Žijeme v době, kdy většina z nás nevyhnutelně potřebuje zlepšit svou fyzickou kondici. To ale neznamená, že musíme ihned naběhnout na několikahodinový trénink crossfitu. Úplně postačí, když se začneme pravidelně věnovat obyčejné chůzi s asistencí osobního trenéra – krokoměru. Jak krokoměr funguje a co to vlastně je, si povíme v následujících řádcích. Vykročme společně s ním správnou nohou na cestu za pevným zdravím.

Co je krokoměr
Krokoměr (pedometr) je odborník na chůzi vzatý, který počítá naše kroky a „tlukot našich bot“. Jde o přenosný přístroj, který monitoruje náš pohyb a následně se snaží pomocí mechanického senzoru odhadnout, kolik kroků jsme za daný čas a úsek prošli. Krokoměr najdete ve vícero podobách. Mezi ty nejběžnější patří krokoměr na ruku, jež je součástí například inteligentních hodinek, ale najdete i varianty s upevněním na nohu. Neméně populární je také krokoměr v mobilním telefonu, kterému se budeme věnovat v následujících řádcích.
Jak funguje
Mnoho z dnešních krokoměrů využívá k počítání kroků akcelerometr, gyroskop či kombinaci různých senzorů. Uvnitř přístroje najdeme malé kyvadélko, které údaje ze senzorů spojí s parametry našeho těla (na základě našeho pohlaví, hmotnosti a výšky si vypočítá délku kroku). Následně data vyhodnotí a na světě je závěrečný počet kroků, které jsme prošli spolu s energií, jež jsme na ně spotřebovali. Velmi užitečná věcička, co říkáte?

Jak funguje krokoměr v mobilu
Na to, abychom se mohli těšit z počtu kroků, které jsme za den ušli, je potřeba si v první řadě do telefonu nainstalovat příslušnou aplikaci. Krokoměr aplikace do telefonu je zdarma. Samozřejmě, existuje i mnoho takových, za něž zaplatíte, pokud toužíte po větším množství funkcí a vyšší kvalitě.
Ty zdarma jsou však pro běžného člověka (uživatele) více než dostačující. Ovládání není žádná věda a určitě si jednoduše nastavíte, co potřebujete. Nezapomeňte, že každý krok se počítá. Tady je třeba zmínit snad jedinou nevýhodu krokoměru – při chůzi ho musíte mít stále u sebe.
Řekněme si ale upřímně, dnes s telefonem chodíme v podstatě všude, tudíž to až takový problém nebude. Krokoměr aplikace v mobilu vám kromě kroků změří i srdeční tep, čas či vzdálenost, kterou jste ušli, včetně převýšení. Bude vám oznamovat, jak stoupá nebo klesá vaše aktivita v porovnání s ostatními dny, týdny a roky.

A to nejsou jediné výhody. Můžete se navíc zapojit do společných aktivit i soutěží s přáteli, rodinou nebo ostatními uživateli aplikace. Je to zdravá motivace k pohybu, jež nebude jen o tom, že „musíte“, ale že „chcete“ a baví vás to. Radost z pohybu je totiž ten nejdůležitější krok na cestě za lepší kondicí.
Krokoměr aplikace do telefonu
Výběr aplikací je skutečně velký. Na to, abyste měli krokoměr v mobilu, vám stačí si vybrat tu aplikaci, která se vám nejvíc líbí. Každá jedna plní to, co má, a vždy dokáže překvapit i dalšími přidanými funkcemi. A navíc je většina z nich zadarmo, bez registrace a nutnosti přihlášení se. Jsou přístupné jak pro Android, tak i pro iOS. Předtím, než se vrhnete na procházku po městě s cílem nachodit, co to dá, zkontrolujte si, zda aplikace nehlásí na displeji nějaké překážky ve fungování, abyste nepřišli ani o jeden krok.

Nyní si projdeme pár nejstahovanějších a nejoblíbenějších aplikací, které vám pomohou dokráčet do cíle – mít zdravého ducha ve zdravém těle.
Krokoměr: počítadlo kroků (pro Apple/Android)
Goals GPS (pro Apple/Android)
Google Fit (pro Apple/Android)
StepsApp – aplikace dokonce umí spočítat postrčení na invalidním vozíku (pro Apple/Android)
Krokoměr – počítání kroků a kalorií (pro Apple/Android)
Runtastic (pro Apple/Android)
… a mnoho dalších

Závěr
Odborníci se shodují, že na to, abychom se udrželi v kondici, bychom měli denně ujít přibližně 10 000 kroků. Krokoměr v mobilu nám s tím může výrazně pomoci. Nejenže nás bude motivovat k dalším a dalším výkonům, překonávání těch předcházejících, ale také nás postupně, krok za krokem, přivede do námi stanoveného cíle, kdy budeme spokojeni sami se sebou a pohyb se stane naší novou vášní. K tomu všemu krokoměr umí dopomoci.
Pokud hledáte jen pomůcku, která by vám zlepšila přehled o vaší fyzické aktivitě, určitě si vyberete z bohaté nabídky aplikací. Tak či onak, krokoměr je vaše cesta ke zdravějšímu já a byla by škoda na ni nevkročit.
