Jak vybrat baterie?

28.08.2023

Tužkové baterie a akumulátory rámují pokladny snad všech obchodů s elektrem. Ptáte se proč? Rozhlédněte se doma a uvidíte dálková ovládání, hračky na baterky, ruční svítilny a spoustu dalších věcí, které se bez nich neobejdou. Po které baterii ale sáhnout?

Jak vybrat baterie

O čem se dočtete:

Základní rada by mohla znít: berte ty nabíjecí, po čase se vyplatí. Zní to sice logicky, ale pravda to tak úplně není. Vybírat musíte podle způsobu použití – jiná baterka patří do budíku, jiná do svítilny. Naštěstí všechny baterie popisují stejné parametry a když jim porozumíte, vyberete si pokaždé správně. Které to jsou?

Druhy baterií

Základní typy baterií

Selský rozum vám jistě poradí, že hledáte tu baterii, která se vejde do díry pro ni určené. To je naprosto správné, problémem je několik druhů značení. Klasická mikrotužková baterie tak může být označena jako AAA, MN2400, LR03 nebo AM4 – záleží jen na tom, v které části světa se budete pohybovat.

V Čechách se používá hlavně značení ANSI někdy doplněné českým pojmenováním, jen u knoflíkových (mincových) baterií se setkáte spíše se značením IEC.

  AA baterie AAA baterie C baterie D baterie plochá baterie 9V baterie knoflíková baterie cr2032 baterie
Nejpoužívanější název tužková baterie mikrotužková baterie malý buřt velký buřt plochá baterie 9V baterie knoflíková baterie mincová baterie
ANSI značení AA AAA C D 4,5V 9V    
IEC značení xR6 xR03 xR14 xR20 3xR12 6xR61 xR44 xR2032
Typické použití Kapesní svítilny Dálková ovládání Hodiny Velké svítilny - Hračky, detektory Hodinky Kalkulačky
Kapacita 600 - 3400 mAh 350 - 1250 mAh 6000 - 8000 mAh 8000 - 18000 mAh 3000 - 4800 mAh 400 - 1200 mAh 15 - 600 mAh 190 - 225 mAh
Napětí 1,2 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 1,25 - 1,5 V 4,5 V 7,2 - 9 V 1,35 - 1,55 V 2,8 - 3 V
Rozměry 14,9 × 50 mm 10,5 × 44,5 mm 26,2 × 50 mm 34,2 × 61,5 mm 62 × 22 × 67 mm 25,5 × 16,5 × 47,5 mm 11,6 × 5,4 mm 20 × 3,2 mm

Dříve se používalo ještě více typů baterií, zvláště u fotoaparátů, postupně je ale vytlačila kombinace s integrovanou baterií nebo battery-packem a nabíječkou do zásuvky.

Alkalické baterie eta

Co je IEC značení?

Občas se můžete setkat i s tzv. IEC značením baterií. Např. tužková baterie může být nazvána jako typ LR6. První písmeno označuje složení – v tomto případě znamená L článek používající oxid manganu, zinek a alkalický elektrolyt. Druhé písmeno R značí kulatý tvar a číslice 6 pak velikost. Kombinací ale existuje spousta a proto se toto značení příliš nepoužívá, ačkoli nejlépe popisuje vlastnosti baterie.

Typ baterií 18650

V posledním čase je velmi žádaný typ baterií 18650. Jedná se o Li-on baterie s vysokou zásobou energie, lze je opakovaně dobíjet a mají dlouhou životnost. Mají tvar jako tužkové baterie, ale jsou o něco větší. Vzhledem na svou velikost jsou skvělou volbou hlavě do elektronických cigaret, ale můžete je použít i do svítidel, či dokonce u aku nářadí. Nezapomeňte si však zkontrolovat, zda je 18650 vhodná pro dané zařízení. Tyto informace nejčastěji najdete v příbalových letácích produktů.

Jak jsme již zmínili, tyto baterie můžete nabíjet. Ty kvalitnější vydrží až 300 nabíjecích cyklů. Zároveň netrpí paměťovým efektem a samovybíjením (respektive hodnoty jsou velmi nízké). Napětí těchto baterií je v rozmezí 3,7 – 4,2 V, ale samozřejmě s postupným vybíjením baterie může klesat.

Baterie 18650 jsou skvělou volbou. Navzdory kompaktní velikosti dokážou však uchovat množství energie (kapacita udávaná v mAh).

Nenabíjecí, nebo nabíjecí baterie?

I v případě nabíjení můžete narazit na bariéru názvosloví. V běžné mluvě jsou všechny zdroje energie jednoduše baterky, technicky vzato se však dělí na primární a sekundární.

Ty primární jsou skutečně baterie a nabíjet je nelze, sekundární baterie se správně označují jako akumulátory a jsou určené k dobíjení.

Zůstaňte ale v klidu, i když jste své vztahy s fyzikou zpřetrhaly v posledním ročníku školy, v DATARTu se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty, když požádáte o „nabíjecí baterii“. Podstatné je vědět, do čeho ji potřebujete.

Nabíjecí baterie jsou totiž vhodné do zařízení, která používáte pravidelně a intenzivně, jako jsou přehrávače MP3, fotoaparáty nebo bezdrátové myši – je to finančně výhodnější, než neustále dokupovat další články a staré vyhazovat.

Tužkové baterie

Naopak do zařízení, která používáte jen občas, nebo je dlouhodobě skladujete, jsou vhodnější alkalické (a tedy nenabíjecí) baterie. Netrpí samovolným vybíjením, takže je můžete používat i měsíce po zakoupení. Proto jsou vhodné třeba do dálkových ovládání. Ta totiž odeberou méně elektřiny, než samovybíjení akumulátoru.

pokles kapacity batérií

Nepodceňujte samovybíjení. Třeba NiMH baterie bude při 5 % samovybíjení za den po třech měsících prázdná. (zdroj: podzemi.net)


Pokud stále přemýšlíte, kdy se vyplatí koupit nabíjecí baterie a kdy ne, položte si tyto otázky:

  1. Očekáváte, že má baterie vydržet déle, než měsíc?
  2. Chcete elektrické zařízení skladovat pro případy nouze?
  3. Používáte zařízení napájené bateriemi jen zřídka?
  4. Používají zařízení děti?

Pokud jste si právě řekli čtyřikrát: „Ano,“ bude pro vás vhodnější primární baterie – tedy ta, kterou nelze nabíjet a u které je minimální riziko výbuchu při mechanickém poškození či zkratu. V ostatních případech se vám brzy vyplatí nabíjecí baterie, což si můžete sami spočítat:

  Nenabíjecí baterie AA Nabíjecí baterie AA
Cena za jednu baterii 12 Kč 120 Kč
Cena za jedno nabití - 0,06 Kč
Počet nabíjecích cyklů - 2000
Cena po 10 dobíjecích cyklech 12 × 10 = 120 Kč 120 + 0,06 × 10 = 120,6 Kč
Cena po 2 000 dobíjecích cyklech 12 × 2 000 = 24 000 Kč 120 + 0,06 × 2 000 = 240 Kč

Už po jedenácti dobitích začne být výhodnější dobíjecí baterie.

Baterie do hraček

Do dětských hraček vám doporučujeme používat primárně (klasické) baterie, kterým nehrozí vytečení.

Technologie: NiMH si pamatuje, Li-Ion zapomíná

Teď už víte, jakou baterii si pořídit, aby fungovala ve vašem zařízení. Pokud ale chcete, aby vydržela co nejdéle, měla by vás zajímat i použitá technologie. Nebo složení, chcete-li.

  • NiCd – nikl-kadmiové články naštěstí už skoro nepotkáte. Mají nízkou kapacitu, trpí paměťovým efektem i samovybíjením a ještě se dlouho nabíjí. Jedinými výhodami je prakticky jen cena a schopnost práce za nízkých teplot.
  • Ni-MH – nikl-metal hydridové články potkáte nejčastěji. Nahradily starší niklokadmiové akumulátory, protože neobsahují toxické prvky a mají vyšší kapacitu. Trápí je však tzv. paměťový efekt, takže se doporučuje baterii nabíjet jen plně vybitou, jinak se její kapacita snižuje. Významným defektem je rovněž samovybíjení dosahující 15 – 30 % maximální kapacity za měsíc.
  • Li-ion – lithiové baterie řeší některé nedostatky Ni-MH baterií. Samovybíjení je u nich řádově menší, dosahuje 2 – 3 % měsíčně, a nedochází k paměťovému efektu. Nevýhodou je však stárnutí baterie způsobené vysokou reaktivností lithia. Stačí si pamatovat, že Li-ion baterie nemají rády extrémy, ať už teplotní nebo nadměrné vybíjení či naopak udržování na 100 % nabití.
  • Li-pol – lithium polymerové akumulátory jsou velmi podobné typu Li-ion. Stárnou o trošku rychleji, ale jsou lehčí a lépe se tvarují. Co však získají na hmotnosti, ztratí na objemu.


Alkalické vs. líthiové baterie

U nenabíjecích primárních baterií je nabídka rozdělená mezi články alkalické a lithiové. Ty první potkáte častěji, protože se hodí pro většinu použití. Lithiové baterie se hodí hlavně do fotoaparátů, protože vydrží déle při intenzivním odběru typickém pro blesk.

Jak vybrat baterie

Jak vybrat nabíječku baterií?

Zatímco telefon si dokáže nabíjení řídit sám, nabíjecí baterie se spoléhají na nabíječku. Proto se vyplatí investovat do chytrých nabíječek, které monitorují teplotu a úroveň nabití baterky a přizpůsobují tomu dobíjecí cyklus. Dokáží tak ukončit nabíjení a zamezit tak přebíjení nebo jsou naopak schopné NiMH akumulátory před dobitím „vyždímat“. Obloukem se vyhněte nabíječkám, které dobíjí po celou dobu zapojení do zásuvky, nebo se řídí jen časem.

Kapacita znamená výdrž

„Objem“ baterie se měří v miliampérhodinách (mAh). Platí, že vyšší kapacita se rovná delší výdrži. Vysokokapacitní akumulátory však za svou výdrž platí daň v podobě omezeného počtu nabíjecích cyklů. 

Napětí baterie

Napětí baterie je dáno jejím typem. Nemůže se proto stát, že byste do zařízení vložili nesprávnou baterku. Mohlo by vás ale zajímat, proč nabíjecí baterie mají napětí 1,2 V a alkalické 1,5 V. Je to dáno materiálem a elektronika se s tím dokáže srovnat.

Nabíječka na baterie Varta

Baterie do naslouchadel

Speciálním typem zdrojů elektrické energie jsou baterie do naslouchadel. Liší se složením, značením i parametry. Předně byste si o ni měli pamatovat jejich vlastnosti:

  1. Aktivují se odstraněním nálepky, do té doby je samovybíjení minimální
  2. Po sejmutí nálepky trvá cca 2 minuty, než je možné začít baterii používat
  3. Vybíjení při použití není lineární – dlouhou dobu tyto baterie uchovávají vysoké napětí, které po vybití rychle klesá
  4. Baterie do naslouchátek nepoužívají klasické značení. Jejich název tvoří číslo, případně barva. Typ 10 (žlutý), 13 (oranžový) a 312 (hnědý) jsou určeny do naslouchadel, typ 375 (modrý) pak slouží pro extrémní zatížení např. v kochleárních implantátech.

baterie do sluchátek barvy

Čtyři nejpoužívanější typy baterií do naslouchadel. Modré baterie 375 (CI, DS) slouží pro zařízení s vysokým odběrem.

Co s vybitými bateriemi?

Vybité baterie nepatří do koše, ale do červeného kontejneru na elektroodpad, který najdete i ve všech prodejnách DATART. Existují pro to hned dva důvody. Prvním je recyklace – suroviny z baterií je možné použít opakovaně, i když to není jednoduché. Používají se k tomu obloukové, oxido-redukční nebo sublimační pece, drtičky, pyrolýza atd., čemuž předchází pečlivé třídění dle materiálu baterií. Druhým důvodem je naše bezpečí. I když se to nezdá, baterie jsou nebezpečný odpad.

Recyklace baterií

Recyklace baterií – jaké prvky lze z baterií získat? A kde je využít?

Zpátky do akumulátorů zamíří kadmium, do autobaterií pak olovo. I využití oceli byste určitě uhádli a měď, praktická pro elektrické vodiče, také nepřekvapí. Víte ale, k čemu slouží mangan? Že se jím barví sklo, keramika i tkaniny? A že získané stříbro najde nový život na optických discích? Že recyklovaný zinek nenajdete jen v podobě plechu, ale přidává se i do kosmetiky?

Jak vidíte, existuje spousta využití recyklovaných baterií. Důležitá je však i úspěšnost recyklace – k využití se vrátí přes 60 % spotřebovaných surovin. Má to smysl.
 

Chci koupit baterie

Další aktuality

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Potřebujete poradit s prvními krůčky při nastavení TV Hisense?  V tomto článku vás provedeme celým procesem od vybalení až po prvotní nastavení nové televize. Vše proběhne snadno a rychle, pokud budet...... Celý článek
Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

V pořadí už třetí generace chytrých hodinek Amazfit T-Rex 3 nás prostě nemohla minout. Tyhle odolné sportovní velikány jsme se rozhodli otestovat a zjistit, co je pravdy na tom, že se pyšní větším dis...... Celý článek
Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Vánoce bez pohádek? To není ono! Klasiky jako Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma si jistě nenechá ujít nikdo z nás. Ale co takhle si zpestřit program novými vánočními pohádkami a filmy? Jejich přehl...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek