Věnujete se umění, ale zatím zůstaly vaše výtvory jen na klasickém papíru či plátně? Pokud přemýšlíte nad tím, že zkusíte digitální kresbu, která má mimochodem i mnoho výhod, pravděpodobně uvažujete nad koupí grafického tabletu. V tomto článku vám řekneme, jak vybrat grafický tablet přesně pro vaše potřeby.
Dřív, než začneme, musíte si odpovědět na pár otázek. Všechny tyto otázky jsou při výběru opravdu důležité, tak si je dobře promyslete.
Grafický tablet je zařízení, které obsahuje plochu na kreslení a stylus, kterým po ploše kreslíte. Precizní a intuitivní kreslení na takovém tabletu umožňuje především citlivost tlaku a rozlišování náklonu stylusu. To, jak funguje grafický tablet, už víte. A určitě vám nemusíme vysvětlovat ani to, proč je kreslení s takovým nástrojem lepší než s klasickou myší. Také v porovnání s klasickou kresbou na papíru má hodně výhod. Můžete využívat různé funkce, úpravy, vrátit se zpět na začátek, smazat nepodařené části, vrátit je zpět, vytvářet neomezené kopie díla, upravovat ho... možností je nespočet. Otevře se vám svět takového aplikování vašich nápadů, který téměř nemá hranice.
Když už víme, co je to grafický tablet, ideální by bylo představit si jeho typy. Nelekejte se, jsou pouze dva – grafický tablet bez obrazovky a grafický tablet s obrazovkou.
Víme, že to zní absurdně a asi se ptáte, „jak můžu kreslit na tabletu, když nevidím, co kreslím?“ Napříč tomu, že kreslíte na černou plochu, vidíte všechno pěkně na ploše monitoru vašeho PC nebo notebooku. Odezva pera je nízká, takže pocit z kreslení bude podobný, jako když kreslíte na tabletu s displejem, bude však o trochu nepřirozenější. Grafický tablet bez displeje obsahuje snímací kreslicí plochu, po níž budete kreslit stylusem. Takový tablet musí být připojený k notebooku či PC, neobsahuje totiž vlastní hardware ani software. V tomto případě budete omezení na tvorbu doma. Tato varianta je však mezi umělci nejpoužívanější, a to možná právě proto, že jde většinou o levnější volbu, která však nabízí adekvátní možnosti.
Je třeba počítat s tím, že na grafický tablet bez obrazovky si budete muset pár dní zvykat a přijít tomu na kloub. Nenechte se však odradit, všechny nováčkovské (nevydařené) čáry, linky a tahy štětcem se po pár dnech tréninkem zlepší a po týdnu budete kreslit jako profík!
Jde o dražší verzi, ale bude se vám na něm kreslit mnohem přirozeněji. Kresbu uvidíte rovnou pod rukou, kromě toho bude i úprava a práce s funkcemi jednodušší. Mnoho tabletů s obrazovkou (ale i bez) má na straně ovládací dotykovou plochu, takže práce bude rychlejší, intuitivnější a přirozenější. Dražší modely mají vlastní software a hardware, takže je můžete používat samostatně, což vám poskytne volnost.
Pokud plánujete tablet využívat jen jako hobby a máte nižší rozpočet, ideální volbou bude grafický tablet bez displeje. Musíte mít však v PC nainstalovaný software na kreslení, například Adobe Photoshop, Illustrator, Corel, Krita, MediBang Paint nebo jiný. Pokud plánujete rovnou sáhnout po profesionálnějším tabletu, se kterým se vám bude pracovat jednodušeji, zvolte grafický tablet s monitorem, ale počítejte s vyšší cenou.
Aby tablet dosahoval preciznosti, stylus a snímací plocha mezi sebou musí komunikovat, a to tak, že pero vysílá informace o svojí pozici na ploše. Tato hodnota informací odeslaných za vteřinu se nazývá RPS. Čím vyšší rychlost, tím preciznější práce. A pokud jde o rozlišení, které se udává v LPI, ideální je opět co nejvyšší hodnota, jež vám v kombinaci s rychlým RPI poskytne extrémně precizní zaznamenávání pohybu po ploše.
Co se týká grafických tabletů s obrazovkou, setkáte se s Full HD rozlišením, QHD, ale i 4K rozlišením. Jakou kvalitu si vyberete, už je na vás, ale opět platí, čím vyšší rozlišení, tím lepší. Nemusíte se však bát ani nižších rozlišení, mnohem důležitější jsou jiné parametry, o kterých se dočtete níže.
Velikost vybírejte podle toho, jestli chcete grafický tablet i častěji přenášet, případně zvolte cestovní verzi, která je určená na jednodušší grafické úkony na cestách (např. úprava fotografií, náčrty, ...).
Velikost grafických tabletů může být následující:
Velikost Small (S) – menší tablety určené na cesty, snadno se přenáší a nezaberou vám moc místa.
Velikost Medium (M) – zlatá střední cesta, také poměrně přenositelný, většinou jde o modely bez monitoru.
Velikost Large (L) – v této velikosti najdete spíš tablety s monitorem a úhlopříčkou nad 27 palců (ale najdou se i menší). Tato možnost je vhodná spíš na práci v pohodlí domova, kde máte prostor.
Rozměry aktivní plochy najdete v rozmezí od 10 × 13 cm až po 52,6 × 29,6 cm, takže možností je skutečně nespočet.
Asi nejpodstatnější jsou při výběru následující parametry. Povíme si něco o citlivosti přítlaku, rozlišování náklonu, ale i odezvě.
Citlivost/úroveň přítlaku – jde o to, jak citlivě bude tablet reagovat na tlačení stylusem – čím je citlivost vyšší, tím lepší bude odezva, tzn. že když silně zatlačíte, barva linky bude tmavší a její šířka tlustší (záleží také na tom, jak máte nastavený software na kreslení, v něm je možné tyto funkce upravovat samostatně). Citlivost se pohybuje v rozmezí od 1024 až po 8192, radíme vám zvolit si citlivost co nejvyšší, aby měly vaše tahy stylusem co nejpřirozenější výsledek.
Rozlišování náklonu – Aby byly vaše tahy přirozené, tablet dokáže rozeznat úhel náklonu stylusu, podle kterého vytváří i čáry přesně tak, jako byste je kreslili na papír; pera (stylusy) najdete s různým úhlem náklonu, například +-60 stupňů. Čím větší úhel náklonu, tím lepší.
Odezva – Každý tablet má jinou odezvu – čím nižší toto číslo je, tím menší bude čas mezi tahem (špičkou stylusu) a vytvořením čáry. Nízká odezva jednoduše zaručuje co nejplynulejší a nejpřirozenější kreslení; levnější modely mají odezvu kolem 26 ms, dražší cca 22 ms.
Kreslicí tablet může mít drátové nebo bezdrátové připojení (Bluetooth). Bezdrátové jsou samozřejmě ty, které mají obrazovku a vlastní software i hardware. Fungují samostatně, takže je můžete používat kdekoliv. Modely, které potřebují připojení k počítači, se nejčastěji připojují USB, USB-C kabelem, ale také zde se najde pár výjimek, které připojíte bezdrátově.
Výběr je skutečně jen na vás, kabel vám při kreslení překážet nebude, v podstatě jde hlavně o to, zda chcete mít volnost nebo ne.
Dlouhodobým lídrem na trhu je značka Wacom. Má samozřejmě svoji konkurenci, pokud se však zeptáte někoho, kdo se věnuje digitálním kresbám, na značku grafických tabletů, jako první vám určitě zmíní Wacom. Mají dlouholeté zkušenosti, jejich produkty mají opravdu dlouhou životnost a jsou velmi kvalitní. Druhým velkým hráčem na trhu je XP-Pen, který proti Wacomu dává svým tabletům asi o polovinu víc úrovní tlaku. Wacom zase boduje v počtu funkcí a flexibilitě. Výkonem jsou však jejich zařízení na jedné vlně. Zapomenout nesmíme ani značku Evolveo, ta však na tomto trhu není až tak ostřílená.
Na tabletech najdete různé funkce konkrétních modelů. Často se například střetnete s multi-touch gesty pro snadnější ovládání, dále s různými nastavitelnými tlačítky, která najdete na straně vedle kreslicí plochy a jimž můžete v softwaru na kreslení přiřadit libovolné funkce. Tablety s displejem mohou mít například antireflexní úpravu, abyste na kresby vždy dobře viděli. Na tabletech s displeji můžete najít také funkci kreslení bez displeje, případně zrcadlení obrazu ze smartphonu na tabletu. Hodně nových modelů má výbornou kompatibilitu se systémy Windows, macOS, Androidem a podporují HDMI či USB připojení.
Vyplatí se kupovat grafický tablet, pokud tento úkol celkem dobře zvládají i dražší (iPady, Samsung Tab S8 Ultra, ...)? Kdysi tato otázka ani nebyla relevantní, dnes už však svoje opodstatnění má. Klasické tablety udělaly v této sféře obrovský skok, a proto je dnes můžete používat na různé aktivity od psaní poznámek ve škole přes úpravu videí až po vytváření nádherných digitálních děl.
Dnes už vytvoříte krásné dílo i na klasickém tabletu, za poslední roky totiž udělaly skutečně velký posun dopředu. Na iPadu si můžete kreslit v aplikaci Procreate, kterou si mnozí velmi chválí.
Klasický tablet vám nabízí bohatší možnosti, s tím grafickým jste většinou omezení pouze na digitální tvorbu. Neshlédnete si na něm totiž video na YouTube, když už se vám nechce kreslit... I tak je však na profesionální aktivity umělců stále mnohem lepší volba nějaký kvalitnější grafický tablet. Některé modely grafických tabletů také nabízí možnost sledování videí a hraní her, takže můžete ve volných chvílích hledat inspiraci.
Hledáte grafický tablet pro začátečníky? Možná právě pro vás bude vhodný spíš klasický tablet, a dovolíme si tvrdit, že to asi bude lepší volba než grafický tablet bez displeje. Ale pozor, lepší klasický tablet, na kterém se dobře kreslí a má kvalitní displej a pero, vás vyjde celkem draho. Kromě jiného, pokud se vrhnete na práci s grafickým tabletem, musíte počítat s tím, že ze začátku budete muset trošku trénovat, abyste si na jeho používání zvykli, především, pokud je to model bez obrazovky. Klasický tablet je jednoduše intuitivnější už jen z jednoho důvodu – Android nebo iOS dobře znáte. Systém grafických tabletů funguje na trochu jiném principu.
Funkce stylusů a jejich tlačítka, ovládání a podobně, se obvykle liší podle konkrétních modelů. Je však třeba počítat s jedním extra podstatným rozdílem mezi stylusy grafických tabletů a pery těch klasických – stylus ke grafickému tabletu je v balení vždy (nevíme o žádné výjimce) a ve většině případů, a to opravdu většině, je v balení také několik náhradních hrotů na pero, případně další příslušenství jako rukavice, hadřík na čištění či pouzdro na pero.
Většina balení grafických tabletů obsahuje také příslušenství, a to stylus, náhradní hroty na stylus, stojan na stylus a stojan na tablet, rukavici, hadřík, USB kabel, ... rozhodně nebudete ochuzení.
Ke klasickým tabletům musíte v polovině případů stylus dokoupit a hroty se shání ještě hůř. Vlajkové modely tento problém nemívají, ale nižší řady často ano. Kromě jiného bývají grafické tablety ergonomičtější a často dodávané i se stojany, což se o klasických říct nedá.
Protože pera klasických tabletů nejsou určená pouze na grafickou práci a očekávají se od nich extrémně rychlé reakce i při běžném používání, psaní poznámek atd., je jejich odezva o dost nižší než odezva stylusů grafických tabletů. A pokud se vám zdá latence pera klasického tabletu vysoká, může to způsobovat aplikace, ve které kreslíte.
Pera grafických tabletů jsou mnohem hrubší než pera těch klasických. Grafická pera totiž fungují na jiné technologii (především pokud je pero pasivní a funguje na technologii magnetů a elektromagnetického pole vytvořeného senzorem pod povrchem tabletu), a ta si vyžaduje víc místa nejen v tabletu, ale i v peru, což je další důvod, proč mají pera grafických tabletů vyšší odezvu.
***
Věříme, že vám tento článek pomohl s výběrem nového pomocníka, se kterým vytvoříte nádherná díla. Přejeme vám hodně štěstí a inspirací!