Ať už chcete nebo ne, jednou to přijde. Váš tlačítkový telefon anebo smartphone odejde to věčných křemíkových lovišť anebo už zestárne natolik, že se namísto pomocníka změní v přítěž. Jak si ale vybrat nový kapesní komunikátor, zdroj zábavy a v některých případech prestiže, a nenaletět? Důležité je vědět, co chceme. A právě v tom vám pomůže náš malý přehled, rozdělený na dvě části.
Slušná hromádka... Ale který si vybrat?
1. Tlačítka anebo dotykáč?
Tak zní alfa a omega všech otázek, kterou si musíte při výběru nového telefonu položit. Tlačítkové telefony nepatří do rukou jen našich babiček a rozhodně nejsou symbolem éry minulé. Naopak, zažívají dnes nemalý boom a oproti svým moderním bratrům mají řadu výhod – jsou řádově mnohem levnější, odolnější, jednodušší, kompaktnější a mají nepřekonatelně vyšší výdrž. Jedním z nejlepších příkladů tlačítkové řady je v loňském roce vypuštěný model Nokia 3310 (2017), což není nic jiného než nejnovější upgrade osvědčené klasiky, kterou si mnozí pamatují ze školních lavic a nekonečných hodin hraní hada nebo vesmírné střílečky Space Impact. V tomto případě se efektivní výdrž baterie šplhá na dny, někdy až týdny, což je oproti dnu, možná dnu a půl energetických žroutů v moderním kabátě skutečně nesrovnatelné číslo.
Evoluce člověka je jako evoluce telefonu: nejdřív hrubá tlačítka, pak digitální svět.
|
Tlačítky to celé začalo...
Osvěžující změnou může být rovněž jednoduchost tlačítkového interface a jste-li naladěni spíše staromilsky a k technologii přistupujete stejně opatrně jako k rozpálené plotně, možná je právě pro vás tou vhodnou volbou. Posílání zpráv, volání, foťák, případně mp3 přehrávač, LED baterka, budík a jednoduchý software pro základní surfování na internetu zvládne takřka každý model. Některé se zvýšenou odolností si s sebou navíc můžete vzít i na týdenní trekovou výpravu a nemusíte se bát, ani když je vykoupete v řece, bahně anebo polechtáte pádem na kamení. Možná ale chcete trochu víc?
Klady (+): |
Zápory (-): |
+ Kompaktní design |
- Malý rozměr obrazovky |
+ Výdrž baterie v řádu dní i více |
- Menší vybavenost |
+ Jednoduchost rozhraní |
- Nižší výkon |
+ Odolnost proti poškození |
- Omezený počet a typ aplikací |
+ Nízká cena |
Tlačítkové telefony jsou sice dnes už symbolem retra, ale značné množství lidí se k nim přesto stále vrací kvůli jejich výdrži, kompaktnosti a ceně.
S dotykovými telefony přichází volby a nezbytné rozhodování, není ale pokaždé pravdou, že chytrý telefon musí nutně stát desítky tisíc – i zde záleží především na tom, co od svého lesklého miláčka chcete a očekáváte. Používáte ho jen v základních intencích komunikace s přáteli a rodinou, ať postaru skrze smsky anebo třeba internetové kecálky typu Messenger, WhatsApp nebo jiné? Pak si klidně vystačíte s levnějším čínským modelem anebo telefonem, s nímž na trh přicházejí výrobci notebooků jako Lenovo nebo Asus.
Tlačítka nabízí výdrž, dotykové telefony zase variabilitu a větší možnosti. Výběr je na vás.
Pokud však chcete využít potenciál malého počítače naplno, objevit variabilitu nejmodernějších aplikací, díky nimž můžete svůj přístroj přizpůsobit jakémukoliv pracovnímu nasazení anebo v perfektní a adaptabilní přenosnou herní konzoli, objevit nekončící život trendových sociálních sítí, mít po ruce špičkový fotoaparát a mikrokameru v jednom a anebo rovnou doplnit designovým smartphonem vlastní vymazlenou image, pak… Musíte pokročit dále, protože váš výběr bude o něco složitější. A první na řadě, před všemi zmíněnými věcmi, bude operační systém.
2. Robot nebo "jabko"?
Základní poučka zní – Apple iOS je uživatelsky jednodušší a přístupnější, Android poskytuje vyšší variabilitu a je dostupnější. Každá z jednotlivých platforem pracuje s trochu odlišnými aplikacemi a jinak se chová.
Android a iOS - láska na první pohled..
|
IOS a tedy i iPhony byste měli volit buď v případě, že už nějaký produkt od Apple vlastníte, protože konektivita, neboli možnost navzájem bez potíží propojit jednotlivé přístroje do jedné sítě a sdílet data a množství dalších funkcí, je skutečně k nezaplacení, anebo pokud upřednostňujete snadnou intuitivní ovladatelnost, prověřené, certifikované aplikace a včasné updaty softwaru. Za luxus a dobrou zákaznickou péči se ale platí, takže se musíte připravit, že cena i starších modelů bude klesat jen pozvolna. Na druhou stranu však neuděláte chybu, když po nich sáhnete, neboť na rozdíl od konkurence (a s výjimkou baterie) stárnou iPhony o poznání pomaleji.
Operační systém Android je otevřená platforma, která pochází z kuchyně společnosti Google, a v současnosti řídí největší množství chytrých telefonů na světě, od Sony Ericssonů a Samsungů, až po vlastní řadu Google, modely Pixel, anebo třeba čínské Xiaomi anebo Huawei. Vázanost na Google zaručuje pohodlný a integrovaný chod všech služeb, běžně známých a dostupných z vašeho počítače, jako je Google Drive, Google Photos anebo třeba Gmail. Díky otevřenosti systému nabízí Android řádově širší variabilitu využití a dovoluje uživatelům přizpůsobit si telefon takřka podle svého. Chcete změnit základní nástroj pro posílání zpráv na WhatsApp anebo vám vadí současný prohlížeč a chtěli byste jiný? Rádi si hovory nahráváte? S Androidem to nebude žádný problém. Obecně platí, že prověřenost Applu dohání Android svým objemem a variabilitou, jakož i lepší cenovou dostupností zařízení, na kterých pracuje. Rozhodně nejde jen o chudšího příbuzného, ale tak trochu partizánskou platformu, s níž se dají dělat skutečné divy.
Pokračování ve 2. části zde.
Recenze prémiových telefonů najdete na portále Testado.cz.