Proč má Bosch super pračky?
Chcete mít doma pračku, která vypere pro velkou rodinu? Chcete ty nejmodernější technologie nebo vám stačí jen kvalitně vyprané prádlo? Ať už jsou vaše požadavky jakékoli, pračky Bosch vám je splní. S... Celý článek
Amazfit Active 2 jsou dalším zástupcem generace chytrých hodinek, který své potenciální nové majitele láká na příznivou cenu a špičkové vybavení. Amazfit Active 2 tak dostaly do výbavy jasný AMOLED displej, pestrou škálu sportovních režimů, spolupráci s AI či úctyhodnou výdrž na jedno nabití. Nabídku na jejich otestování jsme proto nemohli odmítnout.
Displej: 1,32palcový AMOLED s funkcí Always-On
Ovládání displeje: dotykové, tlačítkové
Operační systém: Zepp OS
Kompatibilní operační systémy: iOS, Android
Menu v češtině: ano
Ovládání telefonu: ano
Podpora přímého volání z hodinek: ano
Senzory: barometr, senzor okolního světla, teplotní senzor, akcelerometr,
gyroskop, výškoměr, krokoměr, senzor srdečního tepu, spálené kalorie
Maximální výdrž baterie: až 19 dní
Odolnost: vodotěsné do 50 m (5 ATM)
Rozměry: 4,39 × 4,39 × 0,99 cm; hmotnost 29,5 g
Výdrž hodinek a jejich nabíjení
Chytré hodinky Amazfit Active 2 jsou zabaleny ve čtvercové bílé krabici, která vlastně neukrývá žádné překvapení. Podle očekávání v ní najdete samotné zařízení, magnetický nabíjecí modul připomínající svým tvarem puk a uživatelské dokumenty. Je třeba se připravit na to, že součástí balení není napájecí kabel ani adaptér. V domácích zásobách tak budete muset pohledat kabel s koncovkou USB-C.
Za to musíme chytré hodinky od Amazfit pochválit a ihned vám vysvětlíme proč. Na první pohled na nich možná není nic závratného, ale ten druhý vám to hned vyvrátí. Hodinky jsou neuvěřitelné lehké (váží jen 29,5 g), na zápěstí je skoro necítíte. To nám obzvlášť při sportovních aktivitách velmi vyhovovalo. Zároveň na ruce vypadají hezky a elegantně, velký podíl na tom bude bezesporu mít kulatý ciferník vyrobený z odolné nerezové oceli. Nemusíte se tak bát, hodinky zvládnou i intenzivnější tréninky.
Nám byla pro účely této recenze svěřena varianta s černým silikonovým páskem. Ten dosahuje šířky 20 mm a vcelku vkusně doplňuje elegantní vzhled hodinek. Kdo by s ním ovšem nebyl spokojen, může se samozřejmě řemínek kdykoli vyměnit, jedná se o jednoduchou operaci. Případně ještě může sáhnout po vyšším modelu, tj. po Amazfit Active 2 Premium NFC, který se pyšní koženým černým řemínkem.
Ovládání chytrých hodinek Amazfit Active 2 je velice jednoduché. Dotykový displej doplňují dvě po pravé straně ciferníku umístěná tlačítka. Jejich přesnou funkci lze doladit v aplikaci Zepp.
Na levé straně hodinek od Amazfit se pak ukrývá reproduktor s mikrofonem. Jak už správně tušíte, využít ho můžete samozřejmě na telefonování. Příchozí hovor lze přijmout i odmítnout přímo na hodinkách, stejné je to i s voláním. Pro volbu volajícího můžete využít jak nedávné kontakty, tak ruční vytáčení – vše přímo na hodinkách. S mikrofonem se pojí ještě jedná zajímavá vychytávka, kterou jsme u Amazfit Active 2 objevili. V jejich menu je přítomná nenápadná možnost s názvem Hlasová poznámka, která není ničím jiným než takovým kapesním diktafonem. Pokud si potřebujete něco rychle poznamenat a nemáte po ruce papír a tužku, můžete si své myšlenky jednoduše nahrát.
Hodinky jsme dostali v čase, kdy nám všem počasí celkem přálo a skoro každý den svítilo sluníčko. Z toho jsme měli radost, protože jsme alespoň mohli pořádně vyzkoušet, zda se údaje z displeje dají na přímém slunečním svitu bez problému přečíst. A s klidným srdcem říkáme – dají, a navíc dost dobře. Zásluhu na tom bezesporu má vysoký jas dosahující až 2000 nitů, který chytré hodinky dostaly do výbavy. Během testování jsme nicméně měli nejčastěji aktivovanou funkci automatického jasu a byli jsme s ní nadmíru spokojeni.
Dlužíme vám ještě informaci o typu a velikosti displeje. Hodinky se mohou pochlubit 1,32palcovým AMOLED displejem s rozlišením 480 × 480 px. Před škrábanci a nechtěnými oděrkami ho kryje 2,5D tvrzené sklo. Displej má poměrně široké rámečky, nás ale nijak výrazně nerušily. Vcelku často jsme také během dočasného vlastnění chytrých hodinek Amazfit Active 2 měli zapnutou funkci Always-On, tedy stále zapnutý displej. Tady nás asi nejvíc potěšila možnost vybrat si vlastní vzhled displeje v momentě, kdy je vypnutý. Když je řeč o vzhledu displeje, musíme také zmínit, že Amazfit Active 2 vám nabídnou opravdu pestrou škálu ciferníků, podle slov samotného výrobce jich je přes 400. Změnit se dají jednoduše prostřednictvím mobilní aplikace Zepp. Jen buďte obezřetní, část z nich je zpoplatněná.
V rámci nastavení displeje lze také volit z různých režimů v závislosti na tom, kde se zrovna nacházíte – nechybí tedy tichý režim, režim kino nebo režim spánku.
A když píšeme velká, věřte, že je skutečně z čeho vybírat. V nabídce hodinek jich najdete přes 160, takže si bez odmlouvání musí vybrat každý. A to i ti z vás, kteří sportu zrovna neholdují. Amazfit Active 2 myslely na všechny a do kolonky Cvičení dodaly sekci s názvem Deskové a karetní hry, takže data můžete sbírat třeba v momentě, kdy vám stoupne tep z toho, že prohráváte v šachu.
Nás hodinky během testování doprovázely zejména na plavecký trénink, čímž tedy rovnou odpovídáme na nevyřčenou otázku – ano, Amazfit Active 2 jsou voděodolné až do 5 ATM. A kromě režimu Plavání v bazénu nabízejí měření také dalších vodních aktivit. Třeba Plachtění, Jízdu na nafukovací duši nebo Šnorchlování. Ale zpět k plavání. O tom nám hodinky přinesly všechny informace, které jsme očekávali – uplavanou vzdálenost, čas, průměrné tempo, počet spálených kalorií, počet uplavaných kol, hodnotu tepové frekvence nebo třeba rychlost záběrů. Bavila nás také funkce šablony tréninku, která umožňuje nastavení vlastního intervalového tréninku. Potřebovat k tomu budete pouze synchronizaci hodinek s aplikací Zepp a konkrétní nápad na podobu intervalového tréninku.
S vodou souvisí další šikovná vychytávka chytrých hodinek Amazfit Active 2. V nabídce mají tlačítko spouštějící vytlačování vody z mikrofonu za pomoci zvuku. Hodinky vás rovněž navedou k tomu, abyste jimi ještě zatřepaly, případně je po pobytu v mořské vodě opláchli pod tekoucí „sladkou” vodou.
Dalším naším nejčastěji voleným sportovním režimem byl Silový trénink. Tady nás asi nejvíc potěšila možnost sledovat svůj tréninkový efekt, tedy zda byl trénink, který jsme absolvovali, spíš aerobní, nebo anaerobní. Pro kontrolu pak může posloužit i graf procvičených svalů, který přehledně znázorní, které svaly dostaly během cvičení nejvíce zabrat. Po každém tréninku vám navíc hodinky Amazfit Active 2 vypočítají, jak dlouhý čas byste měli věnovat regeneraci. Jenom pro představu, po odplavání intervalového tréninku na 1000 m nám hodinky „naordinovaly” 24hodinový odpočinek.
Jestli rádi zkoušíte výdobytky moderní doby, u hodinek od Amazfit si přijdete na své. V mnoha ohledech totiž spolupracují s umělou inteligencí. Třeba funkce Zepp Coach nebo-li Zepp trenér je velmi pozoruhodná. S pomocí umělé inteligence vytvoří tréninkový plán přesně na míru vašemu rozvrhu, potřebám a cílům. Radost z něj budou mít především běžci, protože právě jim nabízí možnost tvorby individuálního běžeckého plánu.
Aktivní běžce, chodce či cyklisty určitě potěší podpora GPS, která umí spolehlivě a bez odchylek zaznamenat uběhnutou/ujetou vzdálenost. My jsme tuhle šikovnou vychytávku využili zejména v režimu Chůze. S GPS souvisí další velká přednost chytrých hodinek Amazfit Active 2 – disponují integrovanými offline mapami. Navigovat tak můžete přímo ze zápěstí, jen je třeba počítat s tím, že to spotřebuje značnou část energie hodinek. Výrobce uvádí, že v tomto případě zařízení vydrží na jedno nabití 21 hodin.
