0 Kč
×

Virtuální asistent Bixby: rozumí a pomáhá

31.03.2017

Vyhnout se informacím o smartphone Samsung Galaxy S8 dost dobře nešlo. Má obrovský výkon, výborný displej, je voděodolný a kdo ví, jestli byste na něm našli nějakou chybu. Jednou z jeho vychytávek je i Bixby. Co to je? Nebo spíše, kdo to je?

Samsung Bixby

Bixby přečte QR kód, pozná věci na obrázku, nebo vás upozorní na to, co se děje v okolí a mohlo by vás zajímat.

Pokud byste Bixbyho potkali, představil by se vám jako osobní asistent. Někdo, kdo s vámi tráví většinu času, zná vaše návyky a pomůže, když potřebujete. Někdo, kdo ví, které návštěvy do domu pustit smí a které vykázat z pozemku.

Bixby ví, která bije

Umělá inteligence je pojmem 21. století. Mluví se o ní všude možně, ale přemýšleli jste někdy, čím se odlišuje od naprogramovaných rutin a automatů? Zásadním rozdílem je kontext. Když se někomu snažíte poradit, kterou cestou se má vydat, pravděpodobně použijete větu jako: „Jděte rovně, první odbočkou se dejte doleva a na semaforu pokračujte vpravo.“ Zní to banálně, ale vezměte si, jaké další informace předáváte.

Řeknete-li „jděte rovně“, musí druhá strana vědět, že rovně znamená ve směru vašeho pohledu nebo mávnutí rukou. Při „první odbočkou doleva“ musí příjemce vědět, co odbočka vůbec je, vyhnout se odbočce doprava a zanalyzovat i takovou maličkost, jako kolik stupňů bude mít úhel zatáčky, aby mohl být považován za levotočivý. A semafor? Opět příjemce ví, že tam, kde bliká červená, zelená a oranžová je světelná křižovatka.

A teď to zkuste vysvětlit telefonu, který zná jen nuly a jedničky. Galaxy S8 a S8+ (respektive Bixby) však kontextu rozumí.

Mluvte na něj, jako na člověka

Bixbyho jsme už rozpitvali po technické stránce, teď nadešel čas k vysvětlení, k čemu je to dobré. Chytré telefony umí spoustu věcí – můžete zapnout úsporný režim, můžete vyfotit selfie, můžete si vložit událost do kalendáře, sdílet polohu a kdo ví, co všechno ještě.

S rostoucími možnostmi chytrých zařízení tak můžete minuty bloudit v menu jen proto, abyste zvládli zobrazit fotku na televizi. Musíte zapnout Wi-Fi nebo data (pokud nejsou), vyhledat připojenou televizi, označit fotku, odeslat ke sdílení… Bixbymu stačí říct: „Show this on my TV.“

Domluví se Bixby se Siri a Cortanou?
Virtuální asistenty nepoužívá jen Samsung u Galaxy S8. Podobnou technologií disponuje i Android, který původní službu Google Now povýšil na Assistant. I ten umí reagovat na to, co mu říkáte. A umí být i docela zábavný – třeba poradí, co dělat, když se nudíte. Podobně vám odpoví i asistentka Siri, kterou potkáte v zařízeních Apple. I zařízení s Windows mají vlastní pomocnici, jmenuje se Cortana, pojmenovaná po umělé inteligenci z herní série Halo.

On pochopí, že this je aktuální obsah na obrazovce, TV je to, co vám stojí v obýváku a co znamená show. Podobným způsobem je schopen pozvat kamarády na schůzku nebo třeba nastavit pozadí na domácí obrazovku. Cokoli, co byste zařídili přes dotykový displej, by měl Bixby zvládnout z vyřčeného povelu.

Jak mu ale rozkazovat? Možná vzpomínáte na první pokusy s hlasovým vytáčením, kdy jste si nahráli vzor a pak se ho snažili zopakovat. Stačilo nachlazení, rychlejší tempo řeči nebo polknutí uprostřed věty a telefon příkaz nerozpoznal.

Moderní virtuální asistenti takové problémy naštěstí nemají. Pochopí, že zavolej je totéž, co volej nebo vytáčej. Stejně tak hovoříte s Bixbym: „Zavolej Tomášovi.“ Zní to rozumněji, než: „Volej, Tomáš, mobil.“ Hlavně proto, že se nemusíte pamatovat přesné formulace – komunikace je podobnější běžnému rozhovoru, než výuce kouzelných zaklínadel a formulí.

Zatím jen v angličtině

Virtuální asistenti sice fungují skvěle – ovšem jen za předpokladu, že vládnete angličtinou. Má to pár důvodů. Každý jazyk má svá specifika a angličtina je zkrátka mezinárodní řečí – proto se na ní schopnosti AI testují a vyvíjí nejlépe. Může to znít jako diskriminace, ale v podstatě je to logické: kdo nemá ve slovníčku základy angličtiny, z globálního světa využije jen zlomek. A za třetí, nikdo vám nebrání od Bixbyho pár výrazů pochytit.

Celé odvětví umělé inteligence kvete, optimismus pro lokalizaci do češtiny je proto na místě. Vždyť diktování hlasem od Google také začínalo jen v americké angličtině a dnes už ho ani české Ř nepřekvapí… Doufejme proto, že nebudeme muset čekat roky na chvíli, kdy poprvé telefonu řekneme: „Vlez mi na záda,“ a on ztiší vyzvánění, aniž by se ptal, kde záda jsou a navrhnul trasu k jejich zdolání.

Google Assistant

 Takhle si nastavíte a zrušíte budík v Google Assistant.

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Chat GPT-4o – Einstein pro všechny

Chat GPT-4o – Einstein pro všechny

Představení Chatu GPT-4o přineslo hned několik novinek a umělá inteligence je zase o kus blíž nám lidem. Nejnovější verze jazykového modelu vyvinutého společností OpenAI nabízí výrazná vylepšení oprot...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek