Chytrá domácnost

Chytrá domácnost

Chtěli byste se ráno probouzet za doprovodu své oblíbené hudby, zatímco se automaticky vytahují žaluzie a v kuchyni se předehřívá kávovar? Nemusíte jen snít, stačí si pořídit ty správné produkty a propojit je do tzv. chytré domácnosti! Pomocí aplikace v chytrém telefonu, tabletu nebo počítači tak budete moci ovládat chytré osvětlení, zabezpečení či vytápění, ale i další spotřebiče.

Chcete vědět víc? Pak si přečtěte náš článek Vše, co jste chtěli vědět o chytré domácnosti.

Chcete mít doma vše pod kontrolou? Vytvoření chytré domácnosti není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Jednotlivé komponenty spolu vzájemně komunikují bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi, Bluetooth, po radiových vlnách nebo přímým připojením k internetu. Žádné dodatečné stavební úpravy nejsou nutné a k ovládání celé domácnosti vám postačí váš smartphone, tablet, PC či chytrá TV. To ale není vše, svou domácnost můžete ovládat i svým hlasem, stačí si pořídit některého z hlasových asistentů.

Nejjednodušší cestou, jak začít s chytrou domácností, je pořízení základní sady. Ať už chcete svůj dům či byt dokonale zabezpečit, nebo mít „pod palcem″ jeho vytápění, součástí sady je veškeré vybavení potřebné pro bezproblémový chod celého systému.

Chystáte se vybudovat komplexní chytrou domácnost se vším všudy? Pak je třeba začít u centrální jednotky, označované také jako Bridge či HUB, která je pomyslným srdcem, ale i mozkem celého systému propojujícím všechny komponenty do jednoho fungujícího celku. Aby spolu vše dokonale ladilo, je třeba dbát na komunikační technologii, kterou musí podporovat i všechny připojené komponenty!
Mezi nejčastější patří Wi-Fi, RF, nebo ve světě SmartHome již etablované Z-Wave a ZigBee. Příznivci operačního systému Android upřednostní SMART platformu Google Home, majitelé telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku sáhnou po platformě Apple HomeKit, která ani nevyžaduje centrální jednotku. Tou se totiž stává přímo váš iPhone, iPad, případně iMac.

Chcete-li mít svou domácnost chráněnou proti zlodějům a dalším nevítaným návštěvníkům, tak proč neinvestovat do chytrého zabezpečení! Zatímco kamery neustále monitorují okolí domu, nejrůznější detektory a senzory upozorní na výskyt kouře, oxidu uhelnatého, k nezaplacení je i detektor úniku vody či plynu, stejně jako detektor pohybu ve spojení s kvalitní sirénou. Nejsnazší cestou je pořídit základní sadu nebo rovnou kompletní zabezpečovací systém. Šikovným doplňkem jsou také zvonky a videotelefony.

Moderní Smart Home by neměl postrádat ani chytré vytápění, které zajistí optimální teplotu v celé domácnosti, aniž byste zbytečně plýtvali náklady za energie. Inteligentní termostaty mohou komunikovat přímo s plynovými i elektrickými kotly, zatímco termostatické hlavice se instalují na radiátory, čímž vám umožní regulovat teplotu samostatně v každé místnosti. Pořídit lze i kompletní sadu. Nedílnou součástí chytré domácnosti bývá i chytré osvětlení, které vás bude provázet celým domem ve dne i v noci. Součástí chytrého osvětlení jsou nejčastěji chytré žárovky s Bluetooth či Wi-Fi, které lze ovládat i pomocí chytrých vypínačů. Bezesporu nejznámější a nejpropracovanější systém chytrého osvětlení představuje Philips Hue.

Co by to bylo za chytrou domácnost bez chytrých vypínačů, zásuvek a spínačů? Chytrými vypínači lze ovládat např. chytré osvětlení a další prvky inteligentní domácnosti včetně předdefinovaných scén. Do chytrých zásuvek můžete připojit nejrůznější spotřebiče, které chcete mít pod neustálým dohledem, např. monitorovat jejich spotřebu, popřípadě před odjezdem ověřit, zda jsou vypnuté. Využití chytrých spínačů se meze nekladou, uplatnění najdou jako spínací prvky jakýchkoli zařízení, zavírače ventilů plynu i vody stejně jako ovladače nejen garážových vrat.

Pokud nemáte balkon ani zahradu, pořiďte si chytrý květináč, v němž hravě vypěstujete spoustu krásných květin, nebo dokonce čerstvých bylinek. Květináč se stará nejen o pravidelnou závlahu, ale navíc simuluje denní biorytmus včetně různých světelných podmínek. Do chytré domácnosti je možné integrovat celou řadu dalších chytrých pomocníků počínaje chytrou meteostanicí, jejíž údaje poslouží k automatickému ovládání venkovních žaluzií, přes robotický vysavač, který bude uklízet pouze ve vaší nepřítomnosti, až po nejrůznější velké spotřebiče.