Elektrická koloběžka je ekologický dopravní prostředek, který šetří váš čas i peníze, a navíc k jeho užívání nepotřebujete řidičský průkaz. Snad proto je v ulicích čím dál oblíbenější. Jak ji ale správně ovládat, aby byla jízda bezproblémová i ohleduplná k dalším účastníkům silničního provozu?
Ačkoliv tento článek věnujeme především správnému cestování, rádi bychom nejdříve shrnuli pár bodů, na které byste měli myslet ještě před samotnou jízdou na koloběžce. Před první jízdou si přečtěte i doporučení výrobce, jež je vždy uvedeno v návodu výrobku.
Bezpečnost vždy na prvním místě. Možná vám přijde kontrola před každou jízdou zbytečná, ale opatrnosti není nikdy nazbyt a jde o záležitost pár minut. Omrkněte, zda nemáte podhuštěné pneumatiky. Pokud jejich stav není ideální, postačí vám šikovný skladný kompresor. Předejdete tak zbytečným defektům a propíchnutí pneumatik. Vyzkoušejte i brzdy. Šrouby jednoduše zkontrolujte pomocí imbusového klíče (většinou jej najdete v balení koloběžky). Podívejte se samozřejmě také na stav baterie, aby vaše jízda neskončila dřív, než začne.
Udržujte svou elektrickou koloběžku v dobrém technickém stavu a ona se vám odmění spoustou šťastných kilometrů.
Rozhodně vám nechceme diktovat módní trendy. Je ale pravda, že správně zvolený outfit vás může ochránit před mnoha nehodami a zraněními. Čím tedy začít?
Hlavu i všechny skvělé nápady nejlépe zabezpečí helma. Pokud jezdíváte vyšší rychlostí, delší trasy či nerovné povrchy, nebo jste zkrátka jen opatrní, doporučujeme také chrániče na ruce a kolena. Ostatně takové lehké rukavice zajistí i příjemnější držení řídítek. Poslouží vám rovněž cyklistické rukavice.
Co se týká obuvi, nejlepší volbou jsou pevné uzavřené boty. Může se stát, že z koloběžky seskočíte, prudce zabrzdíte apod. a v takové situaci jsou třeba takové žabky vážně za trest.
Evergreen mezi koloběžkáři. Stává se, že na ulici zahlédnete rodiče s potomkem nebo dva puberťáky na jednom vozítku. To, že elektrokoloběžka takovou jízdu třeba zdánlivě ve zdraví přečká, neznamená, že je to v pořádku. A klidně může mít poškozenou konstrukci, což se projeví v té nejmíň vhodné situaci třeba při dalším cestování.
Max. nosnost radíme skutečně nikdy nepřekračovat. U elektrických koloběžek bývá nosnost nejčastěji 100, 120 kg – vždy je tato hodnota uvedená u konkrétního modelu. Zároveň ale platí i podmínka jedné osoby. Takže i kdybyste se s dítětem do max. nosnosti nakrásně „vlezli“, takovým spolujízdám se určitě vyhněte.
Na trhu již dnes existují také koloběžky pro děti, které jsou bezpečné a vhodné pro malé řidiče už od 4 let.
A mimochodem – pokud s sebou na elektrokoloběžce potřebujete přepravit i nějaké věci, rozlučte se s představou, že si kabelku nebo těžký batoh dáte na řídítka. Nejlepší variantou je batůžek na záda, taška přes rameno nebo speciální přídavná brašna. Nezapomeňte, že veškerý náklad, který s sebou vezete, se také počítá do maximální nosnosti.
Protože jste z hlediska zákona považováni za cyklistu, vztahuje se na vás také zákaz konzumace alkoholu a omamných látek. Teda konzumovat jej můžete, ale v tom případě byste měli zpátky pěkně po svých.
Dost legrace, neopatrnost pod vlivem už způsobila hromadu dopravních nehod. Proto si prosím „jedno“ (dvě, tři) dejte až po příchodu domů.
