Odvzdušnění topení patří mezi základní úkony, které by měl každý majitel domu či bytu umět provést. Nejenže pomáhá zvýšit efektivitu a životnost topného systému, ale také přispívá k lepšímu rozložení tepla v prostoru a k celkovému komfortu bydlení.

Začněme příběhem pana Nováka, který se po návratu z dovolené divil, proč se jeho byt v paneláku nechce pořádně vytopit. Radiátory byly teplé jen částečně a u okrajů studené. Zdálo se, jako by se teplá voda nemohla dostat přes neviditelnou bariéru. Příčina byla jednoduchá – vzduch uvězněný v systému bránil volnému proudění vody. Pan Novák, který byl v těchto věcech laik, se rozhodl situaci řešit a naučil se odvzdušnit topení. Jakmile tento jednoduchý úkon provedl, teplé radiátory opět rozehřály jeho domov.
Přestože se může zdát odvzdušnění radiátorů jako banální záležitost, skrývá v sobě určitá tajemství, která vám pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků.
Ale jak na to?
Odvzdušnění topení není černou magií, i když některé starší typy radiátorů mohou vyžadovat speciální klíček. Většinou postačí odvzdušňovací ventil, který najdete na nejvyšším místě radiátoru, otočit vhodným nástrojem (někdy stačí i běžný šroubovák) a počkat, až z ventilu vyprchá vzduch a začne téci voda. Je důležité mít při ruce hadřík, aby případná voda nezatekla na podlahu nebo nábytek.

Představte si radiátory jako řeku, které brání v průtoku hráz ze vzduchu. Odstraněním této hráze dovolíte teplé vodě, aby volně plynula a rozváděla teplo do vašeho domova. Je to jako když se na jaře rozpouští ledy a řeka se znovu chopí své plné síly, rozlévá se po krajích a přináší život.
Nezapomeňte, že odvzdušnění by mělo proběhnout v době, kdy je topný systém vypnutý nebo alespoň nepracuje na plný výkon, aby nedošlo k zbytečnému plýtvání teplem. Rovněž je vhodné zkontrolovat tlak v systému po odvzdušnění, jelikož únikem vzduchu může dojít k jeho poklesu. V takovém případě je potřeba systém doplnit vodou.
Metaforicky řečeno, odvzdušnění topení je jako jarní úklid domácnosti. Odstraňujeme staré, nežádoucí a zbytečné věci (v tomto případě vzduch v radiátorech), aby se do našeho domova vrátila svěžest, teplo a pohoda.
Takže příště, když ucítíte, že vaše topení není tak efektivní, jak by mělo být, zkuste se zaměřit na odvzdušnění, než zavoláte instalatéra. Může se jednat o rychlý a jednoduchý způsob, jak vyřešit problém, a navíc vám to přinese nejen teplo, ale i uspokojení z dobře vykonané práce.