0 Kč

Jak vybrat plynový gril?

19.06.2022

Poradíme vám, na co si dát pozor a co zohlednit při výběru plynového grilu. Ať už chcete grilovat pro čtyřčlennou rodinu, nebo pro celé sousedství, určitě si vyberete ten pravý model.

plynový gril

O čem se dočtete:

 

Opět jsme se dočkali grilovací sezóny. Šťavnaté grilované maso nebo ryba, křupavá zelenina a pečivo, klobásky a špekáčky, rozehřáté sýry… Lahodné pochoutky z grilu povýší šťastné chvíle s rodinou a přáteli na ještě vyšší úroveň.

Jak správně připravit středně propečený steak vás (dnes) nenaučíme, ale poradíme vám s výběrem grilu – konkrétně si řekneme, jak vybrat zahradní plynový gril.

jak vybrat plynový gril

Plynový gril: Výhody a nevýhody

První, co budete při výběru grilu řešit, je právě zdroj energie: plynový gril, nebo gril na dřevěné uhlí?

Práce s grilem na dřevěné uhlí má svoje kouzlo. Bývají zpravidla lehčí a kompaktnější a levnější na pořízení, pokud tedy nekupujete speciální gril na dřevěné uhlí s udírnou. Určitě ovšem počítejte s vyššími náklady na provoz. Za zmínku nicméně rozhodně stojí, že gril na dřevěné uhlí může být i „jednorázový“ nebo opravdu velmi příležitostný – takový může stát klidně i méně než 300 Kč (ne, nula nám tam nechybí) a tvoří ho jen nožičky, ohniště a rošt.

Pokud to ale s grilováním myslíte vážněji, plynové grily mají značné množství výhod. Sice jsou zpravidla dražší na pořízení, ale ve výsledku ušetříte na provozu, protože cena plynu je nižší než cena dřevěného uhlí. Práce na plynovém grilu je také pohodlnější. Zapalování je okamžité a vždycky bezproblémové (samozřejmě pokud není gril vadný nebo láhev na plyn prázdná). Nemusíte do něj přikládat ani řešit vyhasnutí – kapacita běžné lahve vystačí na dlouhou dobu grilování, v závislosti na výkonu grilu řekněme 5–10 hodin provozu.

plynový gril

Plynové grily jsou dražší na pořízení, ale vyváží to levnějším provozem.

Jak vybírat: Ve výbavě jsou velké rozdíly

Už jsme říkali, že plynový gril je určený pro uživatele, kteří si chtějí lahodné grilované pochoutky připravovat častěji, ve větším množství a dlouhodobě – jde tedy o trochu větší investici než u jednoduchého grilu na dřevěné uhlí. Pořizovací ceny ale v žádném případě nejsou extrémní.

Pokud grilujete pro sebe nebo pro menší rodinu, seženete bez problémů plynový gril do 8 000 Kč. Bude mít například menší výkon (mj. menší počet hořáků), ale určitě nemusí mít špatnou výbavu. Ověřte si nicméně, že má gril dostatečně pevnou a stabilní konstrukci.

Větší, robustnější a výkonnější grily s pokročilejší výbavou, které nakrmí i hosty na sousedské/přátelské grilovačce, pak obvykle pořídíte v kategorii do 12 000 Kč.

Dražší modely kolem 35 000 Kč pak ocení uživatelé, kteří vyžadují speciální funkce, pokročilé systémy grilování, vysoký výkon… Jinými slovy, pokud grilujete celé léto několikrát do týdne, vyplatí se sáhnout po tom nejlepším.

Podívejme se postupně na základní parametry, které byste měli zohlednit při výběru.

plynový gril

Systém grilování: Jak funguje plynový gril?

Asi vás neohromí zjištění, že plynový gril funguje na plyn. Konkrétně jde o propan nebo propan-butan (zpravidla si můžete vybrat).

