Každý z nás se čas od času potýká s tím, že mu zařízení nabídne možnost aktualizace. Na nás je poté rozhodnutí, zda k aktualizaci přistoupíme, nebo ji odložíme na neurčito. Právě neustále odkládané aktualizace však ve výsledku mohou způsobovat problémy. Proč tedy tento krok nevynechávat?

Co jsou aktualizace softwaru
Aktualizace softwaru je postup, při kterém se do zařízení (například mobilního telefonu nebo počítače) instaluje novější verze jeho programového vybavení. Aktualizace softwaru se nemusí nutně týkat pouze operačního systému jako takového. Pravidelné vývojářské updaty lze vztáhnout i k dalšímu vybavení vašeho zařízení (tedy například programům či aplikacím).
Proč aktualizace softwaru nezanedbávat
A proč tedy pravidelnou aktualizaci softwaru rozhodně nezanedbávat? Sepsali jsme pro vás hned několik důvodů.
1. Revize a stabilita
Díky pravidelným aktualizacím získáte jistotu revize a stability. Tyto průběžně vydávané balíčky totiž odstraní menší či větší chyby. Jednat se může například o chyby způsobující bezpečnostní rizika nebo chyby stojící za nestabilitou nějakého programu.
2. Vývoj jde neustále kupředu
O tom nemůže být pochyb. Díky aktualizacím si proto budete moct mnohdy užívat také nejrůznější nové funkce a možnosti používání. Aktualizace tedy mohou přinášet řadu výhod plynoucích právě z využívání těchto nových funkcionalit.

3. Snížíte riziko napadení hackery
Jedním z významných důvodů pro pravidelnou aktualizaci softwaru je bezesporu bezpečnost. Obecně lze totiž říct, že hackeři milují neaktualizovaný software. Jeho chyby totiž mohou využívat pro svůj prospěch. Pokud má stávající verze vašeho softwaru nějakou chybu, s největší pravděpodobností se již tato informace dostala právě k hackerům. A ti to mohou snadno zneužít, i když se ne vždy musí jednat o cílený útok na vaši osobu.
4. Zabráníte virovým hrozbám
Neaktuální antivirové či firewallové programy nebo neaktulizované prohlížeče mohou způsobit snadnější vniknutí viru do vašeho počítače. Pokud informace nejsou aktuální, přirozeně nejste chráněni a například antivirové programy nedokáží potenciální viry odrazit. Jejich odstranění poté může být poměrně obtížné, zdlouhavé a přidělá vám spoustu starostí navíc. Mnohem jednodušší je proto takovým problémům předcházet.

5. Můžete pomoct ostatním
Útokům přirozeně nečelíte pouze vy sami. Aktualizace a opravné balíčky si často vyměňují informace o hrozbách, problémech a nedostatcích. Nahlášením potíží a incidentů tedy můžete vývojařům pomoct v tom, aby příští opravný balíček pokryl vše potřebné. Tímto způsobem tedy podporujete bezpečnost na internetu nejen sami pro sebe, ale i pro ostatní uživatele.
6. Zvýšení výkonu zařízení
Pokud chcete maximálně využít možnosti vašeho počítače, mobilního telefonu nebo jiného zařízení, je třeba jej pravidelně aktualizovat. Společně s aktualizacemi si počítače stáhnou také nejnovější ovladače zařízení, díky čemuž budou moct zlepšit svůj výkon.

Jak si stáhnout aktualizace do svého zařízení?
V dnešní době vás na nutnost aktualizací jednotlivá zařízení vždy upozorní (za předpokladu, že jste připojeni k internetu). Na vás poté zbývá vybrat si vhodnou dobu, kdy aktualizace provedete. Některé z nich mohou trvat i pár desítek minut a lze je proto odložit například na dobu, kdy spíte. Některé aktualizace však trvají jen chvíli a snadno se s nimi vypořádáte i v běžném dni.
***
Jak vidíte, pravidelnost provádění aktualizací se vyplatí nezanedbávat. S jejich pomocí můžete získat přístup k novým funkcím a vytěžit ze svého zařízení maximum. Zároveň výrazně podporujete bezpečnost a chráníte své zařízení před možnými internetovými hrozbami.