Smartphony, televize, reproduktory a mnoho dalších moderních elektro zařízení se při převodu dat a informací propojují nejrůznějšími kabely, které jsou zakončeny různorodými konektory. Co když ale kabel s daným ukončením nepasuje do zdířky na zařízení? V tu chvíli přichází čas na redukci! Co je redukce, a jaké druhy existují si vysvětlíme v následujícím článku.
V dnešní době existuje mnoho způsobů a kombinací, jak přenášet data z jednoho zařízení do druhého, ať už se jedná o obraz, zvuk, energii či internet. K přenosu je nutné mít jen kabel se správným konektorem, pokud ho ale nemáte po ruce, přijde vám vhod redukce. A co je redukce? Redukce představuje (laicky řečeno) spojku, která umožní propojení jednotlivých komponentů. Existuje spousta druhů redukcí, pojďme si konkrétně představit ty, které by se vám mohly hodit.
Pokud jste hudební fajnšmekři, mohlo by vás téma audio redukcí zajímat. Redukce totiž představuje způsob, jak propojit jednotlivé komponenty zvukové techniky. Někdy totiž stačí použít ten správný kabel a kvalita zvuku bude doslova pohlazením pro vaše uši. Jak na to? Pomocí audio redukce připojíte hudební zařízení, jako třeba gramofon, CD přehrávač, elektrické nástroje atd., k zesilovači a ten k reproduktorům.
Druhů audio redukcí je mnoho a souvisí s tím, jaká zařízení chcete propojit.
K reproduktorům budete nejčastěji potřebovat svorky. Ačkoliv se dnes využívají spíše bezdrátová, máte-li svá oblíbená sluchátka, nejčastěji vás zachrání 3,5mm jack. A pokud si budete chtít zabrnkat na elektrickou kytaru tak, aby to někdo slyšel, pravděpodobně sáhnete po 6,5mm jacku. Zvuk lze přenést také pomocí USB kabelu. To se vám může stát třeba v situaci, kdy chcete přehrávat hudbu prostřednictvím moderního notebooku – ty totiž v dnešní době často nemívají audio vstupy.
Nemáte doma tu nejchytřejší televizi, ale rádi byste si na ní pustili film z notebooku? Přenést audiovizuální data z notebooku do TV vám pomůže právě vhodná video redukce. Že nevíte, o jaký kabel se jedná? Určitě jste o něm už slyšeli – nejpoužívanějším kabelem v oblasti videa je HDMI redukce.
Poměrně zastaralou redukci, analogovou předchůdkyni digitálního HDMI, představuje SCART. Ta převáděla audiovizuální obsah. Dnes může SCART najít využití pouze v případech, kdy chcete převést obsah ze zastaralých zařízení např. VHS do moderních digitálních obrazovek. A jak propojit SCART s HDMI? Jediný způsob je převod HDMI na SCART, pomocí převodníku tak dokážete propojit analogy s digitály a zobrazit i původní nekvalitní obraz na ostré Full HD.
Představte si běžnou nabíječku na váš smartphone, která se skládá z adaptéru a kabelu neboli nabíjecí redukce. Tento kabel přenáší elektrický proud, ale slouží také jako vodič dat. Nejčastěji se můžeme setkat s redukcí USB-C a to především proto, že většina smartphonů, tabletů, notebooků a dalších moderních zařízení přechází na konektor tohoto typu. Některá zařízení se ale stále drží od univerzálního USB-C dál, jako například značka Apple. U iPhonů je nejčastěji využívána Lightning redukce a u některých MacBooků Thunderbolt 3. Pro některá zařízení, například reproduktory, starší Android telefony, fotoaparáty či tablety, je typická varianta micro USB a mini USB.
V běžném životě můžete narazit na anténní redukci, která napomáhá vést třeba signál do kabelové televize. V případě, že vám schází ethernetový port, a snažíte se o pevné připojení internetu, využijte síťovou redukci. Stavitelům počítačů při jejich práci zase nechybí interní redukce do PC.
Druhů je opravdu spoustu, vyberte si z naší nabídky redukcí tu pravou.