Polární záře je jedním z nejkrásnějších přírodních jevů, který můžete zachytit na svůj fotoaparát. Fotografování polární záře vyžaduje určitou přípravu a správné nastavení fotoaparátu. V tomto článku vás navedeme, jak se správně připravit na tento nezapomenutelný zážitek.

O čem se dočtete:
Co je to polární záře
Nejlepší podmínky pro focení
Mobilní aplikace
Focení mobilním telefonem
Focení digitálním fotoaparátem
Srpnové Perseidy
Jak vzniká polární záře
Polární záře neboli aurora borealis (na severní polokouli) a aurora australis (na jižní polokouli), je přírodní světelný úkaz vyskytující se především v polárních oblastech. Tento dechberoucí jev vzniká interakcí proudu nabitých částic ze Slunce s magnetickým polem Země.
Aurora borealis se ovšem nemusí vyskytovat pouze v polárních oblastech. Její výskyt byl zaznamenán i v našich končinách. Pojďme si říct, jak tenhle nádherný světelných úkaz zachytit díky vašemu telefonu nebo fotoaparátu a vytvořit si tak vzpomínku na úchvatnou scenérii.

Kdy fotit auroru borealis?
Při odhadování optimálního okamžiku, kdy vyrazit na lov polární záře, slouží několik ukazatelů. Tím nejpopulárnějším je bezesporu Kp-index. Tento značí, jak moc se mění zemské magnetické pole vlivem slunečního větru. Pohybuje se v rozmezí 0 až 9 (vyšší hodnoty znamenají vyšší pravděpodobnost výskytu polární záře) a lze ho sledovat prostřednictvím webových prohlížečů či mobilních aplikací.
V našich zeměpisných šířkách je šance na zachycení polární záře od hodnoty Kp6. Při Kp7 (ale pravděpodobněji Kp8) už je reálná šance spatřit okouzlující polární záři nad Českem pouhýma očima. Tak tomu ostatně bylo i v květnu 2023, kdy byla záře pozorovatelná nad celou republikou. Kp index se v těch chvílích pohyboval na hodnotách 8-9.

Aplikace Aurora Alerts – Northern Light
Jednou z nejoblíbenějších aplikací je Aurora Alerts, která sleduje Kp-index. Po instalaci aplikace a udělení potřebných oprávnění můžete sledovat aktuální Kp-index, který funguje podobně jako předpověď počasí, ale místo deště předpovídá polární záři. Aplikace také nabízí grafickou a dlouhodobou předpověď Kp-indexu pro naplánování vhodného dne pro fotografování aurora borealis.

Jak vyfotit polární záři telefonem
Nejvhodnější podmínky pro sledování a následné fotografování hledejte v odlehlejších místech, dál od měst, kde nebude zasahovat světelný smog. Také se vyvarujte dnům, kdy je měsíc v úplňku, aby nenarušil svým svitem výslednou fotografii.
Nezapomeňte vypnout blesk
Blesk z vašeho chytrého telefonu má podobný účinek jako městské osvětlení. Může tedy fotografii s polární září zesvětlit, proto jej vypněte.
Základem je stativ
Pro zachycení detailů noční oblohy se používá dlouhá expozice, kdy je potřeba držet mobil naprosto nehybně. I malý pohyb může mít za následek rozmazanou fotografii. Zde si můžete vybrat stativy, které snadno složíte a přibalíte s sebou do batohu.
Nastavení telefonu
U mobilů značky Apple jsou možnosti manuálního nastavení značně omezené. Chytrý software si ale velmi dobře poradí s touhle situací a automaticky přepne do nočního režimu, který vytvoří úžasné fotky.
Telefony s operačním systémem Android mohou také automaticky přepnout do nočního režimu, ale většinou nám také dovolí si v nastavení více vyhrát. Vybrat si můžete ze široké nabídky fotomobilů.
Nastavení rychlosti závěrky
Rychlost závěrky se odvíjí od světelných podmínek. Přes den se může držet na vysokých hodnotách, ale v noci je potřeba závěrku otevřít i na několik sekund (například 10s nebo 10”), aby senzor zachytil co nejvíce světla a výsledná fotografie nebyla tmavá.
Nastavení clony
Clona slouží k proniknutí co nejvíce světla, které potřebujeme při zachycení noční fotky. Ve většině případů nelze clona u mobilních telefonů nastavit. Pokud vám to ovšem zařízení dovolí, měla by se držet na nízkých hodnotách (f/3.5), zde platí, čím nižší číslo, tím více světla pronikne dovnitř.
Další možná nastavení
Většina mobilů podporují automatické ostření (AF), to je v tomhle případě nežádoucí, protože neostříme na konkrétní předmět. Je tedy lepší ho přepnout na manuální (MF).
Pro nadšence je možné na fotoaparátu nastavit další parametry, mezi které patří ISO. Při špatném osvětlení držíme ISO číslo ve vyšších hodnotách, tím kontrolujeme citlivost senzoru na světlo. Zde si však musíme najít rovnováhu a pohlídat si, aby výsledný obraz nebyl příliš zrnitý.

Jak vyfotit polární záři na fotoaparát
Pokud máte k dispozici digitální fotoaparát, získáváte větší prostor v nastavení a můžete tak získat ještě kvalitnější snímky polární záře.
Volba objektivu
Výběr objektivu je jedním z klíčových faktorů kvality výsledné fotografie. Pro fotografování noční oblohy je doporučeno využít ultra široké objektivy, které si můžete vybrat zde širokoúhlé objektivy
Nastavení fotoaparátu
Obecně platí tipy, které byly řečeny výše. U fotoaparátu je však prostor pro větší experimentování s nastavením.

Vyvážení bílé
Nastavte vyvážení bílé na denní světlo (přibližně 5000K) nebo na automatický režim. Případně můžete tento parametr v postprodukci dále upravit.
Použití samospouště
Nezapomeňte opět na stativ, který je důležitý pro vytvoření stabilních snímků. Pro minimalizaci nežádoucího rozostření při stisknutí tlačítka spouště, využijte také dálkovou spoušť nebo samospoušť.
Formát souboru
Fotografujte do RAW formátu, který vám poskytne více flexibility při následných úpravách a zachování maximální kvality obrazu. Nezapomeňte také na dostatečnou kapacitu úložiště. Zde si můžete vybrat vhodné paměťové karty.
Kontrola expozice
Pravidelně kontrolujte histogram vašich snímků a ujistěte se, že nejsou přeexponované (příliš světlé) nebo podexponované (příliš tmavé). To vám pomůže upravit nastavení expozičního času, ISO nebo clony, podle aktuálních světelných podmínek.

Experimentujte s nastavením
Intenzita a rychlost pohybu polární záře se mohou měnit, nebojte se tedy zkoušet různá nastavení. Obzvlášť pracovat s časem závěrky, ten musíte přizpůsobit aktuální situaci. Obecně platí, že čím silnější a dynamičtější je polární záře, tím kratší čas závěrky potřebujete, abyste zachytili její tvar a pohyb.
Srpnové Perseidy
Letos se můžeme těšit na skvělé podmínky pro pozorování meteorického roje Perseidy, známého také jako „slzy svatého Vavřince“. Tento roj meteorů začíná být aktivní již koncem července a dosahuje svého maxima v noci z 12. na 13. srpna 2024. Nejvíce meteorů bude vidět mezi půlnocí a 4. hodinou ranní.

Na rozdíl od předchozích let, kdy pozorování rozptyloval měsíc v úplňku, budou letos podmínky ideální. Pro optimální zážitek doporučují astronomové začít pozorování již v týdnu před maximem, tedy od 5. srpna 2024. Při jasném počasí a bez rušivého měsíčního svitu budete mít skvělou příležitost vidět a zachytit vaším fotoaparátem množství padajících hvězd.
***