0 Kč
×

Nový standard chytré domácnosti Matter – vše, co o něm potřebujete vědět

22.12.2023

Jste také nadšenci do chytré domácnosti a vždy jste chtěli mít možnost propojit chytré produkty od různých výrobců do jednoho ekosystému? Konečně je tu projekt, který vám to umožní. Navíc si u nás můžete koupit produkty podporující standard Matter! Co představuje Matter a jaké jsou jeho výhody? To vše, a ještě více se dozvíte v tomto článku.

Standard chytré domácnosti Matter

O čem se dočtete:

Co je standard Matter?

Tvůrci systému Matter se zaměřili na řešení nejzásadnějších problémů chytrých domácností – problémů s konektivitou mezi různými značkami. Jistě jste si chtěli usnadnit život pomocí chytré domácnosti, ale pokud jste se nevsadili pouze na jednu značku, spíše vám to život komplikovalo. Proto si standard Matter klade za cíl vytvořit jeden funkční ekosystém, jednotný standard konektivity, který by měl odstranit problémy s připojením různých značek k vaší chytré domácnosti.

Tvůrci projekt oznámili v roce 2019 a od té doby je svět plný očekávání. Na trhu přistál 4. října 2022 v první verzi Matter 1.0. Tento standard funguje bez vazby na autorská práva a měl by zahrnovat všechny poskytovatele hardwaru a softwaru pro chytré domácnosti. Konečně se nebudete muset omezovat pouze na jednu značku, nebudou se vám v mobilu "přebíjet" různé aplikace. Matter bude mít pod palcem všechna chytrá světla, chytré spotřebiče, zámky a další komponenty smart domácnosti.

Standard chytré domácnosti Matter

Standard Matter 1.0 přišel na trh 4. října 2022 a jeho cílem je ukázat firmám, které ještě nejsou součástí projektu, jaké možnosti a výhody jim přinese, ale také zapracovat na počátečních chybách a nedostatcích.

Proč se vám Matter může hodit

Pokud jste někdy instalovali chytrou domácnost, znáte to utrpení. V první řadě jste se museli zorientovat v nabídce, s čímž jsme vám pomohli v tomto článku, a ideálně si vybrat jednu značku. Přestože jste zvolili základní komunikační protokol (např. Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple HomeKit), pravděpodobně stále nešlo vše jako po másle; nastavení a propojení chytrých produktů může být i pro zkušenějšího člověka oříšek. Navíc jste se museli omezit na jednu značku, jinak byste riskovali nekompatibilitu, takže se vám zúžil výběr. Matter by měl všechny tyto problémy odstranit.

Tapo link
Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110M, s měřením spotřeby a Matter

Výhody, které může Matter přinést

  • Lepší orientace v produktech chytré domácnosti
  • Intuitivnější instalace a ovládání
  • Základní platforma, se kterou bude fungovat každý nový produkt chytré domácnosti
  • Usnadnění přístupu k zařízením a jejich ovládání
  • Lepší zabezpečení a ochrana před útoky
  • Členové projektu aktualizují některé produkty, aby podporovaly Matter

Kdo stojí za myšlenkou Matter a které značky projekt podporují?

Projekt byl spuštěn v prosinci 2019 pod názvem Connected Home over IP (CHIP), pod křídly společností Amazon, Apple, Google a Zigbee Alliance, která se nyní nazývá Connectivity Standards Alliance.

V Connectivity Standards Alliance jsou také zástupci značek, jako jsou IKEA, Huawei, Samsung Electronics, LG Electronics, Lutron Electronics a další. Spolupráce různých značek, které vyrábějí produkty pro chytrou domácnost, je logická a k projektu neodmyslitelně patří. S vydáním standardu Matter 1.0 došlo k otevření autorizovaných testovacích laboratoří pro certifikaci výrobků, dostupnosti testovacích svazků a nástrojů i vývojová sada softwaru (SDK) pro referenční návrhy a s otevřeným zdrojovým kódem. 

Standard chytré domácnosti Matter

Produkty pro chytrou domácnost, které podporují standard Matter, najdete také na našich webových stránkách. Vyberte si z naší nabídky a užijte si perfektně propojený systém.

Která zařízení lze připojit ke službě Matter?

