S koberci či bez, podlaha se musí vysávat v každé domácnosti. Patříte k těm, kteří se rozhodli pro bezsáčkový vysavač? Výborně! V článku si prozradíme nezbytnou základní péči, jež byste měli vysavači věnovat, abyste prodloužili jeho životnost a udrželi jeho vysokou efektivitu.
Bezsáčkový vysavač hravě schová do kapsy všechny sáčkové vysavače. Ať už si za pomocníka na úklid podlahy vyberete podlahový nebo tyčový model, budete spokojení jak s čistotou, tak s úsporami. Jak to celé vlastně funguje? Vysavač pracuje na principu odstřeďování nečistot a prachových částeček od vzduchu. Membránu, která se stará o zachycování prachu, tvoří kvalitní HEPA filtry.
U bezsáčkových vysavačů se můžete potkat i s pojmem cyklónový vysavač. Ty pracují se separačními „komůrkami“ na oddělování nečistot, čímž dokážou zvýšit účinnost až na 95 %. Filtrů je tak méně, ale čistého vzduchu víc. Jde o velmi chytré řešení, které ocení především alergici. Podle osobních preferencí si můžete opět vybrat buď podlahový cyklónový vysavač nebo tyčový cyklónový vysavač. Pokud se filtr ucpe nečistotami, sníží se jeho výkon a dojde k poruše odsávání. Proto je velmi důležité pravidelně čistit všechny nádoby i filtry vysavače.
Pokud váháte, zda vybrat sáčkový nebo bezsáčkový vysavač, připomeňme si ve zkratce největší výhody právě toho s bezsáčkovou filtrací:
Abychom byli fér, zmiňme i malé nevýhody. Možná vás úplně neohromí trochu vyšší hlučnost, ale pokud mrknete do našeho článku, určitě si vyberete takový, co vám nebude drásat uši. A cena. Ta je taky vyšší, hlavně u modelů s kvalitními filtry. Připomínáme však, že ušetříte na sáčcích, takže se vám počáteční investice časem určitě vrátí (a to několikanásobně).
A jak je to teda s jeho hygienou? Nejdůležitější a gró celé hygienické péče je správné a pravidelné čištění nádoby na prach a filtrů. Samozřejmě je vždy dobré se řídit návodem na obsluhu konkrétního vysavače. Čištění byste měli praktikovat vždy, když vidíte, že je nádoba plná, minimálně však 2× do roka. Zabere vám to jen chviličku.
TIP: Na dokonalé vyčištění filtru můžete použít např. stlačený vzduch. Kromě čištění vysavače jej použijete i na čištění elektroniky a zabijete tak víc než dvě mouchy jednou ranou.
Jak na to?
Jednou za čas můžete pod tekoucí vodou očistit také kartáče a hubice. Zkuste se vyhnout čisticím prostředkům a vlákna i štětiny nechte perfektně vyschnout. Nikdy nepoužívejte silný proud vody ani u omyvatelných filtrů, abyste filtr nepoškodili či neprotrhli.