DPI, neboli "dots per inch" (body na palec), je termín, který se často používá v kontextu tisku a digitálního obrazu. Tento ukazatel má klíčový význam pro určení kvality obrazu, jelikož vyjadřuje, kolik inkoustových bodů (nebo pixelů v případě digitálního zobrazení) se vejde do jednoho lineárního palce. Vyšší hodnota DPI znamená vyšší hustotu bodů, a tím i ostřejší a detailnější obraz.

Příkladem použití DPI v praxi je tisk fotografie. Představte si, že chcete tisknout fotografii na papír o rozměrech 10 × 15 cm. Pokud máte tiskárnu, která tiskne s rozlišením 300 DPI, znamená to, že na každý palec papíru připadne 300 bodů. To je většinou považováno za standard kvality vhodný pro fotografický tisk, kde jsou detaily ostré a dobře viditelné. Na druhé straně, pokud byste tiskli stejnou fotografii s tiskárnou, která má rozlišení pouze 72 DPI, výsledek by byl mnohem hrubší a méně detailní.
Je důležité si uvědomit, že hodnota DPI má význam jen ve spojení s konkrétním fyzickým rozměrem výstupu. Digitální obraz s rozměry 1000 × 1000 pixelů může být jak vysokokvalitní, tak nízkokvalitní, v závislosti na tom, jak velký tisk z něj vytvoříte. Pokud tento obraz vytisknete na velikost pohlednice, bude vypadat velmi ostrý. Pokud jej však roztažete na velikost billboardu, každý pixel bude rozšířen do mnohem většího prostoru, což vede k velmi rozostřenému a nekvalitnímu obrazu.

DPI hraje roli i v digitálním světě, například při definování nastavení myši nebo skeneru. V případě myši DPI určuje, jak citlivě se bude pohybovat kurzor na obrazovce vzhledem k pohybu myši na podložce. Vyšší hodnota DPI znamená vyšší citlivost, což je často žádoucí u hráčů počítačových her nebo u profesionálů vyžadujících maximální přesnost. U skenerů pak vyšší DPI znamená schopnost zachytit více detailů při digitalizaci fyzických dokumentů nebo fotografií.
Shrnuto a podtrženo, DPI je základním stavebním kamenem jak pro tisk, tak pro digitální zobrazení, a jeho porozumění může výrazně pomoci při dosahování kvalitních výsledků v mnoha různých aplikacích.