0 Kč
×

Jak vybrat dron

06.05.2040
Jak pořídit úchvatné fotografie nebo videozáběry z ptačí perspektivy? Odpověď zní dronem. Jejich obliba rok od roku roste. Zvažujete i vy jeho koupi? Tento rádce vám prozradí, podle čeho se při výběru dronu řídit.
 

 

Legislativa: Co s dronem (ne)můžete?

Hned na začátek prosím pozor. Létat s dronem může být úžasná zábava. Taky pozvedly vizuální úroveň filmů (i amatérských videí) o tisíc úrovní výš. Jsou úžasné a doporučujeme je všemi deseti, ale je tu jedno „ale“.

Drony mohou být nebezpečné – lidem i např. letadlům –, proto jsou jejich provoz i pilotování regulované. A tím myslíme opravdu Řízení letového provozu ČR a zákony (nejen) z dílny Ministerstva dopravy. Upozorňujeme také, že pravidla se mění, takže my článek vydáváme aktuální k určitému datu, ale rozhodně vám doporučujeme podívat se na „státní“ weby:

apod.

Komerční provoz, tedy například u filmařů, má ještě přísnější regulace (jako je povinné ručení apod.), ale i když jste jen prostí civilisté a chcete si létat jen pro zábavu, musíte dodržovat určitá pravidla, a to v závislosti na tom, do jaké kategorie řadí zákon váš dron:

  1. Musíte se seznámit s uživatelskou příručkou, ověřit, že je dron v pořádku, že jsou v pořádku jeho baterie apod.
  2. Být starší 16 let.
  3. Registrovat se jako prozovatelé dronu na výše uvedeném webu
  4. Dost možná složit pilotní zkoušku (online) A1/A3.
  5. Velmi důsledně ověřit, jaká jsou pravidla přímo tam, kde chcete létat (zapomeňte na létání u letiště Ruzyně, ale mimochodem také obecně ve městech).
  6. Dodržovat veškerá další obecná pravidla – například nelétat nad lidmi bez jejich výslovného (!) souhlasu, nelétat v zakázaných oblastech, mít dron na dohled, nepřekračovat výšku 120 metrů (pokud není limit ještě přísnější) apod.

Výjimkou jsou jen hračky pro děti, drony do 250 gramů bez kamery.

Pozor také na pravidla v jiných zemích. V Rakousku jsou třeba jiná, takže podobně jako při cestě do zahraničí studujete tamější dopravní předpisy (nebo byste měli), je nutně nastudovat i zákony ohledně provozování dronů, pokud to máte v úmyslu.

Snad jsme vás neodradili. Opravdu doporučujeme, abyste si dron pořídili a dobře se bavili – zákony jsou v tomto případě opravdu smysluplné a jde jen o to, abyste někoho vážně nezranili nebo třeba nezpůsobili leteckou havárii. To jsou dobré důvody, ne?

K čemu chcete dron používat?

Zodpovězte první otázku: Proč si chcete dron pořídit? Jste začátečníci a přístroj chcete používat jenom příležitostně? Nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Základní modely se sice nepyšní pestrou škálou funkcí, ale získáte díky nim zkušenosti s létáním.

Máte v plánu s dronem závodit nebo pořizovat záběry? Specializované modely znamenají vyšší náklady. Mezi nimi existuje spoustu rozdílů, na které se v tomto článku ještě zaměříme.

Druhý způsob rozdělení je podobně logický: vnitřní vs. vnější použití.

Vnitřní drony bývají opravdu spíše „hračky“. To, co zajímá nás jsou drony určené k létání venku. Bývají větší, těžší, mnohem sofistikovaněji vybavené… A také dražší.

Vězte, že existují 20gramové drony s dosahem 40 metrů (a výdrží 7 minut), ale také kilogramové drony, které mají dolet až 28 kilometrů (a výdrž 43 minut). Ano, cena je samořejmě násobně jiná.

Velikost a hmotnost: Skladnost především?

Jeden z nejvýznamnějších parametrů, který při výběru dronu nepodceňujte, je jeho velikost a hmotnost. Hmotnost dronů je navíc jedním z nejdůležitějších kritérii při povinné registraci. Hmotnost nejprodávanějších dronů se pohybuje v rozmezí od 300 gramů do 1 kilogramu, objevují se však i jž zmíněné drony s hmotností do 250 g, u kterých je legislativa shovívavější.

Důležitá je také skladnost, abyste s přístrojem mohli pohodlně cestovat. Proto většina modelů disponuje sklopnými vrtulemi a skládacími rameny.

 

Nejmenší drony se vejdou do dlaně. Platím ti například pro DJI Mavic Mini

Obecně platí, že čím větší je dron, tím méně je skladný. Na druhou stranu nabízí celou řadu předností – vyšší stabilitu, výkon a nosnost. Vyšší hmotnost však také snižuje manévrovatelnost a rychlost. Přestože těžší modely bývají obvykle odolnější, nejedná se o pravidlo bez výjimek. Na trhu najdete drony tvořené z lehkých, zato ale velice odolných materiálů.

Ovládání: S jakým dosahem si vystačíte?

Jakým způsobem budete svůj dron řídit? Hlavní způsoby ovládání jsou dva. Tím prvním je analogové ovládání. Modely s tímto ovládáním jsou levnější, zato však mají kratší dosah. Jeho hodnota je zpravidla 200 až 1000 metrů.

 

Druhou variantou je digitální ovládání. Logicky jsou modely s digitálním ovládáním dražší, ale odmění se vám větším dosahem – doletová vzdálenost může být až v desítkách km. Digitální ovládání je navíc mnohem stabilnější než analogové, takže téměř nedochází k výpadkům obrazového ani řídicího signálu. Nejčastěji jsou drony vybaveny frekvencí 2,4 GHz, která však nemusí fungovat vždy 100% spolehlivě. Alternativou jsou modely s frekvencí 5,8 GHz. Nabídnou vám téměř dokonalou spolehlivost. Frekvenci lze nastavit manuálně i automaticky.


U lepších dronů můžete pomocí joysticku samostatně ovládat kameru.

Baterie: Jak dlouho musí vydržet?

Bez nabité baterie s dronem nikam nevzlétnete. Jak to bývá u většiny přístrojů, i v tomto případě je kapacita udávána v miliampérhodinách (mAh). Tento parametr vám však sám o sobě neřekne, jak dlouho zůstane dron v provozu. Každý model se pochopitelně liší svou hmotností a výkonem. Proto se setkáte i s údajem o maximální době letu.

Ten vyjadřuje, jak dlouho udržíte dron ve vzduchu na jedno nabití. Často se setkáte s několika minutami, u dražších a kvalitnějších modelů však můžete počítat i s desítkami minut. Před pořízením dronu je užitečné zjistit si cenu baterie a dobu nabíjení. Při používání v terénu totiž přijde vhod i záložní akumulátor, který ostatně mnohdy najdete přímo v balení.

 

Kamera: Jakou kvalitu očekáváte?

Pokud nemáte v plánu s dronem létat jen tak pro radost ani s ním závodit, pak se jím zřejmě chystáte pořizovat úchvatné záběry. Bez kvalitní kamery si však o nich můžete nechat jen zdát. Integrované kamery jsou součástí těla dronu. U některých modelů je pro ně vyhrazen speciální joystick, jiné mají tyto kamery pevně uchycené, a tudíž je nutné naklánět celý dron. U levnějších dronů se setkáte s rozlišením HD. Dražší modely disponují rozlišením Full HD nebo 4K (či dokonce víc) při nahrávání videa, při fotografování nabízejí 12 až 48 megapixelů.

Při posuzování kvality se zaměřte také na snímkovou frekvenci. Jedná se o stejně důležitý údaj jako rozlišení. Opět platí jednoduché pravidlo, že čím je snímková frekvence vyšší, tím plynulejší je výsledný záznam. Běžné rozpětí je 50 až 60 snímků za sekundu, u rozlišení 4K/5,1K bývá nižší – mnohdy 30, někdy 50 snímků za sekundu. Full HD videa mohou dosáhnout frekvence až 240 snímků za sekundu.

 

Funkce: Které vám přijdou vhod?

Dron od dronu se liší svou funkčností. Co nabízí jeden, nemusí nabídnout druhý. Automatických funkcí je opravdu mnoho a záleží čistě na vašich očekáváních.

Pro přehled o aktuální lokaci dronu slouží online přenos videa. Na displeji svého chytrého zařízení uvidíte, co přístroj právě snímá.

Připojení s dronem je realizováno pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. Wi-Fi se páruje obvykle s ovladačem a její další funkcí je přenos fotografií a videozáznamů. Připojení přes Bluetooth je určeno pro smartphony a tablety.


Online přenos videa vám pomůže zdokumentovat třeba to, v jakém stavu je aktuálně vaše úroda.

Mnoho automatických funkcí se týká vytváření profesionálních záběrů. Jednou z nejžádanějších funkcí je Active Track, díky které můžete sledovat konkrétní pohyblivý objekt. Při filmování budov a staveb přijde vhod funkce Point of Interest. Zajistí, že dron daný objekt automaticky obletí. Další funkcí je Waypoint. Pomocí ní nastavíte konkrétní trasu, která se následně uloží. Tato uložená data využijete, pokud bude ve vašem zájmu trasu absolvovat znovu a porovnat původní snímky s aktuálními.

Malé drony nabízejí funkci quickshot. Ta slouží k pořízení selfie videí. Tato funkce funguje v několika režimech, které určitým způsobem sledují konkrétní objekt.

Speciální funkcí, kterou disponují některé drony, je Smart Capture. Selfie fotografie a videa z ptačí perspektivy pořídíte bez ovladače – jen pomocí gest své ruky.

Jste v pohybu a chcete, aby vás dron následoval? Pak uvítáte funkci Follow Me, díky níž je to do určité výšky možné.


Dnešní drony nabízejí pokročilé možnosti sledování objektu

Bezpečnost: Jak chránit svůj dron?

Ovládání dronů je samozřejmě zábavou, ale přináší s sebou i jistá rizika. Aby se jim předešlo, vyvinuli výrobci jisté bezpečnostní funkce.

Ztráta řídicího signálu není výjimečnou situací. Neznamená to ale, že by se v takovém případě dron poroučel k zemi. Funkce Return to Home, tedy Návrat domů, zajistí, že se vrátí zpět na původní místo.

 

Další riziko představuje baterie, respektive její vybití. Od toho existuje ochrana nízkého napětí baterie. Stará se, aby se baterie zcela nevybila. Sleduje aktuální výšku a vzdálenost dronu od startovací polohy a informuje pilota o stavu akumulátoru. Automatický návrat na počáteční místo je zaručený.

Aby dronu nenarazil do překážky a nepoškodil se, jsou modely vybavené antikolizními čidly. Jejich umístění bývá různé – dole, nahoře, na boku, na přední i zadní straně. Určité drony jsou vybavené i funkcí APAS, pomocí níž naplánujete trasu letu a dron se na všechny překážky připraví a bez problému je obletí.

 

Špičkový dron DJI Mavic Air 2 vydrží ve vzduchu až 34 minut. K pořizování záběrů využívá 1/2” CMOS snímač s vysokým rozlišením 48 Mpx, světelností f/2,8 a širokým ohniskem 24 mm. Video můžete zaznamenávat až v rozlišení 4K / 60 fps.

Létejte i vy!

Chcete vidět svět z jiného úhlu pohledu? Zvážili jste možnosti a máte představu o svém budoucím dronu? Výborně! Není nic jednoduššího než si vybrat z nabídky u nás v DATARTu.

 

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek