Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

11.11.2024

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme jednotlivé typy zvlhčovačů, poradíme s výběrem konkrétního modelu dle velikosti místnosti, představíme některé jejich funkce a prozradíme i údaj o ideální vlhkosti.

Zvlhčovač vzduchu

O čem se dočtete:

Ideální vlhkost vzduchu

Typy

Výkon

Spotřeba energie, hlučnost

Velikost nádržky

Užitečné vychytávky

Suchý vzduch nás dokáže pořádně potrápit, a to nejčastěji v zimě, kdy se při větrání domů dostává minimum vlhkosti, navíc si vzduch sami vysušujeme topením. Když je vzduch příliš suchý, trpí především naše dýchací ústrojí. Nejčastější projevy jsou suchý kašel, bolest v krku, případně i krvácení z nosu. Suché prostředí neprospívá ani alergikům, protože podporuje šíření prachu, což může mít za následek i podráždění očí či kůže, stejně jako bolesti hlavy a pocit dehydratace.

Zvlhčovač vzduchu

Jaká je ideální vlhkost vzduchu?

Jak bylo řečeno výše, míra vzdušné vlhkosti má zásadní vliv na naše zdraví. Nejlépe nám je v prostředí s vlhkostí 40–60 %, naprostým ideálem je hodnota 55 %. Vysoká vlhkost je ideálním podhoubím pro plísně a bakterie, lze s ní spojovat i další negativní jevy, jakými jsou rez či hniloba.

Pokud bojujete naopak s příliš vysokou vlhkostí, přečtěte si náš článek Jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě a dozvíte se víc.

Co je zvlhčovač vzduchu?

Na rozdíl od odpařovače vody, který se zavěšoval na radiátor (možná si na něj pamatujete z dětství) jde o opravdu sofistikovaný přístroj. I přes různé technologie jsou zvlhčovače vzduchu inteligentní zařízení, která mechanicky zvyšují vlhkost vzduchu v daném prostoru tím, že do něj rozptylují kapičky vody – i když tomu laicky říkáme pára, jedná se vlastně o aerosol. Vodu, kterou nalejete do nádržky, promění v mikroskopické kapičky, které jsou rozptylovány do okolí obvykle zabudovaným ventilátorem.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu najde uplatnění nejen v místnostech domů a bytů, ale i v kancelářích či dalších prostorech, kde je suchý vzduch a současně větší koncentrace osob. Z naší nabídky si vybere opravdu každý, nabízíme zvlhčovače vzduchu renomovaných značek ETA, Philips, Stadler Form a mnohé další.

Od ultrazvuku k páře aneb typy zvlhčovačů

Jednotlivé zvlhčovače se na základě principu fungování dělí do čtyř kategorií. Jde konkrétně o:

ultrazvukové zvlhčovače

parní zvlhčovače

zvlhčovače se studeným odparem

diskové zvlhčovače neboli pračky vzduchu

Každá technologie má svá pro a proti odpovídající způsobu využití, pojďme si je nyní blíže představit.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu fungují na bázi vibrací. Rozechvěním ultrazvukové membrány se voda v nádržce promění v nekonečné množství vodních kapiček, které vytvoří účinnou vodní mlhu. Díky tomu se vlhkost do ovzduší absorbuje téměř okamžitě a nástup kýženého efektu je velice rychlý. Zároveň jsou cenově nejdostupnější a nemají žádné zvláštní prostorové nároky, takže je lze použít prakticky kdekoli. Díky nízké hlučnosti se hodí i do obýváku či ložnice.

Jediný možný problém při používání ultrazvukových zvlhčovačů je příliš tvrdá voda. Pokud nádržku pravidelně plníte tvrdou vodou, jsou spolu s kapkami vody do ovzduší rozptylovány i částice a minerální látky v ní obsažené, které se pak v podobě bílého prášku mohou usazovat na nábytku a dalším vybavení. Předejít tomu můžete buď pořízením přístroje s kvalitním demineralizačním filtrem, nebo používáním destilované či převařené vody. Destilací či varem se navíc zlikvidují veškeré alergeny, nádržku je však dobré pravidelně čistit, aby se voda nekazila.

TIP: Stačí uvařit vodu, nechat odstát na pokojovou teplotu a nalít do zvlhčovače. Nemusíte řešit její tvrdost, ani bát se kontaminace vzduchu škodlivými patogeny.

 

Klady (+): Zápory (–):
+ příznivá cena – náročnější údržba
+ vysoká účinnost při nízké spotřebě – možné usazování bílého prachu na nábytku
+ tichý chod  

 

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovače vzduchu využívají jednu z nejstarších technik, konkrétně ohřevu vody. Po jeho zapnutí se permanentně ohřívá malé množství vody, která se přivádí k varu a výsledná pára se uvolňuje do okolí. Parní zvlhčovače jsou proto jako stvořené pro alergiky, protože varem dojde k likvidaci mikroorganismů, které mohou být příčinou kažení vody a zanášení přístroje. Příjemná teplá pára navíc vzduch nejen zvlhčí, ale i zahřeje, takže se vám bude lépe dýchat.

Parní zvlhčovače naopak nejsou vhodné všude tam, kde se pohybují malé děti, obzvlášť do dětských pokojů. Pokud by náhodou došlo k jeho převržení, horká voda by mohla způsobit opaření dítěte. Další potenciální nevýhodou je mírně vyšší spotřeba energie.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

 

Klady (+): Zápory (–):
+ vhodné pro alergiky a astmatiky – vyšší spotřeba energie
+ likvidují mikroorganismy ve vodě – nevhodné do dětských pokojů
+ prakticky bezúdržbový provoz  

 

Zvlhčovače se studeným odparem

Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem fungují na velice jednoduchém principu. Voda nalitá do přístroje se vsakuje do filtrů, odkud se pomocí ventilátoru dostává do ovzduší. Na rozdíl od zvlhčovačů ultrazvukových z nich nevychází žádná viditelná pára. Filtry absorbují patogeny, vodní kámen a další nečistoty z vody, obavy z kontaminace ovzduší jsou proto zcela liché. Musíte je ale pravidelně čistit či měnit dle doporučení výrobce.

Voda se nijak neohřívá, náklady na provoz z hlediska energetické náročnosti jsou proto minimální, počítejte ale s nutností pravidelné výměny filtrů, zejména máte-li tvrdou vodu.

Zvlhčovač vzduchu

 

Klady (+): Zápory (–):
+ nízká spotřeba  – nutnost pravidelné výměny filtrů
+ téměř neslyšný provoz – déle trvá, než dosáhnou požadované úrovně vlhkosti
+ šetrné k okolním předmětům  

 

Diskové zvlhčovače aneb pračky vzduchu

Už jste slyšeli o tzv. pračce vzduchu? Jedná se o diskové zvlhčovače vzduchu, které pracují podobně jako zvlhčovače se studeným odparem, jen místo odpařovacích filtrů obsahují točící se disky, které naženou vodu do difuzéru, odkud se postupně uvolňuje do okolí. Disky na sebe vážou prachové částice, vzduch tak nejen zvlhčují, ale částečně i čistí. Pračky vzduchu se jim říká právě pro jejich schopnost pohltit prach a větší nečistoty.

Zvlhčovač vzduchu

Na rozdíl od zvlhčovačů se studeným odparem nevyžadují výměnu filtrů, disky stačí čistit podle četnosti používání zvlhčovače. Výhodou je nízká spotřeba energie i absence nutnosti dokupovat další příslušenství, počítat tak můžete s minimálními provozními náklady a nejdelší životností.

Klady (+): Zápory (–):
+ nejen zvlhčují, ale i čistí vzduch – déle trvá, než dosáhnou požadované vlhkosti
+ šetrné k okolí – vyšší pořizovací cena
+ nízká spotřeba i náklady na provoz  

Výběr zvlhčovače podle velikosti místnosti a zvlhčovacího výkonu

Již jsme si představili jednotlivé typy zvlhčovačů, pojďme se nyní blíže podívat na to, jak vybrat zvlhčovač vzduchu s ohledem na velikost místnosti. Platí zde důležitá zásada – čím větší je místnost, kde budete zvlhčovač používat, tím vyšší by měl být jeho výkon. V parametrech nejčastěji najdete údaj o velikosti v metrech čtverečních, mnohdy ale narazíte na hodnoty v metrech krychlových. Matematika je vcelku jednoduchá, stačí hodnotu v m2 vynásobit 2,5× a dostanete údaj v m3, stejně to funguje naopak. Údaje o zvlhčovacím výkonu, někdy označovány jako spotřeba vody, jsou uváděny nejčastěji v litrech za hodinu.

Pro místnost do 20 m2, popř. 50 m3, vám postačí zvlhčovací výkon do 0,3 l. U místností do 40 m2 či 100 m3 sáhněte po zvlhčovači se spotřebou 0,3–0,6 l, v případě prostorů do 200 m3 (80 m2) jsou ideální modely se spotřebou do 1,2 l za hodinu. Příklady jsou sice jen orientační, ale čím větší zvlhčovací výkon při stejné velikosti místnosti přístroj má, tím rychleji ji dokáže zvlhčit.

Zvlhčovač vzduchu

Spotřeba energie a hlučnost

Jelikož je zvlhčování vzduchu dlouhodobý proces, může být pro někoho důležitá. Je zbytečné zde rozebírat konkrétní hodnoty, obecně lze ale říci, že vyšší spotřebu mají zvlhčovače parní, u většiny modelů jsou hodnoty obvykle zanedbatelné. Některé zvlhčovače navíc nabízejí funkci ECO, kdy je spotřeba ještě nižší.

I když je spotřeba energie důležitá a stojí za to ji prověřit, jsou zde důležitější parametry jako např. hlučnost. Zvlhčovač totiž budete používat často i v noci, kdy je jeho hlučnost (vlastně tichost) obzvlášť důležitá, ale i přes den je tichý chod žádoucí, obzvlášť v obýváku. Je-li pro vás tichost důležitá, vybírejte mezi modely s hlučností maximálně 35 dB. Pro nerušený noční spánek se doporučuje maximální hladina okolního hluku 29 dB. Tichý zvlhčovač vzduchu může být i velmi výkonný model, pokud ve výčtu jeho funkcí najdete tichý, popř. noční režim. Počítejte však se sníženým zvlhčovacím výkonem.

Zvlhčovač vzduchu

Mobilita a velikost nádržky

Pokud hodláte zvlhčovač přesouvat mezi více místnostmi, je dobré vzít na zřetel nejen jeho hmotnost, ale i celkovou ergonomii, např. vždy uvítáte madla pro přenášení, u větších přístrojů i transportní kolečka.

Jelikož zvlhčovače vzduchu odebírají vodu z integrované nádržky, je dobré vzít při výběru v potaz její objem – málokoho bude bavit neustálé dolévání vody. Zde si můžete pomoct zvlhčovacím výkonem, např. zvlhčovač vzduchu se spotřebou 0,2 l/hod. s nádržkou o objemu 2 l vám na jedno naplnění vydrží pracovat přibližně 10 hodin. Je rovněž dobré, aby byla nádržka odnímatelná. Jak již bylo zmíněno výše, vodu v nádržce není dobré nechávat příliš dlouho, jinak by se mohla začít kazit. Neplatí to pro parní zvlhčovače, ohřívající vodu na vysokou teplotu, nebo pokud používáte vodu destilovanou či převařenou. Vždy je ale dobré nádržku čas od času umýt dle instrukcí výrobce.

Zvlhčovač vzduchu

Užitečné vychytávky pro maximální komfort

Když si pořizujete zvlhčovač, nemusíte se spokojit jen s jeho základní funkcí. Některé modely toho umí mnohem víc než jen zvlhčovat vzduch.

Ionizace vzduchu

Poslední dobou jsou stále populárnější zvlhčovače vzduchu s ionizátorem. Ten uvolňuje do ovzduší záporné ionty, které prostor příjemně osvěží, zneškodní bakterie a viry a současně napomáhají shlukování prachových částic – ty lze pak pohodlně setřít z podlah či nábytku. V tomto směru jsou nejlepší diskové zvlhčovače s ionizací, jelikož samy pohlcují prach.

Aromaterapie pro voňavý domov

Do zvlhčovače vzduchu s funkcí aromaterapie můžete přidávat i esenciální oleje a svou domácnost kromě zvlhčování současně i dokonale provonět. Pro jistotu zkontrolujte, zda vámi zvolená varianta touto funkcí disponuje, jinak byste mohli přístroj poškodit. Zvlhčovače s aromaterapií mají speciální přihrádku, do níž olej pohodlně nakapete.

Zvlhčovač vzduchu s funkcí aromaterapie

Je libo displej, časovač či SMART funkce? Máte je mít!

Pokut to myslíte se zvlhčováním opravdu vážně, vybírejte mezi modely, které dovolí přesně nastavit vámi požadovanou vlhkost, jistě oceníte i displej s ukazateli funkcí i reálné, popř. požadované vlhkosti. Přístroje s časovačem vám umožní nastavit, kdy má být interiér zvlhčován, na pomyslném vrcholu pak stojí chytré, neboli SMART zvlhčovače. S chytrým zvlhčovačem máte vše jako na dlani, přímo na displeji vašeho smartphonu – od údajů o reálné vlhkosti v místnosti, až po různá doporučení a další funkce a varování, např. upozornění na nutnost výměny filtru.

***

Mít doma tu správnou vlhkost je opravdu důležité, proto vám přejeme šťastný výběr.

zajímá mě to

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek