Žít v domě plném harmonie a pozitivních energií je uměním, právě takovým je Feng Shui. Nechte se vést jeho radami a uvidíte, že dostat harmonii do prostoru, kde žijeme i do našich každodenních činností, není vůbec složité.

Feng Shui – co to vlastně znamená? Doslovný význam je Vítr a Voda. Feng Shui je synonymem domova plného lásky, porozumění a inspirace. Z našeho domova vytváří místo, kde se cítíme šťastní a rádi se do něho vracíme. Náš domov obohacuje o energii, z které čerpáme sílu a rovnováhu na každý krok, vztah, práci v životě.
Jde o staročínské umění, životní styl, který se opírá o symbiózu těla a ducha člověka s nebem, zemí a harmonizací prostoru okolo nás, čímž vplývá na naše podvědomí. Přináší nám duševní pokoj. Všechny aspekty Feng Shui jsou jednoduše aplikovatelné i na současné moderní bydlení. Prostřednictvím přesně určeného uspořádání interiéru vašeho domu budete jednodušeji dosahovat své cíle a zodpovědně přistupovat ke všem oblastem života. Základním krokem je uvědomit si, že všechno na zemi má svou energii – čchi. Některé předměty ji vyzařují, jiné naopak pohlcují.
Úlohou Feng Shui je uspořádat prostor tak, aby byly energie vyvážené a pracovaly ve váš prospěch. Náš domov odráží náš život. Feng Shui proto přistupuje k posuzování prostoru s ohledem na danou osobu a její potřeby i energii ve spojitosti s pěti základními živly: oheň, voda, vzduch, země, kov.
Podělíme se s vámi o rady, jak si s Feng Shui vykouzlíte harmonický domov pomocí pár jednoduchých kroků.

Ložnice podle Feng Shui
Všeobecně je pro člověka v životě důležitý odpočinek. Načerpat sílu a dopřát si výživný spánek. Proto se podíváme blíže na uspořádání ložnice podle Feng Shui. Prvním krokem je odstranit nebo pozměnit vše, co nás může při spánku rozptylovat podvědomě.
Je to úsměvné, ale opravdu je prioritou pořádek. Feng Shui ložnice neakceptuje přeplněný noční stolek, skříň plnou neuloženého oblečení, věci válející se po koberci, špinavá okna apod. Pod postelí musí být také prostor na proudění energie, proto zpod ní dejte všechno pryč. Zvolte tlumená světla, opravte pokažené, zbavte se zrcadel a přidejte pokojové rostliny. V ložnici byste se měli vyvarovat i rodinným fotkám či mobilního telefonu a jiné energii odebírající elektronice.
Ložnice podle Feng Shui by měla být co nejdále od vchodových dveří a paradoxně od koupelny a WC, abyste měli soukromí. Nohy postele by nikdy neměly být v jedné linii s dveřmi. Postel by měla být vyvýšená a umístěná úhlopříčně oproti dveřím, nejlépe vyrobená z přírodních materiálů, laděná do zemitých barev. Okrasné předměty vždy uložte symetricky a mějte je v páru. Pokud chcete vnést do ložnice vášeň, můžete zvolit červenou barvu například u deky nebo polštářů.

Obývací pokoj podle Feng Shui
Obývací pokoj je místo, kde po ložnici odpočíváme nejčastěji. Právě z tohoto důvodu je velmi důležité, abychom si z něj vytvořili naši osobní oázu pokoje. První bod k vytvoření harmonie v obývacím pokoji je umístit sedací soupravu tak, abyste viděli na dveře a nebyli k nim zády. Po levé straně byste měli postavit vysokou rostlinu, knihovnu, či něco, co bude symbolizovat strážného draka. Napravo pak dejte menší nábytek jako například taburet nebo odkládací stolek.
Stůl v obývacím pokoji symbolizuje hojnost a zdraví – měl by být čistý, bez poškození. Proudění pozitivní energie posilníte prosvětlením tmavých míst světlými nebo předměty odrážejícími světlo. Televize a elektronické zařízení umístěte do středu místnosti či na stěnu.
Proudění energie podpoříte eliminací prachu. Vysávejte pravidelně. Když nejste doma, můžete použít robotický vysavač a uvažovat můžete i o čističce vzduchu (pamatujte však na tvar, barvu a její umístnění).

Kuchyně podle Feng Shui
Asi byste si nepomysleli, že podle Feng Shui lze zařídit kuchyň, že? Opak je pravdou. Feng Shui dokáže vnést souhru energií do každého prostoru. Spotřebiče, které nepoužíváte darujte, odložené staré hrnce i nádobí dejte někomu, komu se budou hodit více než vám.
Zkažené a plesnivé jídlo pochopitelně do kuchyně nepatří ani v případě, že principy Feng Shui jsou vám cizí. Kažení potravin často předejdete správným skladováním, funkční ledničkou a rozumným plánováním jejich uskladnění. V tomto případě je rovněž potřebné myslet na nečistoty, jež se sice tváří, že neexistují, nicméně už přitom mají vlastní kolonii. Mluvíme o místech za ledničkou, kuchyňskou linkou, skříní atd.
Udržovat v čistotě je vhodné také odpadkový koš. Dřez a sporák by neměly být nikdy vedle sebe, ani naproti sobě, protože voda a oheň, které přestavují se ničí navzájem. V případě, že nemáte jinou možnost, napětí snížíte umístěním dřevěného prvku do prostoru mezi nimi (stojan na vařečky, prkénka na krájení apod.).

Feng Shui principy v kanceláři
Upravte svůj pracovní prostor tak, abyste prosperovali a měli dostatek pozitivní energie i během práce. Nejdůležitějším elementem naší práce je většinou pracovní stůl. Optimálně by měl být ze dřeva, které probouzí v člověku kreativitu a důvtip. Současně by však neměl mít ostré hrany. Dokonalý tvar se připisuje kruhu, v němž energie proudí a neustále se pohybuje. Pořádek není tabu ani na vašem pracovním stole. Vyhněte se chaosu a dopřejte si prostornou plochu. Budete se tak moci svobodně pohybovat. Vytvoříte si optimální platformu k soustředění se na práci či pro tvoření nápadů. Odpad jednoduše hoďte do odpadkového koše.
Všechny staré a nepotřebné časopisy, papíry, poznámky dejte pryč, nebo uložte, pokud byste je ještě potřebovali. Neaktuálního se zbavte a co budete ještě potřebovat si držte nablízku. Obklopit byste se měli doplňky z přírodních materiálů. Vpusťte do pracovního prostoru světlo: začněte od světlých materiálů nábytku, přes světlé barvy na stěnách až po světlé, živé barvy kancelářských potřeb či doplňků.
Můžete na police či skříňky položit oblé kameny, nahradit umělé květy živými (žádné trny, ostré listy), zavěsit obrazy s tématikou vody apod. Dveře by měli být před vámi, stejně tak jako regály. Velké skříně mějte na dohled ne za zády, aby vás nevyrušovaly. Kancelář (pokoj, kde pracujete) pravidelně větrejte a o živé rostlinky se starejte ať prosperují, jsou zdravé a bez škůdců. Sami poznáte, že jen spokojený zaměstnanec dokáže podat hodnotný výkon a kde jinde než v kanceláři, kde se cítí plný energie a nápadů.
