Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte – z jakého konceptu nebo revolučního návrhu se za několik let stane standard?
Lasvegaský Veletrh spotřební elektroniky CES je slavnou mnohadenní akcí, kde obří nadnárodní korporace, malé firmy i geniální výzkumníci prezentují moderní technologie.
A když říkáme moderní technologie, tak myslíme jak ty současné (tedy „jaké notebooky bude letos prodávat Asus a jaké televizory Samsung“), tak futuristické koncepty, které mění science-fiction v realitu (srolovatelné či průhledné televizory, různí robotí apod.).
Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější produkty z letošního CES 2025, které zaujaly laickou i odbornou veřejnost.
AI: Stále hlavní trend
Snad vás už téma umělé inteligence neobtěžuje. My jí budeme věnovat jen kraťoučký úvod, protože prostě a jednoduše zůstává všudypřítomným trendem.
Věnují se jí výrobci grafických karet, je integrovaná do kuchyňské pečicí trouby i do prototypu chytrých brýlí, vylepšuje obraz na televizorech i prostorové efekty u zvuku, výrobci mobilů z ní dělají hlavní meziroční inovaci…
Nutno ale dodat, že v mnoha případech (snad ve většině) to na nás nepůsobí jen jako moderní marketing, nýbrž že AI v nějaké formě v daném přístroji opravdu pomáhá.
Televizory: Dobré zprávy pro boháče i „běžné lidi“
Snad vás podtitulek neurazí. Označení „běžní lidé“ má být naprosto neutrální a označovat prostě ty z nás (včetně autora), kteří nekupují televizory za milion.
Ano, takových existuje čím dál víc a jsou opravdu výjimečné. Nejde ani tak o průhledné modely, nýbrž spíš o obří televizory se špičkovým obrazem. Příkladem je 116″ (295 cm!) televizor Hisense 116UX postavený na technologii TriChroma, který by měl mít mezi Mini LED televizory nejširší barevný gamut (a to jsou Mini LED samy o sobě vždy skvělé). A co takový model 136MX MicroLED? Ano, ty tři číslice opravdu odkazují na úhlopříčku v palcích: 136″ = 345 cm. A to jsou přinejmenším předzvěsti modelů, jež opravdu dorazí na trh (i kdyby třeba nakonec malinko odlišné a s malinko jiným označením).
Cena ještě není známá, ale dá se očekávat, že bude vysoká; ve statisících korun.
Zpět ale k dostupnějším modelům. Avizovanými dobrými zprávami je, že televizory se zvětšují, zlepšuje se jejich obraz (jsou např. jasnější, kontrastnější a barevnější), ALE zároveň zlevňují. Například TCL uvedlo model QM6K, což je jeden z nejdostupnějších Mini LED televizorů na trhu. V přepočtu by 65″ s výbornými parametry stál pod 30 tisíc korun a k předobjednávce dostanou majitelé luxusní soundbar zdarma. Nemusíme si ale zoufat – podobné modely se brzy dostanou i k nám (a dá se čekat, že cena bude i u nás nadstandardně nízká).
Ostatně se klidně podívejte na naši aktuální nabídku. Před deseti lety byla 65″ nevýslovný luxus za vysoké desetitisíce korun. Dnes je seženete pod 11 tisíc korun. Největší „běžná“ úhlopříčka je dnes obřích 85″, a i na tu si může standardní rodina našetřit – ceny začínají na 25 tisících korun mimo akci, a do 30 tisíc seženete i modely QLED. 144Hz, 98″ (2,5 metru) televizor TCL sežene i mimo akci pod 50 tisíc korun. Není to málo, ale není to ani zdaleka „nepředstavitelné“. Ještě nedávno to však bylo naprosto nemyslitelné.
Mobilní telefony: Zajímavé speciality
Mnoho výrobců představuje své nové smartphony buď na speciálních akcích (jako Samsung a Apple), nebo komorně, např. přes tiskovou zprávu. I na CES ale mají mobily silné zastoupení, a právě tam často narazíte na velmi zajímavé technologické koncepty.
Například TCL představilo nový model s displejem NXTPAPER, konkrétně TCL 60 XE NxtPaper 5G. Tento telefon je unikátní v tom, že umí být „normální“, prakticky nerozeznatelný od jiných smartphonů, ale pak pomocí vyhrazeného přepínače na boku přepnete displej do režimu, kdy vypadá jako elektronický papír známý ze čteček knih. Právě při této činnosti je displej NXTPAPER k nezaplacení, ale mimochodem také razantně šetří baterii – rozzářené barevné displeje jsou to, co spotřebovává nejvíc energie.
Na telefonu se 6,8″ FHD+ displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz, 8 GB RAM a 256GB úložištěm je velmi zajímavá ještě jedna věc, a to doporučená cena. Ta činí 200 dolarů, což by po připočtení českého (resp. unijního) DPH mohlo vycházet na cca 6 000 Kč.
Pokud vás zajímají modely současné generace (logicky výbavově velmi podobné), podívejte se například na TCL 50 PRO NXTPAPER 5G, který běžně prodáváme, stejně jako 14,3″ tablet NXTPAPER 14.
Chytrá domácnost a spotřebiče:
Domácí spotřebiče, zařízení, výbavu, senzory a spol. mnohdy spojuje integrovaná umělá inteligence – ať už se bavíme o pečicí troubě, nebo o chytrých zámcích do dveří.
Nás zaujala dvě zařízení.
Koncept futuristického zrcadla Omnia ukázala společnost Withings. Chytré zrcadlo s displejem měří například vaši hmotnost, tepovou frekvenci apod. – funguje vlastně jako hodně, hodně chytrá chytrá váha, ale analyzuje vás také vizuálně. Samozřejmě se synchronizuje s vašimi dalšími zařízeními. Chtěli byste, aby se podobný přístroj vyráběl?
A co se týče reálných přístrojů, jež si můžete koupit, nemůžeme nezmínit chodící robotický vysavač, Dreame X50 Ultra, o kterém jsme pro vás dokonce psali samostatný článek. Nevyjde sice do prvního patra, ale jeho robotické „nožičky“ opatřené kolečky mu umožní zdolat až 6cm překážky, takže nějaký práh dveří ho rozhodně nerozhází.
PC a hardware: Nejvíc zaujala NVIDIA
Tady vás na první pohled trochu odbudeme, ale je to jen zdání. Nejzajímavější novinkou v oblasti hardwaru jsou grafické karty od NVIDIE, které si zaslouží samostatný, velký článek. A my ho pro vás sepíšeme.
Pokud jste hráči a/nebo se zajímáte o AI, tak doporučujeme zbystřit…
Notebooky: Konečně inovace
Než se začtete do následujících odstavců… pamatujete na první koncepty ohebných, skládacích displejů? Byl to nedostižný, futuristický sen, a o pár let později tu najednou máme relativně dostupné skládací mobily, které běžně vidíte v autobuse (nebo takový telefon sami vlastníte). Možná už pak koncepty notebooku z CESu nebudou působit tak neuvěřitelně.
Proč ten úvod? První produkt, který chceme představit, je totiž neuvěřitelný laptop Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable.
Na první pohled je to obyčejný 14″ notebook s dobrými parametry a hezkým displejem, ale skrývá v sobě revoluční novinku. Displej se může vysunout („rozvinout“, „vyrolovat“) do výšky, čímž získáte obrovskou, 16,7″ plochu.
A víte, co je na tomto laptopu nejlepší? Nejde o technologický koncept pro rok 2030… Kdepak. Chcete-li ho, bude pravděpodobně dostupný v červnu tohoto roku. Pokud se dostane do ČR, bude nejspíš základní verze stát přes sto tisíc korun, což je samozřejmě hodně, ale na druhou stranu je to možná méně, než by člověk očekával u takto šíleného zařízení. Co myslíte, je ThinkBook Plus Gen 6 Rollable předzvěst toho, jak budou za 10 let laptopy vypadat běžně?
Chcete-li něco trochu civilnějšího, zmiňme například novou verzi již prodávaného, dvoudisplejového ASUS Zenbook Duo. Obrázek vydá za tisíc slov… Podívejte se, jaké možnosti využití přináší toto originální řešení.
A co vyřešit zvětšení obrazovky inovativně, ale v principu vlastně „postaru“? JSAux FlipGo Horizon je sada dvou obrazovek, které magneticky přicvaknete na 14–16″ laptopy, a to na výšku nebo na šířku. Běžný notebook se tak promění v počítač se třemi monitory, což nesmírně zvýší produktivitu náročných uživatelů.
Zvuk: O „Eclipsa Audio“ neuslyšíte naposled
Upřímně řečeno nedokážeme vybrat nejzajímavější reproduktor ani sluchátka. Místo toho chceme upozornit na nový zvukový standard, kterému věstíme zářnou budoucnost.
Jmenuje se Eclipsa Audio, stoji za ním giganti Samsung a Google a má přímo konkurovat známému Dolby Atmos. Hlavní, nejdůležitější výhody? Jde o tzv. open-source řešení, což znamená, že použití tohoto standardu není spojené se žádnými licenčními poplatky.
Zatím na nový standard narazíte pochopitelně na zařízeních Samsung, ale když z ním stojí takto velcí hráči, dá se se slušnou pravděpodobností předpokládat, že se opravdu rozšíří.
Hry: Notebooky, ale i telefony a ohebný monitor
Herní průmysl je obří. Hrají mladí i staří, muži i ženy, na PC, konzolích i mobilu… Hry prostě a jednoduše není radno podceňovat a vystavovatelé na CESu tak rozhodně nečiní.
Opět vybíráme jen „náhodné“ střípky toho, co zaujalo nás, novináře a návštěvníky veletrhu.
Začněme například geniálním mobilním herním ovladačem Ohsnap MCON. Nejprve vám odhalíme, že si na platformě Kickstarter jeho tvůrci požádali o podporu ve výši 25 tisíc dolarů, ale v době psaní tohoto článku již vybrali přes 1.300.000 USD.
Není se čemu divit. MCON je „skládací“ gamepad, jenž se magneticky přichytí k jakémukoli telefonu a po stisknutí příslušného tlačítka se zpod něj vysune, včetně praktických úchytek. Nabízí standardní sadu ovládacích tlačítek a páček a také joysticky, jež využívají Hallova jevu. Jinak řečeno, jde o opravdu plnohodnotný ovladač, a přesto se vejde do kapsy.
A teď už jen zkratkovitě. Lenovo přichází s velkou konkurencí pro Steam Deck od Valve – nová verze jeho přenosné konzole, Legion Go S, přichází s operačním systémem Steam OS (tedy kromě verze s Windows).
A když už jsme výše zmiňovali futuristické notebooky, podívejme se na nikoli ohnutý, nýbrž „ohýbací“ monitor LG UltraGear 45GX990A. 45″ herní monitor má samozřejmě špičkové „běžné“ parametry, ale kromě toho se umí ohýbat. Buď je rovný, nebo se zakřiví – jak právě potřebujete.
Nositelná elektronika: Prsteny a lepší hodinky
Jako obvykle se na CESu objevila spousta chytrých brýlí pracujících s rozšířenou realitou, ale my se zaměříme na civilnější produkty.
Letošní rok bude ve znamení chytrých prstenů – vysoce kvalitních i superlevných. Důkazem může být například to, že na český trh se svým Galaxy Ring právě vstupuje Samsung. Ten už je ale představený delší dobu… Co se týče přímo CES, zaujal návštěvníky Circular Ring Gen 2. Ten například umí „natočit“ EKG nebo detekovat fibrilace síní.
Kromě rozšíření prstenů pak očekáváme také nové, vylepšené varianty již zavedených produktů – konkrétně narážíme na prototyp chytrých hodinek od Samsungu, jež místo tradičního AMOLED displeje vsázejí na „televizní“ technologii Micro LED. Ta slibuje mimo jiné neskutečně vysoký jas (až 4 000 nitů).
Hromady příslušenství
Mobilní příslušenství patří mezi produktové kategorie, kde můžete na CESu objevit fascinující věci. Právě tady může být revoluční vychytávka, kterou někdo vymyslel „v garáži“ a na kterou se složili lidi na internetu… aby se následně prodala za miliardu a stala standardem.
Co říkáte na takový Swippitt Instant Power System? Na telefonu máte speciální „pouzdro“ s baterií, a když mu dojde energie, jednoduše ho vložíte do elegantní krabičky (kterou novináři nazývají toastovačem a uznáváme, že mají trochu pravdu) a během dvou sekund máte baterii novou, plně nabitou. Systém pojme baterií až pět a samozřejmě je uvnitř udržuje v optimálním stavu. Speciální „kryt“ je (nebo během krátké doby bude) dostupný pro různé modely telefonů, od iPhonů po Samsung Galaxy nebo Google Pixel.
Vzrušující novinkou může být i tak prostá věc jako nabíječka. UGREEN představil světově první 500W GaN nabíječku. Může nabíjet až šest zařízení zároveň, přičemž jeden port nabízí až 240 W (Power Delivery 3.1). S touto nabíječkou jste připraveni jak na napájení herního laptopu, tak na superrychlé dobíjení moderních smartphonů.
Zajímavost na závěr
O čem se ještě mluví? Ze všech zajímavostí vybíráme jednu, a to speciální lžičku Kirin Electric Salt Spoon.
S nadměrnou konzumací soli má potíže spoustu lidí, a v Japonsku podle všeho obzvlášť. Speciální lžička vysílá do vašeho jazyka elektrošoky (samozřejmě extrémně mírné), jež simulují slanou chuť. Ve výsledku tedy i méně slané jídlo chutná slaněji a vy nepoznáte, že jíte zdravěji. Geniální, ne?
***
Doufáme, že vás náš výběr novinek z CES zaujal. Těšíme se, co na poli elektroniky přinesou další roky… a jsme optimističtí. Jak jsme uvedli výše, například velkou televizi dnes může mít každý, před lety to bylo sci-fi. Skládací mobily před nedávnem vůbec neexistovaly, dnes jsou sice drahé, ale běžně se prodávají. Pokud vás tedy zaujala nějaká úžasná novinka, možná ji brzy budete mít doma i vy.