Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v mžiku perfektní plátky masa, zeleniny nebo třeba pečiva? Jste zvědaví jak? Dozvíte se to už brzy v této recenzi.
Kráječ do mé kuchyně doputoval v poměrně objemné krabici. Trošku jsem se zalekla, zda budu mít v naší malé kuchyni pro spotřebič místo, ale neklesala jsem na mysli a netrpělivě nahlédla dovnitř.
Na dně krabice sebevědomě zářil už samotný kráječ GRAEF SKS 11022 z dílny precizních německých výrobců. Vedle něj byl k akci připravený také druhý kotouč – hladký. Chybět pochopitelně nemohly ani několikajazyčné příručky s návodem k použití.
Obavy z nadměrné velikosti kráječe se rozplynuly, jakmile jsem jej položila na kuchyňskou linku. Spotřebič disponuje rozměry 230 × 240 × 325 mm a jeho hmotnost je přívětivých 2,3 kg. Řekla bych, že zabere asi tolik místa jako menší kávovar, který máme doma v dnešní době skoro všichni, že?
Kráječ obratem získal body za revoluční kompaktní konstrukci, která zaručuje, že maximální komfort se dokonale snoubí s minimálními nároky na prostor při práci. Mile mě potěšilo, že design je moderní, elegantní a zároveň univerzální. Co do barvy vsadil výrobce na černý lesk a byla to rozhodně správná volba. Ať už v rustikální kuchyni nebo Hi-tech moderním prostředí, tento kráječ zapadne díky svému vzhledu bez problému kamkoliv.
Ale pojďme se spolu podívat také pod atraktivní slupku kráječe. Spotřebič je sice výkonný profesionál, ovšem ne každý, kdo s ním pracuje, má nutně schopnosti šéfkuchaře. Klíčovou otázkou pro mne tedy bylo, zda je přístroj přizpůsobený pro bezpečnou práci, pokud je uživatel úplný amatér, nebo třeba trošku nešika jako například já. Začala jsem tedy testovat a šlo to překvapivě dobře. Už když jsem postavila kráječ GRAEF SKS 11022 na pracovní plochu, stál jako přibitý, a to díky stabilnímu provedení a také opěrné desce.
Ačkoliv užívání kráječe může být nebezpečnou činností, jak varuje manuál, díky plastovému držáku na potraviny s plastovou opěrkou a opěrnou deskou zůstanete vždy dostatečně daleko od nože a nemusíte se bát nebezpečí poranění. Dokonce jsem neměla problém nechat svou desetiletou sestřenici si zahrát na paní prodavačku z jejich oblíbené samoobsluhy a kráječ ji pod dozorem nechat vyzkoušet.
Všichni to známe. Vidina lákavého pokrmu před námi, ale od jeho servírování nás dělí nejprve pořádná spousta zeleniny čekající na nakrájení. Já kupříkladu miluju svíčkovou, nicméně z představy manuálního zpracovávání mísy plné mrkve, petržele a celeru se mi už předem točí hlava. Ovšem tato situace nebyla pro kráječ GRAEF SKS 11022 žádná výzva a základ na lahodnou omáčku byl hotový během pár tahů.
Stačí následovat několik jednoduchých kroků. Ze všeho nejdřív si nastavit požadovanou tloušťku řezu na otočném kolečku na boku přístroje. Rozsah řezu lze zvolit mezi 1 až 20 mm. Je určitě důležité suroviny vytáhnout předem z mrazáku (ačkoli s lehce namrzlým chlebem si kráječ poradil také, když jsem jej nechala po vytažení v teple pouze malou chvíli). Poté se pod spotřebič umístí talíř nebo tácek, kam budou padat hotové kousky. Nakonec zbývá vložit požadovanou surovinu na plastovou desku a posuvnými pohyby a současným přítlakem vytvořit dokonale stejné plátky.
Jak je to možné? O perfektní funkčnost se stará 170mm zoubkovaný kotouč z nerezu s bezpečnostním odnímatelným krytem. Za vlastní si vezme krájení pečiva, ovoce, zeleniny, sýru a šunky. Například plátky nepoddajných kedluben a ředkviček vypadaly skvěle už při nastavení na 2 mm.
Druhý kotouč je rovněž z nerezové oceli. Díky vyhlazené čepeli se výborně hodí na tvorbu těch nejtenčích plátků, tedy cca 1 mm. Pro otestování jsem si koupila anglickou slaninu v celku. Ani v tomto případě kráječ GRAEF SKS 11022 nezaváhal a před mými zraky nakrájel několik úhledných rovnoměrných plátků „tenkých jako papír“. Kdo by se nechtěl na grilovačkách stát králem studených mís, že?
V samotném srdci přístroje se nachází motor Eco Power Motion. Disponuje výkonem 45 W a při maximálním zatížení si bere příkon 170 W. Pro představu taková rychlovarná konvice má příkon přibližně 10× větší, takže kráječ je šetrný i co se týče nároků na energii.
Mimo jiné není kráječ ani hlučný, a i když jsem ho potřebovala k vaření použít v pozdních večerních hodinách, sousedi si toho přes naše tenké stěny pravděpodobně nevšimli.
Večeře je snědená, pochválená… a co dál? Teď už jen zbývá dopřát kráječi stejnou péči, jakou on poskytl našim potravinám.
Na celé dva týdny jsem dostala zapůjčený kráječ GRAEF SKS 11022. Nikdy předtím jsem si neuvědomila, jak moc ho potřebuji, dokud jsem ho neměla k ruce. Velmi mi zpříjemnil jindy nekonečný čas (a nervy) strávený s nožem v kuchyni. Jeho práce je rychlá, přesná a efektivní. Bezpečné používání zajišťuje ochrana proti přetížení a držák krájených potravin s plastovou opěrkou. Nemám tedy naší spolupráci v kuchyni co vytknout.
Díky svému elegantnímu designu zapadne do každé kuchyně a nebude si v ní nárokovat příliš mnoho prostoru. To stejné platí, i co se týká spotřeby energie.
Pokud i vás láká představa vytvoření celé snídaně, svačiny nebo večeře „jedním tahem“ a nevadí vám připlatit si za špičkovou německou práci, kráječ GRAEF SKS 11022 se stane hrdinou a ozdobou vaší kuchyně.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ profesionální krájecí vlastnosti | - vyšší cena |
+ snadná údržba | |
+ bezpečnostní prvky | |
+ stylový design | |
+ druhý nůž v ceně |