0 Kč
×

6 rad pro efektivní práci z domova

25.03.2020
Mnoho lidí dostalo v dnešní výjimečné době možnost vyměnit klasickou kancelář za tu domácí. Nicméně práce z domu není pro každého, a ne každý dokáže doma fungovat stejně jako v práci. Právě proto jsme pro vás sepsali několik rad, jak zařídit, aby vám i z obýváku šla práce pěkně od ruky.
 

6 rad pro efektivní práci z domova

Zdaleka ne pro všechny je tzv. HomeOffice pravidlem. Určitě se mezi vámi najdou tací, kteří možnosti pracovat z domova využívají úplně poprvé. Ať už jste v tomto odvětví nováčky, anebo zkušenými mazáky, zcela jistě se vám našich pár tipů bude hodit.

  1. Ráno jako každé jiné
  2. Vyberte si pro práci vhodné místo
  3. Vsaďte na spolehlivé vybavení
  4. Dodržujte svůj standardní pracovní režim
  5. HomeOffice s dětmi
  6. Nezapomeňte jíst a pít

1. Ráno jako každé jiné

Chovejte se každé ráno tak, jako byste do práce opravdu odcházeli. Tedy si nařiďte budíka, na kdy jste zvyklí, dejte si sprchu, připravte si dobrou snídani, uvařte si šálek čaje nebo kávy. Prostě klasické pracovní ráno. Tím, že šetříte čas, který byste jinak věnovali cestě do práce, si na tyhle činnosti můžete vyhradit dvakrát delší dobu.

A ještě jedna důležitá rada – rozhodně nepracujte v pyžamu! Převlečte se ideálně do oblečení, ve kterém byste do kanceláře skutečně šli, případně zvolte nějakou pohodlnou „domácí“ variantu.

6 rad pro efektivní práci z domova

2. Vyberte si pro práci vhodné místo

Říkáte si, co je na tom těžkého, tak budu pracovat normálně u svého stolu. Na to pozor! Při práci z domova je důležité rozdělit si místa na pracovní a na relaxační. Lépe se vám tak v domácím prostředí bude rozlišovat, zda pracujete, nebo už máte volno.

Máte-li to štěstí a vlastníte velký dům či byt, zařiďte si pracovnu. Bydlíte-li v menším bytě, zvolte si pro práci například pracovní stůl s dostatkem místa pro všechny pracovní dokumenty a pro oddech třeba postel, nebo gauč.

6 rad pro efektivní práci z domova

Snad nejdůležitějším aspektem, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost, je volba židle. Ta by měla být především pohodlná a správně podpírat záda tak, aby vás nebolela hned po prvním domácím pracovním dni.

3. Vsaďte na spolehlivé vybavení

JAK SI SPRÁVNĚ ZAŘÍDIT PRACOVNÍ KOUTEK  1/2
Výška stolu
- měla by se pohybovat v rozmezí od 72 do 78 cm
- vaše lokty by při sezení za stolem měly svírat pravý úhel
- deska stolu vás v žádném případě nesmí do loktů tlačit.
Pracovní deska
- vybírejte takovou, na kterou se vám vejde notebook,
monitor i klávesnice
- roli zde hraje i vzdálenost obrazovky od obličeje,
ta by měla dosahovat od 50 do 70 cm
- doporučujeme tedy volit pracovní desky s hloubkou
od 80 do 100 cm.
Umístění monitoru
- nejlépe ve výšce očí, abyste se k němu nemuseli sklánět a hrbit se.
zdravotní podpěrky
- zánět karpálních tunelů či poruchy oběhového systému nejsou
nic moc, proto zvažte pořízení gelové podložky pro správné
uchopení myši či ergonomickou opěrku chodidel – ta navíc
zabrání nezdravému sezení s nohou přes nohu.

 

Při práci z domova je obzvlášť důležité mít vybavení, které šlape jako víno a které si bez jediného zaškobrtnutí poradí se všemi těmi online schůzkami, hovory, konferencemi, e-maily či chaty s kolegy.

Být neustále na příjmu je totiž při HomeOffice třikrát tak důležité než za normální situace. 

Nemáte-li štěstí na výbavu od zaměstnavatele, musíte si ji pořídit sami. Liší se samozřejmě povahou práce, které se věnujete, ale minimálně tři věci budou mít všechny profese stejné: rychlý notebook, velký monitor a pohotová myš.

Pak už je na vás, jestli vám práci ještě víc ulehčí třeba skladný tablet, externí klávesnice, nebo tiskárna.

Samozřejmě nemůžeme vynechat ani kvalitní připojení. Bez internetu by se vám totiž doma pracovalo opravdu špatně.

6 rad pro efektivní práci z domova

4. Dodržujte standardní pracovní režim

Pracujete od osmi do čtyř s pauzou na oběd? Tak přesně tohle dodržujte i doma. A to nejenom kvůli šéfům. Při práci doma je totiž předem připravený harmonogram důležitější než kdy jindy. Udrží vás ve střehu a vy tak nebudete mít prostor k prokrastinaci, na kterou je domácí prostředí jako dělané.

