Ať už potřebujete vyšlehat dokonale tuhý sníh z vaječných bílků, nasekat ořechy, připravit vitamínovou bombu v podobě lahodného smoothie, nebo rozmixovat zeleninu pro dětský příkrm, s tím správným mixérem či šlehačem vše zvládnete raz dva! Jedním z nejužitečnějších pomocníků, který má u nás dlouholetou tradici, je ruční šlehač. Uplatnění najde při přípravě piškotových i kynutých těst, krémů a šlehačky. V jejich výbavě obvykle naleznete dvě šlehací metličky a hnětací háky, setkat se můžete také s mixovacími nebo sekacími nástavci. Pokud si chcete mixování usnadnit a mít při tom volné ruce, pak je jasnou volbou šlehač s mísou.
Tyčový mixér oplývá elegantní štíhlou konstrukcí s delší mixovací nohou v plastovém či kovovém provedení. Skvěle se hodí k mixování koktejlů, přípravě lahodných omáček, krémových polévek a hutných pyré. Výkonnější modely s výkonem nad 700 W zvládnou nejen šlehat, ale i sekat či drtit led. U některých mixérů můžete narazit dokonce na vakuovací funkci, při níž je vzduch odsáván již během mixování. Připravované pokrmy si tak uchovají nejen maximum živin a vitamínů, ale i původní vzhled a chuť, protože nedochází k oxidaci použitého ovoce a zeleniny.
Nevíte si rady s výběrem? Náš článek Jak vybrat mixér vám určitě pomůže!
Hledáte výkonného pomocníka, co se nezalekne „delšího zápřahu″ v podobě plynulého mixování měkkých surovin, ani maximální zátěže při sekání tvrdších ořechů, drcení ledu a dalších ingrediencí? Kvalitní stolní mixér toho zvládne ještě mnohem víc – od výroby krémových polévek, pomazánek, ořechových másel či pest až po přípravu RAW stravy i mixování tvrdšího ovoce a zeleniny. Vybrané modely umí mixovat ve vakuu, nezastaví je ani horké suroviny a některé dokážou dokonce vařit. Zatímco běžné stolní mixéry vládnou často až dvoulitrovou nebo i větší nádobou, smoothie mixéry dostaly do vínku často i více menších nádob či přímo lahví. Není proto žádný problém připravit lahodné smoothie každému dle jeho chuti. Více informací, užitečných rad a tipů se dočtete v našem článku Jak vybrat smoothie mixér.
Mezi další užitečné pomocníky pro usnadnění práce při vaření a pečení lze určitě považovat sekáčky a krouhače. Stiskem jednoho tlačítka nasekají ovoce, zeleninu a bylinky na přípravu lahodného pesta, zároveň namelou koření, ořechy i olejnatá semena, a to vše během několika vteřin.
Toužíte po kvalitním mixéru, odšťavňovači či mlýnku, ale na samostatné přístroje nemáte dost místa? Není nic jednoduššího, než si pořídit univerzálního kuchyňského robota! Není pro něj nejmenší problém uhníst těsto na chléb či koláč, vyšlehat dokonale tuhý sníh, ani nakrájet zeleninu pro narozeninové pohoštění. Doslova s grácií zvládají i sekat, strouhat či krouhat, stejně jako mixovat, mlít a odšťavňovat. Pokud vašemu robotu některá z výše zmíněných funkcí schází, prohlédněte si bohatou nabídku dodatečného příslušenství, kde najdete celou řadu nástavců pro kuchyňské roboty nejrůznějších značek a modelů.
Pokud jen občas potřebujete pomoc s hnětením lehčích těst, vystačíte si s robotem o výkonu do 500 W a 2l nádobou. Náročnější kuchaři určitě ocení 1 000W robot s alespoň 3l mísou. Pokud vaříte pro početnou rodinu nebo je vaší největší vášní pečení všelijakých dobrot, pak byste měli sáhnout po „mašině″ s více než 1 200W výkonem a mísou o objemu minimálně 5 l. Věděli jste, že některé roboty vám pomohou dokonce i se samotným vařením? To vše a ještě mnohem více zjistíte v našem článku Jak vybrat kuchyňského robota.
Zapomeňte na masné polotovary ze supermarketu a pořiďte si raději poctivý mlýnek na maso! Nejen, že domácí paštika či sekaná chutnají zcela jinak, ale navíc neobsahují žádná barviva a přídavné soli, bez nichž se žádný hotový produkt neobejde. Ty nejlepší mlýnky disponují více než 1 200W výkonem a namelou více než 2 kg masa za minutu, takže se nezaleknou ani větší zátěže při zabíjačce. Důležitý je zpětný chod pro ochranu mlýnku při zaseknutí masa. Třešinkou na dortu jsou pak nástavce na jemné, střední i hrubé mletí. Nechybí ani nástavec na plnění uzenin, výrobu masových kuliček či sušenek a cukroví.