0 Kč
×

5G sítě v ČR: Vše, co potřebujete vědět

08.01.2020

Co jsou to 5G sítě? Je to k něčemu dobré? Přestane mi fungovat telefon? Fungují už někde na světě? Kdy se dostanou do ČR? Podporují je nové smartphony? Na tyto i další otázky vám odpovíme v našem pravidelně aktualizovaném článku.

5G sítě
Po více než 10 letech se blíží nový standard mobilních sítí. Přečtěte si, co nabídne nového a proč je změna důležitá.
 

Sotva jsme si zvykli na „4G LTE“, začali odborníci i média mluvit o nástupnických sítích 5G. V našem článku vás s problematikou standardu 5G důkladně seznámíme a nabídneme také pravidelné aktuality, abyste zůstali v obraze.

Obsah článku:

 

Přechod na 5G nebude jako přechod na DVB-T2. Váš starý telefon bude dál normálně fungovat.

Co je „5G“? Jde o velkou evoluci oproti 4G?

5G je nový telekomunikační standard pro mobilní sítě, jehož název je (až překvapivě) přímočaře a logicky odvozený od toho, že jde o pátou generaci bezdrátových systémů. Vzhledem k tomu, že takto významný celosvětový standard se samozřejmě nemění příliš často, jde technologicky o obrovský skok dopředu (srovnejme to například s USB 2.0 a 3.0).

V současnosti většina z nás využívá čtvrtou generaci sítí, kterou zjednodušeně známe jako 4G LTE. Sítě 5G by oproti ní měly nabízet až desetinásobné teoretické rychlosti a velmi významné snížení doby odezvy. Navíc budou schopné prioritizovat tyto výhody podle potřeb konkrétních zařízení.

Poslední větu si trochu vysvětleme. Na mobilním telefonu nebo bezdrátově připojeném počítači oceníte rychlost stahování. Autonomní automobil napojený na chytré město s internetem řízenou dopravou zase vyžaduje superrychlou (tedy supernízkou) odezvu, protože tady je prioritní rychlost komunikace, ne přenos velkých objemů dat.

Standard 5G tedy vzniká s ohledem na to, jak se moderní technologický svět vyvíjí.

Chytrý automobil Tesla
Chytré automobily, které se umějí řídit samy, spoléhají nejen na senzory, ale často také na internetové připojení.

Konkrétnější odpověď na jednoduchý dotaz: Proč?

5G sítěDobrých důvodů je hned několik, rozvedeme si příklady uvedené v minulé části.

Pokud si říkáte, že u vyhledání autobusového spojení nebo stáhnutí e-mailů rozdíl možná ani nepoznáte, můžete mít pravdu, protože jde zpravidla o datově nenáročné procesy, které tak jako tak zaberou sekundu.

V mnoha jiných příkladech (a hlavně celkově) je ovšem potřeba rychlého datového přenosu stále větší. MP3 už začínají být pasé, dnes se hudba streamuje. To samé platí pro multimédia, přičemž nejen hollywoodské velkofilmy, ale už i videa na YouTube jsou čím dál častěji ve 4K.

Také v následujících letech a měsících očekáváme obrovský nárůst videoherních streamovacích služeb, kdy grafické výpočty budou probíhat daleko, na serverech dané společnosti (Google, Steam, Apple, Microsoft…), a vy si budete jen „stahovat obraz“ třeba na televizor nebo monitor svého ne-herního počítače či laptopu.

Výpočetní ani grafický výkon v tom případě nebudou zásadní, ale rychlost a spolehlivost internetu ano.

Druhým hlavním důvodem je celkový nárůst vzájemné komunikace mezi jednotlivými zařízeními. Před pár lety to bylo sci-fi, ale dneska už je relativně běžné, že se k Wi-Fi připojují pračky a sušičky, vysavače, a dokonce i chladničky. Všechny pak komunikují třeba s vaším smartphonem nebo televizorem. Internet už je pomalu standard také v automobilech, a právě zmíněné autonomní automobily („chytrá auta bez řidiče“) budou na internetovou komunikaci s nízkou odezvou velmi spoléhat.

5G sítě si s tímto obrovským množstvím datových toků hravě poradí, takže komunikace mezi roboty v moderní továrně i vaším vysavačem a smartphonem bude stabilní a rychlá.

