Recenze: Samsung Galaxy S25 Ultra –⁠ Volání (z) budoucnosti

06.04.2025

Malý krůček pro vývojáře, velký skok pro člověka. Takhle lze uvést jednu z nejočekávanějších mobilních novinek roku 2025 – Samsung Galaxy S25 Ultra, která v oblasti hardwarových vylepšení sice nezašla příliš daleko, nicméně z hlediska praktického využití absolvovala přímo intergalaktický let. Připraví vám zážitky non plus ultra? To si povíme v recenzi.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Technické parametry:

Rozměry (V × Š × H); hmotnost: 162,8 × 77,6 × 8,2 mm; 218 g
Displej: QHD+ Dynamic AMOLED 2X, adaptivní obnovovací frekvence 1–120 Hz, rozlišení 3120 × 1440, úhlopříčka 6,9“
Stupeň krytí: IP68
Operační systém: Android 15.0 s nadstavbou Samsung One UI 7
Procesor: Snapdragon 8 Elite, osmijádrový s frekvencí jader 4,47 GHz
Operační paměť RAM: 12 GB
Interní paměť: 256/512 GB
Fotoaparáty: zadní snímač 200 + 50 + 50 + 10 Mpx, f/1.7;
přední snímač 12 Mpx, f/2.2
Videozáznam: Rozlišení až 8K UHD (7680 × 4320), @30fps
Baterie: 5 000 mAh, bezdrátové nabíjení + 45W rychlonabíjení
Technologie a senzory: 4G/LTE, 5G, Bluetooth v5.4, Wi-Fi 7, Galileo, GLONASS, GPS, NFC

Ekologický či spíše ekonomický obsah balení

Že by to na vás nový Samsung Galaxy S25 Ultra dramaticky rozbalil hned po startu, se říct nedá. Kapitola o obsahu balení se u moderních smartphonů pomalu stává bezobsažnou a nejinak je tomu i v případě naší novinky. Po vzoru svých kolegů z branže totiž uvnitř útlé černé environmentální krabičky bez známky plastu ukrývá kromě hlavní hvězdy už jen dobíjecí/propojovací USB-C kabel, nástroj na vytažení slotu pro SIM a povinné příručky.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Vybroušený design ukazuje, kdo je tady titánem

Vrcholné modely Samsung se v posledních letech odlišovaly od svých dostupnějších sourozenců mimo jiné skutečně ostrým lookem. Již při prvním pohledu na aktuální vlajkovou loď je však patrné, že dřívějším neodmyslitelným hranám u Samsung Galaxy S25 Ultra odzvonilo. Kromě toho, že je smartphone zepředu i zezadu zcela plochý, už nevystrkuje ani rohy a působí mnohem zaobleněji. Z mého pohledu mu tato nová image svědčí, neboť se zdaleka tolik nezařezává do dlaní a celkově lépe se v nich drží i ovládá. A to navzdory své sedmipalcové úhlopříčce, která jinak dává drobnějším dlaním celkem zabrat a v kapse je znát.

Samsung Galaxy S25 Ultra

To, že se nám nová Ultra mezigeneračně zakulatila, se ovšem příliš nepodepsalo na jejích rozměrech ani váze. Ba naopak, během roku prošla odtučňovací kúrou a její tělo je tak ještě o 2 mm užší a 14 gramů lehčí nežli loni. Ukrývá přitom o desetinu palce větší displej, za což vděčí minimalistickým rámečkům.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Co oproti tomu vykazuje maximální status, je preciznost zpracování Samsung Galaxy S25 Ultra. Na straně odolnosti můžete počítat s mimořádně pevným titanovým rámem v kombinaci s tvrzeným sklem Corning Gorilla Armor 2, které spolu s dalšími konstrukčními prvky vysloužili telefonu certifikaci IP68, jež si bez obav poradí s prachem i vodou. Na straně estetické poté s šikovně zapuštěnými konektory a sloty, vnořeným perem S Pen a jen decentně vyčnívajícími tlačítky na pravoboku vlajkové lodě. Tyto i další prvky, včetně pětice čoček vyspělé fotosoustavy na zádech, potvrzují luxusní a zároveň bytelný vzhled smartphonu.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Očím i rukám lahodící design si pak můžete dopřát ve 4 výchozích barevných provedeních: modrém, černém, bílém a šedém. Já měl při testování k dispozici šedou variantu, která za mě rozhodně neurazí, ale ani nenadchne, obdobně jako bílá či černá verze. U nich výrobce sázel tak trochu na jistotu. Jako zajímavější alternativa mi připadá provedení modrého titanu, jež společnost Samsung aktuálně prezentuje jako svou hlavní barvu. Každopádně oceňuji matné ladění telefonu, které tolik nerazí do očí a netrpí na viditelné otisky.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Odteď máte kino zážitky v kapse

V kategorii kvality zobrazení už se Samsung meziročně skoro neměl kam posouvat. Již předchůdce letošního modelu totiž nabídl suverénní Dynamic AMOLED 2X displej s jemným Quad HD+ rozlišením, ukázkovým maximálním jasem 2 600 nitů a plynulostí adaptivní frekvence 1–120 Hz. K těmto papírově excelentním předpokladům přidal aktuální Samsung Galaxy S25 Ultra zmiňovanou desetinu úhlopříčky obrazovky navíc, čímž ještě zeštíhlil už i tak nepatrné rámečky kolem a nabyl výsledné hodnoty 6,9“.

Samsung Galaxy S25 Ultra

I letos je tedy displej Ultry pastvou pro oči. Ač designově plochý, přináší neuvěřitelnou hloubku barevného podání, široké pozorovací úhly, vysokou svítivost, ostrost i čitelnost na přímém slunci, a naopak minimální stupeň odlesků zásluhou antireflexní úpravy. Možná i díky nové funkci Vision Booster, vylepšující výše uvedené atributy, se zdá být ještě živější než dříve a v běžné praxi mu vlastně není co vytknout.

Přímo v displeji je integrována také ultrazvuková čtečka otisků prstů, situovaná v jeho spodní třetině. Trefit se do ní nečiní problém, s rozpoznáním svého uloženého otisku už jsem ho ale čas od času zaznamenal. Při odemykání smartphonu a dalších povelech vyžadujících autorizaci mě však nijak nelimitoval, neboť přístroj současně disponuje také funkcí rozpoznání tváře, která byla ve všech situacích bezchybná. Stejně tak bezprostřední odezva displeje při všech dalších prováděných akcích – jak manuálně, tak prostřednictvím dodávaného stylusu S Pen.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Prvotřídní vizuál si pochopitelně žádá také náležitý audio doprovod. Tomu u Samsung Galaxy S25 Ultra hraje do noty dvojice stereo reproduktorů s podporou technologie prostorového zvuku Dolby Atmos. Jejich projev je dostatečně hlasitý a – vyjma nejvyšších úrovní, kde již pochopitelně dochází k jistému zkreslení – také čistý a frekvenčně vyvážený. Výsledný zvuk si navíc můžete doladit dle osobních preferencí skrze přítomný ekvalizér s několika presety i možností ručního nastavení. Sjíždění multimediálního obsahu nebo hraní her je tudíž ve finále opravdový kino zážitek, byť v prostorách poněkud skromnějšího kinosálu.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Jelikož se stále jedná primárně o dorozumívací zařízení, zmíním ještě kvalitu hovorů, která je u novinky Samsung rovněž učebnicová – hlasitostí i srozumitelným přednesem, jenž lze ještě umocnit funkcí posílení dialogů.

Nezastavitelný sprinter

Podobně jako v předchozím roce, i letos Samsung osadil svou horkou novinku procesorem Qualcomm Snapdragon série 8. Upgradoval ovšem na jeho novější verzi, a tak v nitru Samsung Galaxy S25 Ultra tepe silný a úsporný Snapdragon 8 Elite s navýšenými takty výkonných jader až do frekvence 4,47 GHz. Tento nekorunovaný král mobilních procesorů se v renomovaných testech opakovaně zařadil do TOP 10, a proto není divu, že vzbuzuje silná očekávání. Tím spíše, když se výrobce chlubí nárůstem jeho výkonu oproti předchozí generaci o 37 % (z pohledu AI dokonce o 40 %) a pod kapotou smartphonu mu zdatně sekundují 12GB operační paměť RAM a pokročilý grafický čip Adreno 830.

Samsung Galaxy S25 Ultra

A jaká byla uživatelská realita? Stručně řečeno, dle očekávání. Nová Ultra překypuje výkonem a troufám si tvrdit, že jí elán vystačí i na několik let dopředu. Chod telefonu je za všech okolností svižný, jeho reakce bleskové. Byť jen s náznakem zaškobrtnutí jsem se nesetkal ani u graficky náročných her či generování pokročilejšího AI obsahu. Jediné, co mě v daném směru trochu zarazilo, bylo to, že při náročnějších úkonech měl smartphone občasné sklony k přehřívání, třebaže disponuje vylepšeným chlazením. Určitě se nejednalo o nic limitujícího, telefon i za těchto okolností multitaskoval naplno, přesto mě tento jev u jinak bezchybně šlapajícího zařízení překvapil.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Z pohledu hardwaru ještě doplním, že nový Samsung Galaxy S25 Ultra je dostupný ve třech paměťových variantách – vybírat můžete z 256GB, 512GB a 1TB verze vnitřního úložiště. Ani svou výchozí pamětí vás tedy rozhodně nezklame a obhájí si jí i absenci podpory paměťových karet.

Zachytí váš svět ještě více zeširoka… třeba i v 8K

Vítězná „fotosestava“ se z perspektivy hardwaru meziročně příliš nemění. Proč by taky měla, když podává brilantní výsledky téměř za každé konstelace. I u Samsung Galaxy S25 Ultra se tedy můžete těšit na osvědčené kvarteto snímačů. Vévodí mu opět 200Mpx hlavní fotoaparát s výtečnou světelností f/1.7., který je doprovázen známým duem teleobjektivů s rozlišením 50Mpx a 10Mpx, vybaveným 5× a 3× zoomem. Největším papírovým vylepšením poté prošel poslední snímač – širokoúhlý objektiv. Jeho rozlišení narostlo z původních 12 Mpx na 50 Mpx, což by vám ruku v ruce s nejnovější generací Pro Visual Enginu s pohonem AI mělo přinést ještě širší možnosti fotografování.

Samsung Galaxy S25 Ultra

A vskutku, nenapadá mě situace, s níž by si fotosoustava nové Ultry s grácií sobě vlastní neporadila. Co víc, skoro pro každou z nich skýtá vlastní fotografický mód – snímky za zhoršených světelných podmínek projasní režim noci a jeho následný postprocessing, objekty v pohybu zostra zachytí volba hyperčasu, chuťové pohárky aktivuje mód jídlo a krajinomalebné zážitky pro vás zvěční široký rozhled režimu panorama. A kdyby vám to bylo málo, máte možnost manuální konfigurace, kde si všechny hodnoty expozice nastavíte dle vlastního uvážení pro danou konkrétní scénu.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Na celé fotografické škále, od detailních makro snímků prvních jarních květin přes selfíčka z 12Mpx přední kamery až po večerní fotografie úplňku měsíce prostřednictvím až 100× přiblížení technologie Space Zoom, následně můžete počítat vždy s vysoce nadprůměrnými výsledky. Nechybí jim živost, dynamický barevný rozsah a – až na hranici definovanou možnostmi optického zoomu – také dostatečný detail s nízkým záchytem šumu.

Samsung Galaxy S25 Ultra

A co portréty? Ty jsou u Samsung Galaxy S25 Ultra kapitolou sama pro sebe a troufnu si směle tvrdit, že výslednou kvalitou a věrností podání dokážou konkurovat i kdejaké zrcadlovce. Ostrost sledovaného objektu v kontrastu s rozostřeným pozadím pomocí bokeh efektu je přímo famózní a působí věru profesionálně. Nezáleží přitom, zda se jedná o neživý předmět nebo pohybující se osobu či zvíře. Autofokus si ho pokaždé najde a s patřičnou hloubkou a detaily oddělí od zbytku fotografované scény. Míru jejího rozostření si navíc můžete sami definovat, stejně jako na snímky aplikovat další filtry a efektní vychytávky.

Samsung Galaxy S25 Ultra

A když se vám přeci jen výsledná fotka nepovede, nebo zkrátka jen zcela neodpovídá vašim představám, nabídne vám pomocnou ruku umělá inteligence, díky níž možnosti editace nabývají úplně nové úrovně… Vměstnal se vám do záběru černý pasažér? Jednoduše jej označte a jedním kliknutím vymažte ze scény. AI za vás dopočítá chybějící pixely z okolí a editovaný snímek „vyhladí“ tak, že ani nepoznáte, kde se nežádoucí objekt nacházel.

Obdobně funkce navíc funguje i obráceně, když vaší fotografii něco schází. Může se jednat o část těla snímané osoby, pevnou zem pod nohama či kus pozadí apod. – všemocná umělá inteligence tento chybějící díl fotografické skládačky během mžiku vygeneruje. A pokud se nejedná o složitější kompozici, daří se jí to velmi obstojně, řekl bych, zase o něco lépe než loni, kdy tato vychytávka Samsungu spatřila světlo světa.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Zábavnou AI novinkou v kategorii fotoeditace je v neposlední řadě možnost vytvořit si vlastní stylizovanou grafiku na základě jednoduchého náčrtku či textového zadání. Ryze kreativním způsobem tak můžete své snímky obohatit o další umělecké prvky, např. hejno racků poletující na nebi.

Plnotučnou porci zábavy vám Samsung Galaxy S25 Ultra naservíruje také v oblasti videa. Zaznamenávat ho můžete opět až do výsostného rozlišení 8K při 30fps, resp. 4K při 120 fps. Jako praktičtější se nicméně jeví záznam ve 4K při 60 fps, který je ještě o chlup plynulejší a k tomu umožňuje přepínání mezi objektivy a podporuje technologii HDR10+, dodávající záběrům větší dynamiku. Náročnější uživatelé dále ocení také jednotlivé režimy videa. Kromě už tradičního zpomaleného záznamu zejména profesionální mód, jež nově zahrnuje i použití 10bitového formátu Galaxy Log s možností dobarvení videa ihned po jeho pořízení.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Ve všech výše uvedených případech je kvalita videa špičková a obraz dostatečně stabilní a ostrý, i když zrovna natáčíte v pohybu či dokonce při běhu. Rovněž musím pochválit i výsledný audiozáznam, který lze nově vyladit skrze další AI nástroj Audio Eraser, odstraňující nežádoucí zvuky z videí. V praxi se je samozřejmě nepodaří eliminovat úplně, ale třeba takový rušivý vítr či další šumy z okolí hravě zeslabí natolik, že finální záznam zní o poznání čistěji a profesionálněji.

