DAB+ je digitální rozhlasové vysílání, které oproti analogovému FM vysílání nabízí výrazně vyšší kvalitu zvuku bez šumu, více stanic a u vybraných modelů i doprovodné grafické informace na barevném displeji, které dají vašemu poslechu zcela nový rozměr. V současné době si vysílání DAB+ naladí 95 % obyvatel České republiky. Poslouchat jej můžete doma, na chalupě nebo třeba v autě.
Připojení k internetu není třeba. Všechna rádia podporující DAB+ samozřejmě přijímají také běžké FM (VKV) vysílání. Naopak vysílání signálu na středních a dlouhých vlnách (AM) končí.
TIP: To nejlepší z produkce Českého rozhlasu nejen pro pamětníky si můžete pustit na stanici ČRo Pohoda!
A to vše navíc v DAB+ kvalitě.
Těšit se můžete na lepší zvuk, nové programové nabídky, digitální zvukovou kvalitu s moderní technologií, nové textové a obrazové služby a v neposlední řadě na digitální příjem, který není závislý na internetovém připojení. A jak digitální rozhlasové vysílání DAB+ naladit? Na přijímači, který podporuje standard DAB+, zvolte mód DAB, případně vyberte III. pásmo. Spusťte automatické ladění a nalezené programy uložte.
Podrobnější návod na ladění hledejte pak přímo v balení od vašeho přijímače.
DAB+ rádia
DAB+ mikrosystémy
DAB+ AV receivery
DAB+ antény
DAB+ party reproduktory
DAB+ autorádia
DAB+ radiobudíky
Jak naladit DAB+
Než si pořídíte své nové DAB+ zařízení, ověřte si, že právě ve vaší lokalitě máte DAB+ pokrytí.
Mapu pokrytí a seznam rozhlasových stanic průběžně aktualizujeme a doplňujeme, nicméně se může stát, že v průběhu času nebude vždy zcela kompletní. Aktuální mapu pokrytí včetně rozhlasových stanic najdete na webu dabovereno.
V současné chvíli si digitální vysílání Českého rozhlasu naladí více než 95 % obyvatel ČR, což můžeme označit za celoplošné pokrytí. V některých oblastech pak kromě ČRo DAB+ vysílají ještě další sítě šířící programy celé řady soukromých stanic.
Ano. Například Norsko se stalo první zemí, která už v roce 2017 vypnula téměř veškerý analogový signál rádia. Švýcarsko se podobný krok chystá uskutečnit v roce 2024. Také další evropské země přemýšlejí, jak se k analogovému vysílání postaví, a postupně zavádějí DAB+. Česká republika není výjimkou, ovšem o vypnutí FM vysílání se zatím neuvažuje. V souvislosti s přechodem na DAB+ ale Český rozhlas utlumil ke konci roku 2021 vysílání na dlouhých a středních vlnách (AM).
Hlavní rozdíl hledejte v použití efektivnějšího kódování pro audio a v použití protichybového zabezpečení. DAB+ využívá audio kodek HE-AAC v2.
Ano, samozřejmě. Nově vyrobené vozy musí mít DAB+ tuner v základní výbavě. Jste-li majitelem staršího auta, můžete své stávající rádio vyměnit za nové s příjmem DAB+.
Ne. Digitální rozhlasové vysílání se totiž podobně jako to televizní šíří prostřednictvím velkých vysílačů. Rádio tedy využívá běžnou teleskopickou anténu. Ovšem některá vybavenější zařízení se k internetu vyplatí připojit, jelikož tím získáte možnost poslechu internetových rádií, hudebních serverů (např. Spotify, Apple Music) a dalších zajímavých aplikací.
Ne. Digitální rozhlasové programy jsou zcela zdarma. Jedinou vaší investicí tak zůstává pořízení rádia, jenž podporuje DAB+. Rovněž vám však také neodpadá platba povinného rozhlasového poplatku.