Začněte pracovní den například tím, že si vyřídíte důležité e-maily, naplánujete porady, pak dvě až tři hodiny pracujte na zadaných úkolech, odpoledne si zavolejte s kolegy a v závěru pracovního dne si udělejte rozvrh práce na další den. Dobrým pomocníkem na uspořádání pracovních úkolů je tzv. to-do list. Práci prokládejte malými pauzami, při kterých se třeba projděte po bytě, nebo si lehce zacvičte.

Pokud nejste milovníky úplného ticha, je také dobré si vytvořit hudební kulisu. Na rozdíl od kanceláře si můžete hudbu pustit dokonce nahlas. Jestli to budou vaše oblíbené písničky, nebo třeba rádio, už necháme na vás.

6 rad pro efektivní práci z domova

5. HomeOffice s dětmi

JAK SI SPRÁVNĚ ZAŘÍDIT PRACOVNÍ KOUTEK  2/2
Vhodné osvětlení

- nejlepší je postavit pracovní stůl co nejblíže oknu, ať si můžete
při práci „svítit“ denním světlem
- až denní světlo svítit přestane, je vhodné si pořídit takovou
lampu, která osvětlí celý pracovní prostor, ne jenom obrazovku
počítače – v takovém případě by vás totiž bolely oči.
Pořádek
- na pracovním stole mějte ideálně jenom to, co tam skutečně
patří a co skutečně využíváte k práci, všechno ostatní má
své místo v relaxační části vašeho příbytku.
Doplňky
- zútulněte si pracovní koutek, ať se v něm cítíte co nejlépe
drobnosti v podobě malé kytičky, kalendáře nebo fotografie
vašich nejbližších tento účel splní na výbornou
- popřemýšlejte i nad vhodnou vůní, která navodí hned lepší
pracovní atmosféru.

Z domova teď pracují nejenom rodiče, ale v přeneseném slova smyslu i děti, které mají v současné době zavřené školy. Zvládnout svou standardní pracovní náplň a do toho ještě starost o výuku a zábavu potomků není nic lehkého.

Klíčem ke šťastnému soužití všech členů domácnosti napříč generacemi je jak jinak než pečlivě vyvážený itinerář dne. Pracovní den si rozvrhněte do kratších časových úseků, například po 20 či 30 minutách.

Nejprve věnujte čas ratolesti. Projděte s ní učivo, zadejte úkoly, které si pak dítě zpracuje v následujícím časovém bloku. Vy zatím můžete pracovat.

Pokud vaše dítě ještě není školou povinné, vymezený čas věnujte hře, nebo zkrátka činnosti, kterou s dítětem provozujete v „normálním režimu“.

Dodržujte i přestávky – vyplnit je můžete třeba společným tělocvikem.

6 rad pro efektivní práci z domova

Děti mají zvláštní dar vyrušovat v nejméně vhodný okamžik, proto je obzvlášť důležité mít svůj už několikrát zmiňovaný to-do list, abyste po umravnění potomstva věděli, kde jste v práci přestali a co vám zbývá ještě dokončit.

S ohledem na věk dětí je po skončení jejich domácí výuky či her zapojte do vaší práce. Můžou vám pomoci srovnat šanony, dát papíry do složek, porovnat tužky podle barev atd. Zkrátka zaměstnejte jejich pozornost co nejvíce. Pomáhají také různé improvizované hry typu „Spočítej, kolik máme doma kytek!“ nebo „Namaluj mi do kanceláře něco hezkého.“

6 rad pro efektivní práci z domova

6. Nezapomeňte jíst a pít

Když jste v kanceláři, řeší se otázka oběda snad od časného ráda. Doma vám ale kolegové, kteří by vás za jídlem vytáhli, chybí. Což ale neznamená, že nebudete jíst vůbec.

Kromě vydatné snídaně si určitě připravte také svačiny, kterými doporučujeme vyplňovat krátké pauzy během pracovního dne. Potřebnou energii vám dodají například oříšky, ovoce, zelenina či osvěžující smoothies nebo jogurty.

Samotný oběd si ideálně připravte den předem, ať se v době obědové pauzy nezdržujete dlouhým vařením. Co konkrétně si ukuchtíte je samozřejmě zcela na vás, my bychom se přimlouvali za zdravá jídla, ať vám to při práci dobře myslí. Hotový oběd si pak v klidu snězte u svého jídelního stolu, v žádném případě si ho nenoste ke stolu pracovnímu. Svádělo by vás to totiž k tomu si při jídle číst třeba e-maily a jak známo dělat dvě věci naráz se nevyplácí.

6 rad pro efektivní práci z domova

Velmi důležitý je bezesporu také pitný režim. Pokud jste v práci zvyklí chystat si každý den džbán s vodou, džusem nebo minerálkou, přesně totéž udělejte i doma. Jenom tak si udržíte přehled o tom, kolik jste toho za den vypili. A jestli i tady čekáte radu, nezklameme vás. Úplně nejlepší je pít čistou vodu, to pak totiž budete mít při řešení pracovních záležitostí jak jinak než čistý úsudek.

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek