0 Kč

Jak správně pečovat o zahradní nářadí

11.10.2024

I když se to na první pohled nezdá, i zahradní nářadí má svou životnost. Pokud se o něj budeme správně starat, vydrží nám mnohem delší dobu. Níže se dozvíte, co vše je pro to potřeba udělat a na co rozhodně nezapomínat.

jak se starat o zahradní nářadí

Patříte mezi vášnivé zahradníky nebo kutily? Pak máte doma jistě spoustu nářadí, které by si zasloužilo alespoň nějakou péči. A nejde jen o to elektrické, jako jsou například sekačky, vrtačky, plotostřihy. Pravidelnou údržbu si zaslouží také třeba rýč, hrábě nebo sekera. Právě toto běžné nářadí se nejčastěji potýká s nejnáročnějšími podmínkami, a o to více bychom se mu měli věnovat – a před zimou ještě o něco víc. Přece jen koupě nového zahradního náčiní není zrovna laciná záležitost a není nic jednoduššího, než to staré dát po každém použití trochu do pořádku.

Čistota je základ

Většina nářadí obsahuje zpravidla alespoň nějakou kovovou část, jejíž největším nepřítelem je rez. Ta vzniká při dlouhodobém kontaktu s vlhkým prostředím, a může váš oblíbený rýč či motyčku zničit tak, že už s nimi nebude možné pracovat. Proto z nich po každém použití důkladně odstraňte zbytky hlíny, listí, trávy či jakéhokoli nežádoucího materiálu, a v ideálním případě svůj nástroj ještě opláchněte vodou s trochou jaru.

Při čištění zahradní sekačky vodou je potřeba dávat velký pozor, aby se voda nedostala do motoru nebo nepoškodila některou součást, například těsnění.

Umyté nářadí následně nechejte volně proschnout, nesvědčí mu sušení u krbu nebo topení.

jak se starat o zahradní nářadí

Ostré hrany zvýší efektivitu

Každý z nás to zná – řezat tupým nožem, to zkrátka nejde. A úplně stejně to funguje i se zahradním nářadím. Ať už máte nože, nůžky, motyku nebo třeba rýč, tohle vše můžete poměrně snadno a rychle nabrousit i sami doma. A nepotřebujete k tomu ani žádného odborníka. Vystačíte si s obyčejným plochým pilníkem, brusným kamenem či brouskem a pro ulehčení můžeme na některé typy nářadí použít také úhlovou brusku se smirkovým papírem.

Samotné broušení zabere pouze pár minut, ale dejte si záležet. Přece jen, čím lépe svůj nástroj naostříte, tím snadnější s ním poté práce bude. Broušení rýče a motyky je poměrně snadné, zatímco nůžky na větve už vám dají trochu více zabrat. Jak ale nabrousit nůž sekačky na trávu? To už je poněkud složitější úkon, který je někdy lepší nechat na profesionálech. Nejde totiž jen o nabroušení hran, ale nože je zároveň potřeba správně vyvážit.

jak nabrousit nářadí

Kdy je nejlepší čas na pořádnou generální údržbu zahradního nářadí? Rozhodně na podzim, když už je práce na zahradě hotová. Nářadí si tak pěkně připravíte a na jaře se můžete opět pustit do práce v plné parádě.

Kapka oleje nikdy neuškodí

Aby bylo vaše zahradní náčiní vždy ve formě, není od věci ho sem tam promazat, ale především zakonzervovat před zimou. Vyžadují to především pohyblivé spoje, kterým je vhodné dopřát silikonový olej a práce s nimi je tak mnohem snazší. Nezapomínejme ale také na dřevěné části nářadí, ty totiž dostávají pořádně zabrat ve vlhkém prostředí, a proto se rozhodně nebudou zlobit, když jim dopřejete tenkou olejovou vrstvu. Ta je ochraňuje nejen před vlhkostí, ale částečně i zmírňuje mechanické poškozování. Použijte například lněný olej nebo vosk na parkety.

A myslete i na kovové nářadí. I to můžete bez obav natřít olejem nebo vazelínou a zabránit tak jejich korozi. Tato ochranná bariéra totiž nepropustí vlhkost ani vzduch, a vaši pracovní pomocníci tak přečkají celou zimu, aniž by se to na nich jakkoli poznamenalo. Při výběru vhodného oleje se zaměřte také na to, aby byl šetrný k životnímu prostředí. Určitě si totiž nechcete například rýčem přinést do zahrádky chemikálie, které by vám ji mohly značně znehodnotit.

jak se starat o nářadí

Dejte svému nářadí řád

Každé nářadí by mělo mít své místo. Záleží jen a jen na vás, kam ho uložíte, jestli v garáži, kůlně, zahradním domku, skleníku nebo třeba technické místnosti. Hlavní je, aby tento prostor byl suchý a bez vysoké vzdušné vlhkosti. Rozhodně není ideální volbou nechat hrábě či sekeru opřené jen tak na rohu domu, kde budou vystaveny nevhodným povětrnostním podmínkám. Proto je důležité především před nástupem zimy veškerou zahradní techniku schovat, ať už se jedná o stroje či ruční nářadí.

Máte pocit, že nářadí v dílně zkrátka působí tak nějak neuspořádaně? Nemusí tomu tak být, stačí si s jeho uložením jen trošku pohrát. Nejlepším způsobem je uvolnit nějakou část stěny, a vybavit ji různými věšáky a háčky, na které následně nářadí zavěsíme. Tak zároveň zabráníme i prohnutí nebo deformaci, která nastává v případě, že je náčiní opřeno někde v rohu místnosti. Drobnější nástroje uložte do regálů nebo polic, na zahradní hadice zase můžete využít praktické navijáky. Celý systém zavěšení nářadí můžete případně sladit i s regály a celým stylem garáže, která tak bude působit hezky a uklizeně. A co víc? Samozřejmě tím ušetříte i spoustu místa.

uskladnění nářadí

Pokud nechcete investovat do organizérů, můžete si je vyrobit snadno i doma. Stačí použít například pár palet, které opřete o zeď a všechny hrabě, rýče a lopaty do nich jednoduše nastrkáte jako do stojánku. Vypadá to docela vkusně a vyjde vás to přitom jen na pár korun.

Co stihnout, než přijdou první mrazíky?

Zima je období, které nářadí vůbec nesvědčí. Obzvláště nebezpečná ale může být pro zařízení, která pracují s vodou. Pokud máte tedy na zahradě nějaké hadice, čerpadla, tlakové čističe a podobně, musíte je, ještě než začne mrznout, zbavit veškeré vody. Jinak by se totiž mrznoucí voda postarala o jejich zničení a doslova je roztrhala.

U zahradní techniky je kromě důkladného vyčištění vhodné rovněž vyměnit olej, protože nečistoty by se v tom starém přes zimu usadily a bylo by obtížné je následně vypustit. Rozhodně není dobré zapomínat ani na benzín. Vyprázdněte nádrže všech motorových strojů, které v zimě nebudete používat. Pak nastartujte a nechte stroj běžet tak dlouho, dokud se sám nevypne, ať spotřebuje zbytek paliva. Pokud máte akumulátorové zařízení, nabijte jejich baterie na 50 % a skladujte v prostorech, kde nemrzne.

oprava sekačky

Zimní měsíce můžete skvěle využít také k pravidelnému servisu svých sekaček či motorových pil. Budete je mít na jaře tak kompletně připraveny k používání.

***

Když budete udržovat své nářadí ve formě, výrazně prodloužíte nejen jeho životnost, ale bude se vám s ním i lépe pracovat a předejdete případným opravám a opotřebení, a to rozhodně stojí za to!

Další aktuality

Pohádková zábava s dětskou elektronikou GoGEN Bob a Bobek

Pohádková zábava s dětskou elektronikou GoGEN Bob a Bobek

Značka GoGEN rozšiřuje svou řadu dětské elektroniky o další oblíbené postavičky z českých pohádek a večerníčků. Těšte se na nezapomenutelné zážitky a spoustu zábavy s oblíbenými králíky z klobouku Bob...... Celý článek
Jak vybrat topidlo?

Jak vybrat topidlo?

Hledáte způsob, jak vylepšit teplotní komfort v pokoji, koupelně, dílně či na chatě? Pak si nenechte ujít našeho poradce „Jak vybrat topidlo“, ve kterém se detailně podíváme na jednotlivé typy topení ...... Celý článek
Recenze: Napařovač Tefal Pure Pop ‒ Napařte záhybům pokutu

Recenze: Napařovač Tefal Pure Pop ‒ Napařte záhybům pokutu

Slyšeli jste už o ručním parním napařovači? I pro mne to byla donedávna zcela neznámá věc. A nikdy by mě nenapadlo, o co vše jsem díky své neznalosti doposud přicházela. V této recenzi vám prozradím, ...... Celý článek
Listopad ve vaší zahradě

Listopad ve vaší zahradě

V minulém článku jsme se zaměřili na podzimní práce, které zahradu připraví na příchod chladných měsíců. Dnes vám ukážeme další kroky, na které byste před zimou neměli zapomenout, aby na jaře vaše zah...... Celý článek
Co všechno umí vinotéky Haier?

Co všechno umí vinotéky Haier?

S vinotékou Haier bude víno jako v bavlnce! Na své si přijdou jak znalci, tak začínající vinaři. Vinotéky Haier se vyjímají svou všestranností a profesionalitou. Poskytují pro skladování vína ty nejle...... Celý článek