Jak vybrat čtečku knih?

25.08.2022

S knížkou v ruce jste se v podstatě narodili, rozhodně bez ní nevycházíte z domu, ale občas už vás trošku zmáhá tahání těžkých svazků? V tom případě se zkuste poohlédnout po čtečce e-knih, která váží minimum a uchová v sobě třeba celou knihovnu. Jak si ale vybrat tu nejlepší? To vám rádi prozradíme v následujících řádcích.

jak vybrat čtečku knih

Na co se můžete těšit:

Jak funguje čtečka knih?

Jasně, vůni papírových knih nenahradí nic. Nicméně nám určitě dáte za pravdu, že některé knížky jsou poněkud objemnější a z jejich neustálého nošení v batohu či kabelce vás rozbolí záda jedna dvě. I to je jeden z důvodů, proč jsou čtečky e-knih stále populárnější. Jde o poměrně malé zařízení, do kterého se vejde velké množství titulů, čímž myslíme opravdu tisíce. Navíc jsou e-knihy zpravidla o dost levnější než jejich tištěné verze.

Princip fungování čteček je velmi jednoduchý. Po zakoupení e-knihy ji nahrajete do paměti svého zařízení. Musíte si jen dát pozor na správný formát. A je to! Můžete začít číst. Díky speciálnímu displeji vypadá text opravdu jako vytištěný na papíře. Víc vám o technologiích displejů, a o tom, jak se vyznat ve formátech e-knih, povíme dál v článku. 

Jak vybrat čtečku knih?

Nejlepší čtečky knih mají E-Ink

Při výběru čtečky elektronických knih je typ displeje velmi důležitou věcí, které byste měli věnovat co nejvíce času. Rozhodně doporučujeme volit tzv. E-Ink displej. Je vyrobený technologií elektronického inkoustu, takže budete mít pocit, že čtete ze skutečného papíru. Na rozdíl od LCD displejů se neleskne a šetří vaše oči.

Samozřejmě i mezi E-Ink displeji se najdou rozdíly v kvalitě, a to konkrétně v kvalitě zobrazení. Mezi starší technologie řadíme E-Ink Pearl nabízející o něco horší vlastnosti než technologie s názvem E-Ink Carta. Rozdíl poznáte hlavně v lepším vykreslení textu, kontrastech, rozlišení a v neposlední řadě také v ceně. Určitě vám dojde, že E-Ink Pearl displej je k dostání za nižší cenu. Který nakonec vyberete, je na vás, za nás doporučujeme investici do kvalitnějšího E-Ink Carta displeje minimálně promyslet.

Nejlepší čtečky knih

U E-Ink displejů máte pocit, jako byste četli ze skutečného papíru.

Podsvícený či nasvícený displej?

Velkou výhodou osvětleného displeje je to, že můžete číst kdykoliv a kdekoliv, aniž byste museli řešit světlo. Při výběru si ale dejte pozor na to, zda kupujete čtečku s nasvíceným nebo podsvíceným displejem. Je totiž mezi nimi velký rozdíl. Zatímco podsvícený displej znáte u tabletů a telefonů, nasvícený funguje na jiném principu než jeho LCD kolegové. Světlo nevychází zespod displeje, většinou je umístěné na horní straně a směřuje na text, ne na vás. Díky tomu je mnohem šetrnější pro váš zrak.

Nasvíceným displejem se pyšní spíše čtečky cenově vyšší kategorie. Nabízí se nám tedy otázka, zda se tato investice vyplatí. To závisí na vašich preferencích. Jestliže vás při výběru neomezuje rozpočet, směle do toho, určitě budete spokojení. V opačném případě se nebojte sáhnout po čtečce bez jakéhokoliv osvětlení. Až tak velmi si nepohoršíte. Taková čtečka se totiž chová jako normální knížka – na čtení vám postačí denní světlo a večer si posvítíte lampičkou.

Nasvícený displej čtečky

Ovládejte dotyky, tlačítky anebo klidně obojím

Další věcí, kterou při výběru čtečky e-knih pořádně promyslete, je volba jejího ovládání. Přesněji řečeno, zda jsou vašemu čtenářskému srdci bližší dotyky nebo tlačítka. Šalamounským řešením je pořízení čtečky, která disponuje obojím. A zrovna takovýto typ čteček se na trhu objevuje snad nejčastěji.

Vyberou si však i tací, kteří chtějí mít jenom jeden typ ovládání. Jak to tak ale bývá, každý typ ovládání má své pro a proti. Dotykový displej doporučujeme tehdy, když máte v plánu na čtečce zapisovat více textu, případně vám záleží na tom, abyste displej ovládali dvěma prsty naráz (například při zvětšování textu). Chystáte-li se využívat i další doplňkové funkce čteček, jako například slovníky či různé hry, je dotykový displej rozhodně lepší volbou.

Na druhou stranu si dovolíme poradit těm z vás, kteří si čtečku elektronických knih pořizují opravdu jen na čtení, ať klidně sáhnou po klasickém tlačítkovém ovládání. Na zvolení dané e-knížky z knihovny a otáčení stránek to bohatě postačí. Sice čteček s nedotykovým displejem existuje na trhu minimum, i tak se ale dá vybrat poměrně solidní model za velice příjemnou cenu.

jak vybrat čtečku knih

Čtečky elektronických knih vydrží dlouho

S baterkou je to u čteček e-knih rozhodně lepší než u tabletů nebo mobilů. Na rozdíl od nich vám totiž vydrží klidně 4 týdny. Není to ale přehnaně vysokou kapacitou baterky (v průměru se pohybuje okolo 1 500 mAh), spíše tím, že oproti tabletu či telefonu disponuje menším počtem funkcí, a také tím, že E-Ink displeje potřebuje energii jen v momentě akce, například když otáčíte stránku.

Nicméně i podle výše popsaných vlastností displeje je vám asi jasné, že jinak dlouho vydrží čtečka s dotykovým nasvíceným displejem a jinak čtečka s nenasvíceným a tlačítkovým ovládáním. Proto se výdrž čteček většinou uvádí v řádu dnů či spíše týdnů, případně v počtu otočených stran na jedno nabití. Za nás bychom určitě volili takový model, který vydrží minimálně 2 týdny či 5 000 stran.

Každá baterie se ovšem někdy vybije a je potřeba ji nabít. U čteček e-knih probíhá standardním způsobem – pomocí microUSB kabelu, který se nachází přímo v balení. Počítejte ale s tím, že u některých modelů nenajdete adaptér do zásuvky a nabíjení tak bude možné pouze z počítače. Vyřeší to ale půjčení adaptéru třeba od nabíječky vašeho mobilu.

Jak vybrat čtečku knih?

Celá knihovna v kapse

V životě jsou situace, kdy na velikosti skutečně záleží a volba velikosti (= úhlopříčky) displeje je rozhodně jednou z nich. Mezi nejběžnější velikosti, které na trhu najdete, patří 6". Na standardní čtení vám to bohatě postačí, pokud však často potřebujete zobrazovat celou A4 najednou, doporučujeme volit velikost od 7" výše. Na ty největší dokumenty pak bude nejlepší čtečka s úhlopříčkou od 8“. Pamatujte však na to, že velký displej více zatíží baterku a také výrazně ubere na jednom z největších benefitů čteček vůbec – jejich skladnosti.

S úvodním tvrzením o knihovně v kapse jsme to vážně nepřehnali. Většina modelů totiž váží naprosté minimum a vyrostla tak akorát, aby se vešla nejen do kapsy, ale i batohu, kabelky, kufru či krosny. Řečí čísel – vybírejte takovou čtečku, která váží okolo 150 až 170 g a dosahuje výšky zhruba 16 cm.

Velikost e-knih je obecně docela malá, běžně se pohybuje v rozmezí od 500 do 900 kB. Bez přehánění tak s sebou můžete nosit opravdu celou knihovnu. Čtečky většinou disponují pamětí okolo 4 až 8 GB. U vybraných modelů se slotem na microSD si dokonce můžete paměť ještě rozšířit až do velikosti 32 GB. Hodí se to například tehdy, když si do zařízení budete nahrávat velké svazky, které logicky mají větší velikost, nebo multimediální soubory typu hudby.

jak vybrat čtečku knih

Do běžné čtečky se bez problémů vejdou tisíce elektronických knih.

Jak ty e-knihy vlastně do čtečky nahraji? A v jakém formátu?

Když už mluvíme o velikosti e-knih, sluší se napsat také pár řádků o jejich formátech či o tom, jak vůbec e-knihy stáhnout a nahrát do čtečky. Není na tom nic složitého.

E-knihy zakoupíte samozřejmě na internetu. A to buď v různých internetových knihkupectvích, nebo ve specializovaných e-shopech. Jejich velkou devízou je nižší cena oproti klasickým papírovým knihám. Rovněž jsou po zakoupení ihned ke stažení, tudíž vám odpadne čekání v řádu několika dní na doručení. Dobrou zprávu máme také pro ty, kteří jsou fanoušky knihoven. Ve vybraných institucích jsou totiž kromě půjčení klasických knih k vypůjčení i e-knihy.

Nejčastěji používané formáty e-knih jsou EPUB, MOBI a PDF. U nás je asi nejvíce rozšířený formát EPUB, v něm je dostupná každá e-kniha. Formát MOBI je zase stoprocentně dostupný na modelech Amazon Kindle. Co se týče formátu PDF… Pro e-knihy je nejméně vhodný, protože některé čtečky ho nepřesně zobrazují. Pokud máte e-knihu zrovna v tomto formátu, doporučujeme ji například pomocí internetových konvertorů převést do EPUB nebo MOBI.

jak vybrat čtečku knih

Dalšími formáty, které čtečky elektronických knih podporují, jsou třeba DOC, DOCX či TXT. Poradí si také s obrázky ve formátech JPG, JPEG nebo BMP. Vybrané modely se dokonce chlubí možností přehrát hudbu a mluvené slovo ve formátech MP3 či AAX.


Jak nahrát e-knihy do čtečky?

Nahrávání e-knih do čteček také není nic složitého. Využít můžete dva nejběžnější způsoby. Prvním je klasické nahrání e-knih z počítače pomocí USB kabelu. K tomu druhému budete potřebovat, aby vaše čtečka disponovala Wi-Fi připojením, čímž už se dnes mohou pyšnit téměř všechny modely. E-knížku pak stačí do čtečky poslat. Třeba u Pocket Book tuhle šikovnou službu najdete pod názvem SendToPocketBook.

Nejprodávanější čtečka knih

Právě vzpomínané značky Amazon Kindle a Pocket Book patří mezi nejprodávanější čtečky knih. Od těchto značek najdete modely v různých cenových kategoriích, záleží na tom, jak vybavenou čtečku potřebujete. Většina čteček knih si poradí s obrázky a některé zvládnou dokonce přehrávat hudbu.

Více než jen čtečka

Očekáváte-li ještě něco navíc, než „jen“ spoustu knih na jednom místě, potom je načase seznámit vás se čtečkami e-knih ONYX BOOK! Například do modelu ONYX BOOX NOTE AIR 2 si díky 64GB paměti uložíte kromě velkého množství titulů i nejrůznější dokumenty, nebo si můžete nainstalovat doplňkové slovníkové databáze ve formátu Stardic. Zásluhou senzorové vrstvy Wacom a přiloženého stylusu si navíc zaznamenáte své poznámky či náčrty.

Čtečky e-knih ONYX BOOX

Čtečky ONYX BOOX se pyšní E-Ink dotykovým displejem s funkcí Snow Field, která je ideální pro prohlížení dokumentů s texty, grafy i diagramy a zajišťuje pohodlí pro vaše oči. Technologie Moon Light 2 vám zase umožní používat zařízení také ve tmě či za zhoršených světelných podmínek. Kdybyste však přece jen pocítili únavu, nebo zrovna neměli čas na čtení, pak určitě oceníte možnost poslechu audioknih, nebo třeba oblíbené hudby. K modelu si jednoduše přes Bluetooth připojíte sluchátka či reproduktory.

Nejprodávanější čtečka knih

Dalším fenoménem mezi čtečkami e-knih je jednoznačně digitální zápisník reMarkable. Jedná se vlastně o tablet s displejem, který dokáže perfektně napodobit povrch papíru. Umí to dokonce ještě lépe než třeba populární Kindle. Kromě čtení knih vám umožní také psát si poznámky či kreslit pomocí speciální tužky. Knihy a další soubory si můžete přenášet pomocí mobilní či desktopové aplikace nebo přes cloudové úložiště.

Tablet reMarkable je na trhu již od roku 2013 a roku 2020 vyšla i jeho druhá vylepšená verze známá jako reMarkable 2. Tento novější model umí převádět ručně psané poznámky na digitální text a umožňuje poznámkování PDF dokumentů. Pozoruhodná je také výdrž baterie, která zvládne až 2 týdny. Digitální zápisník reMarkable 2 je sympaticky tenoučký, má jen nějakých 4,7 mm. V rámci příslušenství k němu obvykle dostanete již zmiňované pero a ochranný obal. V ČR bohužel není zatím k dostání, pokud vás zaujal můžete si ho objednat na webových stránkách výrobce.

jak vybrat čtečku knih

Proč je nutný ochranný obal na čtečku?

Ke čtečkám e-knih samozřejmě existuje poměrně široká nabídka různého příslušenství. Za nás bychom určitě doporučovali pořízení obalu na čtečku. Ta je totiž sama o sobě poměrně křehké zařízení, a pokud ji plánujete často nosit v batohu či kabelce, pomůže vám ji ochránit před nežádoucím poškozením. Příjemným bonusem je fakt, že obaly seženete v pestré paletě barev a s nepřeberným množstvím různých motivů.

Další věcí, se kterou vaší čtečce prodloužíte život, je například ochranná fólie na displej. Nijak se neliší od těch, jež pravděpodobně chrání displej vašeho chytrého telefonu. Tak co, už jste se rozhodli pro koupi své nové čtečky?
 

Chci čtečku e-knih

Další aktuality

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Potřebujete poradit s prvními krůčky při nastavení TV Hisense?  V tomto článku vás provedeme celým procesem od vybalení až po prvotní nastavení nové televize. Vše proběhne snadno a rychle, pokud budet...... Celý článek
Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež...... Celý článek
Recenze: Čtečka e-knih PocketBook Verse Pro Color potěší i vášnivého čtenáře

Recenze: Čtečka e-knih PocketBook Verse Pro Color potěší i vášnivého čtenáře

Čtení patří mezi naše velké záliby, takže když se objevila možnost vyzkoušet si čtečku e-knih PocketBook Verse Pro Color, neváhali jsme ani vteřinu. Jasně, vůni papírových knih nepřebije nic, ale čteč...... Celý článek
Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Vánoce bez pohádek? To není ono! Klasiky jako Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma si jistě nenechá ujít nikdo z nás. Ale co takhle si zpestřit program novými vánočními pohádkami a filmy? Jejich přehl...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek