Čerpadlo nebo také pumpa má široké využití na zahradě i chatě. Používá se k přečerpání vody např. z bazénu, jezírka, sudu, studny, sklepa, … Protože je ale k dispozici několik typů čerpadel a kromě účelu byste měli vybírat také podle důležitých parametrů, sepsali jsme pro vás rady a tipy do přehledného článku.
Všechna zahradní čerpadla dopravují pitnou, užitkovou, nebo znečištěnou/splaškovou vodu na vámi určené místo, a to buď systémem nasávání či vytlačování. Využijete je jak při běžných zahradních pracích, tak pro havarijní situace, kdy se vám dostane voda třeba do sklepa. Většinou jsou poháněna elektřinou, dostupná jsou však také čerpadla motorová s benzínovým či dieselovým pohonem. Jaké tedy existují druhy čerpadel a podle čeho vybrat to pravé?
Jakou vodu plánujete čerpat?
Odkud a kam?
Jak často?
Jaké množství?
Podle toho, jak si předchozí otázky zodpovíte, pak vybírejte mezi jednotlivými typy čerpadel. Není možné použít stejný model na pitnou i užitkovou vodu, každá kategorie má své určení.
Zahradní čerpadla členíme do dvou základních skupin – ponorná a povrchová.
Ponorné čerpadlo by mělo být při používání vždy úplně nebo min. částečně ponořeno do vody, jinak hrozí, že by nasálo vzduch a narušilo se tak jeho fungování. Při práci ponorná čerpadla vodu nesají, ale vytlačují nad sebe, jsou proto vhodným pomocníkem pro čerpání vody ze studny, sudu nebo nádrže. S ponorným čerpadlem můžete čerpat pitnou, znečištěnou i splaškovou vodu. Podmínkou je, aby hladina čerpané kapaliny byla níž než cca 8 m.
Ponorných čerpadel je však na trhu několik typů, podle čeho je rozlišit? Jednoduše, podle použití.
Zavlažování
Hledáte čerpadlo, které se postará o vláhu zahrady a trávníku? Typ ponorného čerpadla vybírejte podle zdroje vody, potřebujete větší tlak a větší průtok.
Budete čerpat vodu ze studny, vrtu, nebo nádrže? Pak volte ponorné či povrchové čerpadlo. Pokud však budete využívat např. říční vodu, vsaďte raději na kalové čerpadlo se sacím košem/sací mřížkou, které zabrání pronikání nečistot do čerpadla. Speciálním typem ponorného čerpadla, které je často využíváno u chat a chalup, je sudové na dešťovou vodu. Stačí jej ponořit do sudu a teleskopická trubice s kohoutkem vám pak poslouží pro plnění konví či připojení hadice.
Zásobení domu pitnou vodou
Pokud budete čerpat pitnou vodu, sáhněte po kvalitním čerpadle s atestem na pitnou vodu. Výborným pomocníkem je domácí vodárna nebo čerpadlo do vrtu. Pro trvalé zásobování vodou potřebujete větší tlak a menší průtok.
Odčerpání odpadní vody
Pro odčerpání kapalin s obsahem nečistot, kalů, písku nebo třeba kamínků je ideální čerpadlo kalové. Díky řezacímu zařízení si poradí dokonce i s odpadem ze septiku nebo jímky. Kalové čerpadlo je často využíváno při vytopených sklepech. Vybírejte model s malým tlakem a naopak velkým průtokem. K dostání jsou také povrchová kalová čerpadla.
Čerpadlo k bazénu
Věděli jste, že v Česku má každý třetí dům svůj bazén? A protože s provozem bazénu automaticky souvisí i nutnost filtrace vody, je třeba vyřešit také otázku bazénového čerpadla, které zajistí oběh a přečerpávání vody. Celkový objem vody v bazénu by mělo čerpadlo zvládnout přefiltrovat min. jednou za 5 hodin. Mezi ponornými čerpadly volte takové, které nabízí malý tlak a velký průtok.
Příklad: Bazén s objemem vody 30 m³ / 5hodin. výměna = výkon čerpadla min. 6 m³/hod.
Čerpání ze studny, vrtu, nádrže
Častou otázkou je, jak vybrat čerpadlo do studny. Do studny bude ideální tlakové či ponorné čerpadlo. V případě kopaných studní můžete použít také povrchové čerpadlo, zohledněte však max. sací výšku. K dostání jsou také speciální čerpadla do studny, vrtu nebo sudu.
Povrchová čerpadla využijete pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody z hloubky max. 8 m, jsou tedy vhodná do klasických studní. Povrchová čerpadla nejsou ponořená ve vodě, ale umístěna na suchém povrchu mimo čerpanou vodu. Skvěle plní svou úlohu při zalévání, přečerpávání, odčerpávání nebo zásobování vodou.
Základními parametry, které byste měli při výběru čerpadla zohlednit, jsou výtlak a průtok. Pojďme si nejdřív ve stručnosti říct, co konkrétně představují.
Výtlak neboli také dopravní výška určuje, do jaké výšky (vzdálenosti) je čerpadlo schopné vodu vytlačit. Dopravní výška se udává v metrech, může dosahovat až 150 m. Platí rovnice vyšší tlak = vyšší dopravní výška. Zatímco u ponorných čerpadel, která jsou pod vodou, se výtlak počítá od vodní hladiny, v případě povrchových čerpadel je tato hodnota počítána od čerpadla vzhůru.
