Zahradní technika

Zahradní technika S tou správnou zahradní technikou může být péče o zahradu a okolí domu téměř bez starostí! Pečujte o váš trávník, keře a stromky nebo si usnadněte práci se zavlažováním záhonů a trávníku. V této kategorii najdete vše, co budete při péči o zahradu potřebovat.

Zahradní technika

Chcete, aby okolí vašeho domu zdobil svěží, krásně zelený trávník? Pak je nutné mu věnovat náležitou péči. Nemusíte se ničeho bát, s produkty z kategorie péče o trávník a půdu vše zvládnete „levou zadní″.

Sekačky všeho druhu

Aby vám váš trávník zbytečně nepřerůstal, byl vždy krásně zelený a dobře se po něm chodilo, je třeba jej neustále sekat. Proto by ve vaší výbavě v žádném případě neměla chybět sekačka na trávu. Máte-li větší zahradu s členitým terénem, pak sáhněte po motorové neboli benzinové rotační sekačce nejlépe s pojezdem. Pro sečení menších ploch se skvěle hodí sekačka elektrická, kterou oceníte pro její nízkou hmotnost a dokonalou manévrovatelnost.

Nechcete se omezovat délkou elektrického kabelu, stejně tak vám vadí neustále rostoucí ceny benzínu a nutnost neustálého doplňování oleje? Pak vsaďte na akumulátorovou sekačku! Nemusíte se bát, s moderní AKU sekačkou zvládnete posekat jak vaši předzahrádku, tak i ty největší pozemky s plochou více než 800 m². Stejně jako jejich benzinové kolegyně dokážou posečenou trávu nejen sbírat do více než 50litrového koše, ale také mulčovat, popř. vyhazovat bočním i zadním výhozem.

K dosekání hůře přístupných míst, např. kolem zdí či chodníků, je jako stvořená sekačka strunová, dostupná v elektrickém i akumulátorovém provedení. K sečení vysoké, přerostlé trávy a zaplevelených ploch sáhněte raději po křovinořezu.

Svěřte péči o vaši zahradu robotické sekačce

Není asi nikdo, kdo by zejména v úmorných letních vedrech nevyslovil přání, aby se ten trávník posekal sám. Stačí si pořídit robotickou sekačku a ta vaše přání promění v realitu! Dnešní „zahradní roboti″ si poradí i se svažitými a členitými plochami o velikosti cca 600 m² a více, stačí jen vytyčit požadovanou plochu dodávaným drátem a nastavit parametry a dobu sekání přímo na samotném přístroji.

Téměř všechny jsou dodávány s dokovací stanicí, kde se automaticky vrací pro dobití akumulátoru, popř. v případě deště. Na rozdíl od běžných sekaček pracují každodenně a posekanou trávu nesbírají do koše, nýbrž ji mulčují, takže váš trávník bude vždy dokonale svěží a krásně zelený. Při dlouhodobém používání robotické sekačky již dosáhnete vzhledu anglického trávníku. Podobného efektu dosáhnete pouze použitím vřetenové sekačky, případně akumulátorových travních nůžek.

Vertikutátory a další pomocníci

Kdo by nechtěl mít krásně zdravý a zelený trávník? Vertikutátor pomocí rotujícího válce s několika noži prořezává svrchní vrstvu půdy, díky čemuž odstraňuje zplstnatělé zbytky trávy. Půda tak lépe přijímá živiny a trávník se rychleji regeneruje a omlazuje. Uplatnění najde i kultivátor, který vám pomůže s prokypřením půdy, zapravením hnojiva, pletím plevele a spoustou dalších namáhavých činností.

Dříve, než začnete s vertikutací či kultivací, měli byste zahradu vyčistit od spadaného listí a dalších nečistot, s čímž vám pomůže vysavač listí. Jde o kompaktního pomocníka, se kterým hravě uklidíte okolí domu včetně zahrady a všech zákoutí. A na pořádný úklid včetně altánu i venkovní dlažby se nejlépe hodí vysokotlaký čistič, také označovaný jako vapka, s nímž pohodlně umyjete i vaše auto.

Rozmetadla hnojiv jsou určená k rozptylu hnojiv a různých posypových materiálů, postřikovače zase oceníte mj. při cíleném ošetřování květin, keřů a stromů. A proč si nezkrášlit zahradu některým z našich obrubníků? Víte, kdy a jak správně vertikutovat a na jaké činnosti se hodí kultivátor? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v článku Jarní práce na zahradě: tipy nejen pro zahrádkáře.

Zalévat a zalévat

Pokud chcete mít svou zahradu plnou krásně kvetoucích rostlin a záhonky překypující domácí zeleninou, pak je třeba vše pravidelně zalévat, s čímž vám pomohou produkty z kategorie zavlažování zahrady. Naleznete zde vše od hadic a boxů, sprch, postřikovačů, až po zavlažovací hodiny, které celý proces zautomatizují a vy budete mít o starost méně. K zalévání je vhodná voda z kohoutku, rostlinám však nejlépe svědčí dešťová voda ze sudu či jezírka, kterou nejsnáze získáte prostřednictvím zahradního či ponorného čerpadla. A kdo má vlastní studnu, ať si pořídí domácí vodárnu, která najde uplatnění nejen při zavlažování zahrady, ale dokáže zásobovat tekoucí vodou i celý dům.

Pila pro každého kutila

Máte živý plot? I o ten je třeba pravidelně pečovat, ideálně za pomoci plotostřihu. Zatímco elektrické nůžky se nejlépe hodí k práci v blízkosti domu, s akumulátorovými zvládnete klidně celou zahradu, aniž by vás omezoval překážející kabel. Pokud je třeba uřezat přebytečnou větev, na níž nedosáhnete, určitě vám přijde vhod šikovný pomocník v podobě odvětvovače.

Ať už jste běžný zahrádkář, kutil nebo profík, řetězová pila přijde vždycky vhod. Potřebujete-li pouze čas od času zkrátit přerůstající stromky v okolí domu, bude vám bohatě stačit řetězová pila elektrická, popř. akumulátorová, u níž nebudete limitováni délkou kabelu. Nejvyšší modely s délkou lišty cca 40 cm se svým výkonem téměř vyrovnají pilám benzinovým, které najdou uplatnění i při náročnějších dřevorubeckých pracích.

Velká a tvrdá polena zvládnete zpracovat díky štípačům dříví, větve, listí a další odpad bez reptání zpracuje drtič větví.