Potřebujete zachytit aktuální scenérii na své obrazovce? Není nic jednoduššího, než si ji vyfotit! Ale ne za pomoci obyčejného foťáku, známe lepší řešení. Stačí využít šikovné funkce Printscreen.
Snadno, stačí stisknout klávesu s výmluvným názvem Printscreen, někdy také označenou zkratkou PrtScr nebo Prt Sc. Pozor, u některých notebooků bude potřeba využít kombinaci kláves v podobě Fn + PrtScr. Poznáte to většinou tak, že je zkratka PrtScr napsána malým písmem.
Nelekněte se, že po jejím stisknutí se nebude nic dít. Naopak, teď máte snímek obrazovky uložený v paměti a pomocí klávesové zkratky Ctrl + V ho jednoduše vložíte do programů, webových stránek či rozepsaných e-mailů.
Snímek obrazovky si samozřejmě můžete uložit i jako obrázek. Stačí si otevřít program Malování a snímek do něj vložit (nejlépe s pomocí klávesové zkratky Ctrl + V). V horním menu kliknete na položku Soubor a pak na Uložit jako. Z nabídky formátu si vyberete ten nejlepší pro vás, pak zvolíte místo pro uložení a je hotovo.
Práci vám usnadní praktická klávesová zkratka Shift + Windows + S. Pomocí ní si můžete vybrat, zda chcete vyfotit celou obrazovku, nebo jen její část. Obrázek můžete také uložit do mezipaměti a pomocí klávesové zkratky Ctrl + V jej vložit na požadované místo. Pokud chcete získat více podobných tipů, můžete si přečíst náš článek o klávesových zkratkách.
Na svém MacBooky klávesu Printscreen nenajdete. Její funkci totiž zastupuje klávesová zkratka CMD (command) + Shift + 3. Na rozdíl od Windows po jejím stisknutí v mžiku uvidíte výsledky. Snímek obrazovky se vám totiž ve formátu PNG uloží přímo na plochu a vy s ním můžete ihned aktivně pracovat.
Naše rada: Využijte také klávesovou zkratku CMD + Shift + 4 pro zachycení vybrané části obrazovky, nebo klávesovou zkratku CMD + Shift + 5, kterou zvolíte režim snímku obrazovky. Na výběr máte mimo jiné celou plochu, vybranou část, nebo vybrané okno.