Každý, kdo má doma čtečku e-knih, už si někdy lámal hlavu nad tím, jak ji co nejvíce naplnit, ale přitom neutratit za e-knihy celé své jmění. Pro všechny takové máme jednu (dobrou) zprávu – jde to! A kupodivu v tom nejsou žádné nekalé praktiky.
Určitě se pro začátek shodneme na tom, že nejsnáze se člověk k e-knize dostane v internetovém knihkupectví za patřičný obnos. Nemusí nic zdlouhavě hledat, několikrát klikne a má ve čtečce nahranou klidně i horkou knižní novinku. Jenže jak to udělat, když mi rodinný rozpočet už žádnou další e-knihu momentálně koupit nedovolí? Překvapivě jednoduše! Stačí znát několik portálů a webových stránek, které nabízejí e-knihy zdarma ke stažení.
Nabízí se říct – zapátrejte v hlubinách internetu a ono na vás vždycky něco vyskočí. Ale ne, nebojte, máme pro vás daleko příznivější zprávu. V hlubinách internetu jsme totiž zalovili my a tuhle časově náročnou rešerši udělali za vás. Takže se pohodlně usaďte, nachystejte čtečku, knižní seznamy a jdeme na to!
Jednu z největších e-knihoven, která je navíc zdarma, si na svém webu připravila pražská městská knihovna. Pro vášnivé čtenáře je tu bez nutnosti registrace připraveno opravdu velké množství e-knih všech žánrů v těch nejdostupnějších formátech (tj. EPUB, PDF a PRC). E-knih tu najdete přes 3 000 a příjemné je i jejich vyhledávání – k dispozici je hned několik filtrů. Na své si přijdou také ti z vás, kteří (zatím) nevlastní čtečku, web knihovny totiž umožňuje čtení knížek online přímo v prohlížeči.
Je to tak, zásobu e-knih zdarma mají v rukávu rovněž klasická (nejen) internetová knihkupectví. Když pomineme e-knihy s cenovkou, najdete v případě Dobrovského na webu také záložku s e-knihami zdarma. V převážné většině se jedná o povídky. To u Kosmasu je situace trošku odlišná. Nabídka je žánrově pestřejší, velké zastoupení tu má literární klasika typu Karla Čapka nebo Boženy Němcové.
Tyto portály asi čtenářům netřeba představovat. Primárně je většina z nich zná pro jejich velkou databázi knižních recenzí. Ovšem věděli jste, že kromě hodnocení knih tam najdete i e-knihy zdarma? Sdružují většinou bestsellery a novinky začínajících autorů a poskytují rovněž díla licencovaná právě Městskou knihovnou v Praze. K dispozici je tu beletrie, dětské knihy nebo světová díla.
Solidní zásobu čtiva zdarma pořídíte na stránkách Databook. E-knihy jsou tu ke stažení v obvyklých formátech epub, mobi a PDF a k dispozici je tu přes 145 autorů z celého světa. I tady narazíte na klasiky všech klasik od pánů Čapka, Doyla, Komenského či Jiráska. Tituly tu ovšem mají i žijící autoři.
Kdo by svou vysněnou publikaci nenašel na stránkách, které jsme zmiňovali výše, má kromě samotné koupi e-knihy ještě několik dalších možností. Sice už nejsou tak úplně zdarma, ale v mnoha případech za ně dáte mnohem menší obnos než za e-knihy pořízené v tradičním internetovém knihkupectví.
Naší první radou je krajská / městská / obecní, zkrátka jakákoli veřejná knihovna ve vašem okolí. Většina z nich už dnes umožňuje půjčování e-knih, které funguje v podstatě na stejném principu jako půjčování klasických papírových knih. Zaregistrujete se, zaplatíte členský poplatek, který většinou ani nedosahuje ceny jedné e-knihy, a můžete se vrhnout do víru nekonečných příběhů. Z vlastní zkušenosti vám můžeme prozradit, že databáze e-knih k zapůjčení zatím není tak velká jako u papírových knih, přesto se ale nemusíte bát, že byste si nevybrali. K mání jsou v pomyslných virtuálních regálech mnohdy i naprosté knižní novinky.
Při půjčování e-knih z veřejných knihoven je třeba mít na paměti, že takovou službu podporují pouze čtečky opatřené operačním systémem Android. Vypůjčení e-knihy totiž probíhá prostřednictvím aplikace třetí strany. V nouzi nejvyšší tak můžete ke čtení využít i tablet nebo smartphone.
Druhou radou je Klub Knihy Dobrovský. Ty už jsme tu sice jednou zmiňovali, nicméně pro tentokrát se zaměříme na trošku něco jiného, a tím je právě jejich klub. Členství v něm je zdarma a registrací získáte mnoho zajímavých benefitů – od tradičního sběru bodů za nákupy přes klubové slevy až po e-knihy zdarma. Stačí u Dobrovského jednou měsíčně nakoupit a automaticky vám přistane ve vašem zákaznickém účtu e-kniha za celkem 0 Kč.
Naše třetí, a poslední rada nese jméno Klub Palmknihy. Tohle internetové knihkupectví už také spustilo svůj klub a podobně jako u Dobrovských je registrace v něm zcela bez poplatku. Ihned po ní získáte jako uvítací dárek e-knihu zdarma a poté se můžete nejméně jedenkrát měsíčně těšit na různé výhody – patří mezi ně speciální slevy, ale také právě e-knihy nebo audioknihy zdarma. Navíc registrace na stránkách knihkupectví se vám může vyplatit hned dvakrát. Právě jejich mobilní aplikace totiž slouží k půjčování e-knih z veřejných knihoven.
Jak vidíte, možností, kde stahovat knihy, respektive přesněji řečeno, kde stahovat e-knihy zdarma do své čtečky je překvapivě docela dost, a to jsme zdaleka nevyjmenovali všechny zdroje. Je tedy škoda, že se o této příležitosti málo ví. Nicméně vy o ní teď už víte, a to je nejdůležitější. Tak přejeme šťastnou ruku při volbě a spoustu dobrého čtení!
***