Chtěli byste se stát tou nejlepší verzí sami sebe? Zajímá vás, jak na zdravý životní styl, lepší výkon a rozvoj osobnosti? Nemusíte platit desetitisíce za nesmyslné motivační semináře. Převezměte kontrolu nad vlastním tělem i myslí a objevte kouzlo biohackingu. V tomto článku vám odhalíme, co to je biohacking.
O čem se dočtete:
Už jste někdy slyšeli pojem „biohacking“? Na streamovacích platformách a sociálních sítích se to tímto slovem přímo hemží, ale co to vlastně je? Biohacking představuje revoluční koncept umožňující optimalizovat tělo a mysl pomocí vědeckých znalostí, moderních technologií a životního stylu.
Existuje mnoho druhů biohackerů, jedni se snaží dosáhnout změn pouze pomocí stravy, druzí se zaměřují na fyzickou aktivitu, další zase pouze na tu duševní a jiní berou v potaz celý balíček. My se na biohacking dnes ale podíváme obecně – vezměte váš život do vlastních rukou a osvojte si několik základních pravidel.
Chcete se stát biohackery? Spěte!
V prvních okamžicích se vám tohle tvrzení může zdát hloupé. Když se nad tím ale zamyslíte, pravděpodobně dojdete ke stejnému závěru. Jen si představte, jak se cítíte, když se vyspíte dorůžova a jste plní energie – lehké tělo, čilá mysl, skvělá nálada či příval motivace.
Spánek je alfa, omega všeho. A jak už to často bývá, také tady platí, že kvalita převyšuje nad kvantitou. A dlouhodobě nízká kvalita spaní bohužel způsobuje větší komplikace než jen časté zívání. Na svědomí si totiž bere také snížení produktivity, má vliv na oslabení imunity, představuje riziko vzniku cukrovky nebo třeba zasévá semínka psychickým nemocem. Sledovat kvalitu vašeho spánku vám pomůžou třeba chytré hodinky. Zkuste začít dodržovat pár základních pravidel a rázem uvidíte, jak krásně se vám bude spát.
Omezte modré světlo
V dnešní době si obrazovky neustále žádají naši pozornost, ať už v práci, ve škole, nebo doma. Proto si uvědomte, že není potřeba celý den zírat do mobilů, tabletů, počítačů či televizí. Aby si vaše oči i mysl odpočinuly, stačí, když vynecháte klasické filmové večery, seriálové maratony či nekonečné a rutinní scrollování sociálními sítěmi. Zářivé obrazovky před spaním pak raději vyměňte za nějakou pěknou knihu a budete spát jako miminka. Pokud se ale večer modrému světlu nevyhnete, vyzkoušejte brýle proti modrému světlu.
Navykněte si na správný spánkový režim
Změna je vždy výzvou, ale přechod na pravidelný spánkový režim se skutečně vyplatí. Pokud vám v tom nebrání pracovní doba či jiné povinnosti, vezměte spánek do svých rukou. Zkuste proto večer ulehat do postele ve stejnou denní dobu a i víkendu ráno vstávejte v pravidelný čas. Vaše tělo si zvykne a uvidíte, že brzy budete vstávat i bez budíku.
Vytvořte si ideální prostředí pro spaní
Částečnou záruku dobrého spánku představují také faktory jako čerstvý vzduch, čisté prostředí a kvalitní matrace. Nezapomeňte myslet také na správnou teplotu v pokoji, která se pohybuje od 16 do 20 °C v závislosti nejen na věku.
Dobrá strava jako klíč k úspěchu
Jídlo – pro jednoho slast, pro druhého past a pro třetího palivo. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, pamatujte, že způsob stravování přímo ovlivňuje nejen hubnutí či přibírání, s nimiž se částečně pojí také fyzická kondice, ale také má dopad na naši psychiku, energii či myšlení. Pokud tedy chcete pro sebe i své tělo něco udělat, musíte přemýšlet nad tím, co jíte.
Jak udělat krůček k lepšímu stravování? Mohli by vás zajímat některé biohacky:
- Snažte se omezit průmyslově zpracované potraviny.
- Pokuste se ze svého jídelníčku vyřadit co nejvíce jednoduchých cukrů.
- Konzumujte více vlákniny, ta totiž podporuje správné trávení (najdete ji v ovoci a zelenině).
- Pokud se můžete rozhodnout, vždy dejte přednost lokálním potravinám.
- Řiďte se selským rozumem, nebo se poraďte s odborníky.
Nejde jen o to, co jíte, ale záleží také na tom, jak. Jste zvyklí jíst u televize, neposnídáte bez seriálů nebo spolu s večeří servírujete filmy? Zkuste si vychutnat vaše oblíbená jídla v klidu a vědomě, to totiž patří mezi základní principy biohackingu.
Rozpohybujte své tělo a ulevíte i duši
Jak už asi tušíte, i pravidelná fyzická aktivita nekompromisně patří k biohackingu. Nejenže vám usnadní hubnutí, pomůže nabrat svalovou hmotu nebo třeba doběhnout zanedbanou kondičku. Pravidelným pohybem ale také posílíte imunitní systém a zlepšíte celkovou vitalitu.
Už jste slyšeli o hormonech štěstí? Tělo během pohybu produkuje endorfiny, které zlepšují náladu. Právě díky tomu může sport fungovat jako přirozená terapie, kdy zapomenete na problémy, odbouráte stres a budete se cítit mnohem lépe.
Fantastické je, že se nemusíte omezovat na jeden druh sportu. Nebaví vás běh, ani posilovna pro vás není to pravé ořechové? Zkoušejte nové aktivity, zajděte si zalézt na stěnu, zacvičte si doma jógu nebo si s přáteli zahrajte tenis. Pokud nejste zrovna sportovní typ, hned nemusíte trhat sportovní rekordy. Zařaďte do vaší denní rutiny více přirozeného pohybu. Po cestě do práce vystupte o zastávku dřív a jděte po svých.
Tip: Pro lepší motivaci noste svého trenéra na rukou. Pořiďte si sporttestery nebo fitness náramky, které vás nakopnou k ještě lepším výkonům.
A jak už to tak bývá, i u biohackingu jedno souvisí s druhým. Dejte si každý den pořádně do těla, unavte se pohybem – okamžitě pocítíte zlepšení kvality spánku.
Kde nepomůže lékař, pomůže světlo
Jedním z tajemství biohackerů je světelná terapie. Světlo má pozitivní vliv na náladu, energii, a dokonce i na imunitní systém. Proto dbejte na to, abyste trávili dostatek času v přírodě. V době, kdy je přirozeného světla nedostatek, například v zimním období, využijte infračervené lampy. Kromě toho že vám „dobijí baterky“, také dokážou rozehnat začínající nachlazení či chřipku. Skvělé využití také najdou pro uvolnění namožených svalů.
Sauna a otužování aneb z extrému do extrému
Jistě jste v poslední době zaznamenali trend otužování. Naprosto rozumíme, že vystavovat tělo extrémně nízkým teplotám, může pro mnoho lidí představovat velký krok z komfortní zóny. Jak začít s otužováním? Neskákejte do toho po hlavě, naopak začněte malými krůčky. Snižte o pár stupňů teplotu u vás doma. Za doprovodu dechových cvičení vyzkoušejte sprchování chladnější vodou – nejprve jen na spodní část těla a postupně pokračujte až k té vrchní, snižujte teplotu a zvyšujte interval. Ráno vynechte kávu a místo toho doplňte energii ledovou sprchu. A až se na to budete cítit dostatečně připraveni, vyzkoušejte i otužování v přírodních vodách.
Začít se saunováním už není takový problém. Pro většinu lidí se pobyt v sauně rovná příjemnému relaxu, při němž se mohou uvolnit a odpustit páru. Saunování má ale skvělý dopad na celý lidský organismus, během zvýšených teplot se tělo krásně detoxikuje, prohřejí se klouby a svaly nebo si odpočine hlava.
Nápomocné doplňky
Díky biohackingu získávají stále více pozornosti nootropika. Jedná se o látky, které mají schopnost zlepšit funkci mozku. Díky zvyšování průtoku krve a kyslíku napomáhají lepšímu soustředění a paměti. Není proto divu, že po nich sahá spousta studentů nejen ve zkouškovém období.
Mezi nejčastější pomocníky patří:
- Kofein
- Maca
- Kreatin
- Theanin
- Rozchodnice růžová
- Antioxidanty v potravinách
***
Stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout, hackněte své vlastní tělo a zlepšete kvalitu života po všech stránkách!