Tuhle kapacitu jen tak něco nevyšťaví

Zajisté vás zajímá, jestli se našlapaný hardware a ultimátní výkon nepodepsal na výdrži Samsung Galaxy S25 Ultra. Inu, nebudu vás napínat, ani v nejmenším. Pod kapotou sice i po roce schovává stále stejný náboj v režii 5 000mAh baterie, nicméně tato kapacita se spolu s energeticky efektivním procesorem a odladěným systémem ukazuje být pořád plně dostačující. Při standardním vytížení totiž telefon prosí o doplnění energie cca po 1 a půl dni. Dopřejete-li mu trochu více oddechu, atakuje s přehledem i 2 dny provozu na jeden nabíjecí cyklus. Tak či onak, rozhodně se vám nepřihodí, že by vás po plném dobití nechal v průběhu dne na holičkách.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Rychlost a možnosti dobíjení smartphonu též zůstávají mezigeneračně beze změn. Znovu tak můžete počítat s rychlonabíjením do výkonu 45 W, díky němuž dosáhnete 80% nabití smartphonu přibližně už za půl hodiny. Stejně tak se opět shledáte s podporou bezdrátového i reverzního nabíjení, prostřednictvím něhož se také nová Ultra snadno podělí o chybějící procenta baterie s ostatními kompatibilními chytrými zařízeními.

Galaxy AI expanduje rychlostí světla

Loňský model způsobil revoluci v tom, že jako první naplno využíval možností umělé inteligence, slavné Galaxy AI. Samsung Galaxy S25 Ultra v její úspěšné integraci do systému pokračuje, přičemž přináší i další nadstavbové funkce.

Přítomnost této AI je, dalo by se říct, opět všudypřítomná a zasahuje do všech klíčových oblastí chodu smartphonu. Pohání fotoaparáty, umožňuje kreativní tvorbu a editaci v rámci výsledných snímků a videa (viz příslušná kapitola výše), řídí výkon včetně účinného systému chlazení a optimalizaci spotřeby, a především zlepšuje celkový uživatelský zážitek prostřednictvím jednotlivých AI nástrojů a chytrých asistentů.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Kromě zmíněných generativních úprav fotografií se tak opět můžeme spolehnout třeba na asistenta pro procházení webu s funkcí shrnutí, jež vám zredukuje webové články a další texty do přehledných stěžejních bodů. Znovu se shledáte i s textovým asistentem, který vám pomůže najít správnou tonalitu textu s ohledem na adresáta. Upgradu se dočkala mnou oblíbená funkce Circle to Search, umožňující získat podrobné informace o libovolném objektu na displeji jeho pouhým zakroužkováním. Dle mého názoru teď poskytuje ještě přesnější výsledky vyhledávání, a k tomu nově dokáže pracovat i na základě audio vstupu, kdy vám např. snadno dohledá skladbu, jejíž úryvek „zaslechne“.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Bezpochyby největší novinkou je zajisté začlenění Gemini Live jako ústředního asistenta, kterého jednoduše aktivujete dlouhým stisknutím postranního tlačítka a můžete s ním vést živé konverzace v reálném čase. A to konečně i česky! Musím uznat, že funguje velmi spolehlivě a usnadní vám každodenní život praktickými výstupy – v okamžiku vás informuje o předpovědi počasí, pomůže se simultánním překladem, naplánuje vám schůzku a rovnou ji zahrne do kalendáře, naservíruje tipy k večeři z vámi dostupných surovin, vytvoří za vás tvůrčí narozeninové přání nebo efektivní tréninkový plán v posilovně, a mnoho dalšího. Zkrátka velmi návyková a užitečná záležitost.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Poprvé se můžete těšit také na personalizované přehledy ve formě nové funkce Now Brief, jež vás v průběhu dne zásobuje praktickými informacemi a tipy, přizpůsobenými na míru vaší osobnosti. To zase dokazuje, jak je umělá inteligence přítomná v Samsung Galaxy S25 Ultra učenlivá a násobí potenciál tohoto už i tak skvěle vybaveného smartphonu.

