• kancelářský – ideálně s technologiemi, které chrání zrak
• herní – důraz je kladen na nízkou odezvu a vysokou obnovovací frekvenci
• multimediální – např. monitory s „filmovým“ poměrem stran 21 : 9
• profesionální – splňují specifické požadavky profesionálních grafiků, architektů, …
Nejběžnějším je LCD monitor vybavený LED podsvícením, jako mají třeba televize.
Druhy zobrazovacích panelů:
• IPS/PLS monitory výborně zobrazují barvy, jde o nejprodávanější typ
• VA/MVA monitory vynikají ještě lepším kontrastem
• TN monitory jsou už poněkud zastaralé, ohromují však vynikající odezvou
Zdá se, že čím větší úhlopříčka, tím lepší, ale všechno má své limity. Na obří plochu se sice vejde spousta práce, ale dávejte si pozor, abyste nemuseli nějak výrazně kroutit hlavou a dívat se nahoru.
Standardní je v dnešní době poměr stran 16 : 9. Oblíbené jsou ale také „superširokoúhlé“ monitory s poměrem stran např. 21 : 9, které můžeme doporučit filmovým nadšencům.
Vyšší rozlišení = více pixelů = jemnější obraz s více detaily. Jemnost ale není všechno a zatímco 4K pojme značné množství detailního obsahu, na 24" monitoru byste na detaily mžourali z pár centimetrů.
Lesklá úprava obrazovky vám dopřeje mnohem zářivější a krásnější barvy, budete si ale muset skutečně efektivně zatemnit, abyste nebojovali s odlesky. Matné displeje jsou mdlejší, zvládnou si však poradit i se zhoršenými světelnými podmínkami.
Umí zobrazit působivé barvy při všech úrovních jasu, ať už sledujete filmy nebo jste zrovna uprostřed napínavé videohry.
Prohnuté monitory mají výhody i nevýhody. Kopírují sice tvar oka a lépe vás obklopí, na druhou stranu ale zachytí mnohem více odlesků než rovný monitor. Jejich pořízení si tedy důkladně promyslete.
V úvahu berte také ergonomii monitoru a jeho možnosti naklánění dopředu/dozadu.