Máte za sebou večírek a nevíte, zda můžete usednout za volant? Existuje jednoduché řešení. Alkohol testery vám ukáží, kolik zbytkového alkoholu máte v krvi. Stačí jim k tomu pouze váš dech. Než si však pořídíte svůj vlastní, zvažte možnosti. Tento průvodce vám v tom pomůže.
Alkoholových testerů je totiž na trhu celá řada a výběr není radno podceňovat. Jednotlivé přístroje se liší celou řadou parametrů. Které z nich zohlednit před pořízením toho správného?
Tím nejdůležitějším parametrem, na který narazíte jako první, je typ alkohol testeru. Čidlo v podstatě určuje, jakým způsobem alkohol tester funguje. Rozlišujeme dva hlavní typy.
Prvním druhem je alkohol tester s polovodičovým čidlem. Čím vás na první pohled zaujme, je cenovka. Nižší cena si ale vybírá svou daň. Aby mohl přístroj měřit, musí se čidlo zahřát na 300 °C. Pochopitelným důsledkem jsou vysoké nároky na baterie. Slabá baterie snižuje spolehlivost alkohol testeru. Další nevýhodou je, že výsledky mohou být snadno ovlivněny. Čidlo totiž reaguje i na jiné chemické látky než je alkohol. Výsledky tak zkreslují cigaretový kouř, žvýkačky, kofein nebo zubní pasta. Alkohol tester s polovodičovým senzorem se proto hodí spíše pro orientační a občasné měření. Na co je třeba pamatovat, je omezená životnost. Přistroj vydrží 300-1000 měření.
Modernějším a spolehlivějším řešením jsou alkohol testery s elektrochemickým čidlem. Setkáte se i s označením Fuel Cell testery. Tento typ funguje tak, že nasaje přesný objem vzduchu kontrolovaný tlakovým senzorem. K provozu není tedy zapotřebí zahřívání čidla na vysoké teploty, což přispívá k nižší energetické spotřebě. Původně byly alkohol testery disponující elektrochemickým senzorem cenově nedostupné. Postupně však společnosti, které původně vyráběly pouze polovodičové alkohol testery, začaly ve velkém vyrábět i elektrochemické. Díky masové produkci tak došlo ke snížení cenové hladiny a elektrochemické typy jsou v současné době dostupné každému.
Protože elektrochemické čidlo reaguje pouze na alkohol, přináší spolehlivé výsledky. Je připraveno na časté používání. Navíc vám vydrží až 8 let. Tento druh alkohol testerů vlastní nejen mnoho firem, ale i česká policie.
Alkoholové testery s elektrochemickým čidlem jsou přesnější a mají rovněž delší životnost.
Než si alkohol tester vůbec pořídíte, pamatujte, že žádný neměří se stoprocentní přesností. Každé měření je orientační. Otázkou ovšem je, do jaké míry. Klíčová je v tomto případě dostatečná spolehlivost, díky které zjistíte, zda za volant můžete nebo ne.
Jak tento parametr sledovat? Hledejte hodnotu odchylky. Platí velmi prosté pravidlo, že čím je nižší, tím je tester spolehlivější. Udává se v procentech. Jak ale poznat, že už je příliš vysoká?
Jak je vidět i v seznamu, mezi polovodičovými a elektrochemickými typy existují značné rozdíly. Pokud od svého alkohol testeru očekáváte věrohodné výsledky, rozhodně sáhněte po elektrochemickém.
Alkohol tester podléhá běžnému opotřebení. Postupně se tak snižuje spolehlivost jeho měření. A od toho je kalibrace. Jedná se o konfigurační proces, kdy je tester nastaven na původní vzorové údaje. Provádí se vždy v kalibrační laboratoři, zpravidla výrobcem. Před koupí alkohol testeru tedy zvažte, jak často musí být kalibrován a na kolik vás taková kalibrace přijde.
I v tomto případě najdeme rozdíly mezi polovodičovými a elektrochemickými alkohol testery. Polovodičové vyžadují kalibraci zhruba po 6 měsících nebo po 50-400 měřeních.
U elektrochemických je to zpravidla 12 měsíců, respektive po 300 000 měřeních. A to je opravdu značný rozdíl. Nicméně v obou táborech se jednotlivé modely mezi sebou značně liší.
Aby byly naměřená hodnoty vypovídající, je třeba alkohol tester jednou za čas nechat zkalibrovat.
Jedním z praktických kritérií je časová náročnost měření. Zjistěte, jaká doba uběhne od spuštění do zpracování vašeho dechu. V tomto případě sledujte několik parametrů.
Čas přípravy k měření udává dobu, která uběhne od zapnutí přístroje do jeho použitelnosti. Teprve poté je připraven na rozbor vašeho dechu a udání výsledku. Polovodičové alkohol testery mají tuto hodnotu přirozeně vyšší, protože se jejich čidlo musí nejprve zahřát na 300 °C. Tato doba se pohybuje v rozmezí od 20 do 180 vteřin. Fuel Cell testery jsou o poznání pohotovější. Po zapnutí přístroje je připraven na dechovou zkoušku zhruba od 3 až 18 vteřin.
Další otázkou je rychlost samotného měření. Jedná se o časový interval mezi ukončením měření a zobrazením výsledného údaje. Uvádí se v sekundách a jeho rozmezí je opravdu široké – od 5 do 60 sekund.
Pokud potřebujete měření opakovat, musíte respektovat dobu regenerace alkohol testeru. Během ní je zařízení obnoveno a připraveno na další dechovou zkoušku. Pohybuje se zpravidla od 15 do 30 sekund.
Jak dlouho vydrží alkohol tester v provozu? Zaměřte se na způsob jeho napájení. Levnější testery jsou obvykle napájeny pomocí alkalických baterií typu AA či AAA. Výhodou je pochopitelně snadná výměna. Pokud si pořídíte nabíjecí baterie, nemusíte se starat o pořizování zcela nových.
Nevýhodou baterií je jejich nižší výdrž. Proto některé alkohol testery nabízejí integrovaný akumulátor. Oproti bateriím nenabídne snadnou manipulaci při výměně, zato však obvykle disponuje delší dobou provozu. Velkou výhodou je, že u některých modelů ho lze dobíjet z počítače nebo prostřednictvím napájení v automobilu.
Každý alkoholový tester je svým způsobem výjimečný. Setkáte se proto s mnoha dalšími funkcemi, které mohou přijít vhod.
Funkce, která je velmi jednoduchá, ale přesto patří k rozšířeným, je automatické vypínání. Jestliže je tester po nějakou dobu v nečinném stavu, samovolně se vypne. To samozřejmě potěší baterii nebo akumulátor.
Pokud uvítáte kromě pohledu do displeje i varovný signál, můžete pořídit alkohol tester se zvukovou složkou. Upozorní vás na zbytkový alkohol v krvi svým pípáním. Aktivuje se také například při upozornění na slabou baterii, abyste nebyli překvapeni.
Pokud máte v plánu pracovat s naměřenými daty, uvítáte rozšířenou konektivitu. Tester tak připojíte ke svému chytrému telefonu, počítači nebo tiskárně.
Užitečnou funkcí je interní paměť. Uchovává veškeré naměřené hodnoty. Tato data z měření lze následně přenést do počítače a dále s nimi pracovat.
Už víte, co od svého alkohol testeru očekáváte? Výborně. V tom případě si snadněji vyberete z nabídky, kterou vám přináší DATART.