Google Stadia
Ke hraní her nebude potřeba konzole ani PC. Streamování nabídne například Google v rámci služby Stadia. (Obrázek: Google)

5G ve světě

Že se 5G rozjede, je naprosto jisté už z toho, že do nové technologie investují stovky operátorů v desítkách zemí po celém světě.

Zatím je ale funkční komerční „opravdová“ 5G síť dostupná jen v jedné zemi, jíž je (jak jinak) Jižní Korea – jeden z tzv. „asijských tygrů“ a domovina významných značek, jako jsou LG a Samsung. Nedávalo by to samozřejmě smysl bez dostupnosti kompatibilních zařízení; i proto například Samsung prodává (v Koreji) speciální verzi svého Note10, která u nás není dostupná.

Masivnější rozšíření se očekává už v následujících letech.

Samsung Galaxy Note10 5G
Samsung Galaxy Note10 se prodává i v 5G verzi, ovšem zatím jen v Jižní Koreji.

Kdy se dočká ČR?

Nejdřív stručně: Odhadujeme, že tak za dva roky, tedy někdy během roku 2021 bychom mohli být „5G ready“ a začít na sítích nové generace fungovat.

Trochu zjednodušeně proběhne celý proces následovně: Sítě fungují na určitých frekvencích, jež má „pod palcem“ Český telekomunikační úřad, ČTÚ. Operátoři budou v elektronické aukci dražit pásma, na kterých poté 5G síť vystaví. Jde o pásma 700 MHz a 3,4–3,6 GHz.

Český telekomunikační úřad
ČTÚ je hlavním regulátorem, který se postará o dražbu potřebných pásem i dozor nad poskytovateli.
 

Až proběhnou výběrová řízení a někdy nejspíš ve druhé polovině roku 2020 bude rozhodnuto, můžou operátoři v souladu s podmínkami začít budovat sítě. To mimo jiné znamená instalaci nových vysílačů (myšleno opravdu fyzickou instalaci nových zařízení – hardwaru, který se musí vybrat, zakoupit, vyrobit, dodat a nainstalovat).

Začne se v testovacích lokalitách, například vybraných městech, a až se celý proces vyladí, budou operátoři postupně nasazovat novou technologii plošně.

Všichni tři hlavní operátoři mají zájem stát se poskytovateli 5G služeb.

 

I „specifický trh“ má občas výhody

V souvislosti s aukcemi, pokrytím a celkovým vývojem vás můžeme trochu potěšit. Možná také rádi nadáváte na to, že naši operátoři tvoří oligopol, máme drahá data, zastaralé balíčky apod. Vyvracet vám to rozhodně nebudeme, do značné míry je to totiž pravda.

I když ale situace opravdu není optimální a operátoři opravdu nejsou úplná neviňátka, v jednom svém protiargumentu mají pravdu: V České republice máme špičkové pokrytí. ČTÚ je drží dost zkrátka a při aukcích frekvencí mívá dost přísné podmínky, což je pro nás spotřebitele pozitivní. 4G LTE tak chytáme mnohdy i na vesnicích, kde byl před pár lety stěží signál, a tento rok také museli operátoři pokrýt dálnice a železniční koridory, takže třeba na D1 si sice vystojíte kolonu, ale aspoň si můžete streamovat písničky.

Pokrytí dálnic (T-Mobile)
Na qos.ctu.cz se můžete podívat na detailní mapy pokrytí. Na obrázku je pokrytí dálnic jedním z operátorů (pokrytí je srovnatelné).
 

Celkově se ohledně pokrytí pohybujeme blízko 100 %, což sice neznamená, že nenarazíme na hluchá místa nebo oblasti se špatným signálem (a například pokrytý železniční koridor často znamená, že vně vagonu je skvělý signál, ale uvnitř kovové „klece“ nechytáte skoro nic), ale aspoň v tomto ohledu si obecně nemůžeme stěžovat.

Závěr? Nic nevíme, jen odhadujeme, ale považujeme za pravděpodobné, že 5G pokrytí se u nás rozšíří relativně rychle. Sice si to z velké části zaplatíme my sami na tarifech, ale snad by se to mělo nakonec vyplatit.

Vysílací věž
Nové sítě 5G budou vyžadovat instalaci nových vysílačů, což bude nákladné, ale hlavně časově náročné.

Jaká zařízení budete potřebovat?

Určitě nemusíte odkládat nákup nového telefonu. Na rozdíl od přechodu z DVB-T na DVB-T2, který jedno z vysílání zrušil, zůstanou současné telefony nadále funkční.

Pokud nemáte specifické potřeby (a to byste věděli), nemusíte v toto chvíli ani cíleně shánět 5G telefon, protože než bude nová síť náležitě rozšířená, je statisticky pravděpodobné, že stejně vyměníte model, který si koupíte dnes, za nový.

Pozitivní dále je, že na mobilním trhu je dost velká konkurence, takže se výrobci snaží a je pravděpodobné, že 5G modely začnou představovat sami. Týkat se to bude zpočátku asi jen vlajkových lodí, ale vyrobit telefon s 5G podporou není principiálně nic nemožného ani drahého. Modem je zpravidla součástí procesoru, takže u novějších čipsetů se brzy stane podpora 5G samozřejmostí. Mějte jen na paměti, že nejnovější verzi obvykle „automaticky“ dostávají top modely, ale do nižších modelů dávají výrobci klidně i několik let starý procesor, protože výkonově dostačuje. Proto opět pár let potrvá, než bude podpora 5G opravdu všudypřítomná.

Každopádně podobně jako je dnes naprostým standardem, že i levný smartphone nabídne 4G LTE, se tedy časem rozšíří i 5G. Určitě si tento parametr můžete přidat na seznam výbavy, kterou budete třeba od příštího roku při výběru nového mobilu sledovat. Nutná sice pro většinu uživatelů podpora 5G ještě zdaleka nebude, ale určitě nebude ani na škodu.

Mobilní telefon, hardware
Modem bývá součástí mobilního procesoru. Podpora 5G by měla být u budoucích generací čipů samozřejmostí.

AKTUALITY: Dění kolem 5G sítí

V této části článku vás budeme pravidelně informovat o nejzásadnějších novinkách ohledně 5G sítí.

Říjen 2019 – ČTÚ odsunul aukce kmitočtů na rok 2020

Český telekomunikační úřad oznámil detaily ohledně plánovaných aukcí kmitočtů, které by do státního rozpočtu mohly přinést několik miliard korun. Ve stručném sdělení odhalil úřad následující termíny (citujeme):

  • vyhlášení výběrového řízení (zveřejnění dokumentace): začátek ledna 2020;
  • podávání přihlášek do výběrového řízení: polovina února 2020;
  • zahájení elektronické aukce: duben 2020;
  • vydání rozhodnutí o udělení přídělů rádiových kmitočtů: červenec 2020.
     

Chci 5G mobil


Související články:

Další aktuality

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Chcete, aby vaše trouba Mora zářila jako nová i po letech používání? Správná péče a údržba mohou výrazně prodloužit životnost. V článku se dozvíte, jak můžete vaši troubu udržovat bez zbytečné námahy....... Celý článek
Jak vybrat paměťovou kartu? Záleží na kapacitě i rychlosti

Jak vybrat paměťovou kartu? Záleží na kapacitě i rychlosti

Potřebujete v úložišti pár gigabajtů navíc? Možná je řešením vašich potíží paměťová karta. SD a microSD karty dnes najdete v telefonech, fotoaparátech, kamerách i jiných zařízeních. Jak ale vybrat tu ...... Celý článek
Recenze: Amazfit Active Edge – Spolehlivý výkon, dlouhá výdrž a skvělá cena

Recenze: Amazfit Active Edge – Spolehlivý výkon, dlouhá výdrž a skvělá cena

Pokud hledáte spolehlivé sportovní chytré hodinky za přijatelnou cenu, neměli byste přehlédnout hodinky Amazfit Active Edge. Za poměrně nízkou cenu toho nabízí spoustu. Ať už se jedná o dlouhou výdrž ...... Celý článek
Jak se starat o nože, aby vypadaly a fungovaly jako nové

Jak se starat o nože, aby vypadaly a fungovaly jako nové

S tupým nožem se dá v kuchyni pracovat jen těžko. Aby vaše vybavení dosáhlo dlouhé životnosti, pamatujte na jeho správné skladování a pravidelné ostření. Kromě toho je potřeba dodržovat také zásady sp...... Celý článek
Co je to API?

Co je to API?

API, neboli aplikační programové rozhraní, je pojem, se kterým se setkáváme čím dál častěji – a ne nadarmo. Tato relativně abstraktní technologie má totiž klíčovou roli v digitální éře, v níž žijeme. ...... Celý článek