybere každý grafik. Z nejoblíbenějších podporovaných programů zmiňme například Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Substance 3D Stager, ON1 či Corel Draw.

Grafický design v NVIDIA Studio

Architektonický design

Téměř čtyřnásobně rychlejší renderování ve V-Ray? Díky platformě NVIDIA Studio to není žádný problém. Profesionální architekti a interiéroví či exteriéroví designéři posunou svou práci opět o level výše. A nejen ti. Díky dostupnosti efektivních řešení si můžete připravit nový návrh domácnosti i vy doma. Tvořit nyní můžete rychle, efektivně a s jistotou stability. Díky renderovacímu softwaru akcelerovaným grafickou kartou využívajícím Unreal Engine a Unity můžete vytvářet fotorealistické modely přesněji než kdy předtím.

Těšit se můžete také na dynamické zobrazení masivních struktur a prostředí v dokonale vykreslené virtuální realitě pomocí ray tracingu akcelerovaného grafickou kartou RTX v aplikaci Enscape.

Nechybí ani podpora oblíbených aplikací Autodesk Revit, SketchUp, Rhino a Twinmotion.

Streamování

Streamování se stává stále častější formou relaxu a internetové zábavy. Ačkoliv se streameři nejčastěji zaměřují na hraní videoher, není to nezbytná podmínka. V mnoha případech si s komunitou fanoušků povídají o celospolečenských tématech nebo vedou méně formální debaty o životě. Věděli jste, že jen na platformě Twitch vysílá denně více než 1 milion streamerů? V roce 2013 jich přitom bylo 10tisíckrát méně. Zajímavostí je i fakt, že více než 80 % streamerské komunity tvoří muži.

Věnujete se streamování i vy? Díky exkluzivnímu encoderu grafických karet společnosti NVIDIA (NVENC) můžete posunout level vysílání opět o něco výše. Je totiž součástí grafických karet sloužících ke kódování videa. Výsledkem je snížená zátěž na procesor a zvýšená kvalita vysílání.

Podporovány jsou všechny významné streamerské aplikace – Discord, OBS Studio, Streamlabs, XSplit Broadcaster, Xaymar i VTube Studio.

Využít můžete i aplikaci NVIDIA Broadcast využívající výkonných efektů umělé inteligence. Uveďme například odstranění hluku či virtuální pozadí. Díky tomu se můžete cítit na své streamerské židli jako v profesionálním studiu.

Jaké je to být profesionálem?

Jak jsme si již dokázali v našem článku, platforma NVIDIA Studio nabízí nespočet zajímavých aplikací a vylepšení, které pomohou kreativcům v každodenní práci.

NVIDIA má však ještě jedno překvapení. Do jisté míry se může stát profesionálem každý z nás! Pokud vás kreativní práce na počítači baví, stačí se zaměřit na ty správné nástroje. Dopomohou vám v tom bezplatné kreativní aplikace určené pro tvorbu grafiky či streamování. Které to jsou a jak si je můžete vyzkoušet i vy?

NVIDIA Canvas

Patříte mezi ty, kteří výtvarnou výchovu na základní škole doslova nenáviděli? Stále máte problém reprezentativně nakreslit strom či auto, kterým byste se mohli pochlubit? Program NVIDIA Canvas je pro vás jako stvořený!

Přítomná umělá inteligence přemění vaše jednoduché tahy štětcem na hotová umělecká díla a fotorealistické obrázky, které byste jen stěží odlišili od fotografií. Stačí načrtnout trávu či obrysy nebe a můžete sledovat, co se bude dít. Nejste s výsledkem spokojeni? Jednoduše změňte roční období, možná se vám bude zimní krajina zamlouvat více.

K dispozici máte devět stylů ve standardním režimu a osm v panoramatickém. Případně můžete začít úplně od nuly. Troufnete si například na 360° panorama země? Pokud budete chytří a podaří se vám dosáhnout dobrého výsledku, hned můžete své výtvory exportovat jako ekviduholníkové mapy prostředí do libovolných 3D aplikací.

Na co je NVIDIA Canvas

Případně je exportujte do Photoshopu a dále ho upravujte nebo spojte s jinými prvky a vytvořte tak jedinečnou a neopakovatelnou scénu.

NVIDIA Canvas si můžete vyzkoušet, pokud vaše zařízení disponuje operačním systémem Windows ve verzi 10, grafickou kartou z řady GPU NVIDIA GeForce RTX, NVIDIA RTX nebo TITAN RTX a v paměti RAM máte 4 GB (pro standardní režim), respektive 6 GB (pro panoramatický režim) volného místa.

NVIDIA Canvas

NVIDIA Broadcast

Zaujalo vás kouzlo streamování? Nebo vás jen čeká důležitý konferenční hovor a nejste spokojeni s kvalitou zvuku či videa? Program NVIDIA Broadcast je pro vás jako stvořený. Funkce odstranění hluku a ozvěny se postará o filtrování hlasů či nepříjemných zvuků v místnosti, ale také i hluku z ulice či štěkotu psa. Jednou se ocitnete ve „sterilním prostředí“, ve kterém bude druhá strana slyšet jen to, co si vy sami přejete.

Nejste spokojeni s tím, jak to u vás vypadá? Rádi byste se zbavili nepořádku za vašimi zády? Využijte funkci virtuálního pozadí a zabraňte pohledům do vašeho domova.

Využijte sílu umělé inteligence ve svůj prospěch. Funkce očního kontaktu bude simulovat neustálý oční kontakt s druhou stranou, i když se na malý moment podíváte stranou. Odstranění vizuálního šumu vám zase pomůže v situacích, kdy nemáte v místnosti dostatek světla. A dobrou zprávu máme i pro ty, kteří se před obrazem rádi hýbou a výrazně gestikulují. S funkcí automatického rámu budete vždy středem pozornosti.

Chcete si NVIDIA Broadcast vyzkoušet? Základem je disponovat s OS Windows 10, grafickou kartou z řady NVIDIA GeForce RTX2060, Quadro RTX 3000, TITAN RTX nebo vyšší, 8GB operační pamětí a dostatečně výkonným procesorem – doporučeny jsou Intel Core i5 8600, AMD Ryzen r5 2600, případně výkonnější čipy.

Další aktuality

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

Když kapacita stávající lednice nestačí, je čas poohlédnout se po prostornějším spotřebiči. Může jím být moderní americká lednice od LG, která nabízí nejen elegantní design, ale i mnoho užitečných fun...... Celý článek
Nejlepší mobily pro seniory

Nejlepší mobily pro seniory

Hledáte kvalitní a jednoduchý mobil pro babičku či dědečka? Ten pravý telefon pro seniory nepřekypuje množstvím funkcí, vše je podřízeno spíše jednoduchosti a snadnému ovládání. Nabídka seniorských te...... Celý článek
Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Výlety, skok padákem, projížďka autem nebo jen rodinná dovolená? To vše bychom si přáli zachytit v prvotřídní kvalitě a akční kamera Insta360 X4 nám hodlá toto přání splnit. Oproti předchozí řadě bodu...... Celý článek
Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Čištění indukční varné desky je mnohem jednodušší než čištění plynového sporáku. Na hladké ploše bez záhybů a vystouplých míst se však i tak objevují skvrny po mastnotě, zbytky potravin a čas od času ...... Celý článek
Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Nové chytré brýle Ray-Ban Meta zaujmou hned několika způsoby. Na rozdíl od brýlí na virtuální realitu jsou skvělým doplňkem při běžném nošení a v mnoha směrech zastoupí chytrý telefon. Pokud jste rádi...... Celý článek