Věděli jste, že je lepší vlasy vyfénovat, než je volně nechat uschnout? Podle odborníků je to proto, že kvůli vodě jsou citlivější, kutikula se naplní vodou, tím pádem schnutí přirozeným způsobem trvá déle, kutikula praská a vlasy se ničí. I spaní s mokrými vlasy je ničí. Naštěstí existují kvalitní fény, které vám se sušením pomohou. Kromě toho si díky nim můžete vytvořit překrásný účes.
Když si vybíráte fén, musíte zohlednit, co od něho očekáváte. Hledáte fén na kudrnaté vlasy? Nebo spíše na dlouhé a rovné? Poradíme vám, jak si vybrat ten nejlepší fén na vlasy pro své potřeby. Chcete co nejrychlejší sušení? Nebo si rádi vytváříte účesy a potřebujete na to vhodné nástavce a funkce? Co je ionizace a potřebujete ji? Všechno se dozvíte v našem článku.
U fénů pro profesionály je velmi podstatné, že mají více funkcí, ke kterým patří např. i zámek, abyste omylem nepřeklikli nastavení během sušení, za něj si však připlatíte. Očekáváte vysoký příkon, delší kabel (cca 3 m) a více nastavení.
To jsou nejlepší fény na vlasy, většinou jsou totiž vyrobené z lepších materiálů, které jsou odolnější proti nárazům. V balení pak najdete vícero nástavců, ale i produkty na péči o vlasy. Kromě toho mezi profesionálními přístroji natrefíte i na tiché fény, které i přesto mají vysoký výkon.
Cestovní fén s menšími rozměry mívá obvykle méně funkcí, rychlostí a teplot, ale najdete i takové, které nejsou omezeny funkcemi, jen mají tlačítka více namačkaná u sebe. Velmi důležité je, že má skládací design, aby se vám vešel do tašky a nezabíral moc místa, mnoho výrobců k nim navíc přibalí i cestovní pouzdro nebo pytlík. Malý fén na vlasy je podstatně levnější, ale obvykle mívá nižší výkon, přece jen je určen k cestování.
U vysoušečů je tak trošku pravidlo, že čím je dražší, tím je obvykle lepší a má více funkcí. A to platí i pro příkon. Pokud máte řídké vlasy, které jsou jemné a rychle schnou, postačí vám běžné rozmezí 1 200–1 500 W. Taková zlatá střední cesta je 1 800 W, s takovým fénem si vysušíte vlasy cca do 8 minut, pokud však máte husté, dlouhé vlasy, které dlouho schnou, doporučujeme vám poohlédnout se po produktu, jenž má příkon cca 2 200 W a více.
Ideální fén na kudrnaté vlasy bude ten, který má také vysoký příkon, ale i funkci ionizace, aby vám je trošku „zkrotil“. Po vyšším výkonu obvykle sáhnou také profesionální kadeřnice a kadeřníci. Samozřejmě důležitý je i počet rychlostí, ne vždy člověk potřebuje (zejména když dělá účes) ten nejsilnější proud vzduchu.
Při výběru nového fénu se zaměřte na velikost, hmotnost, délku kabelu, ale i dodatkové funkce.
I zde opět platí, čím nižší cena, tím méně možností rychlosti. Levnější cestovatelské fény mívají 2 rychlosti (najdou se i takové, které mají více) a střední cenová hladina vám poskytne obvykle 3 rychlosti. Dražší modely, které jsou určeny pro profesionální používání, mohou disponovat až 4 či 5 rychlostmi. Na běžné používání si klidně vystačíte se 2 rychlostmi, 3 jsou už o něco lepší. Přesto asi budete nejčastěji používat tu nejvyšší rychlost.
Fény se rozdělují na ty s turmalínovým a keramickým ohřevem. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč jsou důležité? Začneme s keramickým ohřevem – ten vyzařuje neškodné infračervené teplo. Výhodou je rychlé zahřátí, ale také jemná péče o vlasy, která je zároveň chrání před poškozením.
Turmalínový fén vyzařuje infračervené teplo a negativní ionty. Turmalín je kámen, který je rozdrcen na malé kousky, jemný prášek, když se tento prášek zahřeje, zchladí nebo podléhá tlaku, vytváří elektrický náboj, který vyzařuje infračervené negativní ionty. Díky tomu ve vlasech udrží vlhkost, než negativní ionty uzavřou kutikulu a vlasy tak budou hladké a lesklé.
Podstatné jsou jistě i stupně teploty. Pro obyčejné používání vám postačí fén se 2 či 3 teplotami, ideálnější je určitě ten se 3, protože nabízí studenou teplotu, střední a poté teplou. Některé profesionální modely poskytují až 5 teplot, to je ovšem asi zbytečný luxus, pokud nejste kadeřnice/kadeřník.
Iontový fén nebo fén s funkcí ionizace jsme již nastínili – vyzařuje negativní ionty, čímž „přiláká“ pozitivní ionty a pak je neutralizuje. Pokud takový vysoušeč vlasů používáte, nebudou vám elektrizovat, budou hladké a lesklé. Ionizaci nabízejí také ty v nižší cenové hladině, takže nemusíte investovat až tak mnoho peněz, přičemž získáte jednu z nejdůležitějších funkcí.
Pokud si sušíte vlasy dennodenně, případně hledáte profesionálnější model, se kterým si rovnou vyfoukáte účes, tak určitě oceníte funkci uzamčení tlačítek. Tuto funkci nabízí každý kvalitní fén na vlasy, abyste omylem nepřepnuli například rychlost proudu vzduchu, když si děláte účes, nečekaným silným proudem byste jej totiž mohli pokazit.
Fén Philips Series 9000 SenseIQ uzpůsobuje teplotu vysoušení vašim vlasům na míru
Funkce proud studeného vzduchu je také spíše něco pro ty dámy, nebo i pány, kteří si chtějí zafixovat účes. Když si fénujete vlasy teplým proudem a najednou je profouknete studeným, účes se zafixuje a vydrží vám tak déle. Dále se můžete setkat s fény, které upraví teplotu proudícího vzduchu tak, aby se vlasy nepoškodily.
Pokud si barvíte vlasy, doporučujeme vám se při koupi zaměřit na funkci pro uzamčení barvy, kterou mají spíše luxusnější fény.
Profesionálové ocení i funkci kabelu otáčejícího se o 360° pro jednodušší manipulaci, aby se vám během práce neobmotával a nemuseli jste si ho házet z jedné ruky do druhé kvůli zlobivému kabelu.
Fén Rowenta Ultimate Experience Maestria disponuje obzvláště úzkým 5mm nástavcem
Nejdůležitější je koncentrátor, v baleních k vysoušečům jej naleznete v různých velikostech, může mít 12 mm, ale i méně či více mm. Soustřeďuje vzduch na užší místo, a tak si vyfénujete vlasy přesněji a rychleji. Bez koncentrátoru směřuje foukaný vzduch více doširoka, takže je síla proudu i méně účinná. Některé fény se automaticky přepnou do režimu „Style“ a přizpůsobí výkon i teplotu, když na ně připojíte nástavce, což je velmi chytré řešení.
Masážní fény vám dopřejí extra péči, a kromě toho slibují i zlepšení kvality vlasů díky speciálním nástavcům. Ty mají stimulovat kořínky vlasů a prokrvit pokožku hlavy. Musíte však počítat s tím, že si za masážní fén připlatíte a jakmile na něj připojíte nástavec, bude i o dost těžší, ale i tak stojí určitě za to. Pokud si chcete vytvořit objemný účes, nebo máte kudrnaté vlasy, zvolte si fén s difuzérem, to je v podstatě speciální nástavec.
Fén na kudrnaté vlasy s difuzérem přidržíte kolmo ke konečkům vlasů a krouživými pohyby jej zvedáte. Chcete-li zvýšit objem již od kořínků vlasů, difuzérem je přidržte tak, že se budou hroty zařízení dotýkat pokožky hlavy. K některým vysoušečům, které jsou prodávány jako „dárková souprava“, získáte i pěkné balení, kartáče, hřebeny nebo dokonce produkty na péči o vlasy. S nimi si můžete vytvořit ještě lepší účes.
Většina fénů má v balení také odnímatelnou mřížku, která zaručuje snadné čištění. Po delším používání se totiž ve vrtuli usazuje prach a jiné nečistoty, popřípadě vlasy. Mřížka je má zachytávat, a je-li odnímatelná, stačí ji sundat, vyčistit a nasadit zpět. Díky pravidelnému čištění vám fén vydrží déle.
To, jaký má fén tvar, vám může práci usnadnit, ale také zkomplikovat. Musí se vám dobře držet, ideální je, aby byl co nejlehčí, přičemž většina modelů se pohybuje kolem váhy 0,5 kg. Cestovní jsou samozřejmě lehčí. Masážní fény s velkými nástavci automaticky budou i těžší, takže s tím je třeba počítat, pokud chcete masáž hlavy, budete muset mít v ruce o něco větší výdrž. Tím, že jsou některé nástavce velké, nebo příliš dlouhé, musíte vysoušeč zvedat nad hlavou do větší výšky. Zkuste si tedy najít kratší fén než delší, jinak se vám s ním bude obtížně manipulovat.
S ergonomií souvisí i rozmístění tlačítek, která musí být po ruce, ale nesmí vám překážet. Ideálně když mají tlačítka trošku dál od sebe a ne namačkané na jednom místě. Výběr rychlostí a teplot může být proveden na 2 způsoby: kolečkem nebo přepínacím tlačítkem. Ovládací prvky bývají umístněné na rukojeti nebo na hlavě fénu (tam je alespoň nestisknete omylem).
Tvar fénu, hmotnost a rozmístění tlačítek jsou faktory, které ovlivňují pohodlí během sušení vlasů.
To, jakou potřebujete délku kabelu, závisí na tom, kde máte zásuvku. Profesionálové raději vsadí na model, jehož kabel dosahuje více než běžných 1,8 m, ale 3metrový kabel bude zase spíše zavazet než prospívat. Na trhu objevíte také tichý fén na vlasy, ale upřímně, toto před koupí ani nezjistíte jinak než z popisu produktu. Je třeba automaticky počítat s tím, že pokud má být vysoušeč výkonný, tak nebude zrovna nejtišší.