Správný postoj na elektrické koloběžce vám zajistí pohodlnější jízdu i větší stabilitu. Neměli byste stát vzpřímení jak solný sloup, mnohem lepší jsou povolená kolena a ruce. Díky tomu snáz vyrovnáte nerovnosti na cestě. Při zrychlení pak doporučujeme se naklonit dopředu a zadní nohou se na koloběžce zapřít. Co se týká brzdění, ideální je využívat obě brzdy současně a přibližně stejnou měrou.
V žádném případě při jízdě nevyřizujte hovory ani nekontrolujte sociální sítě! Když držíte elektrokoloběžku jen jednou rukou, snadno ztratíte rovnováhu a pád na pusu na sebe nenechá dlouho čekat.
Ještě bychom zde rádi zmínili další podmínku, a tou je počasí. Při jízdě v dešti (nebo dokonce na sněhu!) se elektrická koloběžka chová podstatně jinak než za slunečného počasí, proto i samotní výrobci doporučují v takové situaci volit raději jiný dopravní prostředek. Vyhnete se tak nebezpečnému klouzání pneumatik.
Kde se smí jezdit na elektrokoloběžce? Máte na silnici přednost? A jak je to při odbočování? Na ty nejčastější otázky ohledně provozu si posvítíme právě teď.
Z pohledu zákona je jezdec na koloběžce považovaný za cyklistu, platí pro něj tedy stejná pravidla. Proto se vyhněte chodníkům a používejte ideálně cyklostezky či společné stezky pro cyklisty a chodce. V případě, že je jedinou variantou silnice, vždy se držte vpravo. Dopravní značky určené cyklistům platí také pro vás. Pozor si dejte u zaparkovaných aut, takové nečekané setkání s otevřenými dveřmi auta není nic příjemného.
Ohledně chodníků je situace trochu komplikovanější – využívat je v ČR mohou pouze děti do 10 let. U našich slovenských sousedů je všem koloběžkářům jízda po chodníku povolena, s podmínkou dodržení rychlosti chůze, tzn. max. 6 km/h).
Budeme se opakovat, ale znovu připomínáme, že opatrnosti není nikdy nazbyt. Je veřejným tajemstvím, že koloběžkáři nejsou příliš oblíbení u chodců ani řidičů. Na veřejných komunikacích je sice povolená max. rychlost 25 km/h, ale u malých dětí, vytížených stezek nebo zvířat doporučujeme ještě ubrat. Nižší rychlost byste měli volit také v případě neznámého povrchu. Mohl by vás totiž překvapit např. propadlý kanál a ustát jej je vážně náročné.
Snad každá elektrická koloběžka je vybavená zvonkem, který má svůj účel. Tato elektrovozítka jsou totiž mnohdy tak tichá, že vás chodci či cyklisté před vámi nemají šanci včas zaslechnout. Stačí proto cinknout a cesta se vám určitě uvolní.
Při vjíždění na silnici se vždy rozhlédněte, jako jezdec na koloběžce jste pro řidiče auta špatně viditelní. Pokud chcete odbočit, je vaší povinností informovat o změně směru jízdy zvednutím ruky. Jestli si nejste jistí v kramflecích, raději ještě před zatáčkou přibrzděte.
Co se týká cestování v šeru / v noci / za snížené viditelnosti, platí, že co nesvítí, to není vidět. Proto bývají koloběžky vždy vybaveny předním i zadním světlem, odrazkami, … V případě, že vám světlo připadá nedostatečné, stačí si za pár korun přikoupit malé cyklistické světlo a na koloběžku jej upevnit. Oblíbené jsou také elektrické koloběžky s LED podsvícením stupátka.
***
Závěrem: Nepříjemnou pravdou je, že s narůstajícím počtem elektrokoloběžek stoupá také počet dopravních nehod. Někdy je na vině samotný jezdec, v jiných případech třeba řidič automobilu. A protože tyto úrazy mohou kromě škody na majetku způsobit také velmi vážné zdravotní následky (zlomeniny jsou to nejmenší zlo), buďte prosím opatrní v jakékoli situaci.