Rýžovar se postupem času stal spotřebičem, který ve většině domácností nesmí chybět. Jak ovšem správně postupovat při vaření rýže? Jaký poměr rýže a vody dodržet? A na co si dát pozor?
Rýžovar jako skvělý pomocník v každé kuchyni
Rýžovar představuje spotřebič kompaktních rozměrů, který funguje na principu vaření v páře. Proto je jeho součástí vždy poklička s malým otvorem, kterým přebytečná pára odchází ven. Jakmile je rýže uvařená, přepne se rýžovar automaticky do režimu přihřívání. Díky tomu se pokrm jen tak nepřipálí a rýže bude chutnat skvěle i po několika hodinách od uvaření.
Vaření rýže je zároveň v tomto spotřebiči mnohem jednodušší než v klasickém hrnci. Odpadnou vám totiž starosti s tím, abyste museli u hrnce postávat a rýži hlídat. Rýžovar se o vše postará za vás, vy se tak budete moci věnovat přípravě zbývajících částí výsledného pokrmu. Navíc vám pomůže uvařit rýži v ideální konzistenci, což je u některých jídel zásadní. Třeba když si chcete připravit domácí sushi.
TIP: Na DATARTu najdete spoustu rýžovarů od nejrůznějších značek. Mezi ty nejvyhledávanější se dlouhodobě řadí rýžovary Tefal nebo rýžovary Sencor.
Jak používat rýžovar aneb návod na správné vaření
Pokud si pořídíte nový rýžovar, pravděpodobně budete chvíli tápat v tom, jak přesně rýži uvařit. Ale nebojte se, je to opravdu jednoduché. Ať už si koupíte rýžovar s nerezovou nádobou nebo hrncem s nepřilnavým povrchem, bude postup totožný.
Do vyjímatelné nádoby nasypte tolik rýže, kolik potřebujete uvařit. Při přípravě přitom nejste omezení pouze na jeden druh rýže. Uvařit si můžete všechny druhy, které jsou v obchodech k dispozici. Kromě klasické dlouhozrnné tak připravíte třeba jasmínovou, basmati, kulatozrnnou a mnoho dalších variant.
Rýži důkladně propláchněte vlažnou vodou. Postup opakujte do té doby, dokud voda v nádobě nebude zcela čistá. Pokud má mléčné zbarvení, je třeba v proplachování ještě pokračovat.
Následně rýži v hrnci zalijte vodou. A jaký by měl mít rýžovar poměr vody a rýže? Obecně se doporučují dvě odměrky rýže na tři odměrky vody. Do varné nádoby dále můžete přidat oblíbené koření (třeba kurkumu nebo bylinky) a sůl. Vše promíchejte, přikryjte pokličkou a rýžovar zapněte. Tímto vaše práce končí.
Rýže je hotová v momentě, kdy se z hrnce odpaří veškerá voda. V tomto okamžiku se zároveň termostat přepne do ohřívacího režimu. Ty nejlepší rýžovary navíc disponují časovačem a lze u nich nastavit čas jejich automatického spuštění.
Recepty pro rýžovar, které by vás možná nenapadly
Věděli jste, že rýžovar nemusíte používat pouze pro vaření rýže? Stejně dobře vám poslouží pro přípravu vajec na tvrdo. Stačí jen do nádoby nalít vodu, vložit do ní vejce a vařit zhruba 10 až 20 minut. V průběhu přípravy ale neodkrývejte pokličku. Potřebná pára by vám totiž mohla zbytečně utéct.
Druhým skvělým receptem může být třeba zeleninová omeleta. Stačí jen smíchat vejce s oblíbenou zeleninou a kořením a směs nalít do hrnce rýžovaru. Po několika minutách přípravy získáte krásně nadýchanou omeletu, která je ideální k snídani či k večeři.
Rýžovar se vám dále stane skvělým pomocníkem pro přípravu lahodné ovesné kaše nebo mléčné rýže, která bude díky páře krásně krémová a jemná. Fantazii se však meze nekladou. Můžete zkusit uvařit i polévku, těstoviny, různé luštěniny nebo chutné rizoto. Nebojte se proto experimentovat.
Související články: