Proč má Bosch super pračky?
Chcete mít doma pračku, která vypere pro velkou rodinu? Chcete ty nejmodernější technologie nebo vám stačí jen kvalitně vyprané prádlo? Ať už jsou vaše požadavky jakékoli, pračky Bosch vám je splní. S... Celý článek
Ušpiněné tenisky po víkendovém výletu nebo promočené kecky z letního festivalu. Je jedno, kde a jak se ušpinily, teď vyčítavě vyčkávají v předsíni na váš zásah. V případě, že už druhý týden obcházíte obloukem boty, které si naopak zaslouží pořádnou očistu, zbystřete. Protože odpovědi na otázky: “Jak vyprat boty?” a “Je praní bot v pračce bezpečné?” najdete na následujících řádcích.
Ve skutečnosti je čištění bot poměrně snadné, stačí se držet několika základních pravidel. Je jasné, že praní bot v pračce je o něco jednodušší než ruční čištění. Abyste však ochránili nejen boty, ale i pračku, ověřte si, zda jsou boty do pračky vhodné. Rozhodně do ní nepatří boty kožené, semišové nebo modely s lepenými ozdobami. Bezpečně však vyperete látkové modely – typicky sportovní tenisky, plátěné kecky. Pokud si nejste jistí materiálem, podívejte se na štítek od výrobce – často tam najdete doporučení, zda je praní bot vhodné.
Než se pustíte do praní, věnujte trochu času přípravě. Z bot je dobré odstranit tkaničky i vnitřní vložky – ty je ideální prát zvlášť, nejlépe v pracím sáčku. Ten využijte i na boty. Prací sáček totiž chrání nejen vaši obuv, ale i pračku a zamezí zbytečným nárazům do stěny bubnu. Z bot je samozřejmě potřeba odstranit také zaschlé zbytky bláta a jiných nečistot, které by mohly pračku poškodit. Zapojte jedlou sodu - rozmíchejte trochu jedlé sody s vodou, vyčistěte podrážky a vetřete trochu také do tkaniny. Po vyprání budou boty opět zářit jako nové.
Jestliže se poctivě věnujete přípravě, samotné praní bot v pračce už není žádná věda. Když po vložení bot do pračky zbyde v bubnu velký prostor, přidejte starý ručník, který nebarví. Nebo ještě lépe, chystáte-li se prát boty pravidelně, pořiďte si praktický držák na boty. Praní bot nebude tak hlučné a boty se nepoškodí. Namísto prášku doporučujeme tekutý prací gel - lépe se rozpustí a nezanechává stopy na tkanině. Některé značky dokonce nabízejí speciální prací prostředky určené přímo na sportovní obuv. Šetrný program je samozřejmostí. Nejlepší volbou je praní na nízkou teplotu (ideálně kolem 30 °C) a bez ždímání nebo jen s minimálními otáčkami.
I když je praní bot v pračce poměrně snadné, šetrnější způsob, jak vyprat boty je ručně. Tento způsob je ke konstrukci bot i materiálům ohleduplnější a lze zacílit jen na konkrétní znečištěná místa. V teplé vodě rozpusťte trochu jemného pracího gelu a pomocí houbičky nebo měkkého kartáčku očistěte svrchní část. Vnitřek obuvi lze vyčistit vlhkým hadříkem s trochou mýdla. Nakonec nezapomeňte boty důkladně opláchnout.
Ať už vyperete boty v pračce nebo ručně, přichází na řadu sušení. Ačkoliv je sušička v domácnosti neocenitelným pomocníkem, na sušení bot se moc nehodí. Vysoké teploty mohou deformovat tvar, poškodit lepidla nebo způsobit popraskání materiálu. Nejlepší volbou je sušení volně na vzduchu, v dobře větrané místnosti. Boty vycpěte starými novinami, které urychlí schnutí a pomohou udržet tvar.
Pokud vás tlačí čas a přeci jen potřebujete využít sušičku, sušte boty na co nejnižší možnou teplotu a co nejkratší program. Ještě lepší způsob je využití speciálního vysoušeče obuvi. Vysuší boty šetrně a efektivně, bez zbytečné spotřeby elektrické energie. Některé modely dokonce obuv vydezinfikují, zbaví ji nežádoucích bakterií a tím pádem i zápachu.
Kožené a semišové boty do pračky rozhodně nepatří. Tyto materiály mohou při kontaktu s vodou ztvrdnout a popraskat. Na místě je tedy šetrné ruční čištění. Hladkou kůži nejprve otřete suchým hadříkem a poté očistěte speciálním čističem na kůži. Po zaschnutí nezapomeňte nanést krém nebo balzám na kůži, který boty vyživí a ochrání. Semiš nikdy nenamáčejte – ztratil by strukturu a mohl by ztvrdnout. Použijte kartáček na semiš, kterým boty jemně vykartáčujte. Na skvrny existují speciální gumy nebo pěnové čističe, které odstraní špínu bez poškození materiálu.
Po důkladném vyschnutí doporučujeme boty ošetřit impregnací – chrání je před vlhkostí, prachem a znečištěním a výrazně prodlouží jejich životnost. Na sportovní obuv můžete použít i dezinfekční sprej, který eliminuje bakterie a pomáhá proti zápachu. V neposlední řadě je vhodné boty neprat příliš často. I když to pračka zvládne, každé praní představuje pro obuv zátěž. Většinou stačí pravidelné větrání, kartáčování a očištění znečištěných míst – kompletní praní je vhodné nechat jen pro opravdu extrémní případy.
Jak vysušit boty, aby se nezničily
9 tipů, jak se starat o pračku