Co by to bylo za chytré hodinky, kdyby vám neuměly nabídnout kompletní souhrn vašich aktivit. V tomto směru se tedy Amazfit Active 2 nijak nevymykají a data vám dodají zhruba tak všechno, co byste od nich očekávali. Spočítají vám nachozené kroky, změří srdeční tep, okysličení krve nebo teplotu pokožky. Umí zaznamenávat menstruační cyklus, spálené kalorie, míru stresu nebo tzv. PAI, což je indikátor osobní fyziologické aktivity.
Poměrně detailně hodinky rozpitvají váš spánek. Kromě jeho délky a jednotlivých fází nabídnou také přehled spánkového srdečního tepu, dýchání anebo informace o tzv. hypopnoe (nebo chcete-li spánkové apnoe). Hodinky ji umí změřit a upozorní vás v případě, že se její hodnoty budou lišit od normálu. Kdo si rád vede opravdu podrobná data o svém spaní, jistě mu udělají radost i takové detaily, jakou je třeba možnost zaznamenat náladu po probuzení.
Chytré hodinky Amazfit Active 2 bohužel nepodporují NFC platby. Pokud si ale bez placení hodinkami neumíte svůj život představit, vyberte si vyšší model Amazfit Active 2 Premium NFC doplněný o kožený řemínek.
Jak už to tak bývá, ke zprovoznění a následnému hladkému fungování hodinek Amazfit Active 2 je potřeba mobilní aplikace Zepp. Určitě vás potěší informace, že je kompletně v češtině a stáhnout si ji mohou uživatelé iOS i Android.
Její součástí je tradiční přehled všech naměřených dat od počtu nachozených kroků, přes délku spánku až po záznamy o všech cvičeních. Najdete tu přehledné grafy i možnost nastavit si hodinky podle svého gusta. A to včetně vzhledu ciferníku. Poměrně zajímavou je sekce s názvem Zepp Aura. K dispozici je tu například Asistent spánku AI, který vám s podporou umělé inteligence poradí se spánkem. Nechybí ani hodnocení spánkového zdraví, personalizovaná hudba přizpůsobující se vašemu tepu nebo sleep music (tedy hudba vhodná k usínání). Tato sekce je do jisté míry placená, ale pro začátek dostane každý nový uživatel uvítací nabídku v podobě 14 dní zdarma.
Doba provozu na jedno nabití je u chytrých hodinek Amazfit Active 2 s kapacitou baterie 270 mAh vskutku úctyhodná. Podle slov samotného výrobce vydrží hodinky na jedno nabití až 19 dní, v běžném provozu 10 dní. Tyhle údaje s radostí potvrzujeme, testovali jsme hodinky zhruba 14 dní a za tu dobu jsme je nabíjeli pouze jednou, a to zhruba po 9 dnech. Úroveň zatížení během recenzování bychom označili za standardní – nosili jsme hodinky celý den, občas si je nechali na ruce i v noci, využili jsme všech dostupných měření a zhruba třikrát týdně s námi absolvovaly trénink. Viditelně začala procenta baterie klesat, když jsme testovali integrované offline mapy. Ale na to výrobce také upozorňuje, jak už jsme zmiňovali v předcházejících řádcích.
K nabíjení hodinek je v balení připravena nabíječka v podobě černého puku s magnetickým uchycením a USB-C konektorem. Vzhledem k tomu, že součástí hodinek není nabíjecí kabel ani adaptér, si budete muset obstarat vlastní. Naopak příznivou zprávou je, že chytré hodinky Amazfit Active 2 se nabíjejí rychle, po zhruba 30 minutách svítilo na displeji okolo 40 %, to na provizorní provoz určitě stačí. Do 100 % se hodinky dobily v průměru za hodinu.
Chytré hodinky Amazfit Active 2 do puntíku splňují to, čemu se hezky česky říká “za málo peněz hodně muziky”. Nebo by se spíš slušelo napsat za málo peněz hodně funkcí. Protože je pravdou, že za obstojný peníz vám hodinky nabídnou nejen pestrou nabídku sportovních režimů, ale také mnoho dalších metrik včetně poměrně podrobně spánkové analýzy. Umí telefonovat, nevadí jim voda, skvěle vypadají na zápěstí a jsou lehké. Navrch k tomu přidají spolupráci s umělou inteligencí a přístup k mnoha funkcím a vychytávkám v mobilní aplikaci Zepp. Troufneme si proto říct, že Amazfit Active 2 by mohly oslovit i náročnějšího uživatele.
Klady (+): | Zápory (-): |
+ AMOLED displej | - v balení chybí napájecí kabel |
+ podpora volání | - nižší kvalita mikrofonu při telefonování |
+ povedený design | - absence podpory NFC plateb |
+ výběr sportovních režimů | |
+ Zepp trenér | |
+ vestavěné offline mapy |