Ne, nebojte se, pravděpodobně nebudete muset kupovat zcela nová zařízení pro chytrou domácnost. Záleží sice na podpoře ze strany výrobců, ale většina starších zařízení se k novému standardu Matter může nebo bude moci připojit po aktualizaci softwaru. Lze očekávat, že přechod na chytrou domácnost bude jednodušší, případně se bude snadněji používat nebo bude instalace centrální jednotky a dalších doplňkových komponentů zcela intuitivní.

Projekt vypadá výhledově velmi pozitivně, jediné, co by jej mohlo ohrozit, je odstoupení některých značek od projektu po možná náročnějších začátcích. Jakmile však projekt překoná první překážky, čeká nás jednotný standard konektivity, který bude spolehlivý, kvalitně zabezpečený, stabilní, a především uživatelsky přívětivý.

Příklad, jak propojit zařízení s Matter

Na příkladném videu si můžete prohlédnout, jak propojit se systémem Matter například chytrou zásuvku značky TP-Link Tapo.

 

 

  1. Stáhněte si aplikaci Tapo a přihlaste se do TP-Link přes svoje ID.
  2. Otevřete aplikaci Tapo.
  3. Stiskněte ikonu „+“
  4. Vyberte ze seznamu zásuvky a najděte mezi nimi svůj model.
  5. Zapojte chytrou zásuvku do klasické zásuvky. Zabliká světlo.
  6. Povolte v aplikaci Bluetooth.
  7. Aplikace najde vaši chytrou zásuvku.
  8. Připojte chytrou zásuvku k Wi-Fi síti a vložte jméno a heslo Wi-Fi.
  9. Pojmenujte zásuvku, vyberte její umístění a ikonu.
  10. Zkontrolujte aktualizaci firmwaru a zvolte automatické aktualizace.
  11. Hotovo.

Matter
Ovladač Philips Hue Bridge 2.0

Matter Hub versus Matter Bridge

Jak jsme zmiňovali v předešlé kapitole, k propojení s Matter nebudete muset kupovat nová zařízení chytré domácnosti a budou se dát připojit k novému standardu Matter. Jak? Zde na scénu přicházejí dvě slovní spojení – Matter Hub a Matter Bridge. A mezi nimi je podstatný rozdíl.

Co je Matter Hub?

Matter Hub je centrální zařízení, ke kterém se připojují ovladače a přes které komunikují. Díky hubu budete moci mít pod palcem různá zařízení v sítí na jednom místě. Pokud chcete ovládat všechna zařízení chytré domácnosti na platformě Matter, bez tohoto hubu se neobejdete.

Co je Matter Bridge?

Matter Bridge slouží právě k propojení starších zařízení jiných značek než Matter do ekosystému. Jinými slovy – funguje jako zprostředkovatel mezi zařízeními jiných značek a zařízeními značky Matter. Bridge umožňuje komunikaci mezi těmito různými protokoly a umožňuje jejich kompatibilitu. Máte-li tedy světla značky Zigbee, Matter Bridge je propojí se sítí Matter.

Standard chytré domácnosti Matter

Další aktuality

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

Když kapacita stávající lednice nestačí, je čas poohlédnout se po prostornějším spotřebiči. Může jím být moderní americká lednice od LG, která nabízí nejen elegantní design, ale i mnoho užitečných fun...... Celý článek
Nejlepší mobily pro seniory

Nejlepší mobily pro seniory

Hledáte kvalitní a jednoduchý mobil pro babičku či dědečka? Ten pravý telefon pro seniory nepřekypuje množstvím funkcí, vše je podřízeno spíše jednoduchosti a snadnému ovládání. Nabídka seniorských te...... Celý článek
Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Výlety, skok padákem, projížďka autem nebo jen rodinná dovolená? To vše bychom si přáli zachytit v prvotřídní kvalitě a akční kamera Insta360 X4 nám hodlá toto přání splnit. Oproti předchozí řadě bodu...... Celý článek
Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Čištění indukční varné desky je mnohem jednodušší než čištění plynového sporáku. Na hladké ploše bez záhybů a vystouplých míst se však i tak objevují skvrny po mastnotě, zbytky potravin a čas od času ...... Celý článek
Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Nové chytré brýle Ray-Ban Meta zaujmou hned několika způsoby. Na rozdíl od brýlí na virtuální realitu jsou skvělým doplňkem při běžném nošení a v mnoha směrech zastoupí chytrý telefon. Pokud jste rádi...... Celý článek