Víte, kde se nejlépe odpočívá? No přece u vody! Bazény jsou v horkých letních dnech téměř nepostradatelnou součástí každé zahrady. Na trhu najdete nespočet modelů různých tvarů, barev, materiálů… Jak si ale z tak širokého sortimentu produktů vybrat ten pravý přesně pro vás? S tím vám pomůžeme v následujících řádcích.
Výběr vhodného bazénu dá opravdu zabrat. Přesto se vyplatí věnovat tomu potřebný čas, aby výsledek naplnil všechna vaše očekávání. Možnost každodenního osvěžení, relaxu a řádění ve vodě s rodinou opravdu stojí za to. Je nutné však dobře zvážit všechny nabízené parametry a vyhradit si rozpočet na jeho koupi a údržbu tak, aby vás to finančně nezruinovalo.
Ještě, než se pustíte do samotného výběru bazénu, měli byste pouvažovat nad tím, jakou částku jste ochotni věnovat na jeho koupi a užívání v budoucnu. Bazény rozdělujeme podle jejich konstrukce na tři základní typy, které se vzájemně liší nejen tvarem, materiálem a designem, ale především svými vlastnostmi. Každý typ nese samozřejmě své výhody i nevýhody, a proto je potřeba dobře zvážit, který z nich vám bude nejlépe sloužit přesně podle vašich představ.
Nejznámějším typem jsou právě nafukovací bazény, které patří k nejlevnějším modelům. Průměrná pořizovací cena se pohybuje okolo 1 500 Kč, a proto se nejčastěji kupují na krátkodobější používání, například na dovolenou. Vynikají opravdu velmi jednoduchou a rychlou instalací. Stačí vám pouze pumpička, pomocí které nafouknete vzduchový límec, a následně už jen napouštíte vodu, čímž se bazén dostane do finální podoby.
Musíte ale počítat s tím, že pro nafukovací bazén musíte připravit dokonale rovný povrch, protože i malý sklon by mohl způsobit, že se vám voda z něj vyleje, nebo dokonce celý bazén někam odputuje. Jedná se o lehké modely většinou menších rozměrů o průměru do 4,5 metrů, které při skladování nezaberou moc místa, ale zároveň jsou náchylné na poškození. Pokud máte na zahradě například domácí mazlíčky, kteří by chtěli po bazénu skákat, nebude pro vás tento typ nejlepším řešením. Stačí totiž jen malá dírka v nafukovacím prstenci, a ten se rázem vyfoukne a celý bazén se vyleje.
Tyto bazény jsou vybaveny pevnější a odolnější konstrukcí než u předchozího typu. Jejich montáž není nijak složitá, nejprve je potřeba sestavit trubkovou konstrukci, která už má na rozdíl od nafukovacích modelů daný tvar i výšku, a do ní se napustí požadované množství vody. Bazén dobře drží tvar a díky tomu je více tolerantní k nerovným povrchům, ale i tak byste si před jeho koupí měli dát na přípravě podloží záležet.
Tento typ se prodává i ve větších rozměrech, a tak potěší i ty, kteří by se rádi v bazénu nejen osvěžili, ale také trochu zaplavali. Najdete ho nejen v klasickém tvaru kruhu, ale i jako obdélník, ve kterém už zvládnete udělat i nějaké to tempo. I když je vyroben z odolnějšího materiálu, může se stát, že ho při nešetrném používání na některém místě protrhnete. Průměrná cena tohoto typu bazénu se pohybuje okolo 2 800 Kč.
Bazény s ocelovou konstrukcí jsou složeny z ocelového plechu pokrytého z obou stran pláštěm. Ten se při instalaci spojí v daném místě a bazén tak má vždy pouze tvar kruhu. Vyznačuje se většími rozměry a vysokou odolností. Důležitou součástí je tzv. skimmer, jehož úloha spočívá v čištění hladiny bazénu. Jedná se o nejčastěji plastovou nádobu umístěnou v horní části bazénu, která odvádí znečištěnou vodu z bazénu přes filtry a následně ji vrací čistou zpět.
Chcete mít bazén venku celoročně? Pak je pro vás celokovový typ jako stvořený a můžete ho směle využívat například jako ochlazovací bazének k domácí sauně. Stačí jen před zimou vypustit vodu pod úroveň skimmeru, aby se nedostala do plastového potrubí a tam v období mrazů nezamrzla. Na začátku další sezóny je pak vhodné vodu vyčistit a doplnit, ale na rozdíl od předchozích typů ji nemusíte kompletně vyměňovat, a s vodou tak nakládáte úsporněji. Na druhou stranu musíte však počítat s vyššími pořizovacími náklady, průměrná cena bazénu s ocelovou konstrukcí je 5 500 Kč.
Jedním z hlavních benefitů je možnost zapuštění do země. Pokud nechcete mít bazén přiznaný nad terénem a rádi byste jeho konstrukci schovali, určitě zvažte tuto variantu. Nezapomeňte ale, že přípravy pro zapuštěný bazén jsou o něco náročnější než u nadzemních bazénů. Je potřeba vykopat díru o dané velikosti, vyrovnat podloží a následně už můžete umístit přímo bazénovou kostru, kterou odizolujete nopovou fólií a přihrnete hlínou. Výhodou je samonosná konstrukce, díky které si nemusíte přidělávat práci s výrobou podpěrných zdí.
