QLED versus Nano Cell: Znáte rozdíly v LED displejích?
11.09.2017
Kdysi dávno byly doby, kdy se LED displeje rozdělovaly maximálně na TN a IPS. Zvlášť tu druhou zkratku můžete potkat poměrně často i dnes. Jenže pokrok nespí a obrazovky je potřeba vylepšovat pořád. Chcete vědět jak?
Za krále displejů platí přibližně od roku 2015 displeje typu OLED. V nich svítí každý pixel zvlášť, což umožňuje mít vedle sebe zcela černý a zcela bílý obrazový bod. V prvním případě je pixel vypnutý, ve druhém svítí červená, modrá a zelená barva zároveň, čímž tvoří bílou. Ačkoli OLED displeje používá spousta výrobců, samotná technologie má jediného výrobce: LG. Asi se budete divit, ale ve vašem telefonu Samsung nebo televizi Sony najdete právě panel z továren LG Display. Jenže tento typ zobrazovače je poměrně nákladný a LED televize mají pořád, co nabídnout.
Jak se měří „kvalita“ barev?
Určitě jste někdy viděli graf, na kterém jsou všechny
myslitelné barvy. Má tvar přepůlené elipsy, říká se mu
chromatický diagram a často je mu vepsaný trojúhelník
znázorňující zobrazitelné barvy (neboli barevný prostor).
Představte si ho jako paletu s barvami, kterými umí
televize malovat na displej. Čím větší plochu barevný
prostor v grafu zabere, tím více barev dokáže displej
používat. A oči to poznají.
TN displeje odvál čas. Barvy na nich ztrácely sytost a pokud jste koukali z ostrého úhlu, viděli jste je převráceně. Zkrátka vítězství IPS bylo zasloužené. Vždycky ale přijde někdo, kdo chce něco vylepšit.
Poměrně známé jsou tzv. QLED televize. Aby ne, zní to jako OLED a ten přeci vypadá skvěle! Odpovědný je ale marketing, který si rád hraje se slovy. Ale nejsou jediným vylepšením IPS.
Kdybyste rozřízli LED displej, zjistíte, že v něm diody svítí skrz mřížku barevných okének. Ta určují barvu, kterou oživují tekuté krystaly fungující jako roleta – určují, kolik jasu projde skrz. Jenže vlivných součástek v displeji je víc, jak si vysvětlíme.
QLED: Policajt na diody
Z fyziky si asi pamatujete, že každá barva má jinou vlnovou délku. Proto se i jinak šíří a je třeba ji v displeji usměrňovat, aby se na obrazovce nerozpíjela. QLED televize k tomu používají tzv. quantum dots, čili kvantové tečky.
To je vrstva bodů o velikosti 3 – 6 nm vložená hned za modrými diodami obstarávající podsvícení. Proč jsou modré? Protože je snazší modré světlo průchodem skrz kvantové tečky měnit na zelenou a červenou než bílé světlo rozpouštět na jednotlivé složky a posílat dál skrz difuzní fólii, polarizátor, filtry a druhý polarizátor na obrazovku. Asi sami cítíte, že těch vrstev je hodně. A hlavně: quantum dots jsou na poměry optiky poměrně hrubé.
Bylo zjištěno, že jen 9 % diváků na televizi kouká z ideálního úhlu.
V Dubaji postavilo LG největší LED obrazovku na světě. 820 OLED displejů se spojilo v plochu 50 × 14 metrů.
Nano Cell: Jemněji, přesněji, bez vměšování
Ve svých Super UHD televizích nabízí LG jiné řešení. V zásadě správnou myšlenku usměrnění světla však dokázali u LG zjemnit a transformovat. Ona vrstva opravující nežádané odstíny je umístěná přímo v barevných filtrech, počet vrstev se tedy nezvyšuje.
Výhodou technologie Nano Cell je i menší velikost jednotlivých teček. V případě Super UHD televizí mají pouhý jeden nanometr, což je třikrát méně než u QLED. Jinými slovy je takový filtr jemnější, přesnější a umožňuje vykreslit více barev.
Předvedeme si to na grafu:
Obyčejná televize používá bílé diody jako podsvícení a výsledné světlo tvoří mřížkou barevného filtru.
QLED televize svítí modře a kvantovými tečkami tvoří zelenou a červenou. Filtry pak nemají tolik práce s doladěním barev.
Super UHD televize svítí bíle, ale filtr Nano Cell je jemnější a tudíž účinnější než kvantové tečky.
Věda rozebraná na prvočinitele
Spousta zkratek a termínů budí dojem, že pochopit dění v televizi je nemožné. Představte si opracování světla jako proces v dílně: na začátku máte hrubý polotovar a postupně ho ořezáváte, brousíte a lakujete. S televizí je to stejné, jen světlo filtrujete, měníte vlnovou délku a upravujete jas. Je jasné, že s jemnějšími nástroji dosáhnete vyšší přesnosti – a tedy i kvalitnější obraz.
Má Nano Cell i nějaké na první pohled viditelné výhody? No jéje!
Bylo zjištěno, že jen 9 % diváků na televizi kouká z ideálního úhlu. Asi ani vy nesedíte před obrazovkou jak ve školní lavici, ale pohodlně se natáhnete, zaboříte do polštářů a vychutnáváte si filmy a seriály.
Právě pro vás budou mít Nano Cell displeje největší efekt. Všude se sice dočtete, že mají televize pozorovací úhly 178°, ale už nezjistíte, s jakým zkreslením. U Super UHD televizí bylo změřeno, že ztratíte 5 % barev, pokud na obrazovku koukáte z úhlu 60°. Pro srovnání, u VA panelu byste za stejných podmínek přišli o 55 %.
Druhým plusem je schopnost HDR zobrazení. Pokud chcete bílou bělejší a černou temnější, bez High Dynamic Range se neobejdete. Pokud půjdete do hloubky, zjistíte, že i tahle vychytávka má několik standardů a norem. HDR10 a HLG používá kde kdo, ale na vyšším stupni žebříčku stojí Dolby Vision, zatímco se chystá Advanced HDR by Technicolor.
LG všechny tyto normy sfouknulo do jednoho balíčku Active HDR, abyste viděli video tak, jak bylo natočeno, a se správným prokreslením.
Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za......
Celý článek
Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ......
Celý článek
Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav......
Celý článek
Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ......
Celý článek
Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ......
Celý článek
Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za... Celý článek
Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ... Celý článek
Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav... Celý článek
Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ... Celý článek
Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ... Celý článek