Výkonu Galaxy AI byla svým způsobem podřízena i nadstavba One UI 7 OS Android 15, který nové Ultře koluje v „žilách“. Aktuální verze softwaru přispívá k odladěnému chodu a uživatelské přívětivosti ovládání smartphonu. Příznivci operačního systému s logem zeleného robůtka s ní budou určitě spokojeni, o to víc s vědomím 7leté podpory budoucích softwarových aktualizací a bezpečnostních záplat.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Závěr

Novinka Samsung Galaxy S25 Ultra vzhledem ke své cenovce patrně nebude telefonem pro každého. Rozhodně bych jej však každému doporučil. Přinejmenším všem těm, kteří hledají vlajkovou loď bez kompromisů, která ve svém podpalubí ukrývá suverénní výkon nadčasového procesoru a nezastavitelný pohon umělé inteligence, akcelerovaný živou asistencí Gemini Live, jež vám usnadní celou škálu každodenních činností. Zvenčí vás poté smartphone okouzlí svým prvotřídním designem, který spojuje praktickou eleganci s odolností titanu, a rovněž působivým AMOLED displejem.

K výše uvedeným přednostem nové Ultry připočtěte špičkové snímače s dosud nejlepším portrétním režimem, jaký jsem měl možnost testovat, stabilně až dvoudenní výdrž baterie s podporou rychlonabíjení, vyladěný stereo zvuk či přítomnost pera S Pen… a rázem zjistíte, že tomuto nadupanému smartphonu k dokonalosti nic zásadního nechybí. Snad jen trochu chladnější hlava při řešení náročných operací.

Klady (+)   Zápory (-)
+ nový praktičtější design s vysokou odolností - sklony k přehřívání při (nej)vyšším výkonu
+ nekompromisní výkon elitního procesoru  - relativně málo hardwarových vylepšení oproti předchozí generaci
+ špičková fotosoustava v čele s portrétním režimem - subjektivně méně atraktivní základní barevné varianty
+ solidní výdrž baterie a rychlost nabíjení  
+ Gemini Live a další novinky v režii umělé inteligence  
+ pero S pen  

Chci Samsung S25 Ultra

Ukázkové snímky:

Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung Galaxy S25 Ultra

Další aktuality

Myčky AEG série 7000 GlassCare. Spotřebiče, které vás nadchnou

Myčky AEG série 7000 GlassCare. Spotřebiče, které vás nadchnou

Toužíte po dokonale čistém nádobí? S myčkou nádobí AEG nemůžete šlápnout vedle. Zvolte si špičkovou německou kvalitu a vypusťte tak úplně jakoukoliv starost se špinavým nádobím z hlavy. Myčka AEG vše ...... Celý článek
Jak vybrat lednici?

Jak vybrat lednici?

Dokážete si představit život bez lednice? Pravděpodobně ne. Je totiž neoddělitelnou součástí každé rodiny a srdcem kuchyně. Pokud hledáte novou ledničku, pomůžeme vám vybrat přesně takovou, která vám ...... Celý článek
Recenze: Samsung Galaxy S25 Ultra –⁠ Volání (z) budoucnosti

Recenze: Samsung Galaxy S25 Ultra –⁠ Volání (z) budoucnosti

Malý krůček pro vývojáře, velký skok pro člověka. Takhle lze uvést jednu z nejočekávanějších mobilních novinek roku 2025 – Samsung Galaxy S25 Ultra, která v oblasti hardwarových vylepšení sice nezašla...... Celý článek
⚡Trendy: Nothing vyšvihl na trh nové smartphony s průhlednými zády

⚡Trendy: Nothing vyšvihl na trh nové smartphony s průhlednými zády

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak to asi vypadá uvnitř vašeho mobilního telefonu? Značka Nothing se rozhodla vám tento pohled umožnit a na veletrhu MWC 2025 představila dva nové průhledné modely –...... Celý článek
Jak vybrat mrazák do chladných prostor? Liebherr FrostProtect zná řešení

Jak vybrat mrazák do chladných prostor? Liebherr FrostProtect zná řešení

Potřebujete koupit mrazničku do sklepa, garáže či na chatu, ale nejste si jistí, zda bude správně fungovat i v nevytápěných prostorech s nízkou okolní teplotou? Německý výrobce Liebherr přichází s ino...... Celý článek