V dnešním článku vám představíme nový standard vysílání rádia – digitální rádio DAB+. Jde o změnu k lepšímu, pokrytí už je celoplošné a v současné době by jej mělo přijímat 95% obyvatel ČR. Všechna digitální rádia DAB+ podporují příjem současných FM stanic. Ceny základních modelů začínají na pár stokorunách. A rovnou si také vyvrátíme zásadní mýtus: k plnohodnotnému poslechu digitálního rádia DAB+ nepotřebujete internet.
Pojďme se tedy na to podívat důkladněji.
Digitální rádio DAB+ je nástupcem klasického analogového vysílání. Jedná se o technologii pro pozemní přenos rozhlasových stanic, jež se šíří napříč nejen Evropou, ale takřka po celém světě.
Proč postupně nahrazuje analogové vysílání? Důvod je jednoduchý. Kmitočty FM jsou plně vyčerpány, což znamená, že přes FM už není možné vysílat další nové stanice. Navíc má DAB+ spoustu dalších výhod spojených s digitální distribucí signálu.
Jaké přednosti tedy nabízí digitální rádio DAB+ oproti analogovému rádiu?
Hlavní příjem signálu probíhá pomocí antény (prutová anténa je obvykle součástí přijímače) a internetové připojení vůbec není potřeba. Plnohodnotné DAB+ si tedy bez obav můžete zavést na chatě i kdekoli jinde, kde internet nemáte k dispozici. A příjem DAB+ je tak zdarma.
Internet se může hodit u vyšších kategorií nových radiopřijímačů, které nabízejí možnost přehrávat online rádia nebo jiný multimediální obsah, např. iTunes nebo Spotify.
Díky internetovému rádiu se tak pohodlně připojíte na domácí Wi-Fi síť a můžete si naladit nepřeberné množství dalších online stanic.
Lépe vybavená rádia DAB+ nabízejí například i barevný displej či podporu (volitelných) internetových funkcí.
Pokrytí DAB+ signálem se v České republice stále rozšiřuje. Pomocí digitálního vysílání si svou oblíbenou stanici může naladit už 95 % obyvatel (údaje k 17. září 2020), což lze považovat za celoplošné pokrytí. Český rozhlas se oprávněně chlubí tím, že v DAB+ vysílá všech svých 23 stanic. V roce 2021 navíc přibudou dvě nové digitální stanice včetně lahůdky pro sportovní fanoušky – Radiožurnál Sport.
Jak jsme již zmínili, potřebujete pouze radiopřijímač s podporou DAB+, případně ještě anténu. Cena základních modelů se pohybuje v řádu stokorun, ale existují pochopitelně i luxusní přijímače s parádním zvukem za vysoké tisíce. Máte tedy na výběr.
Podpora DAB+ navíc může být (a bývá) součástí výbavy Hi-Fi systému a multimediálních center, nepotřebujete tedy nutně přímo „rádio“.
DAB+ často podporují i moderní Hi-Fi systémy.
Mírně komplikovanější je to s automobily. Pokud kupujete nové auto, můžete být při čtení tohoto článku již v klidu – podle nařízení EU musí být podpora DAB+ součástí základní výbavy již od prosince 2020.
To samozřejmě neznamená, že všichni výrobci čekali do poslední chvíle. U někoho šlo o příplatkovou výbavu, jinde už dříve o standard. Například ŠKODA nabízí podporu DAB+ v každém voze vyrobeném od 10. srpna 2020. Pokud si nejste jistí, jak jste na tom se svým autem, doporučujeme prohlédnout manuál / technické specifikace nebo kontaktovat prodejce.
Potěšující je, že jednou z vlastností DAB+ je vynikající mobilní příjem. Zapomeňte na nekvalitní šum a výpadky signálu při jízdě…
Přejděte na vysílání budoucnosti i vy. Vyberte si u nás v DATARTu z bohaté nabídky digitálních rádií s podporou DAB+ a přesvědčte se o kvalitě digitálního vysílání na vlastní uši.