Dopravní výška = sací výška + výtlačná výška
Jak spočítat sací výšku?
Sací výška = délka ležaté části sacího potrubí/hadice + délka svislé části sacího potrubí/hadice
Jak spočítat výtlačnou výšku?
Výtlačná výška = délka ležaté části výtlačného potrubí/hadice + délka svislé části výtlačného potrubí/hadice
A jak dál? K součtu sací a výtlačné výšky je nutné ještě připočítat požadovaný tlak na konci potrubí/hadice, aby vám ve výsledku netekla voda po jedné kapce. Berte také v potaz ztráty, které automaticky vznikají výškovým rozdílem mezi zdrojem vody a místem odběru. Každých 10 m hadice/potrubí obvykle znamená ztrátu jednoho metru výtlaku.
TIP: Pokud chcete vodou zásobovat rodinný dům, připočítejte požadovaný tlak. 1 bar = 10 výškových metrů.
Zatímco výtlak udává výšku, do které je čerpadlo schopné vodu vytlačit, průtok označuje množství kapaliny, které je čerpadlo schopné za určitou dobu přečerpat. Tato max. hodnota bývá uvedena buď v m3, nebo litrech, a to za minutu či hodinu. Je měřena vždy bez hadice, tzn. přímo na výstupu čerpadla. Hodnota průtoku se však snižuje jak s dopravní výškou, tak vzdáleností, na kterou potřebujete vodu dopravit. Čím vyšší výtlak, tím nižší průtok a naopak. Navíc potřebujete na konci hadice ještě dostatečný tlak vody.
Jak tedy spočítat potřebný průtok?
Pro výpočet je třeba znát (nebo minimálně odhadnout) spotřebu vody na odběrném místě / odběrných místech. Vybírejte mezi takovými čerpadly, která zvládnou přečerpat takové množství vody, jež potřebujete. Pro orientaci vám poslouží následující údaje:
Počítejte s tím, že uváděné hodnoty výtlaku a průtoku jsou pouze orientační. Max. hodnota průtoku je stanovena při nulovém výtlaku a stejně tak opačně. Při takových hodnotách není čerpadlo schopné pracovat. Spočítejte si proto ideální výtlak a průtok a podle tohoto provozního/pracovního bodu vybírejte konkrétní čerpadlo.
Nezapomínejte, že výška vodní hladiny může výrazně kolísat! Ve studni, kde je vodní hladina 5 m pod zemí, může při dlouhém suchu klesnout i o několik metrů.
Dalším parametrem, který byste měli při koupi čerpadla zohlednit, je max. velikost nečistot (max. průchodnost), jež čerpadlo zvládne pojmout bez toho, aniž by došlo k jejich poškození.
Čerpadla na pitnou vodu nesmí čerpat vodu znečištěnou nečistotami ani drobnými částicemi, max. velikost částic je proto 0 mm. Čerpadla na užitkovou vodu jsou vhodná k čerpání mírných nečistot, ve výbavě mají sací koš s různě jemnou mřížkou pro separaci nečistot, aby se čerpadlo neucpávalo. Max. průměr částic se standardně pohybuje od 5 do 30 mm. Největší průchodnost pak mají kalová čerpadla s drtiči, noži či filtry, u nichž je vyžadováno i odčerpání kamínků a jiných nečistot. Tento typ čerpadel si poradí s částicemi o průměru 30 mm a více.
Při výběru konkrétního čerpadla zvažte, jak často jej budete používat. Četnost spínání motoru přímo ovlivňuje životnost zařízení. Pro domácí použití (příležitostné zalévání, napuštění bazénu, odčerpání vytopeného sklepu) vám postačí malé plastové čerpadlo, není třeba investovat do nerezového modelu. Jen nezapomínejte, že takové cenově dostupné řešení je určeno ke krátkodobému provozu a je nutné jej po nějaké době vypnout, aby nedošlo k přehřátí.
Vyžadujete u čerpadla nepřetržitý provoz 24 hodin denně? Bude vám sloužit pro zásobování domácnosti vodou? Pak doporučujeme zainvestovat a zvolit kvalitní, profesionální zařízení s vysokým výkonem. Levnější modely čerpadel by se při dlouhodobém provozu brzy zničily.
Zapomínat byste neměli ani na zdroj napájení čerpadla. Jaké jsou možnosti?
Většina čerpadel je poháněna elektřinou, promyslete si proto přístup k elektrické zásuvce. Pokud nemáte možnost připojení, můžete sáhnout po motorovém čerpadle s benzinovým nebo naftovým pohonem. Jejich výhoda spočívá ve vysokém výkonu, hůře se však udržují a některé modely nejsou kvůli vysoké hmotnosti zrovna ideální na přenášení. Poměrně rozšířená už jsou také čerpadla akumulátorová, jež jsou kompatibilní v rámci určitého akumulátorového programu. V praxi tak můžete stejný akumulátor použít pro více zařízení. Více se dočtete v článku Co je AKU program.
Zdrojem napájení může být také slunce nebo rovnou „poctivý ruční pohon“, jež zastupuje nejčastěji jednoduchá zahradní pumpa.