Trápí vás orosená okna, zatuchlý vzduch a výskyt plísně na zdech? V tom případě s největší pravděpodobností bojujete s vlhkostí v bytě. Zjistěte, proč je na místě začít tento problém řešit včas a co jej může způsobovat. A podíváme se také na to, co učinit, abyste se vlhkosti jednou provždy zbavili.
Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě nebo domě může znamenat spoustu problémů v budoucnosti. Předně kvůli tomu hrozí riziko vzniku plísní, také může docházet k nechtěnému množení škodlivých roztočů a bakterií. Tyto faktory se následně mohou podílet na vzniku závažnějších onemocnění.
Při vyšší teplotě vzduchu lidé také hůře snášejí velké dusno. Objevovat se mohou nepříjemné plicní choroby. Plísně v interiéru uvolňují nebezpečné spory, které dále způsobují kašel, rýmu a rozvíjí vznik alergií.
Vlhkost ve sklepě, bytě nebo domě může v neposlední řadě způsobit poškození vašeho vybavení. Plísně mohou napadat zdi, nábytek i textilie a vy následně budete řešit jejich opravu nebo nahrazení. Plísně samozřejmě znamenají potenciální nebezpečí také pro děti a domácí mazlíčky.
Obecné doporučení zní, že optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat v rozmezí od 45 do 55 %. Míru vlhkosti přitom nemusíte odhadovat. Stačí použít vlhkoměry, které vše změří za vás a na základě naměřených hodnot můžete podniknout potřebné kroky.
Rozlišují se dva druhy vlhkosti, většina vlhkoměrů však zobrazuje relativní vlhkost vzduchu:
Komplikace s vlhkostí mnohdy nastávají v období od podzimu do jara, kdy je venku chladno a vlhko se dostává do interiéru. Zároveň v těchto měsících mívají lidé tendenci méně větrat, což se na rozvoji vlhkosti podepíše.
To, že nemáte zrovna ideální vlhkost v bytě, můžete poznat i podle často orosených oken, vlhkých zdí a výskytu plísní, zatuchlého vzduchu a drolení omítky. Objevit se může rovněž koroze na kovech.
Za zvýšenou vlhkostí u vás doma může stát hned několik faktorů. Pojďme se společně podívat na ty nejzásadnější.
V prvé řadě může být rozhodně na vině nedostatečné větrání. Zatímco v letních měsících máme tendenci větrat hodně, s příchodem zimních měsíců frekvence klesá. Důležité je ale vyměnit vzduch každý den a i v chladném počasí větrat krátce, ale intenzivně.
Teplota vzduchu doma by se v zimních měsících měla pohybovat kolem 21 °C. Pokud máte tendenci prostor přetápět, můžete bojovat s určitou kondenzací. Zvenku jsou totiž zdi ochlazovány, zevnitř naopak oteplovány. Při velkém rozdílu teplot může na obvodových zdech kondenzovat vlhkost.
Vlhkost vzduchu přirozeně vzniká v momentě, kdy se jdete osprchovat. Proto je na místě svou koupelnu vybavit výkonným systémem odvětrávání, případně zde po koupeli vždy otevřít okno. Vlhkost v koupelně můžete přirozeně snížit také kratším sprchováním s méně teplou vodou.
Vlhkost v domácnosti také vzniká během vaření. Proto je důležité disponovat výkonným odsavačem par a zároveň jej důsledně používat při každém vaření. Nezapomínejte jej rovněž pravidelně zbavovat nečistot a usazené mastnoty.
Další vznik vlhkosti může souviset s tím, pokud prádlo sušíte doma na sušáku a nepoužíváte sušičku. Pokud přece jen nechcete do tohoto pomocníka investovat, snažte se alespoň co nejvíce sušit prádlo venku nebo při tom co nejvíce větrat.
Nejen u starších objektů může být na vině jakékoliv poškození střechy, oken nebo potrubí. Problémem může být také situace, kdy se voda z půdy nasává do stavebních materiálů domu (jako jsou zdi), což způsobuje vlhké skvrny a plíseň.
Prvním krokem k redukci vlhkosti u vás doma je zařazení správného systému větrání.
Kromě pravidelného větrání myslete také na větrání po každém sprchování nebo koupeli. Pokud máte v koupelně odvětrávání, nechte jej běžet i několik desítek minut poté, co s hygienou skončíte, aby mohla uniknout veškerá vlhkost. Během vaření vždy používejte digestoř. Investujte do sušičky prádla, případně alespoň sušte prádlo co nejvíce venku. Pokud již potřebujete sušit prádlo doma, učiňte tak v místnosti, kde budete moct zároveň větrat.
Pokud se snažíte proti vlhkosti bojovat různými způsoby a stále nic nepomáhá, můžete zvážit pořízení odvlhčovače. S jeho pomocí již vlhkost ukočírujete. V této souvislosti můžete svůj domov opatřit takzvaným pohlcovačem vlhkosti, který se hodí spíše do menších interiérů nebo tam, kde vlhkost není tak markantní.
Oproti tomu odvlhčovače vzduchu si poradí s vlhkostí i ve větším rozsahu. Při výběru odvlhčovače přitom věnujte pozornost požadovanému výkonu a zjistěte, pro jak velký prostor je daný přístroj určen. Neméně důležitá je také dostatečně objemná nádoba na kondenzát.
***
Nyní již víte, jaká je ideální vlhkost v domácnosti a co může stát za nadměrnými hodnotami. V každém případě doporučujeme s tímto problémem začít bojovat co nejdříve. Díky tomu předejdete vzniku plísní a množení roztočů a bakterií, které mohou způsobovat nepříjemné zdravotní problémy.