Zajímavější a zásadnější je samotný systém ohřevu. Na řadu tedy přicházejí ocelové profily, někdy též nazývané flavorizéry, protože jídlu dodávají aroma tím, jak se z nich během přípravy odpařuje tuk a šťáva. Alternativně nabízejí výrobci rošty, které ale nejsou perforované přímo nad hořáky. Tuk se nemá jak vznítit – odtéká pryč od ohně, zpravidla do vyhrazené nádobky, kterou poté vyčistíte.

Velikost a výkon: Pro menší rodinu, nebo všechny sousedy?

V závislosti na tom, pro kolik lidí chcete nejčastěji grilovat, byste měli pořídit dostatečně výkonný gril s dostatečně velkou grilovací plochou. Nejde ani tak o to, že by se maso připravovalo rychleji (fyzika funguje i v gastronomii), ale spíše o to, jestli můžete připravit večeři pro více hostů zároveň, nebo někdo bude čekat na klobásu hodinu.

jak vybrat plynový gril

Plynový gril s bočním hořákem je skvělou volbou, pokud potřebujete připravit omáčky a jiné dobroty.

 

Výkon se udává zpravidla v kilowattech (kW), hodně napoví také počet hořáků. Gril by měl mít nejméně dva hořáky, u lepších modelů ale najdete spíše tři a více. Každý by měl mít samostatnou plynulou regulaci. Výkon pak může být například pouhé 2 kW u nejzákladnějších malých plynových grilů na příležitostné použití, nebo například vysokých 24 kW u velkých prémiových plynových grilů se sedmi hořáky a top výbavou.

Grilovací plocha začíná na cca 1 500 cm², což stačí pro čtyři osoby, větší grily klidně nabídnout i více než 3 000 cm². V centimetrech čtverečních se dobře srovnává, protože jde o jedno číslo, jednu celkovou plochu. Reálně si ale většina lidí lépe představí plochu jako čtverec nebo obdélník, u kterého znají rozměry stran. Takže pro představu: grilovací plocha o rozměrech (například) 70 × 45 cm by měla 3 150 cm².

plynový gril

Kvalitní a stabilní konstrukce

Ještě než se podíváme na hořáky a rošty, zaslouží si pozornost konstrukce grilu jako celek. Naprostou prioritou je stabilita, a nejde přitom jen o to, aby se gril neviklal, ale také aby ho například nepovalil závan větru. Pokud tedy nehledáte vyloženě přenosný gril (i takové existují, i když u plynových je to výjimka), volte co možná nejmasivnější a nejbytelnější konstrukci.

Jako u každého výrobku samozřejmě záleží také na kvalitě zpracování a povrchu – určitě nechcete, aby gril začal reznout, byl oprýskaný, zasekávaly se mu panty, snadno se na něm tvořily prohlubně apod. Materiály sledujte také u hořáků (měly by být například nerezové či keramické) a u grilovací plochy. Ta bývá nejčastěji nerezová, nebo ještě lépe litinová, případně navíc se smaltovaným povrchem.

Víko ideálně s teploměrem

Víko (resp. poklop) je u plynových grilů standardní součástí výbavy. Samozřejmě ho nemusíte používat – záleží na vašem stylu grilování, ale je nutné, pokud chcete grilovat nepřímo. Velkou výhodou je, když je ve víku integrovaný teploměr. Vždy tak víte, že se potraviny (například maso) připravují při optimální teplotě, kterou případně můžete snadno upravit.

teploměr na víku grilu

Při přímém grilování umísťujete jídlo nad oheň, takže je příprava intenzivní a rychlá. Grilují se tak například kousky masa, zeleniny, pečivo apod. Nepřímé grilování se hodí při přípravě větších pokrmů, které se musí důkladně prohřát (jinak by byly spálené na povrchu a syrové uvnitř) – například celého kuřete. Potraviny umístíte mimo přímý oheň a sklopíte víko, aby z grilu neunikalo teplo, takže funguje podobně jako trouba.

Komfort při manipulaci i při (a po) grilování

Plynové grily jsou těžké i samy o sobě, natož ještě s plynovou bombou (která může vážit i přes 20 kg). I kdybyste měli na gril stálé místo, je pravděpodobné, že občas jím budete potřebovat manipulovat. V tom případě jsou nutností kolečka, a to alespoň dvě, ideálně čtyři.

Základem pro komfortní přípravu pokrmů je dostatek odkládacího prostoru. Gril by měl nabízet inteligentně řešené odkládací plochy (nejčastěji po stranách) a také dobře vymyšlený vnitřní prostor.

plynový gril

Plynový gril může mít i litinový rošt.
 

Plynový gril nebudete zapalovat ručně, ale musíte si vybrat mezi elektrickým a piezo zapalováním. První je bateriově poháněné a používá se pohodlněji. Druhé je mechanické (využívá křesadlo), takže vyžaduje trochu více síly při stisknutí tlačítka, ale zase nevyžaduje napájení.

Po grilování na plynovém grilu je nutné jej také vyčistit. Zjistěte si, jak má řešený například sběr tuku, konkrétně například jak se vyjímá odkapávací miska a jak se čistí. Některé modely také nabízejí rošty, jež je možné umývat v myčce nádobí, což vám ušetří spoustu času i dřiny.

Užitečné funkce „navíc“

Lepší grily nabízejí dodatečné boční hořáky, které využijete například k udržování teploty jídla nebo na přípravu omáček. U některých modelů může jít také o extra výkonné hořáky, jež například rychleji zatáhnou maso, aby zůstalo i po ugrilování dokonale šťavnaté.

Na co ještě nezapomenout?

K plynovému grilu budete potřebovat nejen láhev s plynem, ale také si musíte ověřit, že máte potřebnou přípojku, jež není vždy součástí balení grilu. Při práci oceníte grilovací nářadí a za zvážení stojí také příslušenství. Někteří výrobci ke svým grilům nabízí i ochranné obaly proti povětrnostním podmínkám.

grilovací nářadí

A nakonec samozřejmě zvažte také design. U grilů je stejně jako u jiných spotřebičů nejdůležitější funkčnost, ale protože se na něj budete dívat dlouhé roky, je důležité, aby se vám váš nový gril líbil.

***

Doufáme, že teď už pro vás bude hračka vybrat nejlepší plynový gril a už v duchu vymýšlíte, jakou pochoutku si připravíte jako první. Přejeme dobrou chuť!
 

chci plynový gril

Další aktuality

Nahlédněte do světa nekonečné zábavy s televizemi Hisense

Nahlédněte do světa nekonečné zábavy s televizemi Hisense

Ať už hledáte televizi pro pohlcující filmový zážitek, hraní her nebo streamování, chytré televize Hisense nabízí modely, které uspokojí i ty nejnáročnější diváky. Pojďte se s námi podívat, čím vším v...... Celý článek
Jak vybrat herní konzoli?

Jak vybrat herní konzoli?

Herní konzole slouží, jak už prozrazuje samotný název, primárně k hraní her. Nejpopulárnější konzole Xbox a PlayStation nabízí ve spojení s televizí nekonečné možnosti herní zábavy, ale zároveň se j...... Celý článek
Recenze: Napařovač Tefal Pure Pop ‒ Napařte záhybům pokutu

Recenze: Napařovač Tefal Pure Pop ‒ Napařte záhybům pokutu

Slyšeli jste už o ručním parním napařovači? I pro mne to byla donedávna zcela neznámá věc. A nikdy by mě nenapadlo, o co vše jsem díky své neznalosti doposud přicházela. V této recenzi vám prozradím, ...... Celý článek
Jak chránit displej chytrých hodinek?

Jak chránit displej chytrých hodinek?

Nééé! Není horší pocit, než když si svoje nové chytré hodinky poškrábete. Stačí drnknout zápěstím někde o zeď nebo při oblékání zavadit o kovový zip a škrábanec je na světě. Jak tomu zabránit? Pořiďte...... Celý článek
Co všechno umí vinotéky Haier?

Co všechno umí vinotéky Haier?

S vinotékou Haier bude víno jako v bavlnce! Na své si přijdou jak znalci, tak začínající vinaři. Vinotéky Haier se vyjímají svou všestranností a profesionalitou. Poskytují pro skladování vína ty nejle...... Celý článek