TIP: Povrch pod bazénem by měl být co nejhladší a nejrovnější, aby vám bazén neodcestoval, nevylil se nebo se neprotrhl například o ostrý kámen. Ideálním řešením je proto zámková dlažba.
Jednou z nejdůležitějších součástí bazénu je právě filtrace. Postará se o to, abyste se mohli kdykoli koupat v průzračně čisté vodě, a zároveň ušetříte i velké množství vody, protože nebudete muset bazén vypouštět a napouštět několikrát za sezónu. Pokud se tedy rozhodnete pro bazén s filtrací, nemusíte myslet na pravidelné čištění a vyměňování vody, o vše se postará právě filtrace. Vybírat můžete z následujících typů:
Kartušová filtrace – Jedná se o levnější, ale za to méně účinný typ filtrace. Voda z bazénu prochází přes kartušovou filtrační vložku, ve které se zachytí mechanické nečistoty. Používá se nejčastěji pro menší nafukovací bazény.
Písková filtrace – Využívá stejný princip, podle kterého se čistí voda v přírodě. Voda putuje přes filtrační písek, ve kterém jsou zachytávány nečistoty. Tento typ filtrace je vhodný také pro větší bazény. Jako médium lze kromě písku použít také efektivní filtrační kuličky, které jsou navíc i ekonomicky výhodnější. Můžete je totiž snadno vyprat a vrátit nazpět a používat opakovaně, takže i když je počáteční investice vyšší než při koupi písku, při dlouhodobém používání se vám jejich nákup rozhodně vyplatí.
Starý bazén už dosloužil, ale zůstala vám po něm plně funkční filtrace? Pak si vyberte z nabídky bazénů bez filtrace. Filtraci, kterou máte doma, poté jen zapojíte do nového bazénu a ušetříte tak peníze za novou filtraci.
Rádi byste si dopřáli odpočinek u vody, ale máte obavy, že bude bazén ve vaší zahradě jako pěst na oko? Žádný strach! Můžete si totiž vybírat z nejrůznějších designů. Kameny, ratany nebo cihlový dekor… záleží jen a pouze na vás jakou cestou se vydáte. V nabídce najdete samozřejmě i klasické modré varianty a modernější bílé či šedé. Před koupí si ujasněte také jaký tvar bazénu preferujete, a především kolika osobám bude sloužit.
A myslete také na údržbu. Po sezóně je důležité každou část bazénu (včetně filtrace) dokonale vyčistit, vysušit a uložit na suché mrazem netknuté místo. Díky tomu totiž prodloužíte jeho životnost a nemusíte mít strach, že byste na další rok museli shánět nový bazén.
Bojíte se, že bazén, do kterého jste investovali nemalou částku, budete moc využívat pouze dva měsíce v roce? Nemusí tomu tak být. V dnešní době už existují ekologicky přívětivé technologie, s jejichž pomocí ohřejete vodu a můžete si tak užívat pobyt v bazéně i když zrovna nebude venku 30 °C. Jednou z možností jsou tepelná čerpadla, která využívají tepla z okolí a proměňují ho na teplou vodu v bazénu. Další variantou je připojení solárních panelů, které k ohřevu vody využívají sluneční energii. Při výběru vytápěcího systému je důležité zohlednit velikost bazénu a všechny individuální požadavky.
K prodloužení sezóny také významně přispívá zastřešení bazénu, které zvyšuje teplotu vody v bazénu, a tím pádem snižuje náklady na její ohřev. Navíc vám umožní koupání i v nepříznivém počasí, takže vás ani déšť či vítr nezastaví. Zastřešení chrání bazén i před znečištěním, nejčastěji to bývají opadající listy, ale také pyl, prach nebo dokonce písek a v neposlední řadě funguje jako bezpečnostní prvek, který brání náhodným pádům do bazénu.
Voda je pro děti prostě zajímavá. Pokud si tedy pořizujete bazén a máte malé dítě, nezapomeňte přikoupit také všechny možné bezpečnostní prvky. Největším rizikem je bazén zapuštěný v zemi. Kolem něj je potřeba umístit bytelné posuvné zastřešení, které lze uzamknout, nebo uzamykatelné oplocení. U nadzemních bazénů zase vždy odstraňte schůdky, případně cokoli dalšího, po čem by se dalo do bazénu dostat.
Největší pastí jsou však solární plachty plovoucí po hladině. Vypadají totiž jako povrch, na který se dá stoupnout, ale zdání klame. Plachta člověka neudrží a hrozí, že se do ní zamotá a utopí. Řešením mohou být plovoucí žaluzie, které bezpečně unesou i dospělé. Na trhu najdete také bazénové alarmy, které detekují narušení vodní hladiny způsobené pádem do vody a přispívají tak ke zvýšení bezpečnosti. Jsou však pouze doplňkovým systémem, bazén je potřeba v první řadě zabezpečit mechanicky.
***
Doufáme, že jste našli odpovědi na všechny vaše otázky a výběr nového bazénu pro vás bude hračkou.