Domácí šťávy nabraly za poslední roky na opravdové popularitě. Jsou zdravé, osvěžující, nabudí energií a umožňují mít dokonalou kontrolu nad kvalitou odšťavňovaných surovin. Jak se v nabídce odšťavňovačů spolehlivě zorientovat? Poradíme vám, jak vybrat odšťavňovač, který připraví šťávy lahodné chuti a konzistence – přesně podle vašich představ.
Podívejte se i na našeho videorádce.
V současné době již existují desítky různých modelů odšťavňovačů. Liší se v mnoha detailech, které více či méně ovlivňují spokojenost s používáním. Důležité je přihlížet na technologii odšťavňování, výkon, hlučnost, nároky na čištění a přirozeně také i na cenu. Jeden si výborně poradí s tvrdými druhy zeleniny, listy a měkkým ovocem, další vám ukáže, že jeho limitem jsou překvapivě sladké třešně a maliny. Stane se vaším favoritem odstředivý odšťavňovač nebo se už déle poohlížíte po šnekovém odšťavňovači? Máte zálusk na značku Concept, SAGE, Bosch, ETA, Philips či Tefal? Ještě předtím, než si představíme jejich základní charakteristiku, výhody a nevýhody, připravili jsme pro vás několik klíčových otázek.
Některé odšťavňovače jsou skvělé při získávání šťávy z tvrdých plodů a listů, nejen z citrusů. Mají vysokou výtěžnost, což znamená, že získáte větší množství šťávy z menšího množství čerstvých plodů a vaše domácí odšťavňování nebude předražené. Vertikální šnekový odšťavňovač je volbou číslo 1, která neklade žádná omezení. Pokud plánujete odšťavňovat především citrusy, jablka, hrušky a kořenovou zeleninu, prohlídněte si nabídku oblíbených odstředivých odšťavňovačů.
Do ranního shonu a příprav dobře zapadne odstředivý odšťavňovač, který pracuje rychle, ačkoliv s menší výtěžností. Šťáva z něj je vhodná k okamžité konzumaci, protože je o něco více náchylnější k oxidaci. Závitový (jinak šnekový) odšťavňovač sice pracuje pomaleji, avšak výsledek okouzlí i náročné – jak z pohledu množství šťávy, tak i zachování živin.
Při odstředivé technologii vzniká šťáva rychle a část z ní zůstává v dužině, která poputuje do odpadní nádoby. Šťáva je vodnatější, na povrchu napěněná, vhodná přímo na vypití. Šnekové odšťavňovače vytvářejí na chuť a živiny bohatší šťávu, kterou můžete popíjet průběžně během celého dne. Tato šťáva neoxiduje a déle si udržuje svou svěžest.
Při přípravě čerstvé šťávy pouze pro sebe si vystačíte s odšťavňovačem s menšími nádobami na šťávu a odpad. Výhodou je, že na lince pak i samotný přístroj zabere méně místa. V opačném případě, například při výrobě nápoje pro celou rodinu nebo kolegy, již sáhněte po odšťavňovači s většími kapacitami, abyste nemuseli přerušovat jeho chod.
Některé odšťavňovače skončí po několika týdnech zpět v krabici, kde čekají na svůj návrat do kuchyně – a to navzdory velmi dobrým výsledkům odšťavňování. Předem počítejte s tím, že čištění odšťavňovače je povinná jízda. Některé modely jsou na údržbu jednodušší – rozložit, opláchnout a usušit. Na další už budete potřebovat kartáčky, abyste vyčistili všechny díly a méně dostupná zákoutí. Zaschlé nebo zkvašené zbytky totiž mohou pokazit chuť další šťávy.
Ve světě odšťavňovačů dokonalost na 100 % neexistuje. Jednou má odšťavňovač super výtěžnost, nízkou hlučnost, ale při jeho čištění ztrácíte trpělivost. Jindy se prodává za dostupnou cenu, dělá dobrou šťávu, z níž mají radost i děti, ale otravuje vás jeho hluk. Každá konstrukce a technologie má svá pro a proti. I od toho je náš poradce, abyste měli co nejlepší přehled a dostatek informací pohromadě na jednom místě.
Hlavní výhodou odstředivých odšťavňovačů je jejich rychlost. Vložené ovoce nebo zeleninu rychle rozsekají a použitím odstředivé síly pasírují přes síto. Patří sem nejoblíbenější a cenově nejdostupnější odšťavňovače. Obvykle jsou prvním krokem k seznamování se s domácími šťávami. Pokud zatím neumíte přesně odhadnout, zda budou mít takové čerstvé nápoje u vás doma úspěch, nemusíte hned investovat do drahého „šneku“.
Co byste měli vědět?
Co s dužinou z odšťavňovače? Mrkvová dužina se hodí do koláčů, muffinů a zdravých sušenek, zelná dužina do vynikajících zeleninových placek, dužina z jablek zase do lívanců. Drť ze smíšené kořenové zeleniny můžete osmažit jako základ do polévek a omáček. Řepnou dužinu lze použít do salátů na barevné a chuťové zpestření.
O šnekových odšťavňovačích jste už určitě slyšeli, ale možná jich znáte pod názvy hřídelové nebo závitové odšťavňovače. V jejich útrobách se ukrývá závit/hřídel, který se svým tvarem podobá ulitě šneka. Proces odšťavňování je sofistikovanější, pomalejší a zaměřený na vysokou kvalitu šťávy.
Závity spolehlivě drtí ovoce, zeleninu i listy a působením tlaku z nich vytlačí maximum šťávy. Nejlepší šnekové odšťavňovače mají výtěžnost minimálně o polovinu vyšší než odšťavňovače odstředivé! Přestože se tento typ odšťavňovačů považuje za dražší, při pravidelném používání ale velmi rychle oceníte nižší spotřebu surovin, a tedy ve výsledku i levnější domácí šťávy.
Co byste měli vědět?
Kromě hřídelových odšťavňovačů jsou k dostání i tzv. dvouhřídelové odšťavňovače, které využívají technologii dvou proti sobě otáčejících se hřídelů (slimáků) v pomalých otáčkách. Ze všech zmíněných typů pracují nejpomaleji, ale odměnou je nejvyšší výtěžnost šťávy. Patří k cenově dražším přístrojům a jejich údržba je náročná.
Jedním z trendů, které ovládly kuchyňské spotřebiče, je jejich multifunkčnost. Dokonce už i kuchyňský robot, který si plánujete koupit pro míchání, hnětení těsta a šlehání, má ve výbavě nástavce na mletí masa, máku, strouhání nebo funkci vážení surovin. Prémiové kuchyňské roboty ještě k tomu disponují navíc funkcí odšťavňování. Součástí výbavy je pak citrusovač, smoothie mixér či lis na ovoce, zeleniny a listy. Tyto nadstandardně vybavené roboty jsou připraveny tvrdě a houževnatě pracovat. Oceníte, že zastoupí mnoho dalších spotřebičů, ale připravte se na vyšší cenu a zároveň i více místa na uskladnění komplet výbavy.
Hlavní úkol už nemůže být z názvu jasnější! Klasický mechanický lis na citrusy bude v kuchyňské zásuvce i u vás doma. Pravdou však je, že dopracovat se k jednomu či dvěma sklenicím pomerančové šťávy občas trochu zabolí. Pokud si chcete šetřit zápěstí a vychutnat si svěží citrusové šťávy plné vitamínů pravidelně, pak nepřehlédněte ani elektrické lisy na citrusy. Nezabírají mnoho místa, jsou cenově dostupné a mají moderní design. Otáčející se lisovací kužel odšťavní překrojené citrusy rychle a bez vaší námahy. Tento šikovný elektrický přístroj může mít ve výbavě lisovací kužely různých velikostí, protiskluzové nožičky a funkci zpětného chodu, která z ovoce vytěží maximum.
Výkon odšťavňovače předurčuje jeho sílu a schopnost zpracovat i tvrdší plody. Čím vyšší výkon, tím silnější přístroj a zároveň vyšší spotřeba energie. Celkem jednoduchá matematika, že? U odšťavňovačů je však vzájemný „souboj“ překvapivě vyrovnaný.
Proč? Z hlediska terminologie potřebují vysokootáčkové odstředivky výrazně vyšší příkon (například 800 W). Vyšší spotřebu však kompenzují rychlou přípravou šťávy. Šnekové odšťavňovače sice pracují častokrát pouze se čtvrtinovým příkonem, ale za to jim příprava šťávy trvá déle a ve spotřebě energie se pak dotahují na odstředivé odšťavňovače.
Jakou kapacitu by měla mít nádoba na šťávu a nádoba na odpad? Rozhodujte se především prakticky. Pokud potřebujete najednou připravit větší množství čerstvé šťávy, sáhněte po větších objemech (více než 1 l). Nemusíte pak přerušovat chod odšťavňovače a nádoby opakovaně vyprazdňovat. Při menším jednorázovém množství, například, pokud si děláte šťávu jen pro sebe, nekupujte zbytečně velký odšťavňovač (kapacita do 1 l). Z menšího, kompaktního modelu budete mít radost na první pohled.
Jaký je optimální průměr plnícího otvoru? Některé modely nabízejí průměr pouze 4 cm, do dalších pohodlně vložíte středně velké jablko (průměr cca 7,5 – 8,5 cm). Menší otvor znamená více přípravných prací, zejména krájení. Větší plnicí otvor obvykle souvisí s vyšším výkonem odšťavňovače, který dokáže spolehlivě posekat a podrtit i větší a tvrdé kusy.
Kvalita odšťavňovačů se odráží v jejich ceně. Tím nechceme říct, že levnější model musí být i méně kvalitní. Ve velké míře totiž rozhoduje intenzita používání. Pokud ho budete používat často, pravděpodobně vypoví službu dříve než jeho dvojnásobně dražší kolega. U odstředivých odšťavňovačů je slabinou opotřebení ložisek, při podezřele levných šnekových zase lícování dílů a systém opětovného sestavení.
U obou typů přihlížejte na kvalitu a zpracování síta. Stejně tak se zajímejte o plastové části, které přicházejí do kontaktu s čerstvou šťávou a přírodními barvivy. Odšťavňovač, který se má hrdě vyjímat na kuchyňské lince, by neměl být už po několika měsících používání nepěkně zašlý.
Součástí balení mohou být různě hrubá sítka, pomůcky na čištění, plastové a nerezové nádoby na zachytávání šťávy. Zaujme také nástavec na výrobu krémové nebo i čisté ovocné zmrzliny – sorbetu, či dokonce nástavec na mletí masa, ořechů nebo výrobu nudlí. Je to však spíše nadstandardní výbava, která rozšiřuje základní využití odšťavňovače a budoucí uživatel by měl mít o ně zájem.
Čím lépe odšťavňovač odšťavňuje, tím se hůře čistí. Renomovaní výrobci se však snaží vyrábět konstrukce, které vás od dalšího používání neodradí. Snažte se očistit odšťavňovač bezprostředně po skončení činnosti. Dejte si záležet na precizním vyčištění sítka a všech částí, které přišly do kontaktu se šťávou a dužinou.
V balení naleznete speciální kartáček, který si poradí i s těmi nejmenšími detaily. Možná budete překvapeni, kde všude se dokážou zbytky surovin natlačit! Vždy myslete na to, že do příštího použití neodstraněné zbytky zkysnou a začnou se na nich rozmnožovat bakterie a plísně. Pokud je vaším cílem zdravá domácí šťáva z kvalitních surovin a ve výborné chuti, několik minut čištění vás jistě neodradí.
Jste o krůček k výrobě domácích šťáv a džusů blíže? V nabídce na Datart.cz najdete odstředivé a šnekové odšťavňovače od oblíbených výrobců.